mail@urok-ua.com

Конспект уроку літературного читання (інтегрований)

Автор: вчитель початкових класів Музичук Олена Іванівна

Screenshot_20Урок літературного читання в 3 класі призначений для вчителів початкових класів. Підготовлений з використаням сучаних форм, методів, прийомів навчання і спрямований на розвиток всебічно розвиненої особистості.


 

Тема. Степан Жупанин «Оленчині вишивки»

Мета : ознайомити учнів з творчістю українського поета Степана Жупанина;

вдосконалювати якість читання віршованих творів; аналізувати прочитане.

Формувати вміння розрізняти слова різних частин мови; правильно вживати

їх у мовленні. Вчити складати ескіз орнаменту до рушника методом лічильного шва на папері в клітинку. Розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, уяву, творчі здібності. Виховувати любов і шану до українського народу; бажання продовжувати та зберігати звичаї та традиції українців.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.

Форма проведення. Інтегрований урок літературного читання, української мови,

образотворчого мистецтва.

Методико-дидактичне забезпечення. Виставка вишитих рушників;

«ромашка Блума» ; паперові смужки для ескізу рушника.

Матеріально-технічне забезпечення. Комп’ютер, проектор.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

  1. Створення емоційного настрою.

– Діти, потріть свої долоньки і відчуйте тепло. Подаруйте усмішку та тепло своїх долоньок один одному.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Роз’єднати слова та прочитати вислів, який буде девізом нашого уроку.

Одягнивишиванку, об’єднайвсюкраїну.  (Перевірка на екрані)

  • Як зрозуміли вислів? Поясніть.
  1. Граматичний діалог
  • Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією? (Спонукальне, неокличне).
  • Перебудуйте в спонукальне, окличне із звертанням.(Українці, одягніть вишиванку, об’єднайте всю країну).
  1. Перегляд відеоролику каналу «Плюс плюс» про вишиванку .
  2. Розповідь вчителя про свято вишиванки (на екрані).
  • Свято вишиванки святкують у травні кожного третього четверга. Вперше почали святкувати у 2006 році в Чернівцях студенти цього університету історичного факультету.
  1. Робота над скоромовко. (на екрані)
  • Гра «Загубилися слова»

– Пригадаємо скоромовку, яку вивчили про вишиванку.

Вишиваю  ___________                                     Вишиваю вишиванку

я для братика ________ .                                    я для братика Іванка.

Вишиваночка у ______ ,Вишиваночка у вишеньках,

ягідками ____________.                                    ягідками рясно вишита.

  • Граматичний діалог.
  • Назвати спільнокореневі слова (вишиваю, вишиванку, вишиваночка, вишита).
  • Назвати іменники ( вишиванка, вишиваночка ).
  • Назвати прикметники (вишита).
  • Назвати дієслова (вишиваю).
  • Пояснити орфограму братика Іванка (власна та загальна назва в іменниках).

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку.

  • Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю українського поета Степана Жупанина, Опрацюємо вірш «Оленчині вишивки» ( на екран).

ІV. Ознайомлення з творчістю С. Жупанина (на екрані портрет і збірки його творів).

  1. Вправа «Джигсоу» ( учні поділяються на 5 груп за кольором геометричних фігур, читають повідомлення про С. Жупанина, потім розходяться у постійні групи і повідомляють інформацію про почуте).
  • Степан Ілліч Жупанин народився 18 січня 1936 року в селі Іршава на Закарпатті в сім’ї селянина.
  • Працював багато років вчителем у школі. Після цього став писати для дітей. Перша його книжка називалась «Бджілка».
  • Написав понад 10 книжок для дітей. Нагороджений літературною премією ім. Лесі Українки у 1994 році.
  • Навчався в Ужгородському університеті. Після роботи вчителем в школі почав працювати в університеті викладачем.
  • С. Жупанин писав не тільки вірші, а й загадки, скоромовки. Друкувався у видавництві «Веселка».
  1. Тести на розуміння прослуханого (учні виконують самостійно у картці досягнень учня на уроці).

Тест

  1. Коли народився с. Жупанин?
  • 18 січня 1936 року;
  • 18 березня 1936 року ;
  • 18 липня 1936 року.
  1. Де народився поет?
  • в місті Іршаві на Закарпатті;
  • в місті Ірпінь на Київщині;
  • в селі Іршаві на Закарпатті.
  1. У якому місті закінчив університет?
  • в місті Києві;
  • в місті Ужгороді;
  • в місті Житомирі.
  1. Як називалась перша книжка поета?
  • «Бджілка»;
  • «Джмелик»;
  • «Сонечко».
  1. Якою літературною премією нагороджено С. Жупанина?
  • премією Т. Шевченка;
  • премією Лесі Українки;
  • премією Г. Андерсена.
  1. Твори яких жанрів писав поет?
  • казки;
  • оповідання;
  • вірші, скоромовки, загадки.

(Ключ – а, в, б, а, б, в)

  1. V. Фізкультхвилинка

Руханка під супровід пісні «Бабусина вишиванка».

VІ. Опрацювання вірша С. Жупанина «Оленчині вишивки».

  1. Зразкове читання вірша вчителем.
  • Хто є головним персонажем вірша?
  1. Словничок ( на екран) .
  • читання слів «луною» за вчителем
  • рукодільниця – та, що виготовляє вироби своїми руками;
  • світлиця – чиста, світла кімната;
  • тішиться – радіє;
  • китиця – купка квітів на одній гілці;
  • барвограй – яскравість кольорів (барвистий, кольоровий).

б) –  підбір синонімів до слова світлиця  (кімната) ;

–  підбір антонімів до слова тішиться  ( сумує ) ;

– назвати іменники  (рукодільниця, світлиця, китиця, барвограй )

  1. Опрацювання виразності читання.

а)  Робота над партитурою читання

А Оленка в нас рукодільниця,  /

Хвалять всі її, хоч мала.  //

Скатерть вишила, блузку вишила,  /

Мамі лагідно подала.  //

б)  Читання вірша вголос вчитель + учні ;

в)  Читання вірша вголос вчитель + кращий учень ;

г)  Читання вірша  «на вушко» один одному  (робота в парах змінного складу)

– Завдання : знайти рими.

д) Знайти  художні засоби

порівняння( світлиця, мов весна ;   на вишивках, мов на вишеньках) ;

метафори  (світлиця усміхається).

  1. Робота над змістом вірша. Вправа «Квітка Блума».

Учні відповідають на питання, які написані на пелюстках квітки.

1 пелюстка  Що? Де? Коли? (прості питання).

2 пелюстка  Чи правильно я зрозумів? (уточнюючі питання).

3 пелюстка  Чому? (головна думка).

4 пелюстка  Що було б якби …? (творчі завдання).

5 пелюстка  Що добре? Що погане? (оцінка суджень).

6 пелюстка  Де застосувати в житті?  (зв’язок з життям).

  1. Робота над прислів’ям (у картці досягнень учнів на уроці)

Screenshot_21

VІІ. Створення ескізу орнаменту для рушника.

  1. Розгляд картин «Україна вишивана» ( вишивки кожного регіону) (на екран).

а)  Знайомство з поліською вишивкою.

  1. Розгляд рушників , серветок ( виставка робіт старшокласників).
  2. Ознайомлення з символічними знаками ( на екрані)

пряма лінія –  земля; хвилясті– вода;трикутник – гори;перехрестя – це вогонь, блискавка.

  1. Вишивка і сучасна мода (на екрані) .
  2. Практична робота учнів.

Створення ескізу орнаменту для рушника.

VІІІ. Підсумок уроку.

  1. Вправа «Абетковий суп» ( враження від уроку учні говорять на певну літеру алфавіту).
  2. Оцінювання учнів (здають картки досягнень на уроці вчителю).

ІX. Домашнє завдання :¨с. 111- вивчити вірш напам’ять ;

¨виконати нитками орнамент, який створили

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 5 з 5)
284

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Вчителем на уроці були реалізовані дидактичні принципи. Навчання носило розвивальний характер. Доцільно і уміло використовувала активні форми навчання, кооперативну діяльність у групах. Цікава вправа «Квітка Блума» технології критичного мислення сприяє нестандартному підхіду до осмислення вивченого матеріалу. Сподобалося створення ескізу орнаменту для рушника.