mail@urok-ua.com

Конспект уроку з географії для учнів 7 класу з теми “Географічне положення материка Північна Америка. Історія відкриття”

Автор: вчитель географії Немченко Тетяна Миколаївна

Немченко Тетяна МиколаївнаРозробка уроку та презентація , яка додається, може бути використована і для подальшої роботи при вивченні будь-якого материка.


 

Тема уроку. Географічне положення материка Північна Америка. Історія відкриття

Мета уроку: виявити особливості фізико- географічного положення материка

Задачі уроку:

  • Навчальні: ознайомити учнів із загальними відомостями про материк, сприяти засвоєнню знань про основні риси географічного положення Північної Америки, продовжувати формувати практичні навички учнів працювати з картами атласів, з типовими планами-алгоритмами, аналізувати, виявляти закономірності , встановлювати причинно-наслідкові зв’ язки, робити висновки;
  • Виховні: розвивати вміння працювати в колективі, виховувати культуру спілкування, самостійність, розвивати інтерес до вивчення теми на прикладі Північної Америки;
  • Розвивальні: розвивати мислення учнів, пізнавальний інтерес, використовуючи проблемні ситуації, скласти умови для розвитку навичок учнів уявляти повідомлене, враховуючи вимоги до компетентносно-орієнтовного завдання, виділяти головне, робити висновки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: атласи, фізична карта півкуль, контурна карта, компьютер, проектор, інтерактивна дошка, слайди для мультимедійної дошки, портрети дослідників материка( Х.Колумб, В.Берінг, Дж.Кабот)

Опорні та базові поняття: материк, географічні координати, особливості природи,

пов ‘язані з ФГП материка

Методи роботи: словесний, частково-пошуковий, наочний, дедуктивно-репродуктивний

Діяльність учнів: виконання практичної роботи з використанням карт атласів і типового плану-алгоритму; розв’ язання проблеми уроку, робота з контурною картою, ведення записів у робочому зошиті

Структура уроку:

  • організаційний момент — 1 хв.
  • актуалізація опорних знань, умінь, навичок учнів – 7 хв.
  • мотивація пізнавальної діяльності-2хв.
  • вивчення нового матеріалу-25 хв.
  • закріплення нового матеріалу- 6 хв.
  • рефлексія-2 хв.
  • підсумок уроку-1 хв.
  • домашнє завдання-1 хв.

Зміст уроку.

І. Організаційний момент

– Я бачу ви уважні і готові до роботи. Перевірте , щоб нічого зайвого не було на парті, крім робочого зошита, атлас, контурна карта, олівці, підручник,

ІІ. Актуалізація опорних знань , умінь, навичок учнів

  1. Прийом « Взаємоопитування»
  2. Індивідуальна робота:

-визначити протяжність материка з заходу на схід по 30 паралелі

З півночі на південь по 90 меридіану

-висновок

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності

-яку велику тему вивчаємо на протязі багатьох уроків? Пригадайте, що таке материк?

( великі масштабні ділянки суходолу з усіх боків оточені водою)

-скільки материків на Земній кулі? ( 6)

-назвіть

-скільки частин світу? Які?

-які материки відносяться до південної півкулі? До північної ?

-охарактеризуйте одним словом материк Африку? ( найтепліший), Австралію? Антарктиду? Пд. Америку?

-наступний материк, який ми починаємо вивчати теж можна охарактеризувати багатьма словами з додаванням префікса най-

-на цьому материку знаходиться безліч унікальних природних об ‘єктів, що не мають собі подібних у світі і я пропоную зараз подивитися і подумати , який це материк ? ( сама найбільша карстова печера у світі( Мамонтова), найбільша кількість великих озер ( Великі озера-5), найбільший зелений острів світу, який повністю вкритий льодом ( Гренландія), найбільша кількість діючих гейзерів( Єллоустонський нац. Парк), найповноводніший водоспад світу ( Ніагарський), найбільші країни світу ( США, Канада), найвище у світі дерево( секвоя), найзагадковіші острова або острова « диявола» на Землі, де дуже часто зникають об єкти ( Бермудський трикутник), найбільша кількість торнадо , най діючий влк Ісалько, який діє безперервно 200 років, найцікавіше море без берегів( Саргасове).

Презентація до уроку ( слайд № 1)

– це материк –Пн. Америка

-отже, ми довго мандрували по південній півкулі і сьогодні я вас запрошую в нашу рідну північну півкулю, а саме до материка –Північна Америка, яка разом з Південною утворює частину світу. Яку? (Америка)

-запишемо тему уроку. ( слайд № 2)

-подумайте, якщо ми не знаємо місцезнаходження материка на карті, яке в такому випадку ставимо питання? ( де?)

-за допомогою якого питання можно виявити дослідників материка? ( хто?)

– якщо нам потрібно встановити особливості природи материка, яке поставимо питання?

(які ?)

-отже, на протязі уроку ми повинні дати відповіді на питання

Де знаходиться материк?

Хто відкрив і досяг берегів материка?                          слайд

які особливості материка?

-яку мету ми повинні досягти при першому знайомстві з материком?

(Виявити особливості фізико-географічного положення материка Північна Америка)

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Робота за типовим планом

– на які питання повинні дати відповідь, щоб більш точно визначити місцезнаходження материка? ( площа, крайні точки)

-на дошці ви бачите пункти плана характеристики материка, поставте їх в належному порядку.

План характеристики фізико-географічного положення материка.

4Площа материка

2Положення материка відносно екватора, нульового меридіану

5Положення материка відносно тропіків, полярного кола.

1Крайні точки, їх координати.

3Протяжність материка з півночі на південь та з заходу на схід в градусах и кілометрах.

7Положення материка по відношенню до морів і океанів.

8 Характер контуру берегів: затоки , протоки, острова, півострова, архипелаг

6Положення материка до інших материків

9Історія відкриття і дослідження

-які джерела будемо використовувати, характеризуючи материк? ( атлас, демонстраційну Фізичну карту світу)

-на партах у вас є план характеристики материка

-перше що нас цікавить –це площа.знайдіть в атласах площу? (24 млн км2, 3 місце у світі)

( запис на дошці і в зошиті)

  1. Картографічна лабораторія-назвіть основні лінії на карті.

-визначимо положення стосовно головних ліній на карті. Які це лінії? ( екватор-пн, пн.. тропік-перетинає-жарко і сухо, полярне коло перетинає-холодно і сухо, нульовий-зх.

-визначимо крайні точки , запишіть в зошит ( 2 учня біля дошки)

Пн.-м. Мерчісон                   72 пн.ш., 95 зх.д.

Пд..-м. Мар ято                      7 пн.ш., 81 зх.д.                  слайд № 3

Сх..-м. Сент-Чарльз                52 пн.ш.,56 зх.д.

Зх..- м. Принца Уельського         66 пн.ш.,168 зх.д.

-визначимо географічні координати, дані запишіть в легенду карти ( учні диктують дані)

– форму якої геометричної фігури нагадує материк?

-в якому напрямку більша протяжність : з пн. на пд. чи з зх. на сх.?

 Слайд № 4

-визначити протяжність материка з заходу на схід за паралеллю 40 пн.ш. (додатково 60 паралелі)

124зх.д-74 зх.д=50 *85.4=4270км                     1учень

-визначити протяжність з півночі на південь за меридіаном 100 зх.д. (додатково 120 меридіану)

68пн.ш-17пн.ш=51*111км=5661км

-далі будемо працювати з контурною картою.

-Нагадайте , як працювати з контурною картою? ( наносимо об єкти охайно олівцем, або чорною пастою,в тому напрямку, як розташован об єкт) ( вчитель показує на карті, учні наносять)

-нанесемо крайні точки

-покажіть, які океани омивають материк, нанесіть на контурну карту ( Атлант, Тихий, ПН-Льод,), моря-нанести на контурну карту: Карибське,Берингове, Баффіна, Бофорта;

Затоки: Гудзонова, Мексиканська, Каліфорнійська, Аляска

П-ови: Численні півострови Північної Америки названі іспанцями. Так, у перекладі з іспанської Каліфорнія означає розпечені гори, Лабрадор – країна робітників, Флорида – країна квітів. Юкатан означає я вас не розумію. На запитання іспанців, що висадилися в цьому місці на берег у 1517 р., що це за земля, індіанці відповіли: „І ке тен”, тобто: „Я вас не розумію”. Іспанці прийняли цю відповідь за назву і закріпили її за півостровом. Назва Аляска у перекладі з алеутської означає китове місце.

а Алеутські о-ва перекладаються , як: В чем дело?. Іще вони мають назву « Вест-Індія» чому? До Пн. Америки належить о-в материкового походження –Гренландія, в перекладі ,як зелений острів, тому що в Xст він дійсно був вкритий зеленою травою, що відбулося і чому зараз він повністю вкритий льодом, дізнаємося на наступних уроках, коли будемо вчити кліматичні умови

Острів Ньюфаундленд, який відкрив Джон Кабот, у перекладі з англійської означає заново відкритий. Острів славиться породою собак ньюфаундленд, які добре плавають і пірнають. Цю породу вивели індіанці ще до приходу європейців. Потім ньюфаундлендів англійці завезли в Європу. Ці собаки мають спокійну і добру вдачу, тому здавна використовуються для спасання людей.

Канадський Арктичний архіпелаг, айсберги якого стали причиною загибелі відомого на весь світ британського лайнера « Титанік»

Слайд № 5

-дуже цікава протока, єдина в своєму роді, яка з єднає 2 моря (Чукотське, Беренгове), 2 океана(Тихий, Пн-Льод), розділяє 2 материка (Пн.Америка, Євразія), 2 п-ови( Чукотський, Сьюард), 2 держави( Росія, США), і по протоці проходить лінія зміни дат –БЕРИНГОВА

-із Пд Америкою її сполучає Панамський перешийок, від Євразії- Берингова протока( нанести на контурну карта)

– який висновок можно зробити щодо географічного положення материка?(Висновок: націкавіший материк, лежить в пн. Та зх. Півкулях, омивається 3 океанами, береги сильно розчленовані про що свідчить наявність протоки, затоки, о-вів, пів-в)

  1. Фізмінутка

-ви трохи втомилися і я пропоную відпочити, а саме , коли я називаю слово « суходол» ви присідаєте, а коли скажу « вода» піднімаєтесь, але будьте уважні: суходол, вода, материк, Флорида, озеро,Аляска, океан, Гренландія, затока, архіпелаг, Мерчісон, море.

4. Географічний лабіринт

– з яким материком утворює одну частину світу?

-давайте порівняємо 2 материка однієї частини світу, знайдемо спільні та відмінні ознаки Пн. та Пд. Америки ( усно, слайд)

Спільні: походження назви материків, форма трикутника, не перетинає нульовий, з ‘єднуються Панамським каналом

Відмінні: площа, не перетинає екватор, к-ть океанів, що омивають, берегова лінія більш розрізана, більша к-ть морів

  1. Домашня заготовка

Історія відкриття і дослідження                                                          слайд

дослідники Час дослідження Результати досліджень
Ейрік Рауда X ст Гренландія
Христофор Колумб 1492, 1502 Пд. узбережжя
Джон Кабот 1497-1498 О. Ньюфаундленд
Ернандо Кортес 1519 Флорида, Мекс затока
Вітус Беринг, Олексій Чириков 1741 Берингова протока, Аляска, Алеутські о-ва
Америго Веспуччі

-перевірка

V. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Прийом « Так чи ні» слайд

Територія Пн. Америки повністю знаходь у пн. півкулі                 зелен

Перетинає екватор черв

Знаходь найбільша карстова печера в світі                                          зелен

Найбільша протяжність з пн. на пд.                                                      зелен

Омивають 2 океани                                                                                черв

З єднана з Євразією Панамским каналом                                            черв

На тер-ії знаходиться Гудзонова протока                                             черв

Америку відкрив Америго Веспучі                                                      черв

Тер-рія повністю знаходь в зх. Півкулі                                                 зелен

Перетинає пд. Тропік                                                                             черв

  1. Прийом « Закінчи речення»

слайд

Першими дослідниками Північної Америки були …………….Площа материка становить …………….і за розмірами він займає ……………..місце. Має велику протяжність з ……………..Омивається …………………океанами. Межує з материками ……………..Берегова лінія материка ………………..Із Південною Америкою її сполучає ……………………., а з Євразією – ………….

VI. Підведення підсумків. Домашнє завдання

-який материк почали розглядати? Що нового дізналися?

§ 34, опрацювати, відповідати на питання, працювати з конт. картою( нанести географічну номенклатуру материка), скласти 3 питання

Для творчих учнів: скласти маршрут-подорож територією материка будь-яким меридіаном або паралеллю з описом географічних об’ єктів.

VII. Рефлексія (діти отримують різнокольорові фігурки дівчинки або хлопчика- приблизно 8 см та повинні зобразити на обличчі емоції від уроку)

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Прийоми, які використовує вчитель, різноманітні, дієві, сприяють зацікавленню учнів, стимулюють розумову діяльність. Сподобався “Географічний лабіринт”, прийом “Так чи ні”. Урок надає необхідні знання.

  2. Подобається те, що цей конспект можна використати при вивченні будь – якого континенту. Розробка цікава і змістовна. На уроці вчитель розвиває мислення, формує пізнавальний інтерес. Дякую!