Конспект уроку з географії для 7-го класу на тему: “Природні зони Південної Америки”
Автор: вчитель географії Рева Тетяна Адамівна
Розробка уроку з використанням ІКТ (інтерактивна презентація-гра Ерудит) де учні працюють у групах заповнюючи таблицю Природні зони Пд. Америки. Присутнє випереджувальне завдання.
Мета: поглибити поняття природної зони; познайомити з природними зонами Південної Америки, вміти узагальнювати і робити висновки на відповідних етапах уроку, працювати в парах, оцінювати свою діяльність на уроці.
Обладнання: фізична, кліматична карти Південної Америки, карта природних зон Південної Америки, малюнки із зображенням природних зон Південної Америки, картки з текстом по природних зонах.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Пошта.
Діти у конвертах отримують завдання для перевірки ДЗ:
- У яких кліматичних поясах лежить Пд.Америка?
- Чому Пд.Америка найвологіший материк на Землі?
- До басейну якого океану належать річки Пд.Америки?
- Який тип живлення характерний для річок Пд.Америк?
- Назвати і показати на карті найбільші річки і озера материка.
ІІІ. МНД
Сьогодні на уроці ми продовжимо нашу подорож по материку Південна Америка.
Повідомлення плану уроку.
– Що за планом потрібно вивчати після внутрішніх вод материка?
Пишу на дошці словосполучення “природна зона” – назвіть асоціації, які виникли у вас з цим словосполученням.
Діти, скажіть, що ж таке природна зона?
Природна зона – це велика територія суші, де склалися певні взаємозв’язки компонентів природи: рослин, тварин, ґрунтів, клімату, і т.д.; широтна смуга з більш-менш однорідними компонентами природи.
Знаючи, що таке “природна зона”, сформулюємо мету уроку.
Робота з атласом. По карті атласу визначте, в яких природних зонах розташований материк Південна Америка?
Клас ділиться на 4-5 груп, одержують завдання по Додатку 1.
Робота з підручником.
Заповнити таблицю (Додаток 1), в якій буде дана характеристика природних зон материка.
Які ПЗ найбільші за площею? Чим це пояснити?
Учні працюють з атласом, називають природні зони.
Приблизна відповідь: Більша частина материка лежить в екваторіальному і субекваторіальному кліматичних поясах, це область зниженого тиску (в субекваторіальному – влітку), де переважає жаркий і вологий клімат, тому більшу частину займають вологі екваторіальні ліси.
Висновок: ми дізналися, як розташовуються природні зони на материку Південна Америка, які рослини, тварини, ґрунти і діяльність людини.
IV. Основна частина уроку.
Сьогодні ми будемо працювати в 4 групах. 1 група отримує завдання вивчити особливості природної зони – вологі екваторіальні ліси (сельва), 2 група – зона саван (кампос), 3 група – зона степів (пампа), 4 група-зона напівпустель (Патагонія).
Учні заповнюють таблицю “Природні зони Південної Америки” (додаток 1)
Кожний працюючий в групі працює зі своїм текстом (використовує текст підручника, атлас, додаткову інформацію). Знайомиться, аналізує і виписує в зошит ключові положення даної природної зони.
Обмін інформацією, обговорення вивченого всередині групи.
З різних груп разом збираються учні, які працювали з однаковими джерелами. Потім створюється група експертів У кожній виявляються фахівці по одній темі, наприклад, географи або біологи. Діляться один з одним отриманою інформацією, вносять доповнення, записують в таблицю дані, яких у них немає. Потім всі повертаються в свої вихідні групи. Обговорення відбувається всередині групи: кожен ділиться з учасниками своєї групи тією інформацією, яку він дізнався. Група становить єдину схему – конспект “Природні зони Південної Америки”.
Представник від групи повідомляє складену схему
Під час виступу всі інші учні класу вносять дані в таблицю “Природні зони Південної Америки”, доповнюють.
Повідомлення учня. Випереджувальне завдання:
Юка кущовидна. Родина Агавові (Agavaceae). Батьківщина – вологі субтропіки Південної Америки. Юка – вічнозелені, дерев’янисті рослини з невисоким, малогіллястим або зовсім не гілкуючимся стеблом, іноді стебло майже відсутнє і над землею підноситься лише пучок широкого, мечоподібного листя. Листя розташоване спіраллю навколо невисоко стовбура. Суцвіття (мітли) дуже крупні, до 200 см завдовжки, прямостоячі, що виходять з середини листової розетки. Квітки дзвонові, до 7 см і більше завдовжки, пониклі, білі. Плід – крупна, до 10 см, суха або м’ясиста коробочка з округлим, чорним насінням до 1 см в діаметрі.
На Україні Юку культивують на Чорноморському узбережжі в Криму з 1816 р. Особливо відомі юка нитчаста, юка славна (Yucca gloriosa), юка алоєлистна. Два останні види морозостійкі і витримують температуру до −15 ° С.
Із твердих листків юки отримують міцне технічне волокно, з якого виробляють мотузки, щітки, рибальські приладдя тощо. З квіток юки слонової жителі Пд.Америки готують салат. Багато видів юки використовують в якості живих огорож.
Перші джинси були зроблені саме з юки, а не з бавовни. Навіть зараз найякісніші джинси роблять з ниток, що містять бодай кілька відсотків волокон з листя юки.
V. Підведення підсумків уроку
Гра “Ерудит” (презентація до уроку)
Рефлексія
– У яких природних зонах розташований материк Південна Америка?
Сельва, пампа, льянос, кампос, Патагонія
З якими новими поняттями ми познайомилися?
Учні дають поняття новим визначенням.
Що вони означають?
Виставлення оцінок.
Домашнє завдання: вивчити § 34
Дякую за увагу!
Додаток 1. Природні зони Південної Америки.
Природна зона | Грунти | Рослинність | Тваринний світ | Діяльність людини |
Вологі екваторіальні ліси | Червоно-жовті фералітні | Сейба, динне дерево, шоколадне дерево, пальми, фікуси, гевея, латаття Вікторія-регія | Ягуар, капібара, анаконда, колібрі, тукани, папуги, піранії(р. Амазонка) | |
Савани і рідколісся | Червоні фералітні | Злакові і бобові трави, пальми, мімози, кебраччо | Олень, свині-пекарі, броненосець, крокодил, ягуар, пума, мурахоїд, страус нанду | |
Субтропічні степи | Червонясто-чорні родючі
| Пампасова трава, ковила, бородань, дике просо | Пампасовий олень, пампасова кішка, лама, страус нанду, гризуни | |
Напівпустелі і пустелі | Сіро-коричневі, сіро-бурі | Мізерна: злаки, колючі кущі, кактуси | Гризуни, віскаша, нутрії(болотяний бобер). |
Презентація