Конспект уроку математики Правило обчислення площі прямокутника. Задачі , аналогічні до задач на спільну роботу.
Автор: Вчитель початкових класів Романюк Валентина Арсенівна
Тема: Правило обчислення площі прямокутника. Задачі , аналогічні до задач на спільну роботу.
Мета: Ознайомити учнів із правилом обчислення площі прямокутника,
розвивати вміння учнів розв’язувати задачі на знаходження площі,
практикувати розв’язання задач на спільну роботу; вдосконалювати
обчислювальні навички, розвивати мислення, увагу, прищеплювати
цікавість до математики, виховувати любов до Батьківщини.
Обладнання: мультимедійний пристрій, індивідуальні картки, мікрофон,
таблиця одиниць площі, геометричні фігури для задач на логічне мислення.
Хід уроку
І. Організація класу
– Діти, на уроках математики ми вчимося лічити, міркувати, розв’язувати, порівнювати, відповідати, грати, складати задачі. В народі говорять Математику вчити – розум точити.
- Та сьогодні перед нами неабияке завдання:
Слайд №1
« Будем математику вивчати та рідний край свій пізнавати.»
- Наша країна багата своєю природою, заповідниками, озерами, горами, пам’ятками, містами і селами.
- Кожне виконане завдання допоможе нам дізнатись щось цікаве про нашу Батьківщину.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Чи всі готові до уроку?
№ 581 – Яку відстань подолав велосипедист до привалу?
- Скільки кілометрів йому залишилось проїхати після привалу?
- За який час він подолав цю відстань?
- Отже, з якою швидкістю їхав велосипедист після привалу?
*** Команда « Зірка» мала завдання скласти обернену задачу до даної. (Розказують умову задачі.) Молодці!
Запишіть « число і класна робота»
- Сьогодні на індивідуальних карточках будуть працювати:……..
Задача.
З автовокзалу в протилежних напрямках виїхали одночасно 2 автобуси. Через 5 годин відстань між ними була 650 км. Знайти швидкість першого автобуса, якщо швидкість другого — 60 км/год.
……А всі решта учнів підготуйтесь до математичного диктанту.
1 . Запишіть числа, які ви почуєте у моїх повідомленнях.
*Довжина кордону України 6500км.
*В Україні 73000річок, 20000 озер.
*Найвища вершина Кримськиих гір – Роман-Кош–має висоту 1545км. *Найвища вершина Карпат – Говерла – 2061м
Усно збільшіть перше число у 10 разів. Друге поділіть на 100.Назвіть сусідів третього числа.
Слайд № 2
- Складіть, запишіть та обчисліть вирази.
- Якщо знайдете добуток чисел 429 і 1000 (429х1000=429000 ) то дізнаєтесь площу Чорного моря (приблизно 429 000 км2)
- Якщо збільшити 301 850 у 2 рази ( 301 800х2=603 600) , то дізнаєтесь приблизну ТЕРИТОРІЮ НАШОЇ ДЕРЖАВИ (603700 км2)
- А якщо обчислите приклад, у якому І множник 13000 і ІІ – 3, то знайдете (13000х3= 39000) площу Азовського моря, найменшого моря у світі (39 000км2)
- При збільшенні числа 8000 у 3 рази (8000х3=24000) дізнаєтесь
яку площу займають Карпатські гори ( 24000 км2 ).
- Ви впорались з завданням, тож знайомтесь з першою цікавинкою про Україну.
- Слайд №3 «Озеро Синевир»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
~ Площа~
/ \
- Які асоціації в вас виникають , коли ви чуєте слово площа ?
ІV. Оголошення теми «Обчислення площі прямокутника»
- А знаєте навіщо я в вас це запитала ?Тому що ми будемо вивчати сьогодні тему «Обчислення площі прямокутника»:
- Чи необхідні нам у житті знання про вимірювання площі? Доведіть.
- Отже, знати одиниці вимірювання площі потрібно.
- Що таке площа? ( Площа – математична величина, її можна порівнювати, вимірювати, обчислювати).
- Ми з вами вже порівнювали і вимірювали площі різних предметів. Сьогодні навчимося обчислювати площу прямокутників, а також знаходити одну з невідомих його сторін.
- Які одиниці вимірювання площі ви вже знаєте?
- Що таке квадратний міліметр? Квадратний сантиметр? Квадратний дециметр? Квадратний метр?
- Ви виконали завдання і тепер дізнаєтесь наступну цікавинку.
- Слайд №4 про Острів Хортиця
V. Вивчення нового матеріалу
– На партах перед вами прямокутник, поділений на сантиметри.
|
||||
– Скільки сантиметрів вміщує довжина поданого прямокутника? (5)
– Скільки сантиметрів вміщує ширина даного прямокутника? (3)
3 * 5=15 15: 3=5 15:5=3
Слайд № 5
- Щоб знайти площу прямокутника, треба довжину помножити на ширину.
- Щоб знайти одну з сторін прямокутника, треба площу поділити на іншу сторону.
– Згадайте оповідання про магічне число 7. Давайте перевіримо, чи діє цей закон. Отже, за цим законом вам потрібно повторити правило 7 разів, щоб запам’ятати його назавжди. 1 хвилинка!
Слайд №6
Озеро Світязь знаходиться на Волині поблизу міста Шацьк. Воно є найглибшим озером на Україні. Його вік понад 10 тисяч років. Площа Світязя становить 2622 га
Слайд №7
Озеро Ялпуг… -найбільше озеро в Україні. Довжина озера – 25 км, ширина від 2 до 7 км. Площа водної поверхні озера становить 149 км2
VI. Фізкультхвилинка
VI. Закріплення математичних знань, умінь та навичок
Задача № 585 ( фронтально)
Слайд №8…… Найдовша печера на Україні та у Європі називається печера Оптимістична (Тернопільщина), її довжина 188км
№ 588 ( на дошці скорочений запис)
К. – 72 ц – на 12днів
В. – 72 ц – на 24 дні
– Скільки центнерів сіна коровам на 1 день?
– Скільки центнерів сіна вівцям на 1 день?
– Скільки центнерів сіна з’їдять корови і вівці за день разом?
– На скільки вистачить сіна для корів і овець разом?
Слайд9. Дуб князя Ігоря
- За місцевими переказами дуб є свідком походів на древлянські землі київського князя Ігоря 945 року та княгині Ольги. Його вік – близько 1000 років.
- Найуважніший учень, слухаючи вчителя, отримує 15 – 20 % знань. А щоб було 100% потрібно працювати самому.
Слайд 10
Команда « Зірочка» – обчислить вирази:
48000 – 3*275+5000 26400*5 2т – 3кг
Команда «Смайлик» – Суму 27404+ 129844 збільшить у 6 разів
Команда «Парус» – Різницю чисел 5308 і 4546 зменшить у 3 рази
Слайд 11 Перевірка – за слайдом
Слайд 12… Це відомий парк «Софіївка» у місті Умань. У 18 столітті його заснував граф Станіслав Потоцький для своєї дружини – гречанки. Він нагадував їй про батьківщину, з красивими фонтанами, водоспадами, підземними ріками, красивими скульптурами і диво – рослинами.
На дошці запис:
1см і 7 см 3см і 5 см
2см і 6 см 4см і 4 см
- Який із прямокутників з такими величинами має найбільшу площу?
Робота в групах
- Об’єднайтесь у групи за порами року і попрацюйте над тестом
Тест
- Довжина прямокутника 8 см, а ширина 4 см. Щоб знайти периметр прямокутника, треба…
а) 8 • 2 + 4; в) 8 + 4 + 4;
б) (8+ 4)∙2; г)8 + 4 + 8.
- Ширина прямокутника 3 см, а довжина 9см
Периметр прямокутника становить …
а) 24 см; в) 27 см;
б) 18 см; г) 11 см.
- Довжина прямокутника 7 см, ширина 5 см. Щоб знайти площу
прямокутника, треба…
а)7∙5; в) 7 + 5;
б)(7 + 5)∙2; г)(7-5)-2.
- Якщо довжина прямокутника 18 см, а ширина у 3 рази менша,
то площа прямокутника дорівнює…
а) 108см2; в) 6 см2;
б) 54см2; г)24см2.
Слайд 13 – Відповідь
VIІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Які правила на уроці вивчали?
- З якими задачами познайомились?
- Який настрій ви маєте наприкінці уроку?
- Яке природне диво запам’яталося найбільше?
- Чи хочете дізнатися про інші природні дива України?Що для цього потрібно робити?
А ще, діти, слід пам’ятати, що краса нашої землі може зникнути, якщо ми не берегтимемо природу і не дбатимемо про неї.
Оцінювання
VIІІ . Домашнє завдання
Знайти площу власної кімнати, будинку, коридору.
Презентація до уроку
Завантажити презентацію на диск
Урок відповідає темі та меті уроку. Вчителька підібрала цікавий природничий матеріал, насичений числами, що допомагає формувати і поглиблювати знання учнів. Добре, що підкреслила важливість вивчення даної теми, пов’язує із життям. Дає настанови, що крім одержаних на уроці знань треба працювати самостійно. Мені сподобалось підібране завдання для роботи в групах, нестандартне домашнє завдання.
Урок сподобався. Кожний слайд презентації підібрано вірно,нічого зайвого.Вчитель досягла поставленої мети.Зміст уроку відповідає програмі і сприяє формуванню знань.Дякую
Такий урок вчить дітей міркувати,порівнювати,розв”язувати! І все завдяки грамотно спланованій роботі на уроці,а презентація доповнює і розвиває пізнавальну діяльність учнів.Вражає простота у викладі матеріалу.Дякую!
Валентина Арсенівна, спасибі за хороший, змістовий урок. Наочна презентація підвищує ефективність уроку. Вважаю, учням до вподоби навчання разом зі знайомством з природою рідного краю.Все доречно, методично грамотно. Натхнення Вам!