Конспект уроку-подорожі з української мови у 4 класі на тему: Іменники – синоніми, антоніми, омоніми. Пряме та переносне значення іменників.
Автор: вчитель початкових класів Данілова Тетяна Миколаївна
Даний матеріал містить цікаві пізнавальні завдання, які допоможуть учням краще засвоїти новий матеріал.
Урок – подорож з української мови в 4 класі
Тема: Іменники – синоніми, антоніми, омоніми. Пряме та переносне значення іменників.
Мета: закріпити знання учнів про іменники – синоніми, антоніми, омоніми, про пряме та переносне значення іменників; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, уміння узагальнювати, самостійність та навички взаємоконтролю; виховувати любов до рідної мови, почуття патріотизму.
Обладнання: завдання для групової роботи, іграшковий кіт, зображення дороги з перешкодами і відповідною символікою (1перешкода – малюнок кота, 2перешкода – малюнок кота та вербові котики; 3перешкода –вчений із котом, 4перешкода – книжка; 5перешкода – людина), маски бездомної та домашньої кішки.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь та навичок.
Форма проведення: урок-подорож.
Хід уроку
I. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні вирушимо знову
В країну, що зоветься Мова.
Пригоди нас цікаві ждуть,
Берем знання! Гайда у путь!
( Лунає музика)
- Ой. Зачекайте, я згадала. Сьогодні на урок попросився ще один герой, який благав про допомогу. Цікаво, хто це?
- Згадавши написання літери К, ви дізнаєтесь хто це.
Каліграфічна хвилинка.
(Демонстрація іграшки – котика)
- Цей котик дуже гарний, але самотній, бо згубився. Він шукає свого господаря. І знайде його тільки тоді, як подолає весь цей шлях!
( Відкрити дошку із зображенням дороги з перешкодами)
- Допоможете котові? Рушаймо. Під час подорожі ви виявите не лише свої знання, але й дізнаєтесь багато цікавого із життя котів.
II. Робота над темою уроку.
1перешкода. Перевірка домашнього завдання.
Диктант
В Африці серед степів живе дика кішка. Це вона є матір’ю наших домашніх красунь. Кішка чудовий мисливець, вміло полює на курчат, птиць, кроликів. Вона дуже спритно бігає, стрибає з великої висоти і чудово лазить по деревах.
* Взаємоперевірка (Робота в парах).
* Граматичне завдання (Робота в групах).
1група. У першому реченні знайти іменники. Визначити, власні вони чи загальні, істоти чи неістоти.
2група. У першому реченні визначити число та рід іменників.
3група. У першому реченні знайти іменники з орфограмою «Ненаголошені е – и в коренях слів». Пояснити, як перевірити написання цих слів.
2 перешкода. Слова – омоніми
У законах країни Мови зазначено,
Кожне слово має значення.
Та в деяких (чому – не знати)
Зібралось значень тих багато.
- Як ми називаємо такі слова? (Багатозначні, омоніми).
Робота в групах
1група. Виписати з вірша омоніми, пояснити їх значення.
Котики вербові в мене на вікні,
Котики вербові – гості весняні.
Не глядить на котиків лиш вусатий кіт,
Мабуть, зна, що котики- то весняний цвіт.
2група. У вірші знайти слова-омоніми.
Скласти з ними речення в різних значеннях.
3група. Які ви знаєте слова-омоніми? Скласти з них речення в різних значеннях.
3перешкода. Синоніми
А недалеко від омонімів
Розташувались ще слова.
Це друзі, що живуть у згоді
Й приймуть при нагоді.
Коли один втрачає сили,
То інший підставляє плече
Замінить на посту сміливо
друга, не втече!
– Про які слова йдеться?
* Робота над текстом «Ох, уже ці мурки».
Зранку Берна Куртуа сидів у лабораторії за важливою працею. Він робив досліди з морськими водоростями на спирту та сірчаною кислотою. На плечах у нього лежала улюблена кішка.
За роботою Куртуа не почув стукіт у двері. Проте кішка почула і стрибнула прямо на стіл, розливши всі розчини.
Почулося шипіння – і над столом здійнялась біла хмара. Здивований Куртуа побачив, що вся його праця перетворилася на коричневу рідину.
Так кішка допомогла вченому винайти йод. Сталося це 180 років тому.
Завдання по групах
1 група. Виписати з тексту синоніми.
2 група. Виписати з тексту синоніми. Пояснити, яким є значення синонімів у тексті.
3 група. До слова вчений підібрати синонім (науковець). Пояснити його значення та тлумачення за словником.
4 перешкода. Антоніми .
А ще живуть в країні Мови
Уперті вороги – слова, що рушать стіни,
І кожен кров з них пролива.
Так затялися на своєму:
Один – одному, той – іншу річ.
А все це невипадково,
Бо дивляться у різнобіч!
- Про які слова йдеться?
Робота над вравою.
Виписати парами іменники-антоніми.
Яким є значення антонімів у мовленні.
5 перешкода. Зустріч із господарем.
– Ми наблизилися до останньої зупинки, де кіт знаходить свого господаря. Про те я на урок запросила ще дві кішечки: бездомну та домашню. Давайте ми їх вислухаємо.
К. Доброго дня! Представтесь , будь ласка.
Д. Мене звуть Сільва.
Б. А мене кличуть по-різному. Хто – Чорнушкою, хто просто кицькою.
К. Скажіть, будь ласка, де ви живете?
Д. Я живу в затишній квартирі, маю улюблене крісло, в якому я сплю, а під кріслом заховані мої іграшки.
Б. А я живу, де доведеться. Іноді вдається відшукати тепленький куточок у підвалі. Але й доводиться мокнути під дощем, спати на холоді – просто неба.
К. А чим ви харчуєтесь?
Д. Моя господиня дає мені молочко, сметану, рибку, м’ясо. Купує різний корм.
Б. Добре якщо вдається зловити мишку, або відшукати залишки їжі біля смітника – то буде чудовий обід.
К. Можливо у вас є прохання до дітей?
Б. Діти просимо вас не ображати нас, а навпаки, захищати і допомагати.
Д. Ми будемо для вас вірними друзями.
У ч и т е л ь. Як ви вважаєте, хто винен у тому, що гарні породисті коти опиняються на вулиці.
- Я хочу вас попрохати: перш ніж заводити дома тваринку, добре подумайте, чи зможете за нею доглядати.
III. Підсумок.
- Урок добіг кінця. Чи дізнались ви про щось таке, що вас здивувало? Зацікавило? Навчило чогось нового?
Домашнє завдання
Гра на уроці та ще й котами -чудово!Діти з великим задоволенням будуть працювати і здобувати знання.Подобається і форма проведення подорож.А ще урок виховує відповідальності за тих,кого приручили.Дякую!
Оригінальний конспект уроку включає чудовий виховний задум – вчити дітей вести себе з домашніми улюбленцями, котами, дбати про них, відчувати відповідальність за тих, кого приручили, співчувати і допомагати бездомним тваринкам. Розробка корисна.
Нестандартний початок уроку націлив учнів на нестандартне продовження. Уявна подорож дає можливість учням в ігровій формі виконувати завдання, а групова робота сприяє вирішенню проблем, що вимагають застосування колективного розумового навантаження. Тільки чому акцент зроблено на породистих котів?
Для уроку дібрана цікава форма проведення – урок – подорож, пізнавальні завдання, диференційовані завдання, різні види роботи, які дають змогу дітям невимушено закріпити знання, уміння і навички з даної теми. Діалог, розіграний учнями в кінці уроку, не тільки розвиває навички діалогічного мовлення, а й має важливий виховний характер.
Тетяно Миколаївно! Урок – подорож надзвичайно цікавий. Велике значення у вихованні має прищеплення любові до бездомних тварин. Ви вдало використали цей момент. Доцільно використано групову роботу, поєднання завдань з лексики з орфографією.