Конспект уроку на тему: “Роль пісні у п`єсі І. Котляревського “Наталка Полтавка”
Автор: Учитель української мови та літератури Паламарчук Марія Іванівна
Зміст уроку – розкриття ролі української народної пісні у п`єсі “Наталка Полтавка” через інценовані учнями уривки, сольне виконання пісенних партій та учнівські відгуки.
Тема. Роль пісні у п’єсі І. Котляревського «Наталка Полтавка».
Мета: через інсценування, через гру допомогти
учням відчути багатство і красу живої
народної мови, задушевність української
пісні, взяти участь в народних обрядах;
побачити вплив гри і пісні на глядачів, їх
замилування народним вбранням; виховувати
любов до слова, до пісні, бажання
продовжувати справу автора “Наталки
Полтавки”
Тип уроку: інсценований урок.
Обладнання: портрет І.П. Котляревського, пейзаж
художника-аматора, рушники,
український національний одяг,
предмети побуту для оформлення
інтер`єру української світлиці.
Форми роботи: інсценування, робота в парах, творча робота.
Хід уроку
I.Мотиваційний етап.
- Інтер`єр класу: на дошці портрет Котляревського, прикрашений рушниками, на стіні картина учителя-аматора, на якій зображено чудовий український пейзаж, на передньому плані дівчина несе воду на коромислі; перед картиною стіл, лава; окремо стоять запрошені, окремо – творча група учнів-глядачів та журі глядацьких симпатій. На фоні картини дівчата в українському вбранні.
II.Актуалізація опорних знань.
Діалог ведучих
Перша дівчина: “Здається, що ми завітали у гості до Наталки Полтавки”.
Друга дівчина: “Не згасає народна любов до творів І.Котляревського. Збулися пророчі слова Великого Кобзаря:
Будешь, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть!”
Перша дівчина: “Наталка Полтавка” – перший драматичний твір, сила і чарівна краса якого, за словами І.Карпенка-Карого, в “простоті, в правді і, найголовніше, – в любові автора до свого народу, любові, котра з серця І.Котляревського перейшла на його твір”.
Друга дівчина: “Тихо, чуєш, здається, хтось співає, давай послухаємо…” (відходять, сідають).
III. Інсценована частина уроку
- Чіткіше чути пісню “Віють вітри…” у виконанні Наталки Полтавки, яка несе на коромислі воду. Потім пісня переходить у монолог-звертання до Петра.
- З`являється возний, скорочений діалог між Наталкою і возним, пісня возного. Закінчується сцена монологом Наталки.
- Розмова возного, виборного і Наталки починається піснею виборного “Дід рудий…”, продовжується піснею “Ой під вишнею…”, а далі піснею возного “Всякому городу нрав і права…”
- Діалог Терпелихи і Наталки.
- Діалог Петра й Миколи. Пісня Миколи “Вітер віє горою…”
- Діалог Миколи й Наталки.
- Сцена з участю Наталки, Петра, возного, Терпелихи. Закінчується піснею “Ой я дівчина Полтавка…”
IV. Виступ творчої групи (діалоги, монологи), яка відзначає позитивні моменти інсценування.
V. Слово надається журі глядацьких симпатій, що на основі пропозицій, які надходили у письмовому вигляді, виступу творчої групи, власних вражень визначають кращого актора, кращого виконавця народної пісні, актора, що представив оригінальний зразок національного вбрання.
Названих акторів-аматорів нагороджують вінками з золотавого осіннього листя і дипломами.
VI. Заключне слово акторів про новаторський характер п`єси і роль пісні у творі.
VII. Підсумок уроку. Звертання учителя до учасників.
Дорогі юні аматори! Сьогодні ви в міру своїх здібностей через гру ще раз відчули і донесли до глядачів багатство рідної мови та духовну красу простого українця-працелюба, благородство чесної людини, красу національних звичаїв та обрядів, національного вбрання. Це те нове у п`єсі на той час, чим привабив автор читачів і глядачів. А найбільше відчули, очевидно, чаруючу силу української пісні, що змушує
сумувати і радіти, сміятися і плакати, замислитися і прийняти рішення, кохати і зносити розлуку. Сподіваюся, що наступні ваші інсценування будуть ще успішнішими.
VIII. Оцінювання.
- IX. Домашнє завдання. Усний відгук про інсценований урок.
Дійсно інсценізація чудова, досить цікавий та нетрадиційний урок. Сценарій можна використати й у виховній роботі. Хотілося б трошки додатків : зміст інсценізацій, монологи, діалоги
Марія Іванівна, спасибі за дуже цікавий урок. Справжня вистава, яка, вважаю, не залишила байдужими ваших вихованців. На мою думку, можливо було більш детальніше описати етапи уроку.
Жанр своєї п”єси І.П.Котляревський визначив так:”Опера малороссійская”.Називаючи драматичний твір оперою,Котляревський мав на увазі те,що як у класичному музичному творі поєднується музика зі співом.Так і в його опері поєднуються висловлювання,монологи героїв із співом.Урок Марії Іванівни чудово це демонструє.Цікаво,творчо і гарно.Дякую