Конспект уроку математики для 2 класу “Математичний ярмарок”
Автор: вчитель початкових класів Здірук Олена Миколаївна
Урок з використанням міжпредметних зв”язків у вигляді математичного ярмарку з теми “Вправи на закріплення таблиці множення числа 5. Розв’язування простих задач на збільшення або зменшення числа в кілька разів”
Різноманітні й цікаві завдання народознавчого характеру допоможуть Вашім учням не тільки закріпити обчислювальні навички, а й познайомитися з народними ремеслами, які завжди були представлені чудовими роботами на будь-яких народних ярмарках.
Математика
2 клас
Математичний ярмарок
Тема: Вправи на закріплення таблиці множення числа 5. Розв’язування простих
задач на збільшення або зменшення числа в кілька разів.
Мета: вправляти учнів у застосуванні таблиці множення числа 5, розв’язуванні
Простих задач на збільшення або зменшення числа в кілька разів; повто-
рити порядок виконання дій у виразах; розвивати обчислювальні навички;
виховувати любов до історії та традицій нашого народу, гордості за його
культурні надбання.
Хід уроку:
І. Організація класу до роботи.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Перевірка домашнього завдання/ робота за картками
- Усний рахунок
а) «Мозковий» штурм
- Я чекаю від вас приклади, відповіддю яких є число 18.
- А чи знаєте ви чому саме число 18 я обрала для нашої розминки? А тому, що саме 18 серпня відкриває свої брами для відвідувачів найбільший ярмарок нашої країни – СОРОЧИНСЬКИЙ.
На початку 19 століття (майже 200 років тому) цей ярмарок був великим дійством. До нього тягнулися вози чумаків із сіллю і рибою, вози, на яких «спочивали» гори горщиків, закутаних у сіно.
Пройшли століття… Але й зараз українці, як і раніше, їдуть до Сорочинців, що на Полтавщині, де на них чекають гончарі, ковалі та ткачі.
- Звісно, що ми не поїдемо у Сорочинці, але я сьогодні запрошую вас відвідати не менш цікавий – математичний ярмарок. На вас чекають розмаїття математичних завдань, знайомство з предметами побуту та майстрами, які їх виготовляють. Отже, до роботи!
Здоров’я вам, діти, спішіть, поспішайте!
ГоспОду ви нашу глядіть – не минайте.
На ярмарок прошу гуртом, поодинці –
Чекають на всіх там чудові гостинці!
б) «Кругові» приклади
– У вас є можливість «придбати» на згадку якусь річ. Для цього
потрібно правильно обчислити приклади.
в) Збільшити числа 5, 10, 3, 4 у 3 рази.
Зменшити числа 12, 28, 20, 8 у 4 рази.
- Математичний диктант
- Зменш число 15 у 5 разів.
- На ярмарку бабуся купила два глеки: один за 30 грн, а інший – за 45 грн. Скільки грошей витратила бабуся на всю покупку?
- Свою першу дерев’яну скриньку різьбяр вирізав за 18 днів. На наступну він витратив вже у 2 рази менше часу. За скільки днів різьбяр вирізав другу скриньку?
- Для рушника майстриня взяла чорні та червоні нитки. Чорних – 5 моточків, а червоних – у 4 рази більше. Скільки червоних ниток взяли для рушника?
- Коваль викував 24 підкови. А його учень – у 3 рази менше. Скільки підковок зробив учень коваля?
3, 75, 9, 20, 8.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Основною діяльністю на нашому уроці буде закріплення таблиці множення числа 5.
ІV. Робота за темою.
- Робота за підручником.
– На ярмарках завжди можна купити рибу. Це гарний і корисний продукт харчування. Отже, і наше наступне завдання буде пов‘язано з рибалкою.
(розв’язання задачі 669: колективне складання плану розв’язання задачі, самостійний запис розв’язку у зошит, фронтальна перевірка)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V. Узагальнення і систематизація знань.
На Україні з давніх давен люди вчилися різним ремеслам. Вміння майстерно володіти певним ремеслом дозволяло людині забезпечити свою родину. Різьбяр (майстер з різьби по дереву), коваль (майстер по обробці металу), бджоляр, стельмах (майстер по виготовленню возів, саней), ткач, тесляр (майстер по зведенню дерев‘них будівель) – це тільки незначна частина з великої кількості українських ремісників.
- Гра «Дешифрувальник»
- Вам надається можливість поповнити список ремісників. Для цього правильно розв‘яжіть приклади і, скориставшись ключем, розшифруйте слова.
Р | О | У | Н | Д | Б | Г | Т | А | К | И |
8 | 10 | 22 | 25 | 30 | 40 | 41 | 45 | 50 | 58 | 90 |
І варіант
5 ∙ 7 + 5 = | Б | |
(10 – 6) ∙ 2 = | О | |
20 : 4 ∙ 5 = | Н | |
5 ∙ 3 + 15 = | Д | |
90 – 5 ∙ 8 = | А | |
(74 – 50) : 3 = | Р |
ІІ варіант
5 ∙ 9 – 4 = | Г | |
5 ∙ 2 + 7 = | У | |
(90 – 85) ∙ 9 = | Т | |
15 : 3 ∙ 5 = | Н | |
80 + 5 ∙ 2 = | И | |
5 ∙ 6 + 28 = | К |
Бондар – майстер з виготовлення діжок, бочок.
Гутник – ремісник, який виготовляв скло та вироби з нього.
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання: № 672, 673.
Не побачила плану уроку та чітко поставленої мети , просто “закріплення таблиці множення числа 5”. Але ж саме вправ на закріплення таблиці множення числа 5 і не вистачало! Незрозуміло, чому у кругових прикладах з 8-ми лише 2 пов”язані з темою? У “мозковому штурмі” діти повинні були задати приклади з відповіддю 18, але ж такої відповіді немає у табличці на 5! Я зрозуміла, що це завдання пов”язане з ярмарком, але ж воно ніяк не працює на досягнення мети! Сподобалось знайомство з ремеслами.
Конспект уроку насичений математичним матеріалом. Продумана кожна хвилинка уроку: хороший темп, зміна завдань. Урок досить цікавий. Безсумнівно дітям сподобалося, а вчителем досягнута мета уроку.
Розпочати урок піснею було б цікаво і святково .Можно було клас поділити на торгові лавки, наприклад «Рахункова», «Ігрова», «Числова», «Жартівлива» і підходячи до кожної лавки виконувати свої задання. Добре проведена інтеграція.Дякую
Доброго дня! Щиро дякую за цікаву розробку. Нестандарні форми проведення уроків не тільки зацікавлюють учнів до роботи, а й поглиблюють їхні знання з інших предметів. Урок насичений різними видами роботи, проте хотілося б побачити, відчути процес ярмаркування (ціна товару, механізм купівлі тощо). Оскільки нестандартні уроки значно важче проводити, ніж стандартні (особливо молодим колегам).
Доброго вечора! Дякую за конструктивну критику. Дійсно, можна було б це зробити. Але в межах 1 уроку, на мою думку, це неможливо. Я спробую розробити урок-кейс (його тривалість 90 хв). Ось там і поярмаркуємо!