Конспект уроку математики Правило обчислення площі прямокутника. Задачі , аналогічні до задач на спільну роботу.
Автор: Вчитель початкових класів Романюк Валентина Арсенівна
Тема: Правило обчислення площі прямокутника. Задачі , аналогічні до задач на спільну роботу.
Мета: Ознайомити учнів із правилом обчислення площі прямокутника,
розвивати вміння учнів розв’язувати задачі на знаходження площі,
практикувати розв’язання задач на спільну роботу; вдосконалювати
обчислювальні навички, розвивати мислення, увагу, прищеплювати
цікавість до математики, виховувати любов до Батьківщини.
Обладнання: мультимедійний пристрій, індивідуальні картки, мікрофон,
таблиця одиниць площі, геометричні фігури для задач на логічне мислення.
Хід уроку
І. Організація класу
– Діти, на уроках математики ми вчимося лічити, міркувати, розв’язувати, порівнювати, відповідати, грати, складати задачі. В народі говорять Математику вчити – розум точити.
- Та сьогодні перед нами неабияке завдання:
Слайд №1
« Будем математику вивчати та рідний край свій пізнавати.»
- Наша країна багата своєю природою, заповідниками, озерами, горами, пам’ятками, містами і селами.
- Кожне виконане завдання допоможе нам дізнатись щось цікаве про нашу Батьківщину.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Чи всі готові до уроку?
№ 581 – Яку відстань подолав велосипедист до привалу?
- Скільки кілометрів йому залишилось проїхати після привалу?
- За який час він подолав цю відстань?
- Отже, з якою швидкістю їхав велосипедист після привалу?
*** Команда « Зірка» мала завдання скласти обернену задачу до даної. (Розказують умову задачі.) Молодці!
Запишіть « число і класна робота»
- Сьогодні на індивідуальних карточках будуть працювати:……..
Задача.
З автовокзалу в протилежних напрямках виїхали одночасно 2 автобуси. Через 5 годин відстань між ними була 650 км. Знайти швидкість першого автобуса, якщо швидкість другого — 60 км/год.
……А всі решта учнів підготуйтесь до математичного диктанту.
1 . Запишіть числа, які ви почуєте у моїх повідомленнях.
*Довжина кордону України 6500км.
*В Україні 73000річок, 20000 озер.
*Найвища вершина Кримськиих гір – Роман-Кош–має висоту 1545км. *Найвища вершина Карпат – Говерла – 2061м
Усно збільшіть перше число у 10 разів. Друге поділіть на 100.Назвіть сусідів третього числа.
Слайд № 2
- Складіть, запишіть та обчисліть вирази.
- Якщо знайдете добуток чисел 429 і 1000 (429х1000=429000 ) то дізнаєтесь площу Чорного моря (приблизно 429 000 км2)
- Якщо збільшити 301 850 у 2 рази ( 301 800х2=603 600) , то дізнаєтесь приблизну ТЕРИТОРІЮ НАШОЇ ДЕРЖАВИ (603700 км2)
- А якщо обчислите приклад, у якому І множник 13000 і ІІ – 3, то знайдете (13000х3= 39000) площу Азовського моря, найменшого моря у світі (39 000км2)
- При збільшенні числа 8000 у 3 рази (8000х3=24000) дізнаєтесь
яку площу займають Карпатські гори ( 24000 км2 ).
- Ви впорались з завданням, тож знайомтесь з першою цікавинкою про Україну.
- Слайд №3 «Озеро Синевир»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
~ Площа~
/ \
- Які асоціації в вас виникають , коли ви чуєте слово площа ?
ІV. Оголошення теми «Обчислення площі прямокутника»
- А знаєте навіщо я в вас це запитала ?Тому що ми будемо вивчати сьогодні тему «Обчислення площі прямокутника»:
- Чи необхідні нам у житті знання про вимірювання площі? Доведіть.
- Отже, знати одиниці вимірювання площі потрібно.
- Що таке площа? ( Площа – математична величина, її можна порівнювати, вимірювати, обчислювати).
- Ми з вами вже порівнювали і вимірювали площі різних предметів. Сьогодні навчимося обчислювати площу прямокутників, а також знаходити одну з невідомих його сторін.
- Які одиниці вимірювання площі ви вже знаєте?
- Що таке квадратний міліметр? Квадратний сантиметр? Квадратний дециметр? Квадратний метр?
- Ви виконали завдання і тепер дізнаєтесь наступну цікавинку.
- Слайд №4 про Острів Хортиця
V. Вивчення нового матеріалу
– На партах перед вами прямокутник, поділений на сантиметри.
| ||||
– Скільки сантиметрів вміщує довжина поданого прямокутника? (5)
– Скільки сантиметрів вміщує ширина даного прямокутника? (3)
3 * 5=15 15: 3=5 15:5=3
Слайд № 5
- Щоб знайти площу прямокутника, треба довжину помножити на ширину.
- Щоб знайти одну з сторін прямокутника, треба площу поділити на іншу сторону.
– Згадайте оповідання про магічне число 7. Давайте перевіримо, чи діє цей закон. Отже, за цим законом вам потрібно повторити правило 7 разів, щоб запам’ятати його назавжди. 1 хвилинка!
Слайд №6
Озеро Світязь знаходиться на Волині поблизу міста Шацьк. Воно є найглибшим озером на Україні. Його вік понад 10 тисяч років. Площа Світязя становить 2622 га
Слайд №7
Озеро Ялпуг… -найбільше озеро в Україні. Довжина озера – 25 км, ширина від 2 до 7 км. Площа водної поверхні озера становить 149 км2
VI. Фізкультхвилинка
VI. Закріплення математичних знань, умінь та навичок
Задача № 585 ( фронтально)
Слайд №8…… Найдовша печера на Україні та у Європі називається печера Оптимістична (Тернопільщина), її довжина 188км
№ 588 ( на дошці скорочений запис)
К. – 72 ц – на 12днів
В. – 72 ц – на 24 дні
– Скільки центнерів сіна коровам на 1 день?
– Скільки центнерів сіна вівцям на 1 день?
– Скільки центнерів сіна з’їдять корови і вівці за день разом?
– На скільки вистачить сіна для корів і овець разом?
Слайд9. Дуб князя Ігоря
- За місцевими переказами дуб є свідком походів на древлянські землі київського князя Ігоря 945 року та княгині Ольги. Його вік – близько 1000 років.
- Найуважніший учень, слухаючи вчителя, отримує 15 – 20 % знань. А щоб було 100% потрібно працювати самому.
Слайд 10
Команда « Зірочка» – обчислить вирази:
48000 – 3*275+5000 26400*5 2т – 3кг
Команда «Смайлик» – Суму 27404+ 129844 збільшить у 6 разів
Команда «Парус» – Різницю чисел 5308 і 4546 зменшить у 3 рази
Слайд 11 Перевірка – за слайдом
Слайд 12… Це відомий парк «Софіївка» у місті Умань. У 18 столітті його заснував граф Станіслав Потоцький для своєї дружини – гречанки. Він нагадував їй про батьківщину, з красивими фонтанами, водоспадами, підземними ріками, красивими скульптурами і диво – рослинами.
На дошці запис:
1см і 7 см 3см і 5 см
2см і 6 см 4см і 4 см
- Який із прямокутників з такими величинами має найбільшу площу?
Робота в групах
- Об’єднайтесь у групи за порами року і попрацюйте над тестом
Тест
- Довжина прямокутника 8 см, а ширина 4 см. Щоб знайти периметр прямокутника, треба…
а) 8 • 2 + 4; в) 8 + 4 + 4;
б) (8+ 4)∙2; г)8 + 4 + 8.
- Ширина прямокутника 3 см, а довжина 9см
Периметр прямокутника становить …
а) 24 см; в) 27 см;
б) 18 см; г) 11 см.
- Довжина прямокутника 7 см, ширина 5 см. Щоб знайти площу
прямокутника, треба…
а)7∙5; в) 7 + 5;
б)(7 + 5)∙2; г)(7-5)-2.
- Якщо довжина прямокутника 18 см, а ширина у 3 рази менша,
то площа прямокутника дорівнює…
а) 108см2; в) 6 см2;
б) 54см2; г)24см2.
Слайд 13 – Відповідь
VIІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Які правила на уроці вивчали?
- З якими задачами познайомились?
- Який настрій ви маєте наприкінці уроку?
- Яке природне диво запам’яталося найбільше?
- Чи хочете дізнатися про інші природні дива України?Що для цього потрібно робити?
А ще, діти, слід пам’ятати, що краса нашої землі може зникнути, якщо ми не берегтимемо природу і не дбатимемо про неї.
Оцінювання
VIІІ . Домашнє завдання
Знайти площу власної кімнати, будинку, коридору.
Презентація до уроку
Урок відповідає темі та меті уроку. Вчителька підібрала цікавий природничий матеріал, насичений числами, що допомагає формувати і поглиблювати знання учнів. Добре, що підкреслила важливість вивчення даної теми, пов’язує із життям. Дає настанови, що крім одержаних на уроці знань треба працювати самостійно. Мені сподобалось підібране завдання для роботи в групах, нестандартне домашнє завдання.
Урок сподобався. Кожний слайд презентації підібрано вірно,нічого зайвого.Вчитель досягла поставленої мети.Зміст уроку відповідає програмі і сприяє формуванню знань.Дякую
Такий урок вчить дітей міркувати,порівнювати,розв”язувати! І все завдяки грамотно спланованій роботі на уроці,а презентація доповнює і розвиває пізнавальну діяльність учнів.Вражає простота у викладі матеріалу.Дякую!
Валентина Арсенівна, спасибі за хороший, змістовий урок. Наочна презентація підвищує ефективність уроку. Вважаю, учням до вподоби навчання разом зі знайомством з природою рідного краю.Все доречно, методично грамотно. Натхнення Вам!