Конспект уроку української мови у 2 класі. Тема: Слова, які відповідають на питання хто? що? (іменники). Урок розроблений для інклюзивного класу.
Автор: Вчитель початкових класів Лопатюк Ольга Вікторівна
Тема. Слова, які відповідають на питання хто? що? (іменники).
Мета: Дати учням уявлення про слова – назви предметів (іменники). Навчити учнів розпізнавати іменники за запитаннями хто? що? Вчити розрізняти поняття «предмет» і «слово» як його назву. Поглиблювати знання учнів про слова – назви предметів. Формувати вміння ставити питання до слів, що означають назви конкретних предметів та істот. Розвивати вміння ставити запитання до слів. Виховувати охайність, бережне ставлення до свої речей.
Коригувальні завдання: покращувати функції ослабленого зору, розвивати зорове і слухове сприйняття, розвивати хроматичний і ахроматичний зір.
Лікувально – відновлювальна робота: дотримуватись режиму зорового навантаження.
Обладнання: проектор, екран, ноутбук, смайлики, папки.
Хід уроку
- Організація класу.
Вже дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
- Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості. Привітайте їх, будь ласка! (Діти розвертаються та вітаються з гостями).
- З’ясування емоційної готовності учнів.
- Вступне слово.
Я впевнена, що сьогодні ми з вами добре попрацюємо, але спочатку я хочу побачити ваш настрій. Покажіть, дітки, з яким настроєм ви будете працювати? У кожного на парті лежать смайлики. Оберіть та покажіть той, який співпадає з вашим настроєм.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну чудової рідної мови.
Про що ж поведемо сьогодні розмову?
- А про що саме ми сьогодні поведемо мову ви дізнаєтесь згодом.
- Повідомлення теми і завдань уроку.
- У «Пізнайковій школі».
Погляньте, діти! Хто це?
- У Пізнайковій школі дітям дали завдання скласти речення із «розсипаних» слів. Він склав і просить перевірити, чи правильно він виконав завдання.
- Це речення? (Ні)
- Чому ці слова не складають речення? (Не виражена думка, слова не пов’язані між собою).
- Про що говориться у реченні? (Про хмароньку)
- Що говориться про хмароньку? (Пливе)
- Назвіть головні слова в реченні? (Хмаронька пливе)
- Давайте складемо речення з цих слів. (У небі пливе хмаронька. Хмаронька пливе у небі
- Висновок
- Ми виконали завдання Пізнайка, склали речення.
- Пізнайко вам дуже вдячний за допомогу і прощається з вами до наступної зустрічі.
- Отже, щоб скласти речення, висловити думку – потрібні слова.
- Чи можуть бути слова без значень? (Ні, кожне слово щось означає).
- А що можуть означати слова? (Відповіді дітей).
- Всі учні Пізнайкової щколи під керівництвом Мудрої Сови розпочали вивчення великої теми «СЛОВО». Давайте і ми поринемо у світ слова.
- Каліграфічна хвилинка.
Зошит свій ви розгортайте
Та під нахилом кладіть.
Сядьте рівно, не зігніться
За роботу враз візьміться!
- Запишіть у своїх зошитах сьогоднішнє число і каліграфічний рядок.
- По ор рт тф ель портфель
- Поміркуйте,які слова «заховались» у слові портфель? (Порт, форель, роль, рот, поет, торф, флот, Петро, …)
- Запишемо ці слова.
(Оля записує брайлем.)
- Зорова фізкультхвилинка.
– Діти, розгорніть підручники та візьміть свої закладки.
– Кожен за своєю закладкою виконує завдання для очей.
– Молодці! Відпочили, а зараз до праці.
- Вивчення нового матеріалу.
- Тренувальні вправи.
Вправа 279 (с.108)
а) Розгляд малюнків і складання відповідей на запитання.
– Хто це? (Розгляд малюнків 1, 2, 3).
(Школяр, регулювальник, кухар)
(Олі слова надруковані брайлем)
- Що означають ці слова? (назви людей)
- Хто це? (Розгляд малюнків 4, 5, 6)
(Кінь, їжак, риба).
(Для Олі іграшки об’ємні для розгляду предметів)
- Що означають ці слова? (назви тварин)
- На яке питання відповідають назви люде й і тварин? (хто?)
- Запишіть назви людей і тварин за зразком.
(Оля записує шрифтом брайля)
- Фізкультхвилинка «Райдуга»
- Виконання вправ.
Вправа 280(с.108) на екрані
- Що це? (Літак, ракета, трактор, портфель, лінійка (косинець), календар). Для Олі ці предмети об’ємні (іграшки)
- На яке питання відповідають ці назви предметів? (що?)
- Запишіть за зразком з дошки назви цих предметів. Оля записує шрифтом Брайля.
- Висновок.
- Отже, який можемо зробити висновок?
- Розглянемо правило на сторінці 109.
Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на питання хто? Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на питання що? |
V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1.Вправа-дивина.
– А зараз наступне завдання. Прочитайте текст вправи 281 мовчки.
(Оля слухає запис по диктофоні)
- Чи зустрілися вам незрозумілі слова? (Якщо так, то пояснюю значення незрозумілих слів)
- Які почуття виникали у вас під час читання цього оповідання? (Відповіді дітей)
- А чому? Що викликало у вас саме такі почуття?
- Давайте поміркуємо разом чи може все таки портфель говорити?
- Отже, кожна ваша річ може про вас розповісти. І портфель може багато чого розповісти про свого господаря. Так як це трапилося у тексті.
- А як ви повинні ставитись до своїх речей?
- Так, дітки. Ви повинні бережливо ставитись до своїх речей, дбати про те, щоб вони були охайними та чистими. Доглядати їх і тримати їх у чистоті. Я надіюсь ви будете хорошими господарями вашим речам і поглянувши на ваші речі про вас будуть казати, який хороший, охайний господар!
- Гімнастика для очей.
(Відео фізкультхвилинка для очей на екрані).
- Гра «Хто?Що:»
– А зараз ми перевіримо хто ж найуважніший і найкраще виконає наступне наше завдання.
– У вас у папках завдання. Вам потрібно розподілити слова у дві колонки. Перша колонка – назви предметів, які відповідатимуть на питання хто?, а у другу колонку – слова, що відповідатимуть на питання що?.
Хто? | Що? |
Школа, тигр, книжка, хлопчик, корова, кошеня, водій, білка, парта, зошит, колесо.
(Для Олі слова надруковані шрифтом Брайля) Оля усно виконує ставлячи до кожного слова запитання.
- Молодці! Ви чудово справились!
VI.Підсумок уроку.
- Підбиття підсумків.
- Давайте пригадаємо, то які слова відповідають на питання хто? Наведіть приклади цих слів.
- А які слова відповідають на питання що? Наведіть приклади.
- Домашнє завдання.
- Домашнім завданням вам буде вправа 282.
- Вам потрібно буде уважно прочитати слова і за зразком їх записати, розподіливши у дві групи. Перша група слів – це слова, які відповідають на питання хто?, а друга – що?. Ну і звичайно вивчити правило.
- Вербальне оцінювання.
- Ось і підійшов до свого завершення наш урок. Покажіть мені зараз який у вас настрій. (Беруть смайлики і показують)
- Дітки, ви сьогодні чудово попрацювали, були активними. Молодці!
Урок закінчено. Можете бути вільними.
Презентація до уроку
Конспект цікавий, розрахований на дітей , які мають проблеми із зором. Вважаю, що його можна використати і у звичайному класі для профілактики порушень зору. Діти навчаються у Пізнайковій школі, виконують навчальні завдання для досягнення мети.
З кожним роком. все більше дітей з особливими потребами залучаються до роботи у звичайному класі. Даний конспект уроку – гарний помічник для вчителя в інклюзивному класі. Це вимога сучасності. Робота вчителя з усім класом пов’язана з роботою з дитиною з особливими потребами. Цікаво, чи є у Вас помічник вчителя? Презентація доповнює емоційний настрій учнів.
Щоб навчальне заняття було цікавим для дітей, воно повинно містити таке, що викликає подив, захоплення, інтерес – одним словом те, що вони будуть пам’ятати, коли все інше забудеться. На мою думку, вчителю це вдалося. Як результат – досягнення мети уроку.
Ольго Вікторівно! Конспект уроку з української мови повністю відповідає всім дидактичним та виховним вимогам.Матеріал уроку відповідає віку дітей,дібрані форми роботи,які зацікавлять діток.Кольорова презентація покращить настрій.Дякую