Конспект уроку позакласного читання для 6 класу
Автор: вчитель зарубіжної літератури Жигунова Альона Сергіївна
Конспект уроку призначений для позакласного читання для 6 класу.
Тема уроку: Стосунки дітей і дорослих у повісті Л.Толстого “Дитинство”
Мета: познайомити учнів з фактами біографії Л.Толстого; розкрити ідейно-художній зміст повісті; познайомити з творами мистецтва, які розкривають тему дитинства; розвивати навички аналізу художнього твору; розвивати зв`язне мовлення школярів; виховувати повагу до прекрасного.
Обладнання: портрети Л.Толстого; репродукції картин: В. Серов “Дівчинка з персиками , «Діти»; А.Венеціанов “Захарка”; текст повісті, дитячі малюнки, афоризми про дитинство; запис звернених Толстого до учнів.
Счастливая, счастливая,
невозвратимая пора детства!
Как не любить, не лелеять
воспоминаний о ней!
Лев Толстой
(Щаслива, щаслива,
безповоротна пора дитинства!
Як не любити , чи не плекати
спогадів про неї?)
Хід уроку
I.Організаційний момент.
II.Мотивація навчальної діяльності.
( на фоні музики звучить розділ “ Дитинство” з повісті “Дитинство”)
Людина починається з дитинства. Саме в дитинстві відбувається посів добра. Але через роки стане відомо чи зійшли вони, чи загублені бур’янами; а також яка людина входить у світ .
III.Сприйняття та засвоювання навчального матеріалу.
1 Розповідь вчителя.
Лев Толстой народився 9 вересня 1828 в маєтку Ясна Поляна Тульської губернії. Л. Толстой — нащадок двох старовинних дворянських родин: графів Толстих і князів Волконських.
Толстой — незвичайний граф . Він захоплювався землею, поважав селянську працю. Велику роль в житті письменника відіграла Ясна Поляна: там він навчився бачити природу і простих людей, там написана велика кількість творів.
У Ясній Поляні Лев Миколайович відкрив школу для селянських дітей. Для них письменник створив буквар, арифметику, 4 книги для читання, оповідання, казки( “Лев і собачка”, “Брехун”, “Як чоловік гусей ділив”, “Три ведмедя”).
Проаналізувавши ці твори, можна помітити, що головне для Толстого — доброта, повага до дитини, уміння бачити в ній особистість. Він вважав, що деякі дорослі не розуміють і не поважають дитину, дають мало волі: “Чем больше испорчен ребенок, тем меньше нужно его воспитывать, тем больше ему нужно свободы”, – говорив письменник. Ця думка — повага до людини, навіть до самої маленької, є головною для повісті “Дитинство”.
- Робота з епіграфом.
– У світовій літературі сторінки, про дитинство, написані прозою — це та ж поезія. Слова автора не тільки збагачують наше уявлення про те, яким повинно бути дитинство, але й виражають сум дорослих про неможливість повернути, повторити цю чарівну пору в житті людини.
- Словникова робота
– Напишіть подані слова і поясніть їхнє значення:
( плекати – вернісаж –
співчуття- марнославство –
самопожертва – моральність – )
- Рефлексія
– Що для вас дім?
– Які асоціації у вас виникають із цим словом?
-Завдяки кому все це існує?
– Скажіть, будь ласка, чи завжди дім радісний, турботливий, затишний?
5.Система запитань і завдань для аналітичного дослідження повісті «Дитинство»
- Чи сподобався вам твір?
- Які ваші враження від прочитаного?
- Хто головний герой повісті?
- Якими рисами характеру він наділений?
- Як впливає Наталя Савишна на Миколку?
- Яким ви уявляєте Карла Івановича?
- Релаксація.
– Закрийте очі і прислухайтесь. І ви почуєте мамин голос. Він живе в тобі, такий знайомий, рідний. Його не можна сплутати ні з чим. Навіть коли станеш дорослим, ти будеш пам’ятати мамин голос, мамині очі, мамині руки.
– Дорослішаючи, Миколка починає все більше розуміти, що в житті немає безхмарного щастя, немає справжньої справедливості.
– Питання:
– Коли Миколка вперше починає задумуватися над цим?
7) — Прослуховування запису голоса Толстого “Звертання Толстого до яснополянських дітей”
– Що заповідав письменник?
8)Асоціограма “Дитинство”
9) Система запитань і завдань.
– За які риси характеру можна поважати Карла Івановича?
– Чи хотіли б ви мати такого вчителя?
– Що хотів сказати Толстой, створюючи образ Карла Івановича?
– Що для нього було головним?
– Чому саме Наталю Савішну Миколка вибирає серед всіх дворових?
– Чому вчить Толстой?
– Якого віку головний герой?
– З якими почуттями хлопчик описує маму?
– Знайдіть в тексті опис Наталі Савішни?
– Що викликало співчуття Миколки до Карла Івановича?
– З ким в першу чергу пов’язані згадки дитинства головного героя?
– Яку ще любов називає автор у розділі “Дитинство”?
– Що ж являється дитинством у розумінні дорослої людини, які думки, почуття, який стан душі?
– Чому дитинство – цінний і важливий період в житті людини?
10) “Літературознавча хвилинка”
– Чим відрізняється автобіографія від автобіографічної повісті?
– Які характерні особливості автобіографічної повісті?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
– Рефлексійний тест
1) Я дізнався багато нового.
2) Мені це буде корисно у житті
3) На уроці було над чим подумати.
V. Домашнє завдання
Написати творчу роботу “Спогади про моє дитинство”
Вчителька зачепила важливу світову тему про стосунки літей і дорослих .Альона Сергіївна зуміла провети навчальну діяльність так,щоб діти перейнялися життям,яке пропонує Л.Толстой у своєму “Дитинстві”,відчули себе щасливими дітьми.До своєї педскарбнички:релаксація та асоціограма
Конспект уроку поетапний, відповідає вирішенню поставених цілей. Емоційно зачепила робота з епіграфом. Не вистачило диференціації завдань для учнів, різноманіття прийомів словникової роботи (не тільки пояснити значення).
Яскравий урок, з продуманою мотивацією, інноваційними вправами. Із навчальних завдань можна зробити висновок, що учні беруть активну участь у обговоренні нового матеріалу. Хвилинка релаксації допомагає зосередити увагу школярів в подальшому на уроці.
Альоно Сергіївно! Дуже добре, що Ви обрали для позакласного читання Л.М. Толстого, його виховні твори для дітей майже не використовуються, стали забутими. Досконало проведено аналіз твору. Взагалі урок сподобався, але я не побачила, як використано репродукції картин. Дякую.