Конспект уроку позакласного читання на тему: “Вілла “Хованка” запрошує на гостини. ( Астрід Ліндгрен “Пеппі Довгапанчоха”)”

Автор: заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель зарубіжної літератури Гончарук Людмила Михайлівна

Screenshot_12Даний матеріал стане у пригоді вчителям зарубіжної літератури, які прагнуть, щоб кожен урок був для вихованців цікавим та пізнавальним.


 

Тема .Вілла «Хованка» запрошує на гостини. ( Позакласне читання. Астрід Ліндгрен « Пеппі Довгапанчоха»)

Мета уроку: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної– дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб  інших; здоров’язберігаючої– позитивно ставитися до себе, інших людей; предметних компетентностей: зацікавити учнів творчістю шведської письменниці; осягнути своєрідний та фантастичний зміст твору « Пеппі Довгапанчоха»; розвивати  акторські здібності школярів, навички  переказу тексту, уміння давати розгорнуті відповіді на запитання до тексту; виховувати любов до книги, гармонійно розвинену особистість.

Епіграф.

Двері відчинено для проханих і непроханих.

                                                                                         О.Грибоєдов

Обладнання: мультимедійна презентація, дитячі малюнки, оранжева та чорна панчохи

 Хід уроку

І. Організаційний момент.

Релаксація.      

Вчитель: Доброго дня, діти. Я рада вас бачити, із задоволенням поспілкуюся з вами. Візьміть, будь ласка, одне одного за руки, подумки побажайте добра, здоров’я, успіхів на уроці. Посміхніться одне одному, нашим гостям.  Ви обмінялись своїм теплом, тому на уроці , сподіваюсь, будете працювати гарно і плідно

ІІ. Робота над темою уроку

Вчитель: По дорозі до школи я зустріла листоношу, яка попросила мене передати вам ось цього дуже дивного листа. Прочитаємо?

Дорогі п’ятикласники! Я дізналась, що ви дуже допитливі та веселі діти. Я би дуже хотіла з вами дружити, тому запрошую вас до себе в гості. А підпис…? На його місці – клякса… Хто ж це нас запрошує погостювати і куди їхати?

Зараз ми поринемо у світ фантазії. Сядьте зручно, розслабтеся, зробіть великий вдих і видих, заплющте очі і уважно слухайте пісеньку, яка підкаже, хто ж це нам прислав листа.

( Звучить пісня « Пеппі Довгапанчоха»)

  • Сподобалась вам пісенька?
  • Здогадались, з ким зустріч нас чекає?
  • Приймаємо запрошення Пеппі?

Тож вирушаємо на віллу «Хованка».Отже, як ви вже зрозуміли темою нашого уроку буде творчість А.Ліндгрен , зокрема її книга « Пеппі  Довгапанчоха» . Записуємо тему уроку: Вілла «Хованка» запрошує на гостини.

( Позакласне читання. Астрід Ліндгрен « Пеппі Довгапанчоха»). Сьогодні на уроці ми спробуємо осягнути своєрідний та фантастичний зміст твору

« Пеппі Довгапанчоха», попрацюємо над розвитком акторських здібностей, навичків переказу тексту і вмінням давати розгорнуті відповіді на запитання до тексту, за які ви будете отримувати квитки трьох кольорів: рожеві- 3 бали – за повну ґрунтовну відповідь, яка потребуватиме зусиль, блакитні – 2 бали – за відповідь на не дуже складне питання, або за відповідь , яка  матиме незначну неточність, фіолетові – 1 бал – за відповідь  на просте  запитання. До речі, хто з літературних героїв мав справу з квитками? І на що він їх виміняв? Ви ж  будете мати можливість виміняти свої квитки на оцінку.

Епіграфом до уроку  візьмемо слова російського письменника Олександра Сергійовича Грибоєдова: «Двері відчинено для проханих і непроханих». Саме ці слова якнайкраще ілюструють власницю вілли «Хованка» Пеппі  Довгапанчоха.  Ми вирушаємо не одні, нас буде супроводжувати Астрід Ліндгрен, швецька письменниця, яка написала надзвичайно цікаву книгу про пустотливу дівчинку… Пеппі  Довгапанчоха. Запрошуємо, шановна Астрід, приєднатися до нас.

1.Рольова гра « Інтерв’ю з письменником» ( виходить учениця у ролі А. Ліндгрен в оточенні журналістів)

І журналіст. Шановна пані Астрід, ПІП,газета « Апекс. Скажіть, будь ласка, де ви народились?

А. Ліндгрен. Я народилася 14 листопада 1907 року у шведській провінції Смоланд, у звичайній селянській родині, і назвали мене Астрід Анна Емілія Еріксон.

2 журналіст. ПІП, газета «Зоря» А чи правда те, що Вас називають « Першою жінкою Швеції»?

А.Ліндгрен. Так, мої земляки називають мене так. Проте я гадаю, що нічого особливого у своєму житті я не зробила

3 журналіст. Ви надто скромні. ПІП, газета « Факти» Скажіть, будь ласка, шановна пані, Ви чимось відрізнялись від своїх однолітків у дитинстві?

А. Ліндгрен. Ні, я була звичайною дівчинкою, лише майже ніколи  не розлучалася із книгою. Я була найзапеклішою читачкою шкільної та сільської бібліотек. А ще у мене добре виходили шкільні твори.

4 журналіст. ПІП, « Літературна газета». Я чув, що за один із таких творів Ви отримали першу шкільну нагороду.

А. Ліндгрен. Це правда. Твір мав назву « Життя у нашій садибі». Цей твір був ще й надрукований у місцевій газеті. Однокласники мене стали дражнити

« Малою Сельмою Лагерлеф». Це принесло мені багато прикрощів.

1 журналіст. Скажіть. Будь ласка, яка книга принесла вам славу письменниці?

А. Ліндгрен. Не повірите, але  перша книга вже принесла мені відомість. І саме до героїні цієї книги ми з вами вирушаємо у гості. Це «Пеппі Довга панчоха.»

2 журналіст. Пеппі Довгапанчоха?  Чудернацьке ім’я. Як Вам спало на думку дати своїй героїні саме це ім’я?

А. Ліндгрен. Як це дівчисько з’явилось в моїй уяві? Тут можна відповісти прислів’ям: « Не було б щастя, та нещастя допомогло». Коли моїй донечці Карін було 7 років, вона важко захворіла і лежала в ліжку кілька довгих місяців… Щовечора вона просила мене,  аби я розповіла їй якусь історію. Я вже й не знала, про що розповідати, а доня й сказала: « А ти розкажи про Пеппі Довгапанчоха!» Я тоді навіть не запитала, хто це і стала вигадувати дивовижні пригоди, які б відповідали незвичайному імені дівчинки. Отак  народилися ці історії, а згодом, наче й забулися. Та якось узимку я… зламала ногу! Щоб розрадитись, почала пригадувати й записувати пригоди Пеппі, розказані доньці. Потім передрукувала їх і подарувала Карін на день народження, а один примірник надіслала до видавництва.

3 журналіст. І книжка ж одразу побачила світ?

А.Ліндгрен. Помиляєтесь, шановна. Невдовзі рукопис повернувся з відмовою. Але ця відмова мене не образила. Через рік надіслала рукопис в інше видавництво, де пригоди Пеппі Довга панчоха побачили світ. І сталося диво – я одразу ж отримала І премію на конкурсі книг для дітей. З того часу я знайшла себе як письменниця. Сподіваюсь, і Карлсона мого всі ви знаєте?

Учні: так.

Вчитель: Дякуємо за цікаву розповідь. Але вже час вирушати на віллу

« Хованка». Повітряна куля  готова перенести нас до Пеппі.

А тепер на мить  закриємо оченята руками і уявимо  друзів Пеппі Томмі та Аніку й саму героїню твору.  Відкриваємо оченята. Отже, вілла «Хованка» гостинно відчинила двері.

2.Перегляд уривку з фільма

  • Чи співпадають ваші уявлення про героїв з уявленням режисера фільму?
  1. 3. Дома вам потрібно було прочитати окремі розділи з твору. Тож перевіримо, як ви справились з цим завданням. Проведемо « Бліц- штурм»

1 Хто оселяється на віллі « Хованка»?

  1. Прочитайте у тексті , як виглядає дівчинка
  2. Чому Пеппі живе одна?
  3. Розкажіть про друзів героїні

5.Чому Томмі та Аніка щоранку поспішали до Пеппі?

  1. Які ігри вигадувала дівчинка?
  2. Що означає, у розумінні Пеппі, бути пошуковцем?
  3. Як ви гадаєте, діти знайшли речі випадково?
  4. Чому Пеппі встряє у бійку?
  5. Вчитель. Молодці, діти. Із цим завданням ви впорались добре. Перед уроком ви об’єднались у групи. Настав час попрацювати спільно. Робота у групах

 І група. Вам пропоную зіграти у «Доміно» На кожному прямокутнику у  вас буде відповідь та запитання до твору « Пеппі Довга панчоха» . Розпочинаєте гру карткою із написом « Початок», а закінчуєте тією, де буде напис

« Кінець». Будьте уважні.

ІІ група. Вам потрібно  буде залишити «Малюнок на скелі» Первісні люди на стінах печер зображали тварин, речі, які мали відношення до їхнього життя. Вам  необхідно обрати лише одну річ, яка б символізувала книгу А. Ліндгрен « Пеппі Довгапанчоха»

ІІІ група. Оскільки ми в гостях у пустотливої дівчинки,  вам я пропоную скласти  заборонену у школі річ – шпаргалку до розділу «Пеппі грається з поліцаями у квача».  Необхідно передати його зміст за допомогою схем, умовних позначень.

  1. Вчитель. Молодці і з цим и завданнями впорались. Настав час для написання Асоціативного вибіркового диктанту.

Виберіть ті слова, які асоціюються у вас із образом Пеппі.

Буря, дивна, освічена, спокійна, фантазерка, серйозна, вигадниця, фокусниця, артистка, чемна, вразлива, тайфун, бігає, стрибає,  сонечко, веснянка, весела, незвичайна, надзвичайна, забіяка, жадібна, пихата, господарює.

Перевіримо, що ж ви записали.

  1. Сенкан

Вчитель. Пеппі – велика фантазерка і вигадниця. Давайте доведемо героїні, що ви також вмієте творити. Написати сенкан- характеристику до образу Пеппі Довга панчоха. В пригоді вам може стати щойно за писанині слова з асоціативного вибіркового диктанту.

(Вибігає Пеппі.)

  1. «Мім»

Діти, ви так добре знаєте Пеппі і так гарно про неї розповіли, , що вона не втрималась і вирішила теж щось розповісти. Біда в тому, що Пеппі – шведська дівчинка і не вміє розмовляти українською мовою. Тому вона вирішила показати вам пантоміму і дуже сподівається, що ви її зрозумієте

(   Пеппі показує пантоміму до розділу « Пеппі Довгапанчоха не хоче бути дорослою»)

  • Що намагалась вам розповісти Пеппі? Хто здогадався?
  • Давайте зачитаємо цей епізод.
  1. Робота з малюнками до твору.

Вчитель. Наші художники свої враження від твору залишили у цих малюнках.  Надамо їм слово і дізнаємось, чому саме такий малюнок вони створили.

( Діти коментують свої малюнки)

ІІІ. Підсумок уроку проведемо у вигляді « Ланцюжка», Я ставлю першому учню запитання, він дає мені відповідь одним словом і ставить таке запитання наступному учню, щоб відповідь теж була одне слово.

  • Прізвище автора « Пеппі Довгапанчоха»

Заключне слово вчителя. Отож, сьогодні ми подорожували сторінками казки швецької письменниці А. Ліндгрен « Пеппі Довгапанчоха». Я сподіваюсь, що подорож вам сподобалась. А чи це так- нам покажуть ваші смайлики, які ви прикріпите до панчіх Пеппі: якщо мандрівка сподобалась, то смайлик кріпимо на оранжеву панчоху, не сподобалось – на чорну.

Домашнє завдання.  Наступне позакласне читання – Льюїс Керролл « Аліса в Задзеркаллі»

                                    Додаток 1

Screenshot_13

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Людмила Михайлівна! Казка“Пеппі Довгапанчоха” є надзвичайно веселою, красивою і повчальною, крім того задовольняє жагу дитини до чарівності, цікавинок, розваг без меж. Літературна казка через Ваш урок стане колискою емоцій і мрій, мудрою вихователькою учнів. Дітям подобається подорожувати сторінками книг : ” Доміно”, ” Ланцюжок”, ” Рольові ігри”,” Сенкан” …- стимулюють мислеву діяльність , розвивають природні якості учнів, формують їх власні погляди на життя, сприяють повноцінному осмисленню художнього твору. Вдячна Вам , бажаю нових творчих звершень.

  2. Конспект уроку Людмили Михайлівни легкий, грайливий, “пустотливий” і водночас серйозний. Саме так і треба говорити з п’ятикласниками про героїню твору швецької письменниці”Пеппі Довгапанчоха”, щоб діти полюбили цю книгу і обов’язково захотіли її прочитати. Серед різноманітних форм роботи на уроці особливо хочу виділити вправу “Мім” – це цікава вчительська знахідка.

  3. Гарна книга і чудовий сценарій. Дуже подобається твір, але шкода, що вилучили з програми і доводиться за один урок позакласного читання пробігати мало не весь твір. Дуже гарний початок( учні уявляють листоношу та слухають лист отриманий від нього). Добре, що автор статті демонструє учням уривки фільму, даючи змогу порівняти з текстом.

  4. Людмило Михайлівно, урок справді цікавий та корисний, справді стане у нагоді багатьом вчителям, та і для дітей обрана дуже гарна форма роботи – подорож до віли веселої дівчинки, де дітей буде супроводжувати Астрід Ліндгрен, журналісти( дуже класно ви придумали: і сучасно, і цікаво). Сподобалась робота у групах ( цікаві завдання), а для себе відкрила і беру до скриньки своїх прийомів «Мім». Ви молодець. Творчості вам на кожному уроці.