mail@urok-ua.com

Конспект уроку математики для 3 класу на тему “Усне додавання трицифрових чисел виду 240 + 430. Розширена задача на спосіб зведення до одиниці. Розв’язання задачі виразом”

Автор: Вчитель початкових класів Мороз Наталія Петрівна

Screenshot_48Запропоновано урок математики для початкових класів за темою ” Усне додавання трицифрових чисел виду 240 + 430. Розширена задача на спосіб зведення до одиниці. Розв’язання задачі виразом”, мета якого – ознайомити учнів з додаванням трицифрових чисел виду 240 + 430, формувати вміння розв’язувати задачі виразом, арифметичними діями з поясненнями; розвивати обчислювальні навички, мислення; виховувати любов до рідної землі, відповідальне ставлення до праці, уважність, культуру математичних записів


 

Тема. Усне додавання трицифрових чисел виду 240 + 430. Розширена задача на спосіб зведення до одиниці. Розв’язання задачі виразом
Мета: ознайомити учнів з додаванням трицифрових чисел виду 240 + 430, формувати вміння розв’язувати задачі виразом, арифметичними діями з поясненнями; розвивати обчислювальні навички, мислення; виховувати уважність, культуру математичних записів
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання вчителя

Сонце, небо і земля –

Україна це моя!

Будем жити, працювати,

Рідну землю прославляти.

А сьогодні на уроці –

Математику вивчати.

– Сядьте, діти, рівно, візьміть із собою найкращих помічників учня: старанність, уважність, пам’ять, працьовитість. Починаємо наш урок математики.

Сьогодні до нас завітало Сонечко, але воно незвичайне. Воно з парасолькою. Чому? Бо в нього є найкраща подружка Хмаринка. У нашого Сонечка виникла проблема: воно запрошує Хмаринку в подорож, але вона не погоджується, бо у неї дуже важкий кошик з краплинками. Сонечко прохає вас, діти, допомогти спорожнити кошика, віддати як можна  більше краплинок нивці, щоб зростав урожай, та  багатшав рідний край!
Допоможемо нашим героям? За кожне правильно виконане завдання Хмаринка обіцяє віддавати нам по краплинці!

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Один учень читає виконані вдома завдання, а решта напівголосно коментують: «Так», «Ні», роблять відмітки олівцем у зошиті: «+», «-». У разі неправильного виконання пояснюють розв’язок завдання.
ІІІ. Актуалізація знань учнів

Каліграфічна хвилинка

Знайдіть у підручнику рядок для каліграфічного списування.

Поясніть логіку запису запропонованих чисел.

Запишіть числа  від 3 до 30 з кроком «+3».

Збільшіть кожне із записаних чисел у 10 разів і запишіть числа, які утворилися. Підкресліть тризначні числа.

Усний рахунок:
1. Математичний диктант
– Запишіть числа 867, 499, 900.

– Збільшіть записані числа на одиницю.
– Зменшіть ці числа на одиницю.

– Запишіть вирази, які є розв’язком задач:
В одному кошику 6 яблук. Скільки яблук у 4 кошиках?
У 4 кошиках 24 кг вишень. Скільки вишень в одному кошику?
2. Робота з підручником

№321 – усно, ланцюжком.
№ 322 – учнівиконують з коментуванням.

507 = 500+7
251 = 200 + 50+ 1
440 = 400 + 40
396 = 300 +90+6
642 = 600 +40+2
601 = 600 +1
ІV. Оголошення теми уроку, цілепокладання навчальної діяльності
На уроці, діти, ми навчимося додавати круглі трицифрові числа. Розв’язувати задачі способом зведення до одиниці.
V. Вивчення нового матеріалу

1.Пояснення вчителя
– Розгляньте приклади №323, щоб їх виконати згадаємо переставний та сполучний закони додавання

Проблемне завдання

???

( а + b ) + c = a+( b + c  )
a +b = b + a

Діти пояснюють формули, згадують формулювання законів додавання.

  • Використовуючи ці закони, ми можемо додавати трицифрові числа.

430+240=(400+200) + (30+40) = 600+70 = 670
2. Первинне закріплення

Учні продовжують виконувати обчислення прикладів №323 зручним способом, коментують, які закони додавання вони використали.
Додатковий вираз для слабшого учня: 500 + 40 + 200 + 30
3. Диференційоване завдання для удосконалення обчислювальних навичок
№ 325
Самостійно працюють ті учні, хто вважає що може справитися сам ;

з учителем працюють слабші учні: один біля дошки коментує,

решті учитель надає міру допомоги.
На дошці для сильних учнів додаткове завдання:
Розшифруйте слова
М – 370, О – 250, Р-440, У – 520, З – 680, Н – 470, А – 780, Я – 890

220 + 220
110 + 140
350 + 330
210 + 310
140 + 230
Р

О

З

У

М

 

510 + 170
170 + 300
350 + 430
240 +230
160 +310
710 + 180
З

Н

А

Н

Н

Я

Слова- відгадки: розум, знання.

– Поміркуйте, як впливають на життя людей знання з математики?

  1. Пояснення домашнього завдання
    Діти, чи зрозуміли ви, як виконуються приклади даного виду?

Зможете виконати подібні самостійно вдома?

Запишіть домашнє завдання № 329, № 330

Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали – сіли, встали – сіли,
Бачте, як розвеселили.
Стало сонце танцювати,
Нас до танцю закликати.
Нумо разом, нумо всі!
Потанцюємо в росі.
VІ. Робота над задачами
Ознайомлення зі змістом задачі №326: самостійне читання, читання  задачі вголос.
Аналіз змісту задачі

Про що запитує нас  задача?

Що відомо про Арсена?

Що відомо про його брата?

Як знайти, скільки виготовив літаків брат Арсена?

Як дізнаємося скільки літаків виготовив брат Арсена за два дні?

Діти складають короткий запис задачі.

Диференційована робота над розв’язком задачі

Група сильніших учнів самостійно записують розв’язок задачі виразом.

Група учнів, що потребують допомоги вчителя, розв’язують задачу діями з поясненням та коментованим записом.

Творче завдання № 327 для групи, яка самостійно працювала над розв’язком попередньої задачі

Учні знайомляться з виразом.

Обмірковують сюжет задачі.

Складають задачу за виразом (36 : 4 – 4) * 3

Виступають у ролі вчителя і пояснюють розв’язок задачі своїм однокласникам.

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія

Дорогі діти, чи сподобався вам наш урок, чи був він для вас корисним?
Як ви вважаєте, чи виконали ми мету та завдання  нашого уроку?

Чого ми навчилися на уроці?
– Розв’язувати приклади.
– Розв’язувати задачі.
– Допомогли хмаринці.

Хмаринка дуже вдячна вам за допомогу, вона віддає всі свої краплини полю. Разом із Сонечком вона полине до моря та скоро повернеться до нас знову з життєдайним дощиком та новими прикладами та задачами.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Урок побудований методично правильно. Учителька налаштувала учнів на цікаву роботу – допомогу Сонечку і Хмаринці., проте про них забули. Напевне, Хмаринка мала б радувати учнів краплинками після виконання кожного завдання, а в кінці учні порахували б їх і оцінили свої знання. Добре, що завдання диференційовані, творчі, що дає можливість працювати з учнями різної підготовки.

  2. Урок розпочинається емоційним психологічним налаштуванням на процес навчання. Та виявляється, що учні краплинки отримають аж у кінці. Якби за кожне виконане завдання діти отримували краплинки, то це б їм додавало більшого азарту та мотивації.

  3. Дякую за грамотно структурований, змістовний урок. Завдання різноманітні, приділено увагу фізкультхвилинці, матеріал добре підібраний. Вчитель правильно розподілив час на етапи. Є диференційований підхід.

  4. Наталія Петрівна, спасибі за змістовий урок. Такі ігрові прийоми підвищують ефективність сприймання учнями навчального матеріалу, урізноманітнюють їхню навчальну діяльність, вносять у неї елемент цікавості і як наслідок підвищують рівень успішності учнів.

  5. Дуже хороший, позитивний урок, методично продуманий. Та якби до цього уроку використати яскраву презентацію з ефектами, думаю, що учням було б іще цікавіше. Дякую.

  6. Диференційований підхід, підбір творчих задач, самостійні види роботи – це той арсенал, що допомагає Наталії Петрівні досягати поставленої мети. Урок дійсно цікавий та пізнавальний, але хотілося б більше наочності, в конспекті нічого не вказано відносно обладнання, а використання ігрових моментів цього вимагає.

  7. Дуже цікавий урок для учнів: вдало підібрана мотивація, вчитель розвиває логічне мислення, увагу, спостережливість. Чітко прослідковуються етапи уроку. Діти разом з учителем змогли досягти кінцевої мети. Спасибі, Наталіє Петрівно , за урок. Збережу в свою скарбничку конспектів.

  8. Дякую, Наталіє Петрівно, за урок! Сподобалися прийоми розумових дій, добре розвивається пізнавальний інтерес, творчі здібності дітей. Елементи уроку використовую у своїй роботі.

  9. При плануванні та проведенні уроку було дотримано основних загальнодидактичних вимог, було визначено мету і завдання до уроку, всі етапи роботи визначено із врахуванням психологічних закономірностей засвоєння знань.Урок продуманий, але дітям було б цікавіше, щоб за кожне виконане завдання хмаринка відразу давала по краплинці.