mail@urok-ua.com

Конспект уроку інформатики для 5-го класу (нова програма) з теми “Текстовий документ та його об’єкти. Повторення правил уведення та редагування тексту (символів абзаців).”

Автор: вчитель інформатики Олійник Світлана Віталіївна

Screenshot_1Конспект уроку для 5-го класу (за новою програмою 2016-2017 н.р.) за темою “Текстовий документ та його об’єкти. Повторення правил уведення та редагування тексту (символів абзаців)”. Урок проведено у рамках участі у міському турі конкурсу “Учитель року 2017”.


 

Тема: Текстовий документ та його об’єкти. Повторення правил уведення та редагування тексту (символів абзаців).

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Мета уроку:

  • навчальна: сформувати поняття про текстовий документ, текстовий редактор і текстовий процесор; нагадати учням основні правила уведення та редагування текстів; формувати вміння і навички роботи в середовищі текстового процесора;
  • розвивальна: розвивати увагу, логічне мислення, навички роботи з клавіатурою;
  • виховна: виховувати свідоме ставлення до вибору майбутньої професії, інтерес до предмета, любов до Батьківщини.

 Інструменти: дошка, мультимедійний проектор, презентація «Текстовий документ та його об’єкти», дидактичний матеріал для організації роботи учнів на уроці, друкований текст практичного завдання, персональні комп’ютери з програмним забезпеченням MS Office 2010.

Структура уроку.

  1. Організаційний момент. (2 хв.)
  2. Мотивація навчальної діяльності. (3 хв.)
  3. Оголошення теми й мети уроку. (3 хв.)
  4. Актуалізація знань. (5 хв.)
  5. Вивчення нового матеріалу. (10 хв.)
  6. Домашнє завдання. (3 хв.)
  7. Фізкульт-хвилинка. (3 хв.)
  8. Робота за комп’ютером. (14 хв.)
  9. Підведення підсумків уроку. (2 хв.)

Хід уроку.

  1. Організаційний момент

Перевірка наявності учнів на уроці та їх готовності до роботи.

Письмового домашнього завдання не було, оскільки урок перший з циклу, а на минулому уроці була контрольна робота. Діти мали повторити правила уведення,  та редагування текстів.

На минулому уроці ви закінчили вивчення тем: «Інформаційні процеси» та «Цифрові мережеві технології». З балами за контрольну роботу та тематичними оцінками вас познайомить ваш учитель на наступному уроці.

  1. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми починаємо вивчення нової теми, але перш ніж розповісти про це, хочу вас запитати…

…як ви вважаєте, що поєднує працівників різних професій (вчителя, лікаря, інженера, юриста, секретаря і приватного підприємця…)? Даю невеличку підказку, показуючи учням чистий аркуш паперу. (Учні роблять висновок, що усім цим людям необхідно вміти працювати з текстами.)

Так, усі вони так чи інакше мають справу з текстовими документами!

3. Оголошення теми й мети уроку

Саме тому сьогодні ми поговоримо про тексти і програми для їх опрацювання. Мі починаємо нову дуже цікаву тему «Текстовий процесор», яка розрахована на 5 годин (уроків).

Під час вивчення цієї теми ви дізнаєтесь:

  • Чому так важливо вміти опрацьовувати тексти.
  • За допомогою яких програм можна опрацьовувати текстові дані.
  • Як створити текстовий документ.
  • Які об’єкти можуть бути присутні у текстовому документі.
  • Як редагувати та форматувати тексти в середовищі MS Word 2010.
  • Як подати інформацію у вигляді таблиці.

Отже, сьогодні у нас перший урок, присвячений текстовому процесору.

Метою сьогоднішнього уроку є:

  1. Згадати правила уведення та редагування тексту.
  2. З’ясувати різницю між текстовими процесорами та текстовими редакторами.
  3. Ознайомитись з об’єктами текстового документа.

4. Актуалізація знань

А тепер давайте згадаємо, які клавіші є на клавіатурі і для чого вони використовуються.

Граємо в гру «Розумна пташка»

На слайді з’являються кольорове обрамлення клавіші. Учень, до якого прилетіла пташка розповідає, що це за клавіша і для чого вона потрібна. Повторюємо призначення букв, цифр та клавішів пробіл, крапка і кома, Enter, Shift, Caps Lock, Delete, Backspase, Ё (уведення апострофу).

Чудово, ви добре запам’ятали призначення клавішів з курсу початкової школи.

Згадайте, а в яких програмах ви вже спробували працювати з текстом?

  • Графічний редактор
  • Редактор презентацій
  • Scratch

Які дії дозволяли виконувати ці програми? (уведення, видалення, зміну кольору, розміру, шрифтів та накреслення).

5. Вивчення нового матеріалу

Отже, сьогодні ми познайомимося ще з двома видами програм, що дозволяють опрацьовувати текстові данні: це текстові редактори та текстові процесори. Проте, щоб зрозуміти різницю між ними, необхідно згадати, що таке редагування текстів, а що таке форматування.

Пропоную учням прочитати означення, що наведені у пам’ятках:

  • Редагування – це додавання і видалення символів, а також виправлення помилок.
  • Форматування — це процес оформлення зовнішнього вигляду тексту документа.

Демонструю учням два вікна (програми блокнот та програми MS Word 2010) з однаковим текстом, але різним форматуванням. Прошу знайти схожість та відмінності.

Отже, робимо висновок, що:

  • Текстовий редактори – це програми, що дозволяють створювати тексти з простим форматуванням. (блокнот, Notepad++)
  • Текстові процесори – це програми, що дозволяють створювати тексти зі складним форматуванням. (MS Word 2010, LibreOffice Writer, OpenOffice, WordPad).

Отже, спільним у обох груп програм є можливість редагувати тексти.

Можливості складного форматування та використання різноманітних об’єктів є лише у текстових процесорах.

Формати текстових документів.

  • *.txt – Блокнот
  • *.doc – MS Word 2003 та старіші
  • *.docx – MS Word 2007, 2010 та новіші
  • *.rtf – універсальний текстовий формат
  • *.odf – LibreOffice та OpenOffice

Основні об’єкти текстового документа

  • Символ – мінімальна одиниця текстової інформації;
  • Слово – довільна послідовність символів, що з обох боків обмежена службовими символами (пробіл, кома, крапка, знак оклику тощо).
  • Строка – довільна послідовність символів, що знаходяться між лівою та правою границею документу.
  • Абзац – довільна послідовність символів, що обмежені спеціальними символами кінця абзацу. Щоб почати новий абзац необхідно натиснути клавішу Enter. Допускається використання пустих абзаців.
  • Фрагмент – довільна послідовність символів. Фрагментом може бути слово, частина слова, частина абзацу, або увесь текст. 

Отже що таке текстовий документ?

Це документ, який складається з текстових об’єктів (символів, слів, абзаців) та, можливо, інших об’єктів (графічних зображень, таблиць, діаграм, схем тощо).

  6. Домашнє завдання

Вчити конспект.

Додатково – набрати у текстовому процесорі MS Word улюблений вірш.

7. Фізкульт-хвилинка

Гра «Чи добре ти пам’ятаєш свій клас»

Учні встають з-за парт і присідають, закривши очі руками. Вчитель називає будь-який об’єкт, що є у класі, а учні мають швидко встати і вказати на нього.

8. Робота за комп’ютером.

Так, так, я знаю, що ви вже хочете за свої комп’ютери.

Сподіваюсь, що ви пам’ятаєте правила безпечної роботи за комп’ютером і що до техніки необхідно відноситись бережливо.

Сьогодні ми будемо працювати з текстом.

На робочу столі є папка 5-А клас, у якій ви створюєте власний файл і називаєте його «Пустеля». Завдання ввести текст, дотримуючись правил.

Додаткове завдання – виконати форматування заголовку, обравши шрифт та колір.

9.Підведення підсумків уроку.

Чи вам сподобався урок?

Що нового ви узнали сьогодні на уроці?

Вдома (якщо встигнемо, то на уроці) заповніть таблицю, закріпивши зірочку біля твердження, з яким ви згодні.

1 Я знаю, що таке редагування та форматування текстів

 

 
2 Я вмію розрізняти текстові редактори та текстові процесори, а також наводити приклади програм.  
3 Я знаю призначення клавішів та правила уведення символів

 

 
4 Я запам’ятав основні об’єкти текстового документа

 

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Дана тема уроку викладена вчителем послідовно, чітко у доступній формі. Впродовж уроку витримана триєдина мета. Даний конспект вдало доповнює презентація, яка безпосередньо привертає увагу учня і підсилює ефективність уроку. Хороша розробка, автор молодець.

  2. Урок написаний майстерно і професійно, чіткий виклад матеріалу супроводжується такоюж цікавою і актуальною презентацією – це вказує на педагогічну майстерність вчителя, на високий рівень професіоналізму. Дякую автору за розробку.

  3. Сучасний урок інформатики містить оптимальні, ефективні методи, прийоми і засоби організації навчальної діяльності. Професійний підхід учителя проявляється у поєднанні навчального матеріалу з практичним застосуванням. Дякую за презентацію, вона мені також корисна у роботі. Бажаю успіхів та перемог у конкурсі, хай щастить !!!

  4. Структура уроку чітко продумана, присутній хронометраж етапів уроку. Майстерно створена презентація . Кожен слайд несе відповідну інформацію, яка сприяє розвитку учнів, покращує процес засвоєння нових знань.

  5. Мутимедійний супровід просто чудовий. Відразу видно створював фахівець – учитель інформатити. Зохоплюючі слайди привертають увагу, актуалізують знання учнів, надають нові, розвивають спостережливість (“Знайди помилку”), містять практичні поради до роботи.

  6. Даний урок, на мою думку, є прикладом майстерності та професіоналізму вчителя, що вміє не тільки навчити дітей, а й захопити своїм предметом. Вміло проведена мотивація навчальної діяльності, чітко визначені найближчі цілі та перспектива, з перших хвилин уроку налаштовує 5 – ків на продуктивну працю. Вивчення нового матеріалу ведеться з опорою на практичний досвід дітей та вивчене ними раніше. Кожний етап уроку супроводжується змістовною презентацією, що допомагає наочніше та глибше збагнути суть питання, що розглядається. Похвилинна структура уроку, що свідчить про відповідальну та грунтовну підготовку вчителя, стане в пригоді молодим колегам. Творчого Вам натхнення, Світлано Віталіївно.