Конспект уроку узагальнення знань з географії, 6 клас
“Подорож географічною картою і планом місцевості”
Автор: Заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель географії Процюк Олена Сергіївна
Конспект уроку “Подорож географічною картою і планом місцевості” буде корисним для вчителів географії, які читають предмет у 6-му класі. Даний урок є підсумковим, це урок-віртуальна подорож. урок-гра. Учням пропонуються теоретичні та практичні завдання, які дають можливість використати на практиці набуті знання, проявити лідерські якості, логічне мислення, комунікативні навички.
Мета:
- систематизація знань з теми «Земля на плані і карті»;
- вдосконалення навиків роботи з географічними картами, планами місцевості;
- розвиток комунікативних навичок, пізнавальної активності, лідерських якостей;
- виховання відповідальності.
Тип уроку: узагальнення, систематизація знань.
Обладнання: Атласи, географічна карта, роздатковий матеріал (пазли «План місцевості», макети умовних знаків, таблички з координатами)
Опорні поняття: азимут, географічна карта, паралелі, меридіани, географічні координати, масштаб, план місцевості, горизонталі, умовні знаки, абсолютна та відносна висота, глобус
3MICT УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Географічна карта – альфа і омега географії, ваш головний помічник i провідник у світ географїї. У повсякденному життя вам також прийдеться орієнтуватись у просторі, а набуті знання стануть у пригоді.
Ми вивчали теорію, виконували практичні завдання. Настав час вирушати у віртуальну подорож. Догогі мої Колумби і Магеллани, сподіваюся, що, взявши iз собою набуті знання та вмінняня i найкращих товаришів, ви з успіхом подолаєте вci труднощі на своєму шляху.
ІІІ. «Подорож географічною картою і планом місцевості»
(попередньо вибрані дві команди по 6 чоловік, між командами проводяться конкурси, арбітр підраховує бали )
1.«Знайомство»
(команди представляють та обґрунтовують назви команд)
2. «Питання з конверта»
(кожен член команди почергово витягає з конверта питання, дає визначення, в разі правильної відповіді приносить бал команді):
Азимут Географічна карта Нівелір Паралелі Меридіани Екватор Географічна широта Компас Бергштрихи Початковий меридіан | Масштаб План місцевості Абсолютна висота Відносна висота Вісь Полюси Географічна довгота Горизонталі Легенда карти Умовні знаки |
3. «Скласти план місцевості»
(команди одночасно складають пазли (план місцевості), команда-переможець отримує 5балів)
4. «Намалювати маршрут подорожі» – конкурс капітанів
(конкурс проходить паралельно до попереднього, виконує капітан і помічник. За описом та макетами умовних знаків кожна команда малює на дошці маршрут подорожі):
І) Туристи вийшли з т. А на південь, пройшли луками 300м до колодязя, далі за азимутом 270 градусів вони пройшли 200м чагарниками до озера. Повернули на південний схід, йшли 100м по мішаному лісу, вийшли до річки, яка протікала із заходу на схід. Перейшли її по дерев’яному мосту, пройшли 200м. по рідколіссю на південь до т. Б. Масштаб 1: 1000.
2) Туристи вийшли з т. А в північному напрямку вздовж саду, пройшли 300м до джерела. Далі за азимутом 45 градусів пройшли 200м. луками і вийшли до річки, яка протікає із сходу на захід. Перейшли її по дерев’яному мосту, пройшли 100м. на північ вздовж хвойного лісу до озера з болотом. Далі за азимутом 270 градусів 200м. пройшли до т. Б. Масштаб 1: 1000.
5. «Знайти об’єкти за координатами»
(протягом 5 хвилин команди заповнюють табличку «Знайти об’єкти за координатами»
Географічні координати | Об’єкт |
18°пд.ш., 26°сх.д. | |
27°пд.ш.,109°зх.д. | |
37°пн.ш.,139°сх.д. | |
90°пн.ш. | |
51°пн.ш.,31°сх.д. |
Географічні координати | Об’єкт |
6°пн.ш., 61°зх.д. | |
3°пд.ш.,38°сх.д. | |
77°пд.ш.,166°сх.д. | |
90°пд.ш. | |
55°пн.ш.,37°сх.д. |
6. «Показати об’єкт»
(кожна команда отримує конверт із терміном. Необхідно пантомімою показати явище чи об’єкт):
Абсолютна та відносна висота
Земна вісь
Глобус
Азимут
7. «Команда – команді»
(команди почергово задають питання одна одній (по 3 питання)
ІV. Підведення підсумків. Виставлення оцінок.
Питання для болільників
(задаються, поки команди працюють над завданнями)
- Щодоби Земля додає у вазі 400т. За рахунок чого? (За рахунок космічного пилу)
- У XVIII ст. знадобилось здійснити дві експедиції в piзні кінці земної кулі, щоб розв’язати суперечку між прихильниками апельсина й лимона. Який науковий факт було встановлено в результаті експерименту? (Земля має форму апельсина, тобто сплюснена біля полюсів).
- Якщо подумки прокреслити орбіту обертання Землі навколо Сонця, то в нас дуже мало шансів виявити її там насправді.Чому? (Цією орбітою обертається деякий загальний центр тяжіння системи «Земля — Місяць», через що орбіта Землі досить вигадлива)
- Як називається меридіан, що лежить по інший бік Землі від Грінвіцького? (Лінія зміни дат).
- Micто Typiн розташоване на 45° пн. ш. До чого воно ближче? До Північного полюса чи до екватора? (Ближче до Північного полюса (через полюснутість Землі).
- Існують географічні карти, на яких зображено неіснуючі пальмовi raї, колодязі, ripcькі ланцюги, озера тощо. Але без таких карт подорож може мати трагічні наслідки. Назвіть райони Землі, для яких було створено ці карти. (Пустелі (зазначено місця, де виникають ці міражі).
- В епоху Середньовіччя карти поділялись на два види: «портолани», що зображували лише моря й узбережжя, i «теоретичні карти», на яких було ще дещо. А що саме? (Суходіл).
- Одна японська фірма виготовила карти спеціально для тих, хто вирушає в складні далекі подорожі. У чому полягала їхня перевага порівняно з іншими картами? (Вони були їстивними).
- У XIII ст. карти, що показували шлях до земель, ще не відомих іншим народам, були надзвичайно секретними. Їх зберігали у спеціальних відомствах, а капітанам кораблів на час плавания видавали лише копії!.. 3 якою метою до них прикріпляли шматок свинцю? ( Щоб викинути за борт у разі захоплення корабля супротивником).
- Гіппарх Нікейський (II ст. до н. е.) поділив Північну півкулю від екватора до полюса паралельними окружностями на 90 кліматів. Як називаються ці окружності сьогодні? (Паралелі)
- Першу карту світу створив Ератосфен (III ст. до н. е.). Перший глобус — Мартін Бегайм (у 1492 р.). А яка нова карта з’явилась після навколосвітнього плавання британського судна «Челленджер» у 1872-1876 pp.? ( Карта дна Світового океану.)
Урок цікавий, заслуговує уваги колег. Дійсно, використання ігор у навчанні географії вирішує безліч завдань. Вони розвивають пізнавальний інтерес до предмету, активізують навчальну діяльність учнів на уроках, сприяють становленню творчої особистості учня. Дякую.
Віртуальна подорож,урок-гра заохочує дітей до плідної співпраці.Діти на практиці повинні показати свої вміння як користуватися і читати географічну карту,складати план місцевості.Такий урок розвиває пізнавальну діяльність,самостійність мислення.Учні краще запам”ятовують назви географічних об”єктів,наукові терміни тощо.Дякую
Шановно Олена Сергіївна! Ваш урок – це уміння володіти класом, Ви тримаєте увагу учнів , активізуєте їх діяльність, викликаєте зацікавленість до географії. Ваші Колумби і Магеллани цілеспрямовано сприймають «Питання з конверта», раціонально запам’ятовують і відтворюють об’єкти за координатами; вміють працювати в команді, створювати маршрут подорожі. Прийоми локальної мотивації на кожному етапі уроку спонукають учнів на розвиток ключових компетецій. Ваш режисерський задум вдало реалізований на підсумковому уроці. Дякую.
Пані Олено! Дякую за розробку, адже це так цікаво вирушити у віртуальну подорож, відчути себе справжніми Колумбами та Магелланами. Особливо сподобалися завдання «Питання з конверта» та «Намалювати маршрут подорожі». Дякую!!!
Дякую. Приємно, що мої матеріали читають і використовують.
Хороший урок. Якби ми, учителя, завжди так працювали на підняття пізнавательно рівня знань наших вихованців, то навчальний процес став би для них не тільки цікавим, а й корисним. Всі моменти уроку продумані, логічно пов’язані між собою. Психологічний комфорт уроку на висоті. Творчих успіхів авторові цього матеріалу.
Дякую за позитивний відгук.
Урок узагальнення знань з географіїї “Подорож географічною картою і планом місцевості” буде цікавим і учням, бо присутнє змагання, і допоможе вчителю виставити оцінки. Але з уроку не зрозуміло, як змагання команд буде впливати на оцінки окремих учнів. Добре, що один з конкурсів на знання головних понять (“Питання з конверта”), цікавий конкурс з пантомімою (“Показати об`єкт”). Пізнавальні питання для болільників, але відстань від паралелі 45 буде однаковою вздовж меридіана до екватора і до Північного полюса- 45 градусів! Всі меридіани однакової довжини і дорівнюють 111,1 км, а вздовж екватора – 111,3 км – саме тому Земля приплюснута з полюсів(питання № 5). З повагою.
Дякую за зауваження. Враховуючи, що такі уроки проводжу не часто, дозволяю собі оцінити усіх 6 учасників команди-переможця у 11-12 балів, учасників команди, яка програла – у 9-10 балів. Можливі варіанти. Діти сприймають це як аванс і заохочення. Із зауваженням до питання №5 погоджують. Дякую.