mail@urok-ua.com

Конспект уроку літературного читання Краса світу в художньому творі В.Сухомлинський «Краса, натхнення, радість і таємниця»

Автор: вчитель початкових класів Штик Марія Павлівна

На допомогу вчителям, котрі працюють над розвитком читацьких навичок з використанням спеціальних вправ.


 

Мета: Продовжувати роботу над жанровими особливостями літературних творів. Удосконалювати навички правильного і виразного читання та навички літературного аналізу творів. Вдосконалювати вміння працювати з текстом, визначати тему, мету твору; простежувати розгортання подій; формувати оцінні судження, вміння читати в особах. Виховувати любов до природи, бажання примножувати дбайливе ставлення до багатств природи, бажання зберігати красу рідного краю, допомагати тваринам і птахам, бажання прийти на допомогу, жити за законами добра і правди. Заохочувати дітей читати твори В.Сухомлинського.

Обладнання: портрет В.Сухомлинського, виставка літературних збірок автора, картини із зображенням квітів, пташок, лісу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вже дзвінок подав сигнал

Працювати час настав.

Спершу сядуть лиш дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

Будем дружно працювати

І знання всі здобувати!

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Швидкісне читання (5 хв.)
  2. Проблемна ситуація. Відгадування загадок:

На колір – сірувата,

На вдачу – хитрувата.

«Кар -р» – гукає,

Курчат шукає. (Ворона)

Відгадайте, діти, хто

Має носик – долото.

Ним комах з кори виймає,

Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)

Має гарні жовті вічка,

Фіолетову спідничку.

Запах ніжний і духмяний

Наповняє ліс весняний. ( Фіалка)

Ми у лісі проживаєм

Дзвоном сонце зустрічаєм.

Маєм гарні сині очка,

Називаємось…..(Дзвіночки)

Дерево росте крислате,

Листям різьбленим багате.

Примостились під листочки

В сарафанчиках синочки. (Дуб)

Сніг її не налякає
І на спеку не зважає.

Зеленіє навіть взимку,

Має з голочок хустинку. (Ялинка)

  • Як можна згрупувати слова-відгадки?
  • Де можна зустріти дерева, квіти, пташок?
  • Ви знаєте, що у природу відбуваються різні явища. І ось після сильного вітру квіти і пташки розсипались. Допоможемо їм і виконуючи завдання – повернемо їх у ліс!

– Бігова доріжка

– робота з картками з швидко читання за методикою Динги.

(Робота в парах: читання в повільному, середньому та швидкому темпі)

– гра «Спотиканка» ( на бігову доріжку вийшла скоромовка)

– орфографічна хвилинка ( простукування кожного слова).

Ворона сороці намисто купила

В намисті сорока бусинки лічила.

Ото для сороки настала морока,

Не може бусинки злічити сорока.

(Читання в повільному та швидкому темпі, читання окремими учнями).

– Чистомовка (допомоги просить квіточка)

Ра-ра-ра-ра – вже…….пора

Ок-ок-ок-ок – ………пташок

Ем-ем-ем-ем – ……….

Но-но-но-но – ………….

(Складають учні).

Фізкультхвилинка

Скік –скік – скік – пташки на гілку

Розімнемо трошки спинку.

А тепер ще і крилята

Щоб могли швидко літати.

  • Прошу пташечок сідати, будем далі працювати.
  • Робота з книгою Едігея «Читання без нудьги» (в парах).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.
  • Скласти слова

саКра

істьРад

ненняНатх

ницяТаєм

ІV. Робота над новим матеріалом.

  • Склавши ці слова ми прочитаємо назву оповідання В.О.Сухомлинського «Краса, натхнення, радість і таємниця»
  • Інформаційна хвилинка (коротка розповідь про В.Сухомлинського).
  • Робота над заголовком.
  • Прочитайте заголовок і скажіть про що на вашу думку йтиметься у тексті?
  • Поставте запитання до заголовку , на які, на вашу думку, буде дана відповідь? А потім порівняємо ваші міркування з тим, про що йдеться в тексті.
  • Словникова робота (пояснення слів: краса, натхнення, радість, таємниця)

Це абстрактні поняття, однак, як кожен із вас їх розуміє?

  • Ознайомлююче читання (починає читати вчитель, далі самостійно учні, порівняння припущення).
  • Про що йдеться в оповіданні?
  • Який інший заголовок ви добрали б?
  • Вивчаюче читання (Прочитайте ще раз оповідання і дайте відповіді без опори на текст:
  1. Де відбувається подія?
  2. Чому хлопчик хотів заспівати пісню про маму?
  3. Що було для хлопця великою радістю?
  4. Чому хлопчик не побачив таємниці?

Фізкультхвилинка «Пісня про маму»

  • Комбіноване читання (гра «Сонце», «Дощик»)
  • Пошукове читання (гра «хто швидше», починає вчитель, а закінчує учень)
  • Дати відповіді на запитання з опорою на текст:
  1. Що відповів дідусь на запитання хлопчика: «Чому ви радієте, сумуєте? Мабуть у лісі є щось дуже хороше?»
  2. Яка квіточка зачарувала хлопчика?
  3. Що відповів дідусь на запитання «А де ж таємниця?»
  • Динамічне читання
  • Перебіжіть очима текст
  • Речення складається з 4 слів. Яке зайве? (Хлопчик побіг до зеленню лісу)
  • Речення складається з 5 слів. Якого не вистачає?

(Хлопчик ще уважніше подивився навколо.)

  • Гра «Так чи ні» (Перебіжіть очима текст)
  1. Дідусь був радісним?
  2. Хлопчик побіг до річки?
  3. Хлопчик почув пісню горлиці?
  4. Чи розгадав хлопчик таємницю?

Фізкультхвилинка.

Станем струнко,

Руки в боки,
пострибаєм як сороки.

Як сороки- білобоки.

Стрибу-стрибу, скоки-скоки.

А тепер, як дятленя,

Будемо жучків шукати:

Тук-тук-тук, тук-тук-тук!

Хай росте здоровий дуб!

  • Творче читання. (Читання в особах)
  • Вибіркове читання.

Знайдіть і прочитайте:

  1. Які дерева побачив хлопчик?
  2. Як описано красу фіалки?
  3. Про що згадав хлопчик, коли почув спів горлиці?

 V. Підсумок уроку.

– робота з таблицями

Бачу Чую
Знати Вміти
  • Що можна побачити прочитавши оповідання?
  • Що можна почути?
  • Що треба знати?
  • Що треба вміти?
  • Які риси характеру ви б хотіли виховати у себе, прочитавши те оповідання?
  • Яка тема оповідання?
  • Яка мета?
  • Як ви розумієте вислів: «Будь природі другом, стань природі сином!»

VІ. Домашнє завдання: виразно читати оповідання В.О.Сухомлинського «Краса, натхнення, радість і таємниця», читати в особах, скласти план.

Список використаної літератури

  1. Березіна О.М., Павловська Т.О. Мовні ігри та забави: Навчально-методичний посібник. – Тернопіль: Мальва – ОСО, 2002. – 104 с.
  2. Богатир В. Формування навички швидкого читання // Початкова освіта. – -Ш8.-с.14-16.
  3. Вашуленко М.С. Про співвідношення знань і вмінь у мовній освіті молодших школярів // Початкова школа. – 1995. – № 9 – с.4-8.
  4. Ґудзик І.П. Читання вголос та читання мовчки // Початкова школа. – 1991.-№4.-С.22-26.
  5. Ґудзик І.П. Чи треба вчити молодших школярів читати невідомий текст? // Початкова школа. – 1991. – №3. – с.4-6.
  6. Джеджелей О. Диференційований підхід до формування навички читання у 4-річній школі // // Початкова школа. – 2002. – № 4. – с. 10-11.
  7. Дуда В. Вправи, які розвивають гнучкість і швидкість читання вголос та мовчки, вміння вгадувати подальший текст // Відкритий урок. – 2002. – № 10. -с.74-76.
  8. Іванова Л. Система вправ з удосконалення техніки читання // Початкова освіта. – 2005. – № 18. – с.1-4.
  9. Коваленко О. Навчання дітей читати. Психолого-педагогічні засади // Початкова освіта. – 2005. -№18. – с.2-4.
  10. Курпіта В.І. Дидактична гра як метод формування навичок читання у дітей 6-річного віку // Початкове навчання та виховання. – 2005. – № 29-30. – с.49-66.
  11. Курпіта В .1. Ефективні методи і прийоми удосконалення навички читання // Початкове навчання та виховання. – 2005. – № 29-30. – с.38-46.
  12. Левченко О.М. Тренувальні вправи для учнів початкових класів “Вчимося читати швидше” // Початкове навчання та виховання. – 2005. – № 15.-с.2-6.
  13. Локалова Н. Як навчитися читати швидше // Початкова освіта. – 1999. – № 3.-с.3-4.
  14. Науменко В.О. Формування навичок читання // Початкова школа. – 1991. -№ 4.-с.34-38.
  15. Пальченко Л.I. Система вправ для розвитку навичок швидкого читання / Із досвіду використання методичних рекомендацій професора І.Т. Федоренка // Початкова школа. – 1991. – № 4. – с.19-22.
  16. Пархета Л.П. Виразне читання в практиці В.О. Сухомлинського // Педагогіка і психологія – 2002 – № 3-4 – с.233-237.
  17. Савченко О.Я. Сучасний урок у початкових класах. – К.: Магістр. – S, -256

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Конспект уроку вміщує достатню кількість різних методів і прийомів. Вчитель ставить перед учнями проблемні ситуації, розвиває читацькі навички за допомогою спеціальних вправ. Добре, що використовує декілька фізкультхвилинок.

  2. Конспект уроку – вміщує достатню кількість різних методів і прийомів. Вчитель розвиває читацькі навички за допомогоспспеціальних

  3. Проблемна ситуація налаштовує на плідну співпрацю під час уроку. Сподобалось , що учні самостійно формулюють тему, виконують творчі завдання. Обрані методи стимулюють розумову діяльність школярів. Всі етапи уроку ретельно сплановано. Дякую.

  4. Дуже гарний і змістовний урок. Вражає список літератури. Сподобалось, що є розминка для ротика, що не мало важно для сучасних дітей, особливо з вадами мовлення. Доречною є і таблиця на підсумок уроку. Сплановано гарно.

  5. Урок дійсно сприяє удосконаленню навички правильного, виразного, швидкого читання. Обов’язково запозичу такі види роботи, як робота з картками швидкого читання, робота з опорними таблицями у підсумку уроку. Дякую за список літератури, яка допоможе урізноманітнити види читання на уроці.

  6. Дякую, за гарний урок. Сподобалося і візьму на замітку те як учитель організовує роботу щодо вдосконалення темпу,способу, правильності і осмисленості читання.Думаю, що ступінь активності дітей на уроці високий. Оскільки вчитель використовує різні способи активізації навчальної діяльності на уроці.

  7. Марія Павлівно, дуже сподобалася ваша розробка. Я дуже зацікавилася оповіданням Сухомлинського, захотілося перечитати твір, хоча я вчитель старшої ланки. Цікаво проводите роботу з текстом, особливу увагу приділяєте тому, що відчуває дитина при читанні тексту. Творчо підходите до читання( читання в особах), корисною є робота з таблицею, адже учні вчаться аналізувати і свої відчуття. Попрацювали і ви добре з літературою. Дякую. Наснаги і творчості вам у праці.