mail@urok-ua.com

Конспект уроку літературного читання (інтегрований)

Автор: вчитель початкових класів Музичук Олена Іванівна

Screenshot_20Урок літературного читання в 3 класі призначений для вчителів початкових класів. Підготовлений з використаням сучаних форм, методів, прийомів навчання і спрямований на розвиток всебічно розвиненої особистості.


 

Тема. Степан Жупанин «Оленчині вишивки»

Мета : ознайомити учнів з творчістю українського поета Степана Жупанина;

вдосконалювати якість читання віршованих творів; аналізувати прочитане.

Формувати вміння розрізняти слова різних частин мови; правильно вживати

їх у мовленні. Вчити складати ескіз орнаменту до рушника методом лічильного шва на папері в клітинку. Розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, уяву, творчі здібності. Виховувати любов і шану до українського народу; бажання продовжувати та зберігати звичаї та традиції українців.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.

Форма проведення. Інтегрований урок літературного читання, української мови,

образотворчого мистецтва.

Методико-дидактичне забезпечення. Виставка вишитих рушників;

«ромашка Блума» ; паперові смужки для ескізу рушника.

Матеріально-технічне забезпечення. Комп’ютер, проектор.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

  1. Створення емоційного настрою.

– Діти, потріть свої долоньки і відчуйте тепло. Подаруйте усмішку та тепло своїх долоньок один одному.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Роз’єднати слова та прочитати вислів, який буде девізом нашого уроку.

Одягнивишиванку, об’єднайвсюкраїну.  (Перевірка на екрані)

  • Як зрозуміли вислів? Поясніть.
  1. Граматичний діалог
  • Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією? (Спонукальне, неокличне).
  • Перебудуйте в спонукальне, окличне із звертанням.(Українці, одягніть вишиванку, об’єднайте всю країну).
  1. Перегляд відеоролику каналу «Плюс плюс» про вишиванку .
  2. Розповідь вчителя про свято вишиванки (на екрані).
  • Свято вишиванки святкують у травні кожного третього четверга. Вперше почали святкувати у 2006 році в Чернівцях студенти цього університету історичного факультету.
  1. Робота над скоромовко. (на екрані)
  • Гра «Загубилися слова»

– Пригадаємо скоромовку, яку вивчили про вишиванку.

Вишиваю  ___________                                     Вишиваю вишиванку

я для братика ________ .                                    я для братика Іванка.

Вишиваночка у ______ ,Вишиваночка у вишеньках,

ягідками ____________.                                    ягідками рясно вишита.

  • Граматичний діалог.
  • Назвати спільнокореневі слова (вишиваю, вишиванку, вишиваночка, вишита).
  • Назвати іменники ( вишиванка, вишиваночка ).
  • Назвати прикметники (вишита).
  • Назвати дієслова (вишиваю).
  • Пояснити орфограму братика Іванка (власна та загальна назва в іменниках).

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку.

  • Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю українського поета Степана Жупанина, Опрацюємо вірш «Оленчині вишивки» ( на екран).

ІV. Ознайомлення з творчістю С. Жупанина (на екрані портрет і збірки його творів).

  1. Вправа «Джигсоу» ( учні поділяються на 5 груп за кольором геометричних фігур, читають повідомлення про С. Жупанина, потім розходяться у постійні групи і повідомляють інформацію про почуте).
  • Степан Ілліч Жупанин народився 18 січня 1936 року в селі Іршава на Закарпатті в сім’ї селянина.
  • Працював багато років вчителем у школі. Після цього став писати для дітей. Перша його книжка називалась «Бджілка».
  • Написав понад 10 книжок для дітей. Нагороджений літературною премією ім. Лесі Українки у 1994 році.
  • Навчався в Ужгородському університеті. Після роботи вчителем в школі почав працювати в університеті викладачем.
  • С. Жупанин писав не тільки вірші, а й загадки, скоромовки. Друкувався у видавництві «Веселка».
  1. Тести на розуміння прослуханого (учні виконують самостійно у картці досягнень учня на уроці).

Тест

  1. Коли народився с. Жупанин?
  • 18 січня 1936 року;
  • 18 березня 1936 року ;
  • 18 липня 1936 року.
  1. Де народився поет?
  • в місті Іршаві на Закарпатті;
  • в місті Ірпінь на Київщині;
  • в селі Іршаві на Закарпатті.
  1. У якому місті закінчив університет?
  • в місті Києві;
  • в місті Ужгороді;
  • в місті Житомирі.
  1. Як називалась перша книжка поета?
  • «Бджілка»;
  • «Джмелик»;
  • «Сонечко».
  1. Якою літературною премією нагороджено С. Жупанина?
  • премією Т. Шевченка;
  • премією Лесі Українки;
  • премією Г. Андерсена.
  1. Твори яких жанрів писав поет?
  • казки;
  • оповідання;
  • вірші, скоромовки, загадки.

(Ключ – а, в, б, а, б, в)

  1. V. Фізкультхвилинка

Руханка під супровід пісні «Бабусина вишиванка».

VІ. Опрацювання вірша С. Жупанина «Оленчині вишивки».

  1. Зразкове читання вірша вчителем.
  • Хто є головним персонажем вірша?
  1. Словничок ( на екран) .
  • читання слів «луною» за вчителем
  • рукодільниця – та, що виготовляє вироби своїми руками;
  • світлиця – чиста, світла кімната;
  • тішиться – радіє;
  • китиця – купка квітів на одній гілці;
  • барвограй – яскравість кольорів (барвистий, кольоровий).

б) –  підбір синонімів до слова світлиця  (кімната) ;

–  підбір антонімів до слова тішиться  ( сумує ) ;

– назвати іменники  (рукодільниця, світлиця, китиця, барвограй )

  1. Опрацювання виразності читання.

а)  Робота над партитурою читання

А Оленка в нас рукодільниця,  /

Хвалять всі її, хоч мала.  //

Скатерть вишила, блузку вишила,  /

Мамі лагідно подала.  //

б)  Читання вірша вголос вчитель + учні ;

в)  Читання вірша вголос вчитель + кращий учень ;

г)  Читання вірша  «на вушко» один одному  (робота в парах змінного складу)

– Завдання : знайти рими.

д) Знайти  художні засоби

порівняння( світлиця, мов весна ;   на вишивках, мов на вишеньках) ;

метафори  (світлиця усміхається).

  1. Робота над змістом вірша. Вправа «Квітка Блума».

Учні відповідають на питання, які написані на пелюстках квітки.

1 пелюстка  Що? Де? Коли? (прості питання).

2 пелюстка  Чи правильно я зрозумів? (уточнюючі питання).

3 пелюстка  Чому? (головна думка).

4 пелюстка  Що було б якби …? (творчі завдання).

5 пелюстка  Що добре? Що погане? (оцінка суджень).

6 пелюстка  Де застосувати в житті?  (зв’язок з життям).

  1. Робота над прислів’ям (у картці досягнень учнів на уроці)

Screenshot_21

VІІ. Створення ескізу орнаменту для рушника.

  1. Розгляд картин «Україна вишивана» ( вишивки кожного регіону) (на екран).

а)  Знайомство з поліською вишивкою.

  1. Розгляд рушників , серветок ( виставка робіт старшокласників).
  2. Ознайомлення з символічними знаками ( на екрані)

пряма лінія –  земля; хвилясті– вода;трикутник – гори;перехрестя – це вогонь, блискавка.

  1. Вишивка і сучасна мода (на екрані) .
  2. Практична робота учнів.

Створення ескізу орнаменту для рушника.

VІІІ. Підсумок уроку.

  1. Вправа «Абетковий суп» ( враження від уроку учні говорять на певну літеру алфавіту).
  2. Оцінювання учнів (здають картки досягнень на уроці вчителю).

ІX. Домашнє завдання :¨с. 111- вивчити вірш напам’ять ;

¨виконати нитками орнамент, який створили

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Дуже гарна розробка, на мою думку. Аналізуючи вірш, вчитель обирає ефективні методичні прийоми, які сприяють всебічному розвитку дитини. Візьму собі на замітку вправу “Джигсоу”, “Абетковий суп”.Дякую.

  2. Урок захоплює своєю побудовою. Вчителька творчо продумала види роботи з читання, мови, образотворчого мистецтва, підпорядкувавши їх меті уроку. Види роботи цікаві, пізнавальні, сприяють всебічному розвитку особистості. Хотілося б ще побачити презентацію.

  3. Вправа «Джигсоу» – цікавий вид роботи. Що до тестів в середнині уроку, який має тип “Урок засвоєння нових знань, умінь та навичок” – це ще зарано. Тести – це є вид перевірки, а що їм ще перевіряти, коли вони ще слухають. У свій час, на відкритому уроці я отримала зауваження саме за цей вид діяльності на такому типі уроку. Ділюсь своїм досвідом. А загалом, урок гармонійний.

  4. Урок мене захопив! Гарна ідея поєднати знайомство з твором з рукоділлям! Цікаво було б подивитися відео матеріали а також роботи дітей. Вочевидь батьки в цьому класі справжні помічники вчителя, якщо допомагають дітям виконувати такі творчі домашні завдання.

  5. Вправа «Джигсоу» коли учні поділилися на 5 груп за кольором геометричних фігур, ви їм дали деференційовані завдання? Мені сподобалось,що ви перевірили ,як діти слухали біографію письменника.Фізхвилинка підібрана до теми. Використання мультімедіа тільки додало ще один плюс уроку.Дякую.

  6. Вчителем на уроці були реалізовані дидактичні принципи. Навчання носило розвивальний характер. Доцільно і уміло використовувала активні форми навчання, кооперативну діяльність у групах. Цікава вправа «Квітка Блума» технології критичного мислення сприяє нестандартному підхіду до осмислення вивченого матеріалу. Сподобалося створення ескізу орнаменту для рушника.