Конспект уроку із зарубіжної літератури 6 клас.
Автор: вчитель зарубіжної літератури Репецька Наталія Анатоліївна
Урок за творчістю Ч.Діккенса
«Різдвяна пісня у прозі» до презентації
Урок за творчістю Ч.Діккенса
«Різдвяна пісня у прозі» до презентації
Мета: аналізувати та синтезувати основні події тексту; підвести шестикласників до авторської позиції.
Клас: 6
Вчитель: Репецька Н.А.
Хід уроку:
Доброго дня!
- Навіщо я сьогодні прийшла до вас? (Щоб провести урок із зарубіжної літератури)
- Навіщо я показала вам ці фотографії? (Мабуть для того, щоб показати, як Ви любите тварин…)
- У кого з вас є вдома коти, собаки?
Хочу побажати, щоб вам було цікаво, незвичайно, щоб цей урок запам’ятався. Успіхів та співпраці!
Демонстрація слайду (портрет Ч.Діккенса)
- Кого ви бачите на слайді?
- Що вам відомо про цього письменника? (Ч.Діккенс – англійський письменник, народився 1812 р. – 1870; його всі любили; часто лишався один; був хворобливою дитиною; в 12 років став обідранцем; у 15р. – залишив школу назавжди, але не переставав навчатися. У 19 років – репортер. Робив нотатки про цікавих людей. Мріяв стати актором, але став письменником. Перша книга – «Посмертні записки Піквікського клубу»).
- Яким героям надавав перевагу письменник? (Він любив простих людей)
Демонстрація слайду (Дім-музей, де жив Діккенс)
Це той дім, де Діккенс прожив багато років. У 1837 р. Діккенс придбав в Лондоні будинок на Дауті-стріт, 48, де прожив зі своєю родиною до 1958 р.
Сьогодні це музей, про що свідчить ця меморіальна дошка.
Звучить мелодія з картинками.
- Чи сподобалась вам? Що це за мелодія?
- Чому саме цю мелодію я взяла на урок? (Тому, що мелодія нагадує про Різдво…).
Ланцюжок. (Кожен учень, доторкаючись один до одного, відповідають на питання).
- А що таке Різдво? (Різдво – це особливе свято. Різдво – це подарунки. Різдво – це свято, яке передує зустрічі Нового року і поєднує у свідомості людей із радісним очікуванням щасливих змін).
Тема нашого уроку «Пісня Різдва…» (слайд )
Текст вами прочитаний. Як ви думаєте, про що ми будемо з вами говорити на уроці?
Робота з текстом.
- Де, коли відбуваються події? (Дія відбувається спочатку в конторі «Скрудж і Марлей», а потім переміщується до будинку Скруджа, події відбуваються напередодні Різдва – свята, яке, на думку Діккенса, повинно примирити всіх людей, установити мирні та доброзичливі відносини між ними.)
- Хто головний герой? (Скрудж).
- Чому повість починається зі смерті Марлея?
- А хто був Марлей?
- Якою ви уявляєте людину, яка так байдуже відноситься до смерті друга?
Зачитайте портрет Скруджа.
Запитання:
- Яка погода?
- Чому після портрета описується погода?
- Як ви думаєте, чи може змінитися людина в звичайних умовах?
- Що всі погані стають хорошими?
- Чи можна таку людину виправити ? як? Щоб виправити потрібно диво? А коли відбуваються дива? (В різдвяну ніч).
- Яке диво відбувається в повісті «Різдвяна пісня у прозі»? (З’являються три Духа).
- Чому спочатку прийшов Марлей? (Тому що Марлей був таким самим, як і Скрудж, він прийшов попередити друга).
- Як виглядав Дух минулого Різдва? Зачитати. Як був вдягнений? Чому він так виглядав?
- Навіщо він під рукою тримав гасильник? (Світло дитинства, є перспективи у дітей).
- Чому автор так детально описує? (Це минуле. Часто дорослі забувають, які вони були в дитинстві, юності, про що мріяли, які душевні якості мали).
- Яким Скрудж виглядав в дитинстві? Чому? (У дитинстві хлопчик був позбавлений батьківського тепла, піклування, родинного кола. Він був дуже самотнім, тому неначе справді охолов. «Самотній хлопчик, покинутий своїми близькими»).
- Опишіть другого Духа. (Дух теперішнього Різдва).
- Як він виглядає? («Духів погляд ясний та ласкавий»).
- Цей Дух гарний? Він старий чи молодий?
- Навіщо було прикрашати шматочками льоду? (Льод – душа Скруджа).
- Опишіть третього Духа. (Дух прийдешнього Різдва).
- Демонстрація слайда.
- А що це? Як він виглядає? Порівняйте, як виглядає у книзі і на слайді. Знайдіть відмінності.
- Чи все художнику вдалося? Чим він доповнив?
Прийшли три Духа.
- Що стало зі Скруджем? («Я вже не той чоловік, що був раніше. Після твоєї науки я вже не хочу бути тим, чим я був». «Я шануватиму в своєму серці Різдво і думатиму про нього цілий рік! Я спокутую минуле теперішнім й майбутнім. Усі три Духи будуть завжди зі мною»).
- А чи тільки під впливом Духів змінився Скрудж? Чи допомагали йому люди?
На дошці:
Давайте поміркуємо, навіщо Ч.Діккенс розповів нам цю історію? Демонстрація слайда.
(Мабуть для того, щоб люди стали добрішими, Скрудж змінився…).
- Якою людиною міг бути сам письменник?
- Для кого він писав?
- Навіщо писав такі історії? (Щоб люди ставали добрими?)
- Як письменник відноситься до Різдва?
«Ці радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх, – навіть у тих, хто немає ні грошей, ні долі, – таких самих людей, як вони самі, – так говорив Великий Дзвонар Різдва».
- Як ви гадаєте, для нього звучала пісня Різдва?
- А для вас звучить пісня Різдва? І як?
Домашнє завдання: письмовий твір «Коли звучить пісня Різдва»?
Презентація до уроку
Багата тема, яка допоможе учням переоцінити свої погляди на життя. Завдяки такому уроку учні зможуть на високому рівні проаналізувати образ Скруджа та його вчинки. Дуже сподобалось домашнє завдання творчого характеру, що спонукатиме учнів ще більше шанувати Різдво. Дякую.
Я не зовсім зрозуміла структуру представленого уроку, хоча сам твір
Ч. Діккенса “Різдвяна пісня в прозі” багатогранний , тому із цією темою можна працювати до безкінечності, використовуючи інноваційні методи та прийоми навчання. Презентація вчителя заслуговує на увагу. Дякую!
Наталія Миколаївна! Здивована тим, що матеріал, запропонований вами “заявлений” як конспект уроку. Адже вине вказали ні тему, ні мету ( в повному обсязі), також не вказано тип уроку, отже, і структура уроку відсутня… Сподіваюся, що використання ІКТ сприяло активізації пізнавальної діяльності учнів. Бажаю методичного та творчого зростання!
Люблю “Різдвяну пісню в прозі” Діккенса. І дітям вона подобається – своєю загадковістю, фантастичністю. Презентація до уроку дуже яскрава, цікава, зроблена з любов’ю, смаком і почуттям міри. У конспекті уроку не все так чудово, педагогу варто дослухатися до порад у попередніх коментарях і відкорегувати розробку.
Я не побачила етапів уроку.Відсутня перевірка домашнього завдання,незрозуміла мотивація.Робота на уроці майже одноманітна,але цікава презентація допоможе дітям краще ознайомитися з письменником та сподобалися завдання 15-ого слайду
Мета урока не зовсім розкриває завдання, які ставить вчитель. Мені здалося, що запитання досить банальне: Навіщо я сьогодні прийшла до вас? (Щоб провести урок із зарубіжної літератури). Презентація яскрава, наочна, підвищує ефективність уроку. Мені не вистачило різних форм роботи на уроці.