mail@urok-ua.com

Конспект уроку із зарубіжної літератури для 8 класу: “Краса справжніх людських стосунків в сонетах В. Шекспіра Сонет 116”

Автор: вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури Унцеску Ірина Володимирівна

В.Шекспір увійшов у літературу в той період, коли митці зосередилися на показові внутрішнього світу людини. Саме тому Шекспір прагнув пізнати таїну людського серця, поринути в глибини людської душі. Для чого? Можливо, щоб краще пізнати себе самого себе та світ, в якому він жив. Про це найкраще говорять його сонети, тематика яких досить різноманітна.


 

Мета: формувати ключові компетентності (уміння вчитися, загальнокультурну, соціальну, комунікативну, інформаційну); формувати предметні компетентності: розвивати навички аналізу художнього тексту, знати визначення літературних понять і застосовувати їх під час аналізу твору; з’ясовувати особливості різних перекладів сонетів.

Тип: урок формування вмінь та навичок.

Сонет – це ключ, яким Шекспір відкрив своє серце.

Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми, мети та завдань уроку.
  2. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
    Лірика – рід художньої літератури, у якому сутність людського буття осмислюється через переживання людини, зображає не характер персонажів, а певні настрої , почуття, переживання, властиві ліричному герою.
    Ліричний герой – особа,від імені якої ведеться розповідь.

Сонети: 154

1 – 126 – присвячені другові
127-152 – «смаглявій леді»
153-154 – оспівування краси, радощів кохання.

Тематика: кохання, дружба, ревнощі, роздуми про свою долю, невмирущість мистецтва , філософські роздуми.

3. Виразне читання сонета вчителем, аналіз.

  • Чи все зрозуміло в сонеті.
  • Про що цей сонет? (Про любов)
  • Хто нам розповідає про ці почуття? (ліричний герой)
  • Чи є у нього співбесідник? ( доведіть це текстом)
  • Про що їх діалог? ( про кохання, про силу кохання)
  • Яку думку стверджує герой в першій строфі? («любов не знает убыли и тлена»)
  • Як він цю думку доводить, переконує?

  • Що символізують ці художні образи, в якому художньому просторі вони знаходяться? З чим порівнюють ці образи?
  • Що символізують маяк і океан?
  • Що спільного у маяка і зірки? (Маяк – світло близьке, рукотворне, кероване, допомагає людям ; зірка – світло далеке, неземне, ніким не кероване, не рукотворне, допомагає людям).
  • Любов безкорисна по відношення до коханої так і по відношенню до товариша. Знайдіть ці рядки.
  • В яких рядках ліричний герой висловлює думку, що в нього немає шансів. Порівняйте стан ліричного героя в I строфі і останній.
  • Як змінюється настрій ліричного героя ? (В I строфі – впевненність, рішучість, в останній – хвилювання, тривога)
  • Як ви думаєте , чи щасливий герой?
  • Чи тільки про кохання сонет ? ( про зраду)
  • Чи може зрада вбити справжнє кохання?
  • Який настрій? (світлого суму)
  • Що ж перемагає любов? (ненависть, простір, час)
  • Згадайте будову англійського сонета.

I теза – думка
II – ствердження головної думки за допомогою художніх образів
III – боротьба (шлях до розв’язки)
IV – розв’язка.

  • Використовуючи будову сонета, зробіть висновок про що ж цей сонет.

Висновок: в сонеті показана краса справжніх людських стосунків, любов до дівчини, повага до її вибору; ліричний герой жертвує своїми почуттями заради двох людей, яких він любить.

Д/З. Вивчити сонет 116. Порівняти російський та український переклад сонета. Який на вашу думку більш вдало розкриває головну ідею.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
8

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Ірина Володимирівна розробила урок, на якому велику увагу приділено роботі над змістом поетичного твору. Дійсно, це важливо, тому що учні не завжди вірно розуміють, про що йдеться у вірші, і це створює певні труднощі для засвоєння матеріалу. Але, на мою думку, потрібно більше уваги звернути на художні засоби, ритміку і особливості римування – тобто на те, що робить твір Поезією.