Конспект уроку з біології для 8 класу на тему: Узагальнення знань з теми «Травлення»

Автор: Вчитель біології Бойко Наталія Василівна

Тема: Узагальнення знань з теми «Травлення»

  • Мета: в ході виконання цікавих та нестандартних завдань, перевірити рівень засвоєння учнями інформації з теми «Травлення»; вчити розмірковувати над проблемними ситуаціями та розв’язувати проблемні завдання, розвивати творче логічне мислення; формувати уміння спостерігати, досліджувати, описувати та виділяти істотні ознаки.
  • Обладнання: мультимедійний комплекс, таблиця «Будова органів травлення», символи телепередач.

Основні форми і методи роботи: репродуктивний, частково-пошуковий, дослідницький

Тип уроку: узагальнення і контроль знань.

Очікувані результати: у ч н і

  • мають стійкі знання з теми «Харчування»
  • вміють застосовувати набуті знання для розв’язання проблемних завдань, збереження власного життя і здоров’я.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день! Я рада вітати вас сьогодні в нашому клубі ЗСТ. Сьогодні тут зустрічаються команди, які покажуть свої знання з теми «Харчування». Ми відвідаємо різні телепередачі і виконаємо завдання, які вони нам запропонують. В нашому клубі зустрінуться три команди по п’ять учасників.

За кожну правильну відповідь команда отримає свою біологічну «валюту» – один біоман. Переможе та команда, яка набере найбільше біоманів і всі члени команди отримають оцінку 10 – 12 балів. Інші учасники зустрічі отримають оцінки в залежності від коефіцієнта корисності участі кожного.

Роботу буде оцінювати компетентне журі.

Розіграш ходу: Розшифруйте назву Клубу, в якому ми сьогодні зустрічаємося: ЗСТ (знавці системи травлення).

В ході роботи команди по черзі знімають з дошки символи телепередач і виконують завдання.

ІІ. Хід гри

1. Фрагмент телепередачі «Голос країни». Розминка (конкурс капітанів)

Працюємо по принципу гейму «Далі, далі, далі…». Думаємо і відповідаємо швидко, часу на роздуми не дається.

Команда 1

  1. Найбільша залоза (печінка)
  2. Найдовший орган травної системи (тонкий кишечник)
  3. Відділ, наступний за шлунком (дванадцятипала кишка)
  4. Запалення слизової оболонки шлунка (гастрит)
  5. Мініатюрний радіопередавач для вивчення органів травлення (радіо пілюля)
  6. Руйнування печінки під дією алкоголю (цироз)
  7. Фізіолог, який вивчав процес травлення (І.П. Павлов)
  8. В якому відділі травної системи починають розщеплятися білки (шлунок)
  9. Реакція середовища в ротовій порожнині (лужна)

Команда 2

  1. Кишечник у формі підкови (товстий)
  2. Виробляє жовч (печінка)
  3. Проводить їжу в шлунок (стравохід)
  4. В якому відділі травного каналу вода всмоктується в кров (товстий кишечник)
  5. Місце утворення глікогену (печінка, м’язи)
  6. Частина зуба, яка виступає в ротову порожнину (коронка)
  7. Загальна назва ліків, які застосовують в лікуванні кишкових хвороб (антибіотики)
  8. Кишковий мигдалик (апендикс)
  9. В якому відділі травної системи відбувається всмоктування алкоголю в кров)

Команда 3

  1. Функція ворсинок (всмоктування в кров поживних речовин)
  2. В якому відділі мозку знаходиться центр травлення (довгастому)
  3. М’яка частина зубу з кровоносними судинами і нервами (пульпа)
  4. Гумова трубка, яка вводиться в шлунок з метою дослідження шлункового соку (зонд)
  5. Щільна речовина зубу, яка схожа на кістку (дентин)
  6. Речовини білової природи, які прискорюють швидкість хімічних реакцій в клітинах (ферменти)
  7. Наслідок порушення гігієни ротової порожнини (карієс)
  8. Яка речовина визначає кислотність шлункового соку (хлорид на кислота)
  9. Гостре інфекційне захворювання, викликане дизентерійною паличкою або амебою (дизентерія)

2. Фрагмент телепередачі «Пекельна кухня»

1. Багатьом відомо: при вживанні великої кількості їжі або алкоголю, виникає відчуття печії в ділянці стравоходу, важкості в шлунку.

  • Що це таке?
  • Як усунути ці неприємні відчуття?
  • Чи допоможе покращити стан розчин харчової соди?

Відповідь: відчуття печії в стравоході викликане викидом вмісту шлунку, який містить розчин хлоридної кислоти, в стравохід; вживання розчину харчової соди може тільки погіршити стан, тому що виділяється вуглекислий газ.

2. Ще в Давньому Вавилоні вважали, що печінка є органом злості. Це уявлення зберігалося протягом багатьох століть. Як із сучасних наукових позицій можна пояснити цю помилкову думку?

  • Будова печінки
  • Яку функцію виконує печінка?
  • Що таке жовч?

Відповідь. Причина такого ставлення до печінки – властивості секрету цієї залози: жовч забарвлена в золотаво-жовтий колір і має гіркий смак. Кількість жовчі, яка виділяється, та її стан відрізняються у людей із різним типом темпераменту: велика кількість жовчі за короткий час виділяється у холериків (людей збудливих і нестриманих), у меланхоліків (людей замкнених і нерішучих) жовч застоюється в жовчному міхурі й стає чорною, ; але це не означає, що печінка керує емоційними реакціями людини. З погляду сучасної науки, емоційні реакції забезпечуються певними нервовими центрами; жовчовиділення також регулюється нервовою системою та відіграє важливу роль у травлені та обміні речовин.

3.На чашу терезів поміщають мишу під металеву сітку і терези врівноважують. Тварина активно переміщується, дереться на сітку. Через 20-30 хвилин після початку досліду помічаємо, що чашка з мишею піднялася вгору.

  • Як можна пояснити такий результат?
  • Чи можна отримати подібний результат, якщо миша просидить цей час: а) нерухомо; б) буде спати; в) знизити температуру навколишнього середовища на 15-20 градусів.

Відповідь: їжа являється будівельним матеріалом і джерелом енергії, в даному випадку відбувається втрата енергії за рахунок чого зменшується вага тварини. В другому і третьому випадку відбувається подібне, але за великий час: втрата енергії (теплової, хімічної) проходить повільніше.

3. Фрагмент телепередачі «Ревізор»

  • Визначте за симптомами захворювання
  • Як необхідно надати першу допомогу?
  • Запропонуйте профілактичний захід?
  1. В типових випадках починаються болі в животі, підвищується температура до 390, з’являється кровавий пронос. Виникає нудота, блювота, головний біль, обезводнення організму.( Дизентерія – гостра кишкова інфекція. Доставити потерпілого в інфекційне відділення лікарні, призначити антибіотики. Дотримуватися правил особистої гігієни: часто мити руки з милом.)
  2. На вечерю Михайлик їв смажену картоплю з копченою рибою. Посеред ночі йому стало погано: мучив головний біль, гострі болі в животі, пронос. Він часто блював. (Харчове отруєння – ботулізм, джерело – інфікована паличкою ботулізму копчена риба.)
  3. Захворювання наступає через два тижні після зараження. З’являється загальна слабкість, швидка втома, головний біль, запаморочення. Періодично виникають проноси і закрепи, нудота, блювота, болі в животі, слиновиділення уночі, скреготіння зубами, зниження апетиту. (Аскаридоз : протиглисна терапія, дотримання правил особистої гігієни.)

4. Фрагмент телепередачі «Що? Де? Коли?»

Командам пропонується обговорити питання, знайти рішення, дати обґрунтовану відповідь.

1.Давно відомо, якщо за сніданком вживати солодке, голод відчуємо значно раніше, чим після білкової або жирної їжі. Чому? (Розщеплення вуглеводів відбувається значно швидше чим розщеплення білків, відповідно, і всмоктування продуктів розпаду в кров іде швидше. Через нервові імпульси травна система сигналізує про це в головний мозок, в результаті формується почуття голоду.)

2.Чому не перетравлюються стінки шлунку голодної людини, адже вони утворені поперечною м’язовою тканиною, схожою з тканинами тварин, м’ясо яких вживається в їжу? (Захищає шар слизу.)

3.Чому після прийому антибіотиків лікарі рекомендують вживати кисломолочні продукти. (Вони відновлюють бактеріальне середовище порушене антибіотиками.)

5. Фрагмент телепередачі «Мій зможе»

Дайте наукові обґрунтування фразеологізмам, приказкам:

  1. Лікарі безперервно трудяться над збереженням нашого здоров’я, а кухарі – над руйнуванням його, однак останні впевненіші в успіху…(Дені Дідро)
  2. Хто довго жує, той довго живе.
  3. Треба їсти для того, щоб жити, а не жити, для того, щоб їсти.
  4. Апетит приходить під час їжі.
  5. Сніданок з’їж сам, обідом поділись з товаришем, а вечерю віддай ворогу.
  6. Чим тонша талія, тим довше життя.

6. Фрагмент телепередачі «Україна має таланти»

Придумайте і розіграйте сцену «На прийомі у стоматолога», в якій розкрийте питання гігієни ротової порожнини:

  • Що таке зубний наліт: користь чи шкода від нього організму?
  • Як правильно чистити зуби?
  • Якою повинна бути зубна щітка, як часто її необхідно міняти?
  • Які зубні пасти ви пропонуєте використовувати з метою профілактики карієсу?

7. Фрагмент телепередачі «Зважені та щасливі»

Вчитель читає фрагмент поеми Івана Котляревського «Енеїда», де Дідона запросила Енея з військом на трапезу:

Пили на радощах сивуху

І їли сім’яну макуху,

Покиль линули їх за стіл.

Тут їли рознії потрави,

І все з полив’яних мисок,

І самі гарнії приправи

З нових кленових тарілок:

Свинячу голову до хріну

І локшину на переміну;

Потім з підливою індик;

На закуску куліш і кашу,

Лемішку, зубці, путрю, квашу

І з маком медовий шулик.

І кубками пили слив’янку,

Мед, пиво, брагу, сирівець,

Горілку просту і калганку,

Куривсь для духу яловець.

  • Проаналізуйте харчовий раціон.
  • Спрогнозуйте: до чого може призвести споживання такої їжі.
  • Відпрацюйте рекомендації.

8.Фрагмент телепередачі «Хата на тата»

Визначити зайве слово і вказати причину. Кожній команді пропонується по два завдання.

1 Язик

Зуби

Ворсинки

Слина

4 Всмоктування

Подрібнення

Емульгація

Аглютинація

2 Шлунок

Печінка

Грип

Підшлункова залоза

5 Сальмонельоз

Дизентерія

Ботулізм

Амілаза

3 Стравохід

Пепсин

Жовч

Легені

6 Сліпа

Ободова

Пряма

Дванадцятипала

9. Фрагмент телепередачі «Реклама плюс»

Команди повинні продемонструвати виконане домашнє завдання: Скласти і захистити оригінальну рекламу нової зубної пасту так, щоб будь хто хотів її придбати і користуватися нею.

ІІІ. Рефлексія «Пантоміма»

Учні пантомімою повинні показати результат своєї роботи на уроці:

  • Руки вгору – задоволені;
  • Голова донизу – незадоволені;
  • Закрили обличчя руками – байдуже.

VІ. Підведення підсумків роботи на уроці

Оцінювання роботи учнів на уроці. Оцінка, яка виставляється в журнал складається з трьох оцінок (середнє арифметичне):

  • самооцінка;
  • оцінка, виставлена командою;
  • оцінка вчителя.

VІІ. Оголошення домашнього завдання

  1. Повторити тему «Травлення».
  2. Придумати на вибір казку, драму, репортаж з місця події «Подорож бутерброда». В доступній формі надати матеріал про будову і функції травної системи.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Урок особисто мені дуже сподобався, уявляю, яку задоволення отримали діти! Вчитель в ігровій формі розвиває уміння учнів спостерігати, досліджувати, аналізувати. Використання формату популярних телепрограм сприяє покращенню комунікативних навичок дітей, вчить їх швидко реагувати на проблемні запитання.

  2. Саме такі уроки прищеплюють дітям любов та зацікавлкність до предмету.Добре,коли вчитель перебуває в постійному пошуку,знаходить такі шляхи і методи навчання ,щоб на кожному уроці дивувати учнів. Я вважаю,що саме тоді і буде результат.

  3. Чудовий сучасний урок! Сама б взяла участь у такій грі! Автор розробки справжня творча особистість. Ніколи б не могла подумати, що урок біології можна зробити настільки захоплюючим та цікавим! Автор – МОЛОДЧИНА!

  4. Цікавий метод перевірки знань, поданий у формі сучасних телепередач. Особивлої уваги заслуговує фрагмент -9 “Реклама плюс”- де сфокусували увагу на необхідних характеристиках для зубної пасти і розвивали креативність, підприємливість.

  5. Мені подобаються уроки – ігрища. За допомогою цікавих та нестандартних завдань можна легко перевірити рівень засвоєння учнями інформації, а також можна попрацювати над проблемними ситуаціями та розв’язувати проблемні завдання. Урок дуже сподобався.