mail@urok-ua.com

Конспект уроку
Перша допомога в разі ушкодження опорно-рухової системи

Автор: вчитель біології Холявіна Світлана Миколаївна

Ушкодження опорно-рухової системи

Урок №7 Перша допомога в разі ушкодження опорно-рухової системи. Практична робота № 1.

Мета:

  1. познайомитися з видами ушкоджень опорно-рухової системи й правилами першої допомоги в цих випадках ; навчитися надавати першу допомогу в цих випадках ,виконуючи практичну роботу;
  2. розвивати вміння аналізувати, співпрацювати, узагальнювати; удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці;
  3. виховувати потребу надання першої допомоги для збереження здоров’я дітей.

Обладнання: скелет людини, натуральні суглоби ссавця, таблиці: «Будова кісток і типи їх сполучення», «Вивихи і переломи кісток», рентгенограми вивихів, переломів; дощечки, палички, бинти, лінійки, підручник, мультимедійна презентація.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація.
в) практичний: виконання практичної  роботи.
Прийоми навчання:

2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно – пошуковий.
Прийоми навчання: «Загадковий диктант», « Один-удвох-усі разом», постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, виконання ситуаційних завдань.

Міжпредметні зв ́язки:  медицина

Тип уроку: урок формування умінь та навичок.

Хід уроку

І.Організаційний етап

ІІ.Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань учнів.

1. Зачитування учнями пам’яток –рекомендацій  шодо ведення здорового способу життя.

(Вибір кращої  пам’ятки )

2.«Загадковий диктант».  Повторення  особливостей  росту скелету ,та  типів сполучення кісток.(слайд2)

Вибрати правильні твердження, які стосуються особливостей росту та сполучення кісток. У разі правильного виконання  ви побачите  одне з ключових слів теми.

Л Завдяки клітинам окістя кістка росте в довжину
С Кістки ростуть до 20—24 років
А Колінний суглоб належить до трьохосьового
Г  Хрящова тканина не входить до складу суглоба
К Кістки ростуть завдяки гормону росту, який виділяється гіпофізом
Е Кульшовий суглоб належить до трьохосьового
О Порожнина суглобової сумки заповнена кров’ю
Л Ззовні суглоби укріплені зв’язками
М   Кістки суглоба з’єднані нерухомо
Е Ліктьовий суглоб належить до одноосьового
А З’єднання між хребцями хребта рухоме
Т  Завдяки клітинам окістя кістка росте у товщину
Б  Стінки суглобової сумки утворені м’язовою тканиною

Відповідь: Скелет

ІІІ.Мотивація  навчальної діяльності

Розповідь вчителя

Наш скелет  вирізняється певною м міцністю. Але під час виконання фізичної  роботи ,занять спортом.побутової діяльності можуть виникати ситуації ,що змушують робити різкі ,не завжди скоординовані рухи.При цьому інколи ушкоджується опорно-руховий апарат. Які ушкодження опорно-рухової системи зустрічаються? Найчастіше трапляються такі ушкодження, як розтяги, удари, вивихи, переломи кісток різних відділів скелета. Щоб зберегти життя потерпілому, важливо вміти вчасно надати йому першу допомогу. Такими навичками має володіти кожна людина. Як надати першу допомогу ? Від неї залежить не тільки збереження здоров’я людини,а навіть життя.

Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку. (слайд 3)

ІV. Вивчення нового матеріалу. Виконання практичної роботи  №1 «Будова суглобів. Перша допомога при травмах опорно-рухової системи»

Розповідь вчителя

До пошкоджень опорно-рухового апарату людини належать(слайд 4)

  • Вивихи
  • Розтяги (розтягнення)
  • Удари
  • Переломи (закриті, відкриті)

Давайте  разом  сформулюємо визначення цим термінам.

– Порушення цілісності кістки називають переломом.
– Вихід суглобової головки з суглобової западини називається вивихом.
– Зміщення кісток у суглобі більше допустимої величини називається розтягуванням зв’язок. (запис даних визначень в зошитах)

Після будь-якого ушкодження потерпілому необхідно надати першу долікарську допомогу.

Перша долікарська допомога — це комплекс екстрених заходів, що проводяться хворому або постраждалому на місці події або в період доставки його до медичної установи.

А зараз  ми ще раз повторимо будову суглобів і детально познайомимся з основними пошкодженнями  опорно-рухової системи  та як треба надавати першу медичну допомогу, виконуючи практичну роботу.

Робота у формі « Один-удвох-усі разом»

  1. Самостійне опрацювання тексту відповідного
  2. Робота в парах.Спроби прийомів надання першої допомоги.
  3. Перевірка роботи всіма разом.
  4. Оформлення практичної роботи в робочих зошитах.

Практична робота №1

«Будова суглобів. Перша допомога при травмах опорно-рухової системи»(слайд 5)

Мета: з’ясувати, як пристосована будова суглоба до виконуваної ним функції; навчити надавати першу допомогу при ударах, розтягах, вивихах і переломах.

Обладнання: скелет людини, натуральні суглоби ссавця, таблиці: «Будова кісток і типи їх сполучення», «Вивихи і переломи кісток», рентгенограми вивихів, переломів; дощечки, палички, бинти, лінійки, підручник.

Завдання  (слайд 6)

Дайте відповіді на запитання.

  1. Розгляньте натуральний суглоб ссавця. Порівняйте побачене з малюнком у підручнику.
  2. Замалюйте і  позначте на схемі структурні компоненти суглоба цифрами, під якими їх перелічено.
  3. Подумайте, які рухи забез­печують такі суглоби: плечовий, кульшовий, суглоби пальців.
  4. Назвіть види ушкоджень опорно-рухової системи.
  5. Які ознаки розтягнення зв’язок? Долікарська допомога в разі розтягнення зв’язок.(слайд 7)
  6. Що таке вивих? Перша допомога в разі вивихів суглобів.(слайд 8)
  7. Які бувають переломи? Які ознаки перелому? Які основні дії в разі перелому кісток?(слайди 9-13)
  8. Яке значення має долікарська допомога в збереженні здоров’я людини?

V. Закріплення нового матеріалу

Ситуаційні завдання (слайди 14,15,16)

  1. На уроці фізкультури хлопчики здавали залік з бігу на 60 м. Саша, пробігши кілька метрів, зійшов з дистанції. Сильно боліла нога, але все-таки її можна було зігнути і розігнути, поворушити пальцями, поступово почав розвиватися набряк. Як допомогти Сашкові? Визначте за симптомами вид травми.
  2. Іра і Таня прийшли на каток. Коли Іра каталася, її випадково штовхнув при падінні старшокласник. Утриматися на ногах не вдалося, і дівчинка впала. Від болю Іра голосно заплакала. У неї боліло плече. При огляді виявилося, що дівчинка не може поворухнути пальцями, виник сильний синець і є викривлення кістки. Дівчатка не знали, що робити. Як допомогти Ірі? Визначте вид травми.
  3. Ніна, як зазвичай, зайшла за Наташею по шляху до школи. Дівчата квапилися, їм потрібно було зайти перед уроками в бібліотеку. Коли вони піднімалися по шкільних сходах, назустріч їм йшли галасливим натовпом старшокласники. Вони навіть не помітили, що штовхнули Ніну. Вона впала на руку. Від болю мало не заплакала. Через деякий час Ніна сказала Наташі, що кисть руки опухає. Дівчата не знали, що робити. Як допомогти Ніні? Визначте вид травми.

VІ.Домашнє завдання (слайд 17)

Опрацювати відповідний параграф у підручнику.

Підготуватися до узагальнюючого уроку з теми «Опора і рух».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Підтримую позицію колеги, шо написала відгук до Вашої роботи. Матеріал корисний, відображає гарну методичну роботу. Дякую Вам за висвітлення такого актуального матеріалу!

  2. Методи і методичні прийоми, які вчитель використовує (інформаційний, репродуктивний, проблемно-пошуковий) дуже діяві для вивчення матеріалу. Особливо сподобався “Загадковий диктант” та при закріпленні матеріалу – ситуаційні завдання, які допомагають аналізувати, співпрацювати та узагальнювати набуті знання, а також удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці. Дякую вам.