Конспект уроку християнської етики для 2 класу на тему: “Щедрість”.
Автор: Вчитель початкових класів Каращук Наталія Валеріївна
Розкрити учням зміст поняття «щедрість». Показати учням біблійне розуміння жадібності та щедрості , а також важливість вияву любові до людей та самого Бога. Розвивати в учнів уміння аналізувати не лише вчинки і поведінку інших людей, а також свої вчинки та заохочувати дітей ділитися тим, що вони мають. Виховувати в учнів якості щедрості до знайомих та незнайомих людей.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу
Тема. Душевна щедрість
Мета уроку. Розкрити учням зміст поняття «щедрість». Показати учням біблійне розуміння жадібності та щедрості на прикладі з життя Закхея, а також важливість вияву любові до людей та самого Бога. Розвивати в учнів уміння аналізувати не лише вчинки і поведінку інших людей, а також свої вчинки та заохочувати дітей ділитися тим, що вони мають. Виховувати в учнів якості щедрості до знайомих та незнайомих людей.
Біблійна основа:
Вірш з Біблії: 1 Тимофія 6:18
Біблійна історія: “Збирач податків стає новою людиною” ( Луки 19:1-10)
Ключовий вірш: “Твори добро, будь щедрий й охоче ділися !” 1 Тимофія 6:18
Словник понять і термінів: Щедрість, жадібність, Єрихон, Закхей, митник.
Наочність. Біблія, фланель, малюнки, ілюстрації, картки, лінійка, склянка, акварель
Міжпредметні зв’язки: Літературне читання, музика.
Список літературних джерел: Біблія – Київ: українське Біблійне товариство 2005, дитячий християнський журнал “ Стежинка” №6 2014р., Ключ до Божої мудрості: Луцьк: РТМКФ “ Християнське життя”, 2011.
Зошит з християнської етики 2 класу.
Хід уроку
I Вступна частина
Вітання
Налагодження контакту з класом
Давайте подаруємо один одному по черзі приємні побажання.
(Побажання учнів)
– Скажіть, чи радісніше стало на душі, чи покращився ваш настрій?
– А чому він покращився?
Повідомлення теми і мети уроку
Роздати цукерки так, щоб двом учням не вистачило, після чого просити інших поділитися своїми цукерками із тими, кому не вистачило. Хто поділився – варто нагородити їх.
- Тема нашого уроку: Щедрість
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
Актуалізація знань учнів
– Як ви розумієте слово «щедрість»?
- Хто може навести приклади власної щедрості?
Пояснення нового матеріалу
Давайте з’ясуємо значення слова щедрість.
Щедрість – чеснота не скупої людини, яка охоче ділиться своїм речами, коштами або чимось іншим, у разі необхідності не шкодує витрачати що-небудь своє.
- Назвіть протилежне слово до слова щедрість.
- Вам зустрічалися такі люди?
Ви знаєте, що коли людина жадібна у неї сердечко зранене і дуже маленьке. Там немає місця для добрих справ. Що ж робити? Як допомогти таким людям?
- Коли мої діти хворіють, я швидко йду до лікаря, прошу у нього допомоги.
- Є чудові ліки від жадібності, які записані у Біблії.
Хочете я зачитаю вам ці ліки? ( “Твори добро,будь щедрим й охоче ділися!”)
– Яке добро повинна робити людина?
– Погляньте, що відбувається із серцем?
– Що означає бути щедрим, охоче ділитися? Виявляється, що можна й неохоче ділитися.
– Ви погляньте, яка зміна відбулася із серцем. Воно стало більше аніж було. Воно стало добрішим, щедрішим. Це чудово!
– Чим виміряти доброту, щедрість серця?
– Що це за предмет?
– Яке призначення лінійки?
Отже, за допомогою лінійки ми вимірюємо довжину і ширину предмета, можна накреслити відрізок, побудувати прямокутник, виміряти зріст людини. А от виміряти скільки у людини є душевної щедрості ми не можемо. Можна тільки помітити через вчинки, які робить людина у своєму житті.
- Що ж нам говорить Біблія про такі цінності, хочете дізнатися?
Розповідь біблійної історії
Місто Єрихон дуже подобалося збирачам податків. У ньому можна було легко розбагатіти, особливо якщо бути таким спритним, як Закхей. Проте гроші не приносили Закхеєві справжнього щастя.
Закхей чув про Ісуса – дивовижного Вчителя і Зцілювача. Коли Ісус прийшов у Єрихон, Закхею дуже захотілося хоча б одним оком поглянути на Нього. Але от лихо! Він був дуже низький на зріст і не міг нічого бачити за людьми.
Закхею було байдуже, що про нього скажуть інші. Забігши вперед, він заліз на фігове дерево. Всівшись на гілку, він став чекати, коли повз нього пройде Ісус. Але Ісус зупинився під деревом і сказав: “Закхею , злазь негайно вниз, бо сьогодні Мені потрібно бути в твоєму домі!”
Закхею було важко повірити своїм вухам. Чи справді цей Учитель звертався до нього, збирача податків, якого всі ненавидять? Але якась зміна сталася в його серці. Закхей хутко зліз із дерева. Він радісно вітав Ісуса в своєму домі.
Коли люди побачили, що Ісус іде разом із Закхеєм, вони почали критикувати Ісуса, говорячи: “Як Він може так добре ставитися до такого чоловіка?”
Але того дня Закхей став іншою людиною. Він сказав Ісусу: ” Половину з свого маєтку я віддам убогим. А коли кого скривдив, поверну вчетверо.”
Говорячи так, Закхей обіцяв зробити навіть більше, ніж вимагав закон, щоб відшкодувати вчинене зло.
Наступного дня Закхей сів на свого ослика і поїхав роздавати гроші тим людям, яких ображав.
Фізкультхвилинка
Ослик їде по дорозі, по камінню, по піску, перешкода.
Ослик їде по піску, перешкода, перехожі, по дорозі…..
Гра “Допоможіть злізти Закхею з дерева”
- Назва міста у якому жив Закхей?
- Професія Закхея.
- Кого так хотів побачити митник?
- Хто такий Ісус?
- Що почали робити люди , коли побачили Закхея з Ісусом?
- Якою людиною був спочатку Закхей?
- Яким став митник?
Прослуховування і спів пісні
Дав Бог ручки, щоб трудитись
Ніжки щоб за ним ходить.
Очки на Нього дивитись,
Ротик щоб Його хвалить.
Вушка слухати науку-
Заповіт Христа святий.
О Спасителю, мій любий,
Я увесь навіки твій!
Робота в групах
Група “Археологи”
- При розкопках ви знайшли щоденник Закхея. Як, на вашу думку, він описав би цю подію. (Луки 19:1-10)
Група “Шукачі істини”
- Для газети “Божі перлинки” напишіть замітку, у якій зверніть увагу читачів на істини, що містяться у тексті Писання. (Луки 19:1-10)
Група “Дослідники тексту”
Поясніть своїми словами істини, поради. (1 Тимофія 6:18)
Розучування вірша з Біблії
“ Творити добро, бути щедрим й охоче ділитися” (1 Тимофія 6:18)
(Розучування вірша частинами)
Формування навичок
Декілька учнів читає повчальне оповідання
“Василькова щедрість “ (“Стежинка” №6 2014) вголос.
Василькова щедрість
На сірих стінах маленької хатини заграли сонячні промені. Закукурікали півні. У селі почався новий день.
Василько розплющив очі. Він радів, що скоро настане Різдво. Витягши з-під матрацу старий мішок з грошима, почав рахувати. Не вистачало лише 100гривень.
Його очі сяяли. Він збирався купити собі на свято барвисту сорочку й нові штани. Тоді ніхто більше не сміятиметься за його спиною.
Вони бідні, дуже бідні. Батько хворий тяжко , а мати заробляє дуже мало.
Рано вранці, коли ще всі діти спали , Василько біг працювати, а пізніше йшов до школи.
Останній день важкої праці і 100 гривень у руках.
Хлопчик сяяв від радощів. Але сталась біда, сестричка важко захворіла, потрібні гроші. Що було робити Василькові – віддав на лікування сестрички. А так хотілося нового одягу.
Пройшов час, сестричка була здоровою. Василько радів, що зміг допомогти, хоча й залишився без нового одягу. Йому здавалося, що на цілому світі немає нікого, щасливішого за нього і багатшого!
Бесіда за змістом
– Навіщо збирав гроші Василько?
– Яке горе спіткало сім’ю?
– Що змушений був зробити хлопчик ?
– Що для вас приємніше: віддавати чи отримувати? Чому?
Робота в зошиті
Підсумок уроку
Експеримент
Налити в склянку води і додати фарбу для малювання ( акварель). Піднести склянку під кран і включити воду. Чиста вода без залишку витіснить зафарбовану.
- Якщо приймати ліки Біблії, бути щедрим, то серце збільшуватиметься, буде наповнюватися любов’ю, миром і радістю витісняючи жадібність.
Елемент вдячності
Людина із щедрим серцем має багато друзів. То ж робіть добро, будьте щедрі, багатійте в добрих ділах!
(Сердечка з ключовим віршем уроку у подарунок)
Робити добро і бути щедрими людьми – це найбільші людські чесноти,які зараз особливо актуальні.Урок дуже хороший та методично правильно спланований.Мені здається,що він пройшов на одному диханні.Сподобалась біблійна історія та “вдячний ” підсумок.Дякую