Конспект уроку на тему : “Мистецькі стилі в культурі минулого”
Автор: вчитель художньої культури Зель Лариса Михайлівна
Конспект уроку – узагальнення на тему “Мистецькі стилі в культурі минулого” з тестовими завданнями.
Тема. Мистецькі стилі в культурі минулого : античний, візантійський, готичний, епохи Відродження
Мета. Перевірити рівень знань учнів з вивчених тем, узагальнити знання учнів з характерних ознак античного, візантійського, романського, готичного стилів та стилю ренесанс. Розвивати вміння називати характерні стильові ознаки творів за ілюстраціями; продовжувати розвивати вміння учнів виконувати завдання із визначення стилю мистецького твору за поданою ілюстрацією, перевіряти свої знання за допомогою тестів різного ступеня складності, виконувати тестові завдання. Виховувати інтерес до мистецтва минулих епох та ціннісне ставлення до різних видів мистецтва,
Тип уроку: комбінований, інтегрований, урок узагальнення знань,
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація, підручник «Мистецтво» 8 клас , методичний посібник для вчителя (Федун С.І., Чорний О.В.)
Хід уроку
І. Вхід під під звучання музики. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчання.
Наближаються зимові канікули, ми всі в передчутті чудових новорічно-різдвяних свят. Тому, саме час підбити підсумки, перевірити свої знання і вміння. Переконана, що ви з легкістю впораєтесь із завданнями і семестрове оцінювання буде для вас очікуваним, заслуженим і посприяє хорошому настрою на канікулах.
Ситуативне завдання: прослідкувати і сформулювати думку, що ми повинні знати, вміти, запам’ятати.
ІІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.
- «Архітектура в культурі минулого».
Розгляньте зображення споруд і виконайте завдання.
- Назвіть кожну споруду та стиль, до якого вона належить.
- Перелічіть художні засоби, які допомогли вам розпізнати ці будівлі.
- Коротко охарактеризуйте особливості, притаманні архітектурі кожного стилю.
- Виділіть спільні та відмінні риси в архітектурному мистецтві минулого.
- «Скульптура в культурі минулого».
Розгляньте ілюстрації. Пригадайте назви скульптурних творів та визначте стилі, до яких вони належать.
- «Живопис в культурі минулого».
Розгляньте ілюстрації. Пригадайте назви зображених шедеврів живопису і виконайте завдання.
- Визначте, до яких стилів мистецтва належать представлені твори.
- Назвіть характерні стильові ознаки, які допомогли вам розпізнати кожен твір.
- Коротко охарактеризуйте живописне мистецтво минулого, опираючись на подані зразки.
- Виділіть спільні та відмінні риси у засобах виразності живопису кожного стилю.
- Тестові запитання до теми «Мистецтво в культурі минулого» (письмово, або у формі інтерактивного тестування)
Пригадайте, які мистецькі стилі та напрями ви вивчали впродовж першого семестру і які особливості притаманні кожному з них. Перевірте свої знання за допомогою тестів .
ІV. Пісенна перерва. Виконання пісень
- «Музика», слова і музика В.Островського
- «Господи, помилуй нас», музика і слова Т.Петриненка
- Підведення підсумку уроку.
Творче завдання «Пофантазуємо»
«Ви збираєте інформацію про розвиток культури планети Земля для жителів інших планет. Які твори ви запропонували б інопланетянам для ознайомлення з культурою землян ?»
VІ. Домашнє завдання.
- Напишіть есе, коротко охарактеризувавши музичне, театральне мистецтво чи моду того стилю, який вам сподобався найбільше. Також ви можете викласти свої міркування про розвиток мистецтва певної епохи на теренах України.
- Здійсніть віртуальну мандрівку музеями світу. Галереї Google art Projectзапрошують вас в онлайн-тур найбільшими музеями світу, в яких представлені сотні виставкових залів. Користуючись панорамним відео, що оснащене технологією 3D, за допомогою функції Street View ви матимете можливість «прогулятися» музейними галереями. Наша подорож відбудеться за обраним вами маршрутом — до музейних залів, у яких експонуються шедеври античного, візантійського, романського і готичного мистецтва, а також мистецтва епохи Ренесансу.
Тестові запитання до теми «Мистецькі стилі в культурі минулого»
За кожну правильну відповідь на питання 1 – 6 отримуємо 2 бали
За кожну правильну відповідь на питання 7 – 10 отримуємо 3 бали
За кожну правильну відповідь на питання 11 – 13 отримуємо 4 бали
Додайте всі зароблені бали, отриману суму розділіть на 3.
Це і буде оцінка ваших знань!
____2 бали____
- Стиль, який представляє мистецтво Стародавньої Греції та Стародавнього Риму, — це:
а) ренесанс
б) античність
в) готика
- Гостроверхі споруди зі стрілчастими склепіннями, великою кількістю кам’яного різьблення і скульптурних прикрас характерні для архітектури:
а) епохи Ренесансу
б) доби античності
в) готичного періоду
- Новий вид художньої творчості, який набув значного поширення в готичному мистецтві та зайняв у соборах місце фресок, — це:
а) книжкова мініатюра
б) вітраж
в) мозаїка
4.Зображення або візерунок, виконані з окремих, щільно припасованих один до одного і закріплених на цементі або мастиці різнокольорових шматочків скла, мармуру, камінців тощо, — це:
а) мозаїка
б) енкаустика
в) вітраж
5.Трубадури, які оспівували кохання до чарівної дами, земні радощі, героїку хрестових походів, популяризували світську музику в епоху:
а) готики
б) античності
в) Ренесансу
- Найпоширеніший музичний інструмент у побутовому музикуванні і професійному мистецтві епохи Ренесансу:
а) домра
б) арфа
в) лютня
___3 бали____
- Архітектурний ордер, який вирізнявся простими і строгими формами, отримав назву:
а) доричний
б) іонічний
в) коринфський
- Художній стиль, що панував у Європі (переважно Західній) в XI—XII ст. і найповніше виявив себе в архітектурі, отримав назву:
а) античний
б) готичний
в) романський
- Ідеали гуманізму та відродження традицій давньогрецької і давньоримської культури є характерними рисами мистецтва:
а) готики
б) античності
в) Ренесансу
- Комедія масок з елементами фарсу та пародії — це:
а) наукова комедія
б) комедія дель арте
в) містерія
__4 бали__
- Стиль декоративного мистецтва античності, для якого характерні запозичені з Близького Сходу мотиви із зображенням грифів, сфінксів та левів, відомий як:
а) чорнофігурний
б) орієнталізуючий
в) геометричний
- «Золотий вівтар» собору Святого Марка, виготовлений в техніці перегородчастої емалі, є шедевром:
а) романського стилю
б) готичного стилю
в) візантійського стилю
- Компактна, симетрична культова споруда, яка в плані могла бути кругла, квадратна, гранчаста, хрещата, — це:
а) базиліка
б) хрестовокупольний храм
в) центрична церква
Уроки художньої культури є одним з найважливіших компонентів формування духовної культури учня. Лариса Михайлівна під час свого уроку виховувала інтерес до мистецтва минулих епох та цим збагачувала внутрішній світ учнів, сприяла розвитку їх, як творців культурних цінностей. На увагу заслуговує і творче завдання “Пофантазуємо “, яке остаточно підсумує знання учнів та дасть можливість розвинути творчу фантазію.
Структура уроку відповідає вибраному типу узагальнення та систематизації знань, що проходить по запланованих та красиво названих вчителем етапах. Вдалою, на мою думку, є ідеї поєнати мистецькі твори з піснями та впровадження творчого завдання «Пофантазуємо». Але увесь урок побудовано на використанні презентації,яку, на жаль, автор не представила, а хотілося б її побачити .