Конспект уроку-подорожі з української мови для 3 класу на тему: Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками
Автор: учитель початкових класів Отришко Ольга Вікторівна
Нестандартні уроки сприяють розвитку пізнавальних інтересів учнів, забезпечують позитивну мотивацію до навчання. У процесі гри діти вільно оволодівають знаннями. Урок, проведений нестандартно, стимулює творчість учителя та його учнів.
Урок – подорож з української мови
у 3 класі (з українською мовою навчання) з теми
«Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками. Закріплення вміння ставити питання до прикметника, редагувати текст»
МЕТА:
- Закріплювати уміння змінювати прикметники за числами, вміння ставити питання до прикметника; вправляти учнів в умінні розрізняти прикметники серед інших частин мови; вдосконалювати уміння працювати в групах і парах, формувати комунікативну компетентність.
- Розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, критичне мислення, збагачувати словниковий запас учнів.
- Виховувати любов до рідної мови, інтерес до мовних явищ, любов до природи.
ОБЛАДНАННЯ: роздавальний матеріал для роботи в парах і групах; картки для словникової роботи; предметні малюнки; малюнок Мудрої Сови; скринька; макет вітрильника.
Хід уроку
І. Оргмомент.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Посміхніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Гарно будем працювати,
Щоб мову рідну добре знати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні ми з вами вирушаємо на пошуки мовних скарбів. Під час подорожі на нас чекає багато несподіванок та пригод.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Отже, збираємося в дорогу. Почнемо нашу подорож на вітрильнику. А щоб він зрушив з місця, що потрібно? (Вітер)
- Для того, щоб здійнявся вітер і надув вітрила,
Ми букви гарненько пропишемо й полетимо на крилах!
- Каліграфічна хвилинка.
Вв ві
Вітер
- Доберіть споріднені слова до слова «вітер».
- До якої частини мови належать всі ці слова? (Іменник)
- Доберіть до цих слів прикметники.
Вітер – слабкий, помірний, південний, північний, східний, західний.
Вітерець – легенький, теплий, весняний, веселий, грайливий, пустотливий, ласкавий.
Вітрюган – сердитий, лютий, шалений, шквальний.
Вітрила – білі, червоні.
Вітряк – крилатий, чотирикрилий, великий.
- Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми закріпимо
Уміння змінювати іменник за числами,
Встановлювати зв’язок з іменниками
Та редагувати текст.
- Повторення вивченого про прикметник.
– Вітрила наповнені вітром,
Ми швидко летимо по морю.
А поки давайте згадаємо,
Що про прикметник ми знаємо?
- Діти, давайте згадаємо, які мовні скарби стосовно прикметника у нас вже є у скарбничці.
(Асоціативний кущ)
( Називає ознаки предметів, відповідає на питання який? Яка? Яке? Які?, зв’язаний з іменниками, другорядний член речення, змінюється за числами, називає ознаки за смаком, кольором, віком, за почуттями
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
- Робота в малих групах.
– Згадали, що таке прикметник, ви,
Тепер спішіть до Мудрої Сови.
- Об’єднайтесь в групи по 4 учня. Кожна група отримає завдання від Мудрої Сови.
- Ці завдання непрості:
Частинки великого скарбу вони!
І група
- Випишіть прикметники, визначте закінчення, число.
Гарне діло іде сміло. Розумний господар влітку дбає про зиму. У мого друга акторський талант. І малі камінці роблять синці. Осіння муха боляче кусає. Тихе дитя, коли спить. Я люблю апельсинові льодяники.
- В кожному слові візьміть першу букву та складіть пропущене слово.
_______________ СВІТ ВІДКРИВАЄ. (грамота)
ІІ група
- Запишіть слова, у яких
- Корінь від слова дзвіночок, суфікс від слова ручка, закінчення від слова веселий. (дзвінкий)
- Корінь від слова українка, суфікс від слова харківський, закінчення від слова гарне. (українське)
- Корінь від слова приморозив, суфікс від слова літній, закінчення від слова чудові.(морозні)
- Корінь від слова накормити, суфікс від слова круговий, закінчення від слова хвилина.(кормова)
- Корінь від слова альбомчик, суфікс від слова сильний, закінчення від слова добрий. (альбомний)
- Визначте закінчення та число утворених прикметників.
- Візьміть з кожного слова по першій букві і утворіть пропущене слово.
МОВА – ЦЕ ОДЕЖА, В ЯКУ ОДЯГАЄТЬСЯ _______________. (думка)
ІІІ група
- З кожної групи слів випишіть прикметники, визначте закінчення та число виписаних слів.
Щедрість, щедрувати, щедрий.
Адресний, адреса, адресувати.
Світанок, освітлювати, світлий.
Тривожити, тривожні, тривога.
Явний, явище, являтися.
- Візьміть з кожного виписаного слова перші букви і утворіть пропущене слово.
________________ ЛЮДИНИ В ЇЇ МУДРОСТІ. (щастя)
ІV група
- Вставте пропущені слова, визначте закінчення та число цих слів.
Був … день. Діти збирали білі ромашки. Раптом на небі з’явилися … хмари. Подув вітер. Полив … дощ. Діти заховалися під … ялинкою.
Слова для довідки: важкі, сонячний, густою, сильний.
- Візьміть з першого вставленого слова 5 букву, з другого – 2 букву, з третього – 1 букву, з четвертого – 2 букву. Утворіть з них пропущене слово.
НЕ ШКОДУЙ ___________ ДЛЯ НАВЧАННЯ. (часу)
V група
- Доберіть антоніми до поданих слів, визначте закінчення.
Сумний – ______________-
Гарячий – ______________
Високий – ______________
Майбутній – ____________
Усний – ________________
Широкі – _______________
- Візьміть з першого дібраного антоніма першу букву, з другого – другу, з третього – третю, з четвертого – четверту, з п’ятого – п’яту, з шостого – шосту. Утворіть пропущене слово.
У ____________ – СИЛА. (розумі)
- Гра «Шифрувальники»
– Увага! Попереду берег!
Для того, щоб нас зустрічали,
Послати треба радіограму.
Графічний диктант: іменник позначаємо 1, прикметник – 2.
Зелений, зелень, ліс, лісовий, зима, зимонька, зимові, осінній, осінь, низина, низький, сніжок.
211-211-221-121
- Фізкультхвилинка.
– Перш, ніж ми пристанемо до берега,
Подивимося, що там є у перископ.
Ілюмінатори відчиняються:
Вжик-вжик!
Перископ висувається:
У-у-у-у-у!
Скельце протирається:
Аху, ч-ч-ч-ч!
Прибігли жителі острова:
Улю-лю-лю!
Побачили наш корабель:
О-о-о-оо-!
Влаштували феєрверк:
Чпок-чпок! Бах-бах!
Всім привіт!
Перископ засувається:
У-у-уу-у-у!
Ілюмінатори зачиняються:
Вжик-вжик!
IV. Робота з підручником.
– Радо зустріли нас жителі острова,
Книгу розумну для нас піднесли.
Відкрийте її на 46 сторінці,
І подивіться вправу 103.
А) поміркуйте разом;
Б) коментоване письмо;
В) висновок: якщо змінити іменник, разом з ним змінюється і прикметник, зв’язаний з ним.
V. Розвиток зв’язного мовлення.
– У мешканців острова є своя газета, якою вони дуже пишаються. Але трапилося у них нещастя: захворів головний редактор.
– А яку роботу в газеті виконує головний редактор? (Він редагує тексти, виправляє помилки, готує тексти до друку).
– На жаль, тепер нема кому виправити помилки в текстах. Давайте їм допоможемо!
Робота в парах.
- Спишіть, розкриваючи дужки, ставте прикметники у потрібній формі.
Прийшла (теплий) весна. Дме (тепла) вітерець. Зазеленіла (молодий) трава. З’явилися перші (зелена) листочки. Птахи повернулися з (теплий) країв.
Конвалія любить (темний) ліси. Знайти її нелегко. (Білий) дзвіночки конвалії ховаються в (широкий) листках.
Прокинулась бджілка від (зимовий) сну. Прочистила очиці (волохатий) лапками і розбудила подруг. Вибралися вони з (теплий) вулика і дружно полетіли до квітучої яблуньки.
- Яка тема усіх цих текстів? (весна)
- Які слова допомогли вам це встановити? (прикметники)
V І. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Які мовні скарби ми поклали до скарбнички сьогодні?
- Які почуття викликав у вас сьогодні урок?
V ІІ. Домашнє завдання.
- Ми повертаємось додому,а щоб залишилось щось на згадку,
жителі острова дають вам завдання із розумної книги.
С. 47, вправа 106, повторити правила.
Із мовою радіти світу будемо,
Без мови ми ніхто – куди не глянь!
Тож дякуємо щиро всім присутнім!
Вперед, школярство, до нових надбань!
Впродовж уроку формується комунікативна компетентність, розвивається логічне мислення, мовна грамотність. Сподобалась робота в малих групах, фізкультхвилинка. Акцентується увага на основних знаннях, які необхідно запам*ятати.
Для закріплення вивченого матеріалу за темою “Прикметник” авторкою дібрано змістовні завдання для груп та гри “Шифрувальник”, які у повній мірі охоплюють тему, що вивчалася; формують стійкі уміння впізнавати прикметник , відрізняти його від інших частин мови за істотними ознаками.
Урок творчий, цікавий, пізнавальний для третьокласників. Вчителька творчо підійшла до формування.запитань фронтального опитування, завдань для групової роботи і роботи в парах Важливо, що після кожного виду роботи вчитель підводить до певних висновків. Відчувається творчий почерк вчителя.
Люблю уроки з великою кількість різноманітних форм роботи, фізкультхвилинками, іграми. Щиро дякую автору конспекту, який можна використати не тільки прри вивчені зазначеної теми. Завдання спонукають учнів до творчої роботи, заставляють задуматися, висловити і довести власну думку.
Прийоми мотивації та організації навчальної роботи сприяють створенню “ситуації успіху”. Усі завдання цікаві. Особливо сподобалася гра “Шифрувальники”. Питання, які ставить учитель, вимагають вдумливої відповіді, розуміння вивченого матеріалу. Фізкультхвилинку дібрано відповідно до форми уроку.
Нестандартні уроки завжди цікаві і творчі. На уроці вдало підібрані методи і прийоми, які логічно заміняють один одного.Фізхвилинка підібрано до теми(цікаво які рухи виконувалися).Дякую
Урок – подорож з української мови у виконані Ольги Вікторовни заслуговує уваги. Вчитель вдало поєднує використання різних форм роботи та методичних прийомів, що сприяє розвитку інтересу до навчання. Вважаю, мета уроку було досягнено. Дякую.
Конспект уроку Ольги Вікторівни показує сучасне розуміння нетрадиційних форм організації навчання,дидактичні функції та вибір на цій основі досконалих технологій досягнення запланованих результатів.Дуже компонують такі форми роботи:робота в малих групах,робота в парах,РЗМ.Дякую