Конспект уроку християнської етики для 2 класу на тему : Прощення.
Автор: Вчитель початкових класів Каращук Наталія Валеріївна
Виховання, розвиток та уміння вести пошук істини ,знаходити в Біблії відповіді на головні питання людського буття, прагнення плекати власну душу , зберігати та примножувати духовну культурну спадщину християнства . Виховувати в учнів свідому відповідальність за наслідки власної поведінки.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу
Тема. Прощення
Мета. Розкривати учням зміст поняття “прощати”. З’ясувати роль прощення в житті людей. Розвивати уміння прощати своїм ближнім, вміння визнавати свою провину. Виховувати любов один до одного.
Біблійна основа:
Вірші з Біблії: Євангелія від св. Матвія 18:23-35, Євангелія від св. Луки 11:2-4
Біблійна історія: Притча про немилосердного боржника ( Євангелія від св. Матвія 18:23-35).
Ключовий вірш : “…прощайте один одному.” (Послання св. Апостола Павла до Ефесян 4:32)
Словник понять і термінів: прощення, боржник, притча, винуватці.
Наочність. Біблія, фланель, малюнки, ілюстрації, монети, клубок з нитками.
Міжпредметні зв’язки: Літературне читання, музика, історія.
Список літературних джерел: Біблія – Київ: українське Біблійне товариство 2005, дитячий християнський журнал “ Стежинка” №4 2013р.,
“Найкраще Творіння” – Київ: Біблійна Ліга України, 2010.
Ми йдемо в небо за Христом: Луцьк: РТМКФ “Християнське життя” 2006,
Зошит з християнської етики 1класу.
Хід уроку
I Вступна частина
Вітання
Налагодження контакту з класом
Актуалізація опорних знань
Кожного разу, коли беру в руки Біблію, я відкриваю для себе нові істини. Слово, яке записане на сторінках Святого Письма учить мене і тих, кому я розповідаю.
Гра “Павутинка”
Біблія – це Книга Книг, ліки для душі,…….. ( продовжити передаючи клубок з нитками).
Повідомлення теми і мети уроку
Дайте відповіді на запитання і складіть з перших літер слово. У відповідях захована тема сьогоднішнього уроку.
Запитання
- Яка подія сталася за часів Ноя? ( Потоп)
- Ісус запропонував закинути сіті у море щоб… (риби наловити).
- У моєї мами тепла усмішка і лагідні….(очі).
- Вітання у різдвяний вечір (щедрий вечір).
- Друга літера у слові серце (е).
- День відпочинку (неділя).
- Біблія складається з Старого Заповіту і (Нового Заповіту)
- Остання літера в алфавіті (я).
-Тема уроку: Прощення.
II Основна частина
Пояснення нового матеріалу
Розгляньте уважно фотографію хлопчика. Що сталося? Чому він плаче?
-Діти, вас ображали? Що потрібно робити з образою?
-Чому ми повинні пробачати один одному? (Так вчить нас Біблія)
Це фотографія дитини, яку образили. Хтось сказав погане слово, забрав і не віддав іграшку. На обличчі зникла посмішка, а в серці радість . Як же все повернути?
Бог для нас має хорошу пораду, але не кожен користується, не кожен виконує її.
-Я прочитаю вам пораду, яка записана у Біблії. (Прощайте один одному).
Робота з Біблією (Луки 11:2-4)
Читання молитви “Отче наш, прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим..”
Бесіда на основі прочитаного:
- Хто такі винуватці?
- До кого звертаємось у молитві?
-Якщо ми не пробачимо, а Бог нам пробачить?
Коли будемо прощати образи, ми помітно для всіх будемо мінятися.
- Якими хочете бути?
Вправа “Пальчики (оживити свої пальчики)
Розповідь Біблійної історії
Словникова робота
Притчі – історії , які розповідав Ісус Христос.
Боржник – людина, яка в даному випадку була винна гроші.
Винуватці – люди, які ображають.
Один цар вирішив зробити обрахунок своїм рабам. Коли ж він почав обраховувати, то йому привели одного, що винен був дуже багато грошей. А що він не мав із чого віддати, наказав пан продати дружину і дітей і його самого. Тоді раб упав на коліна і почав благати, щоб пан потерпів. Пан змилосердився над рабом, звільнив його і простив весь борг.
Коли вийшов раб, то зустрів товариша, що винен був зовсім небагато грошей. І схопивши його почав вимагати гроші. А товариш упав в ноги і почав благати почекати деякий час. Та той не схотів, а всадив його до в’язниці. Як почули ж товариші, що сталося, то засмутилися , і прийшли й розповіли своєму панові все , що було. Тоді цар кличе його і говорить: “Рабе, ти лукавий, – я простив був увесь борг, бо просив ти мене. Чому ти не змилосердився над товаришем своїм?” І розгнівався цар, і посадив до в’язниці , аж поки боргу не верне. Так само й Бог учинить із нами , коли не пробачимо винуватцям своїм.
Бесіда за змістом біблійної історії
- Як вчинив раб зі своїм товаришем?
- Хто розповів цареві про те що сталось?
- З яким питанням звернувся цар до раба?
- Як учинить з нами Бог, коли не будемо прощати винуватцям?
Спів пісні “Не кажи малий язичку , що не слід!” (пісня з рухами).
Робота в зошиті
Вивчення ключового вірша:
“Прощайте один одному!” (Ефесян 4:32)
(за допомогою жестів)
Закріплення вивченого матеріалу.
Ситуація для обговорення
Гра « Мікрофон »
1.Тобі купили новий гумовий м’яч. Ти пішов у двір гратися. Діти, які були на майданчику дражнили і зіпсували твій м’яч. Як поступиш у цій ситуації?
Учням дається мікрофон і кожен відповідає на запитання .
III Завершальна частина
Підсумок уроку
Елемент вдячності
- Прощайте один одному і не тримайте образ у серці!
(Смайлики у подарунок. На звороті ключовий вірш уроку)
Як часто ми в сучасному житті стикаємося з проявами агресії та жорстокості і, на превеликий жаль, дитяче середовище не є винятком. А тому уроки формування загальнолюдських цінностей, що базуються на засадах християнської моралі, переоцінити важко. Кожен з учителів вирішує цю проблему, спираючись на власний життєвий досвід та особливості класу, але актуальність тематики безсумнівна.
Урок християнської етики виводить дітей у сучасне життя, показуючи, що Біблійні знання є керівництвом до дії у повсякденному житті, а звідси важливою є актуальність матеріалу про прощення та змісту уроку, його зв”язок з історією та сучасністю, життям родини учня, його найближчим оточенням та інтересами. Вчитель наводить приклади із життя дітей, розповідає біблійну легенду, де вони самостійно обговорюють ситуації і висловлюють свої думки про те, як би вони поступили в такій ситуації.Урок прощення вчить учнів не тільки прощати, а й визнавати свою провину.
Взагалі тема православ’я і релігії стає все актуальнішою, відкриваються православні гімназії, дитячі садочки при монастирях. У той же час тема “делікатна”, так наприклад, у моєму класіі вона не застосовується, оскільки є діти іншої релігії. Але я “за” такі заняття, необхідно знайомити дітей з основами православ’я. А в цій роботі розкрито досить багато інформації, цікавої і для мене особисто. Спасибі!