Відкритий урок з української літератури в 9 класі
«Наталка Полтавка». Почуття возвеличують людину

Іван Котляревський

Автор: вчитель української мови та літератури Лашина Ольга Миколаївна

Наталка Полтавка

Тема уроку.  Іван Котляревський «Наталка Полтавка». Почуття возвеличують людину.

Мета уроку.  Навчити учнів характеризувати образи п’єси; на образі Наталки з’ясувати поняття української жінки, визначити кращі притаманні їй риси, розкрити роль народної творчості у п’есі; розвивати мовлення, уміння відстоювати людську гідність, власні принципи, усвідомлення можливості вибороти власне щастя; виховувати високі естетичні почуття, формувати активну життєву позицію учнів.

Тип уроку. комбінований урок

Обладнання: тексти п’єси «Наталка Полтавка», мультимедійна презентація, портрет української жінки, картки оцінювання, роздатковий матеріал.

Міжпредметні зв’язки: українська мова, історія, музика, образотворче мистецтво, інформатика.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Слайд №1

–  Доброго дня шановні гості,учні. Я рада вітати вас у цьому класі.

Американський психолог Дейл Карнегі у своїй книзі «Как приобретать друзей и оказывать влияние на людей» описує багато різних емоцій. Ось опис однієї з них:

Слайд №2

«Вона нічого не варта, та багато дає.

Вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує.

Вона триває мить, а в пам’яті, часом, залишається назавжди.

Її неможливо купити, виростити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!»

 • Ви здогадались, про що мова? (про усмішку)

Слайд №3

 • Так, саме вона може залагодити конфлікт чи непорозуміння, саме вона допомагає під час знайомства чи ділової зустрічі й просто підносить настрій тим, хто її отримав, і тим, хто її подарував.
 • Подаруйте одне одному усмішку і пронесіть її через весь урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

 1. Перевірка домашнього завдання.
 • На минулому уроці ми розпочали вивчати п’єсу І.П.Котляревського «Наталка Полтавка». Зараз перевіримо, чи уважно ви прочитали п’єсу та матеріал підручника.

Цитатний зоровий диктант з кодуванням «Упізнай героя!»
Слайд №4

Номери завдань не ставимо, відповідь пишемо в рядок, отримаємо дванадцятицифрове число.

1 – Петро, 2 – Возний, 3 – Наталка,
4 – Микола, 5 – Виборний, 6 – Терпилиха.

Завдання: за наведеними рядками визначте, про кого йдеться:

1.     Про кого говорить Наталка:  «Ти був бідним, любив мене – і за те потерпів і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю». (Петра)

2. «Один собі живу на світі, як билинка на полі; сирота – без роду, без племені, без талану і без приюту». (Микола)

3.     «Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стижуся прясти, шити і носити воду?» (Наталка)

4. «…Живу я хоть не так, як люди, а хоть побіля людей, ко­пійка волочиться і про чорний день іміється». (Возний Тетер­ваковський))

5.    Хто з героїв характеризує Виборного: «Чоловік і добрий був би, так біда — хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій, там і уродиться…»? (Микола)

6.    Дійова особа, яка так висловлює думку про Наталку: «Золото не дівка! Наградив Бог Терпилиху дочкою». (Виборний Мако­гоненко)

7.    До кого звернулась Наталка і словами: «Я покорюсь вашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе… не буду ніколи плакати»? (Терпилиха)

8.     Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може, де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? (Петра).

9. Хто з героїв висловив думку: «Бідність і багатство – єсть то божа воля, з милим їх ділити – єсть щаслива доля»? (Наталка)

10. Хто про себе говорить: «Противні мні статут і розділи, / Позви і копи страх надоїли, / Несносен мні синкліт весь бумажний, / Противен тож і чин мой преважний?» (Возний Тетерваковський)

11. Хто з героїв говорить про Наталку: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не здригнулась, но і другого піддержує» (Микола)

12. Хто про себе говорить: «Нема у мене ні кола, ні двора: весь тут.» (Петро)…(учні обмінюються роботами)

Слайд №5
Відповідь:143. 245. 613. 241. Взаємоперевірка.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Прогнозування теми уроку.

Слайд №6

Погляньте на екран і спробуйте відгадати слово, яке об’єднує ці три фото? (театр)

фото фото
фото ?

Слайд №7

 • Правильно, – це театр.

Театр – це геніальне творіння людської думки, дивовижний світ ілюзій і фантазій, сміху і сліз, любові й ненависті, драми і комедії людського буття.

 • А з чим у вас асоціюється це слово?

Слайд №8

 • Нам допоможе дізнатись вправа « Цікаві букви», розшифруйте кожну букву слова. (учні працюють групами)
 • А ось, що вийшло в мене.

Слайд №9

Т – творчість
Е – ерудиція
А- артист
Т- твори, трупа
Р- репертуар

 • Молодці, які ви фантазери!
 • Сьогодні я пропоную вам поринути у дивовижний світ театрального мистецтва, створеного геніальним письменником Іваном Котляревським, та проявити свою творчість, ерудицію та артистизм.

Робота з епіграфом:

Слайд №10

 • Епіграфом до цього уроку я взяла слова французького письменника Клода Тільє:

Бути коханим – це більше, ніж бути багатим, бо бути коханим – значить бути щасливим.

Метод «Передбачення»

– Як ви вважаєте, про що може йти мова на уроці, який розпочинається таким

епіграфом?

Сформулюйте свої думки за допомогою методу «Незакінчені речення»:

 • я вважаю, що на цьому уроці ми…
 • сьогодні йтиме мова про…
 • скоріш за все на уроці ми розглянемо…

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку

Слайд №11

 • Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над п’єсою І.Котляревського «Наталка Полтавка». Тож тема нашого уроку «Почуття возвеличують людину.» Запишіть її в зошити.
 • Після сьогоднішньої роботи ви розумом і серцем повинні сприйняти  не лише зміст тексту та характеристику образів, а й нев’янучу красу його художньої форми, розмаїте багатство задушевних пісень, барвистість і милозвучність народної мови.
 • Нехай цей твір заронить у ваші юні душі зерна добра, гуманності, любові до людини, до всього гарного в житті.

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

 1. Вступна бесіда.
 • Сьогодні ми спробуємо розкрити тему уроку через осмис­лення внутрішнього світу персонажів драми «Наталка Полтавка», який відображається в їх вчинках, діях, словах.
 • Психологічні, портретні та мовні характеристики персонажів у тво­рі такі, що їх носіїв не можна сплутати ні з ким іншим, вони — непов­торні.
 1. Проблемна ситуація.

Слайд №12

 • Погляньте на екран і здогадайтесь, чому саме цю геометричну фігуру ви бачите? З чим вона у вас асоціюється? (трикутник кохання)
 • Чи є трикутник кохання в п’єсі «Наталка Полтавка»? (так)
 • Між ким? Слайд №13 (Наталка-Возний-Петро). Як так сталося?..
 • Давайте уявимо, що ми в театрі, і до нас завітали герої п’єси. Нехай кожен із них розкаже трохи про себе, а ми доповнимо даний образ цитатною характеристикою з тексту і узагальнимо кожен образ методом «Асоціативного гронування». Кожна група буде опрацьовувати образ свого персонажа, створюючи міні-проект на паперах, що лежать у вас на столі.
 • Кого з героїв п’єси Котляревського ви уявляєте, коли чуєте слова: душевність, простота, вірність, людська гідність? Отож, слово Наталці.
 1. Інсценізація.

Слайд №14

Виходить дівчина із стрічкою чи квіткою у волоссі. Співає:

Ой я дівчина Полтавка,
А зовуть мене Наталка
Дівка проста, не красива,
З добрим серцем, не спесива.

Найбільше багатство для мене, простої української дівчини, моє добре ім’я. Я переконана, що краще вмерти, ніж з немилим жити.

Петре! Петре! Де ти тепер? Вернися до мого серця!

 1. Аналіз образу Наталки.
 • Що ви можете сказати про Наталку Полтавку, виходячи з побачено­го і прочитаного в тексті?
 • Як її характеризують інші герої п’єси?

Цитатна характеристика героїні.

 • Через що страждає героїня твору? (матеріальна незабезпеченість стає причиною її трагічного становища. Через свою бідність вона не має права на вибір, змушена відмовитися від коханого Петра і дати згоду  на одруження за розрахунком з нелюбою їй людиною. Глибоке і вірне почуття до Петра спонукає її за всіх умов залишитися вірною коханому; любов до матері, почуття обов’язку перед нею вимагають зрадити Петра.
 • Яким вбачає для себе Полтавка майбутнє родинне життя? (Наталка створила свій ідеал родинного щастя: «жити люб’язно і дружно, бути вірним до смерті і помагати одне одному», її не  страшать ні важка праця, ні бідність. Вона згодна весь вік не знати ніяких розкошів, аби вік звікувати з коханим)
 •  Що свідчить про чесність і порядність коханої Петра? (Чес­ність, безкорисливість Наталки з найбільшою силою проявляються і тоді, коли Петро віддає їй свої, зароблені тяжкою працею, гроші. Вона відмовляється від них, бо їй потрібно  щастя, а не гроші)
 • Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою для подружнього життя? ( Вона добре усвідомлює, що багатий пан не може бути їй, простій людині, справжнім, щирим другом, що він не шануватиме її, буде на неї дивитися з презирством і обходитися з неповагою, перетворить її на кріпачку. Одруження з Возним для Наталки означає поневолення, а одруження з Петром — вільність)
 • Які риси характеру Наталки допомагають їй у боротьбі за своє щастя? (   Рішуча, щира, мужня, вона прямо і відверто заявляє про своє небажання зв’язати долю із нелюбом, висловлює свої погляди, захищає і відстоює їх, підкидаючи все, що стоїть на її шляху. )

«Асоціативне гроно» (для 1 групи – захист проекту)

Наталка – волелюбна, рішуча, щира, мужня, чесна, безкорислива, проста, розумна, порядна, наполеглива, не боїться труднощів, щиро кохає.

 1. Підсумок учителя

— Колись багата дочка міщанина не злякалась труднощів, злиднів. Вона розумна, обачна, не плекає жодних ілюзій. Відмовляє «престиж­ним» женихам, адже сім’я,кохання, шлюб для неї є найвищою цінністю. Героїня наполеглива в досягненні мети, катего­рична. Вона не боїться труднощів і перешкод. Все зробить для того, щоб бути з коханим Петром.

– Вперше Петро перед нами постає з ліричною піснею «Сонце низенько»

Слайд №15          (під музику з’являється Петро)

 1. Інсценізація

       Я — сирота без роду, без племені, без талану і без приюту. Не маю ні хатини, нічого в мене ні орано, ні сіяно, бо один у світі. Я від­мовляюся від усього щастя заради Наталчиного благополуччя. Щоб я Наталку одговорював іти замуж за пана возного, научав до­чку не слухати матері й поселяв несогласіє в сім’ї?! Нехай мене Бог на­каже.

Члени наступної групи дають характеристику образу Петра.

Петро — чуйний і вразливий, але не спроможний боротися за своє щастя тому, що боїться завдати коханій людині ще більших неприємностей.

Петро — релігійна людина, і це також накладає відбиток на його характер і поведінку. Вихований на кращих традиціях патріархальної сім’ї, він не хоче, щоб дівчина йшла за нього проти волі матері.

Це образ людини покірної долі.

Петро — це образ, що оповитий мінорною гамою почуття кохання у різноманітних його виявах — вірності, стражданні та самопожертві. В його характері домінують доброта, християнське смирення та всепрощення.

 • Чи розцінюєте ви відмову Петра від Наталки як приклад його безхарактерності, пасивності, покірності долі? Доведіть думку.

«Асоціативне гроно» (для 2 групи – захист проекту)

Петро – сирота, роботящий, простий, добрий, чуйний, вразливий, покірний долі, вірний, здатний до самопожертви та всепрощення.

 • Надзвичайно важливу роль у розкритті теми уроку має і образ воз­ного Тетерваковського, який одразу асоціюється з піснею …? («Всякому городу нрав і права»)

Слайд №16

Звучить фрагмент пісні «Всякому городу нрав і права»

 1. Інсценізація

 Виходить хлопець із палицею. Возний.

Я, дворянин, готовий одружитися з убогою селянкою, бо власному серцю не накажеш…

…Наталки вид ясний…Утробу всю потряс…Безмірно, ах! люблю ту дівицю, как жадний волк младую ягницю. І хоч в житті сповідую принцип «блаженна лож, когда биваєт в пользу ближніх» та от рожденія моєго расположені к добрим ділам, но, за недосужностію по должності, доселі ні одного не зділал.

Підходить до Наталки та Петра:

 • Чи не можна б – теє-то як його – убиратись своєю дорогою, бо ти, кажеться, бачиться, видиться, здається, меж нами лишній!

Наталка:

 • Почому ж він лишній? Я не хочу за вас, пане возний! І ніхто мене до цього не принудить!

Слайд №17 (вручає возному гарбуза і співає пісню)

Коло мене хлопці в’ються
І за мене часто б’ються,
Но я люблю Петра дуже,
До других мені байдуже.

(виходять)

Возний:

 • Где два б’ються – третій не мішайсь! І твердо пам’ятовать, що насильно милим не будеш.

Характеристика образу возного учасниками наступної групи

 • Як ви думаєте, любов Возного до Наталки — почуття щире чи корисливе? Довести думку.

«Асоціативне гроно» (для 3 групи – захист проекту)

Возний – чиновник, лукавий, сухий у почуттях, здирник, хабарник, черствий душею.

 • У кого з героїв дістало мужності розв’язати цей трикутник кохання? (Наталці)
 • А що дало кожному з героїв почуття любові?.. (возвеличило їх)

Слайд №18

 1. Підсумок.
 • Охарактеризувавши героїв п’єси, ми переконалися в тому, що справжнє почуття любові возвеличило їх: Наталці надало сили і впевненості, Петра навчило жертвувати в ім’я благополуччя іншого, а Возного змусило вперше в житті зробити добре діло.
 • Отже, давайте пригадаємо епіграф уроку.

Слайд №19

 • Чи допомогло багатство Возному в коханні? (ні)
 • А що принесло взаємне кохання Наталці та Петрові? (щастя)
 • А що ж це таке — щастя?

Словникова робота

(робота з тлумачним словником)

Слайд №20

Словник пояснює зміст цього слова так: щастя — це почуття або стан найвищого повного вдоволення, сприятливий збіг обставин, та­лант, успіх.

 • Тож давайте подумаємо, в ім’я чого жертвує Наталка своїм щас­тям? (В ім’я спокійної старості матері.)
 • Чи поділяєте ви погляд Горпини Терпилихи, що в злиднях щастя немає?
 • Побутує думка, що найміцнішими є шлюби за розрахунком. Чи можна вважати їх найщасливішими?
 • Усі без винятку хочуть бути щасливими. Бажаючи щастя, люди інколи дарують одне одному талісмани — сувеніри. А ще кажуть, хто знайде підкову, той буде щасливим.

Слайд №21

 • Підкова щастя. Звідки ж похо­дить цей вислів?

Повідомлення учениці.

Вперше віра в чудодійні властивості підкови виникла в Давньому Єгипті. Для коней, яких запрягали в колісницю фараонів, виковувалися золоті підкови. Іноді підкова губилася. Така знахідка дійсно могла збагатити свого нового власника. Тому й виникло повір’я про те, що підкова, яку людина знайшла, на щастя.

Є й інша версія. Її пов’язують з легендою про коваля Дунстане і диявола. Одного разу в його кузні з’явився чорт, прийняв вигляд коня, і звернувся до святого Дунстана, щоб той підкував йому копито. Він погодився, але замість цього прикував коня до стіни і припік розпеченою підковою. Лиходій запросив пощади. Тоді святий звільнив його і сказав, що відтепер чорт не зможе увійти в будинок, якщо в ньому висить підкова.

З того часу вважається, що підкова над дверима захищає від нечистої сили та обіцяла щастя господарям будинку.

 • Щастя у кожного своє. І кожен розуміє його по-своєму. А в чому вбачаєте зміст щастя ви?
 • Створіть власні підкови щастя, використавши ті елементи для прикраси, які ви вважаєте головними в житті кожної людини.

Слайд №22 (учні створюють проекти своїх підков щастя з солоного тіста)

VІ Підсумок уроку

Слайд №23

 • Думаю, що сьогоднішній урок спонукав до того, щоб ви задума­лися над власними звичками, характером, поведінкою, вчинками. Все в житті починається з любові. Тож візьміть для себе за орієнтир душевну щирість і простоту Наталки, іі вірність, рішучість у боротьбі за щастя.

Погоджуєтесь ви, чи ні з думкою поета Олександра Підсухи:

Щастя — не слава, не гроші…
Все це минає.
Щастя — це люди хороші,
Шана людськая.
Там, де трудніше, де важче,
Швидше знайти його вдасться.
Руки твої роботящі — ось твоє щастя!

VІІ. Домашнє завдання

Слайд №24
Для серця і душі: написати твір-мініатюру «Наталка – ідеал для сучасної дівчини?»

Для розуму: прочитати поему «Енеїда».

Саме з цим буде пов’язана наша наступна тема.

Слайд №25

Урок на цьому закінчено. До побачення!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

 1. мені дуже сподобався ваш урок. будь ласка, вишліть мені презентацію ло цього уроку. Буду дуже вам вдячна

 2. Я приєднуюся до теплих відгуків колег про Вашу багатогранну методичну розробку матеріалу. Ви гарно все продумали. За таким перебігом заняття можна досягти значних результатів. Дякую!

 3. Чудовий конспект уроку,де є і атмосфера дискусії,діалогу,роздумів;є і музика,і інсценізація.Словом,тільки встигни все зробити на одному уроці.! Думаю,шо вчительці це вдалося.Урок насичений,емоційний.Тільки слова на російській мові я б переклала на українську.Дякую!

 4. Урок надзвичайно цікавий і захоплюючий. Але, я вважаю, що без слайдів. які використала вчителька, він буде не цікавим. І такий конспект вважається лише частиною матеріалу уроку, бо презентація на такого типу уроці дуже важлива. А створювати свою – досить досить довгий процес і не гарантія, що все співпаде з матеріалом уроку. Тому у мене є побажання. Якщо до конспекту є презентація, то бажано її опублікувати. В такий спосіб і конспект буде повним. і більше людей зможуть ним скористатися.

 5. Чудовий урок, насичений та практичний, більше й нічого добавити, але чи вистачить на це все 45 хвилин? Особливо сподобався початок уроку- інтригуючий. Обов’язково використаю у своїй роботі!

 6. Нестандартний і дуже змістовний урок, націлений на пробудження живої зацікавленості, розвитку творчих здібностей учнів, формуванню життєвих компетентностей. Сподобалась підбірка вправ і завдань, сучасно і динамічно

 7. Ольго Миколаївно! Ваш урок він ,дійсно ,відкритий. Методично побудований “суперово”, але головне .що це урок ” Душі, справжніх почуттів,теплоти в серці,справжнього виховання” учнів на уроці української літератури.Ви використали багато різних методів,та був зв’язок з народними звичаями : інсценізація уривку ,робота із солоним тістом тощо. Ваш урок як зразок усім учителям,як методичний посібник.Низький уклін Вам за це!

 8. Шановно Ольга Миколаївна ! Ваш урок ” Почуття возвеличують людину”- це урок Життя, Людяності, ” для серця і душі”: від чарівної посмішки учнів і вчителя – до серйозного роздуму над загальнолюдськими цінностями твору ” Наталка Полтавка”. Сподобались методи “Прогнозування”, які спонукають учнів до творчих пошуків, креативних ідей. Кожний етап уроку – це крок до самопізнання світу, відкриття нев’янучої краси п’єси ,занурення в розмаїте багатство задушевних пісень, барвистість і милозвучність народної мови. Інсценізація уривків дає змогу розкрити акторські здібності учнів, реалізувати себе в ігровому проекті. Глибока словникова робота про щастя – місток до проекту ” Підкова щастя з солоного тіста”. Урок сприяє формуванню особистісних якостей , дає змогу набути унікального духовного і читацького досвіду.

 9. Пані Ольго! Дякую за чудовий урок, який спонукає до того, щоб учні задума­лися над власними звичками, характером, поведінкою, вчинками. Візьміть за орієнтир душевну щирість і простоту Наталки, іі вірність, рішучість у боротьбі за щастя.

  1. На жаль, коли публікувався даний матеріал 08.12.2014, презентація не була обов’язковим атрибутом до матеріалу, навіть якщо вона у ньому згадується. Зараз уже такі матеріали не публікуються, але тоді публікувались. Тому на жаль, презентація відсутня. Знайти її напевно можна тільки у автора даної розробки. Якщо знайдете то пришліть нам, щоб доповнити матеріал.