mail@urok-ua.com

Конспект уроку з англійської мови для учнів 5 класу на тему: “Дозвілля”

Автор: вчитель англійської мови Попова Тетяна Василівна

Попова Тетяна ВасилівнаМета уроку:

  • активізувати вивчений лексичний матеріал у мовленні учнів;
  • вчити учнів робити презентацію проектної роботи,;
  • вдосконалювати вміння складати усну розповідь на задану тему, мотивувати свої твердження;
  • розвивати комунікативні здібності, мовленнєву реакцію, уяву, кмітливість, логічне мислення;
  • виховувати доброзичливість, взаємоповагу, бажання займатися корисною справою у вільний час.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал  HO1, вірш, запис пісні, проектні роботи учнів.

Хід уроку

І. Початок уроку.

  1. Greeting. Aim. Привітання, організація класу.

T→Cl Hello! I’m glad to see you. How are you?

Look at the board! Look at these letters! ( boesHib) What do you think the topic of our lesson is? Try to recognize the word.

Ps: Hobbies.

T: Yes, you are quite right. We are going to speak about your hobbies. And the topic of our today’s lesson is «A Hobby for Everybody». You’ll present your project works and improve your vocabulary, spelling and listening skills.

  1. Warming up.Введення в іншомовне середовище. Conversation T→ Cl

1) What does the word hobby mean? Why do the people have hobbies? What do the children like doing in their free time?

2) Miming game P1 P2 P3 → Cl. Гра-імітація.

  • P1 likes …
  • P2 likes …

T: And the slogan of the lesson are the words from the poem “We Are the Best”. Let’s recite this poem.

  1. Checking on homework. Перевірка домашнього завдання (учні декламують вірш напам’ять)

We Are the Best

The boys are handsome

And the girls are pretty.

We all are clever

And very witty.

We like to study,

We like to rest.

We are always happy,

We are the best.

ІІ. Основна частина уроку

  1. Vocabulary Revision. Повторення та активізація лексики в мовленні. Group work

I gr. Match the words from two columns to make up the word-combinations

Writing                         cinema

Watching                      T V

Playing the                    badges

Playing                          tennis

Going to the                  guitar

Сollecting                       stories

II gr. Jumbled letters. Put the letters in correct order

miucs  ( music)

ngdaernig ( gardening)

sotprs ( sports)

gardien ( reading)

cnikoog ( cooking)

velirtalng ( travelling)

III gr. Match the parts of the words

Dan                     idery

Be                       lling

Embro                 hing

Trave                  cing

Fis                       oking

Co                       ading

Key: Dancing, beading, embroidery, travelling, fishing, cooking

IV gr. Fill in the missing letters

C_ _ king, dan_ing, co_ _ ecting, w_tching TV, pa_nting,

sp_ _ ts, fi_ _ ing, r_ _ ding

  1. PE. Фізкультхвилинка. Пісня з рухами (підручник 4 клас О.Карп’юк стор.51)

I’m singing, I’m singing,

Singing like a star.

I’m playing, I’m playing,

Playing the guitar.

I’m dancing, I’m dancing,

Dancing rock and roll.

I’m playing, I’m playing,

Playing basketball.

I’m clapping, I’m clapping,

Clapping, clap, clap, clap.

I’m snapping, I’m snapping,

Snapping, snap, snap, snap.

5.Listening, making notes. Project works Presentation. Активне прослуховування, заповнення таблиці. P1 P2 P3 → Cl (Учні підготували проекти: це малюнки, аплікації, комікси  з підписами, які є опорою для розповіді)

Plan

  1. My project is about my hobbies.
  2. I like… / I’m fond of…/ I enjoy…/ I’m interested in… / I’m crazy about…
  3. My hobbies help me to be active/ organized/ sociable/ responsible.

Pupils listen and fill in the chart HO1

Hobbies/Names
Embroidery
Beading
Sports
Riding a bike
Watching TV
Dancing
Drawing
Reading
Collecting
Singing
Cooking
Travelling
Fishing
Listening to music
Taking photographs
Painting
Doing crosswords
Flying kites
Gardening
Computer games

The most favourite hobbies of the 5th formers are… .

The boys like… .

The girls like… .

…( how many?) pupils like … (hobbies)

  1. Commenting on pupils’ projects. Коментування учнівських проектів.
  1. Writing and reciting the rap (учні в парах письмово складають реп, використовуючи зразок і змінюючи види діяльності, і зачитують його)

On Monday I dance and sing.

On Tuesday I read a book.

On Wednesday I swim in the pool.

On Thursday I do sports.

On Friday I ride a bike.

On Saturday I go fishing.

On Sunday I watch TV.

What a busy week I have.

ІІІ. Заключна частина уроку

  1. Homework. Домашнє завдання

T: At home write down sentences about pupils’ hobbies using the chart HO1

… (how many) pupils like watchingTV/reading /riding a bike etc.

  1. Summarizing. Підведення підсумків уроку.

Did you like the lesson? What have you learned? What was interesting / useful / new for you? And now let’s exhibit your project works.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Тетяно Василівно! Урок добре продумано і чітко побудовано. Завжди звертаю увагу на щільність часу. Ви зробили з дітьми дуже багато. Вдало підібрано інтерактивні вправи і проведено проектну роботу. Дякую. Творчих успіхів у роботі!