Конспект уроку з англійської мови для 7 класу на тему здоров’я
Автор: вчитель англійської мови Кучерява Марія Василівна
Конспект уроку вміщує в собі різні види роботи то форми роботи з учнями, легкий та цікавий для вивчення відповідної теми
Тема: Хвороба та їх лікування.
Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці теми та вчити вживати їх у мовленні. Навчати спілкуванню за темою. Формувати навички читання та продовжувати формувати навички аудіювання. Розвивати вміння діалогічного мовлення. Повторити граматичний час the Past Perfect. Виховувати усвідомлення важливості здорового способу життя.
Обладнання: підручник, таблиця, картки, тематичні малюнки, текст “ Doctor’s trick “.
Хід уроку.
I.Привітання.
Створення мовного середовища. Hello! Look at the black board. What do you see? What is this picture about? What do you think what is the medicine?
Актуалізація опорних знань учнів ( з опорою на тематичні малюнки )
Now let’ s play the game which is called “Jumbled Words”. You have to make the words from the letters. Divide into three teams who is the first will be the winner.
mratupetere | ezeesn | cveorer |
luf | sreo ohatrt | ulpse |
scpreribe | dicmeine | lpil |
adhheeac | oordct | gernosu |
entdtis | edseisa | tmtreneat |
ohtalspi | lnessil | tleta |
II.Повідомлення теми та мети уроку: As you guess today the topic of our lesson is diseases and their treatment. Today we’ll read, speak, write and listen about it.
III.Мотивація навчальної діяльності:What do you think is it necessary to have a medicine? What’s your opinion?
IV.Основна частина.
1) Словникова робота: Look at the cards and match the words with their translation. I give you a few minutes. Now let’s check it up. Look at the new words on the black board. Read them after me and translate. Now divide into three teams and try to make up the word-combinations with the new words. I give you a few minutes.
2) Читання :
- 1. Pre-reading. ( до текстові завдання) First of all we have to answer the questions: What do you put on a cut finger? What form of medicine do you use if your eyes hurt? Where is the patient put if he can’t move? What is put on a broken leg or arm? What are the main four forms of medicines?
- While-reading( читання тексту): read the descriptions of the most common illness and their symptoms. Ex. 3, p. 61.
- 3. Post-reading (завдання після читання): Answer for my question. What is this text about? What illness do you hear? What are their symptoms?
3) Говоріння : Now we’ll try to make up the dialogues according the following situations. ( учні складають діалоги за ситуаціями). I give you a few minutes and then we’ll check them up.
4) Аудіювання:
- Pre-listening ( завдання до аудіювання):I give you the cards and you have to listen to me the text which is called “Doctor’s trick”. I read this text twice, listen to me attention.
- 2. While-listening ( аудіюванння тексту). The pupils are listening the text.
3) Post-listening ( завдання після аудіювання). Now let’s check the cards. And answer the question. What was the doctor annoyed by? Who did the doctor meet one day? What problem did the patient have? What did the doctor tell him to do? what did the doctor do?
5) Граматична робота: Let’s remember the rules about the Past Perfect and its grammar structure the table will help you ( учні згадують правила утворення минулого доконаного часу) :
HAD + VERB + ed (or the third form of irregular verb)
- Письмо: Open your copy-books and do some grammar task on the cards in writing form (виконання письмового завдання на картках учнями). Now let’s check it.
V.Заключна частина.
1) Повідомлення домашньої роботи: Your homework will be ex. 2 (a), p. 63 for the first group and ex. 2 (b), p. 63 for the second group.
2) Підбиття підсумків уроку: What did you learn to speak about at the lesson today? What new information did you find out? What new words did you learn? And in the end of our lesson do the chainword, find the words and circle them.
Навчальний матеріал відповідає темі, меті та вимогам програми з англійської мови для учнів 7 класу. За допомогою доречно підібраних завдань , тематичних малюнків формуються навички читання та аудіювання. Учитель майстерно показала використання здоров’язберігаючих технологій навчання.
Вчитель на уроці формує навички читання , аудіювання. Ряд завдань розвивають діалогічне мовлення школярів.Використовуються інтерактивні методи навчання. Корисним на уроці є і виховна проблема: необхідність дотримання здорового способу життя.