Конспект уроку з географії, 7 клас
“Клімат Африки”
Автор: директор школи Маханько Олена Анатоліївна
МЕТА УРОКУ: навчальна – розкрити закономірності розміщення кліматичних поясів в Африці, розкрити значення кліматичних ресурсів на материку.
виховна – розширювати світогляд школярів, виховувати розуміння значення та залежності суспільства та всіх природних компонентів від клімату.
розвивальна – розвивати творче, логічне мислення, а також такі операції мислення, як аналіз, синтез, індукція, дедукція, абстрагування, узагальнення.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: урок – „пошуку скарбів” в Африці.
МЕТОДИ НАВЧАННЯ: словесні – евристична бесіда, практичні – робота з к/к, ілюстраційні – робота з настінною картою, картами атласу та малюнками підручника.
ЗАСОБИ НАВЧАННЯ: фізична та кліматична карти Африки, атласи, контурні карти, підручники.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
1) Фронтальне опитування:
- Дати визначення тектонічної будови. Яка головна особливість геологічної будови Африки?
- Чому серед форм рельєфу Африки переважає рівнинний рельєф – височини і плоскогір’я, і лише 1/5 материка – гірські системи?
- Покажіть райони Високої та Низької Африки, поясніть причини їх формування.
- Обґрунтуйте причини наявності високих нагір’їв в центрі Низької Африки.
- ПЕРЕВІРКА Д/З: Покажіть гірські системи Африки, визначте їх вершини та геологічний вік формування. Поясніть закономірності розташування гірських масивів в межах Африки.
Африка – єдиний материк, на якому найвищі вершини знаходяться не в зонах складчастих структур.
- Вкажіть мінімальні та максимальні абсолютні височини Африки. Визначте максимальну відносну висоту материка.
(h = Нмакс. – Нмінім. = 5895 – (-155) = 6050 (м))
- Чому в Африці найголовнішим зовнішнім чинником формування рельєфу є вітер?
- Африка займає І місце в світі за видобутком алмазів.
Користуючись картою, поясніть які ж саме корисні копалини переважають у Північній Африці, які в Південній? Поясніть причини такої закономірності в розміщенні корисних копалин.
- ПЕРЕВІРКА Д/З: В якій Африці – Високій чи Низькій – ви продовжували пошуки нерудних корисних копалин? Чому?
2) Групова самоперевірка номенклатури „Тектоніка та геоморфологія Африки”.
3) Індивідуальна тестова робота за варіантами:
ВАРІАНТ 1.
- Африка є частиною давнього материка:
а) Гондвана, б) Лавразія, в) Пангея, г) Панталас.
- г. Тубкаль – найвища вершина…
а) Драконових гір, б) Атлаських, в) Капських гір.
- Позначте правильне твердження щодо Африки:
а) майже посередині перетинається екватором,
б) повністю розташована між тропіками,
в) біля берегів багато островів,
г) від Європи відокремлена Середземним морем та Гібралтарською протокою,
д) другий за розмірами материк світу;
- Координати 35° пд.ш. і 20° сх.д. має мис:
а) Рас – Енгела, б) Альмаді, в) Рас – Гафун, г) Агульяс.
- Найнижча низовина Африки (-155 м) розташована на:
а) півночі материка, б) півдні, в) північному сході, г) на сході Африки.
- В перекладі з мови африканських племен „атлас” означає:
а) «цар», б) «біла гора»; в) «іди, дій корову»; г) «безморозний». д) „гора богу холоду”.
- У 6 ст. до н.е. довели, що Африка з усіх боків оточена водою:
а) єгиптяни, б) араби, в) фінікійці.
- Найвищою вершиною рівнинної Африки (нагір’я Тібесті) є -..
а) г. Емі – Кусі, б) г. Марра, в) г. Тахат.
- Корисні копалини, що утворились в товщах застиглої лави в розколах фундаменту:
а) золото, мідь, алмаз; б) вугілля, газ, сіль; в) скляний пісок, нафта, фосфорити.
- Антропогенними формами рельєфу є:
а) шахти, б) грабени, в) горби, г) канали, д) бархани.
- Наявність чисельних діючих вулканів у Східній Африці можна пояснити:
а) розташуванням на межі 2-х літосферних плит,
б) існуванням системи великих розломів земної кори,
в) розташуванням рухомої ділянки земної кори,
г) розташуванням одного із щитів.
- Дослідник Африки, українець за походженням:
а) Г.Стенлі; б) В. Юнкер, в) Є.Ковалевський, г) Д. Лівінгстон.
- Перерахуйте корисні копалини на які багата Висока Африка та зазначте їх умовні позначки. Поясніть закономірності такого зосередження корисних копалин.
- Заповніть за зразком ЛОГІЧНИЙ КВАДРАТ до теми: „Тектоніка, геоморфологія Африки”:
Тектонічна структура | Середземноморська синекліза (западина) | |||
Геологічний вік формування | докембрій | Давня герцинська складчастість | ||
Форма рельєфу | Низовина (-133 м) | Рівнина Конго | ||
Родовища корисних копалини | Нафта, осадового походження залізні руди. | Золото |
ВАРІАНТ 2.
- Область молодої альпійської складчастості знаходиться:
а) на півночі, б) півдні, в ) північному – заході, г) південному – сході.
- На сході Африки частини давньої Африканської літосферної плити:
а) розходяться, б) стискаються, в) зминаються у складки.
- Позначте правильне твердження щодо Африки:
а) розташована в 4-х півкулях,
б) берегова лінія дуже порізана,
в) омивається водами 3-х океанів,
г) від Європи відокремлена Середземним морем та Суецьким каналом,
д) для Африки характерні значні природні контрасти.
- Координати 15° пн.ш. і 28° зх.д. має мис:
а) Рас – Енгела, б) Альмаді, в) Рас – Гафун, г) Агульяс.
- Найвища точка Африки:
а) Кенія; б) Кіліманджаро; в) Камерун; г) Тубкаль
- В перекладі з суахілі „кіліманджаро” означає:
а) «цар», б) «біла гора»; в) «іди, дій корову»; г) «безморозний». д) „гора богу холоду”.
- Вперше морським шляхом, обігнувши Африку, досяг берегів Індії…
а) Б. Діаш, б) Васко да Гама, в) Д. Лівінгстон, г) К. Індикоплов.
- г. Рас – Дашен – вершина..
а) Драконових гір, г) Ефіопського нагір’я, в) Схфдно-Африканського плоскогір’я.
- Корисні копалини, що утворились в товщах осадових порід – чохлів давніх платформ:
а) золото, мідь, алмаз; б) вугілля, газ, сіль; в) скляний пісок, нафта, фосфорити.
- Еоловими дрібними формами рельєфу є:
а) шахти, б) грабени, в) дюни, г) канали, д) бархани.
- Переважно рівнинний характер поверхні Африки можна пояснити:
а) розташуванням у межах материкової літосферної плити,
б) розташуванням майже повністю на щитах,
в) розташуванням майже всієї території на давній платформі,
г) поширенням м’яких осадових порід, що швидко руйнуються.
- Найвидатніший дослідник Африки, шотландець за походженням:
а) Г.Стенлі; б) В. Юнкер, в) Є.Ковалевський, г) Д. Лівінгстон.
- Перерахуйте корисні копалини на які багата Низька Африка та зазначте їх умовні позначення. Поясніть закономірності такого зосередження корисних копалин.
- Заповніть за зразком ЛОГІЧНИЙ КВАДРАТ до теми: „Тектоніка, геоморфологія Африки”:
Тектонічна структура | Середземноморська синекліза (западина) | |||
Геологічний вік формування | докембрій | Молода альпійська складчастість | ||
Форма рельєфу | Низовина (-133 м) | Нагір’я Тібесті | ||
Родовища корисних копалини | Нафта, осадового походження залізні руди. | Алмази |
ІІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Нарешті ми покидаємо „гору бога холоду” – Кіліманджаро і прямуємо далі на південь в пошуку наших скарбів. На нас чекає – 3. Мис Бур, названий так ще у 1488 р. португальцем – Б.Діашем, який досяг його першим із європейців. Нажаль він загинув біля його берегів у штормі, сподіваємось нам пощастить більше! В путь!
Щоб нам по дорозі не нудьгувати будемо себе розвеселяти розмовами і пригадувати, що ж ми знаємо про бурі, шторми та інші кліматичні особливості Африки. Отже, тема уроку: „Клімат Африки”.
ІV. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ
ЕВРІСТИЧНА БЕСІДА:
- „Африкус” – „безморозний”, чи погоджуєтесь ви з цим твердженням?
- Які головні кліматотвірні чинники визначають Африку найжаркішим материком?
(ГП – кут падіння сон. променів; океани – течії, рельєф – гори; пасатна циркуляція).
Таке ГП Африки зумовлює велику кількість сонячної енергії.
- Розглянемо малюнок 58, ст.72 підручника, – коли сонце перебуває в зеніті? Де саме? І які наслідки цього?
- Мал. 59 на ст.73 – які ізотерми перетинають північну та південну Африку в липні та січні? (ЛИПНІ – Пн. Афр 25 – 35°С, Пд.Афр. – 15 – 25°С,
СІЧНІ – Пн. Афр – 15 – 25°С, Пд Афр – 25°С).
- Де в Африці реєструються максимальні та мінімальні температури?
(МАКС. = +57,8°С–Ель–Азізія Лівійська пуст, неподалік на пд.-зх. м. Тріполі,
МІНІМ. = – 18°С – нагір’я Тібесті.).
- Найвища середньорічна температура на земній кулі дорівнює +34,4°С – на сході пустелі Сахара.
- Особливістю Африки є наявність жарких пустель, де температура ВДЕНЬ сягає 50 °С, а ВНОЧІ падає до 0 °С і нижче.
Різниця між максимальною денною температурою та мінімальною нічною – добова АМПЛІТУДА.
- Дуже низькі температури – „-20… -25°С” також характерні для Африки – на вершинах гірських систем. Недарма, в перекладі: вулк. Кенія – «біла гора», а Кіліманджаро – „гора богу холоду”.
- Які пануючі вітри Африки?
Дійсно, переважає Пасатна циркуляція, що визначає нерівномірний розподіл опадів.
Особливості циркуляції повітря | Влітку | Взимку | ||
Північна Афр. | Південна Афр. | Північна Афр. | Південна Афр. | |
Пануючі вітри | Пн-Сх пасати | Пд-Сх. пасати | Пн-Сх пасати | Пд-Сх. та Пд-Зх. пасати |
Де формуються | Материк Євразія | Індійський океан | Материк Євразія | Атлантичний та Індійський океани |
Риси | Сухе повітря | Вологі | Сухе повітря | Вологі |
кількість опадів, мм/р | До 200 | 1000 мм | До 200 | 1000 мм |
Наслідки | Мала кількість опадів на пн.-сх. материка | Достатня кількість опадів. | Мала кількість опадів на пн.-сх. материка | Достатня кількість опадів. |
- Мал. 60, ст 74 підр. – визначте райони максимальної річної кількості опадів та поясніть причини формування саме в цьому регіоні.
(10470 – ДЕБУНДЖА – УЗБЕРЕЖЖЯ Гвінейської затоки – вплив теплої Гвінейської течії)
- Поясніть формування посушливої зони в центрі Пд. Африки – КАЛАХАРІ (250 мм/р). (Бар’єрна роль Драконових гір на пд.-сх.)
- Розкрийте причини контрастів східних (де випадає опадів до 1000 мм/р) та західних (пуст. Наміб – до 50 мм/р) узбереж Африки.
(Вплив холодної Бенгельської течії Атлантичного о.)
- Поясніть парадокс: приморське узбережжя пів-ва Сомалі, яке б повинно бути вологим отримує до 100 мм/р, тоді як внутрішні його райони – аж до 600 мм / р опадів. (Вплив холодної Сомалійської течії)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
- Доповнити таблицю „Пасатна циркуляція Африки”.
- Виписати визначення: „зеніт”, „пасати”, „амплітуда”, „ізотерма”, „макс. І мінім. температур”, „День Весіннього та Осіннього рівнодення, Зимового та Літнього сонцестояння.
VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати текст підручника16-17, конспект уроку.
- На к/к позначити: 1) райони температурних рекордів Африки, за даними підручника ст. 74;
2) кліматичні пояси та області Африки.
- Визначити координати: м.Дебунджа (5 °пн.ш., 10 °сх.д.) та Ель – Азізії (30 ° пн.ш., 17 °сх.д.).
- Письмово відповісти на питання у кінці §16 – № 3,2 та §14 – № 3, 17 – № 4,2.
- Випереджальне завдання: підготувати повідомлення за варіантами про особливі риси кліматичних поясів Африки: І ряд – екваторіальний,
ІІ ряд – тропічний,
ІІІ ряд – субекваторіальний.
- Вирішити задачу: Визначте температуру на вершині Кіліманджаро. Коли температура на узбережжі Червоного моря становить +15 °С.
Олена Анатоліївно, спасибі за детально описаний урок географії. Змістова тестова робота з перевірки знань учнів. Досить цікава евристична бесіда мотивує до навчально – пізнавальної діяльності. На мою думку. не вистачає перегляду відео про Африку. Натхнення Вам!
Урок є змістовно наповненим. Розрахований на учнів достатнього та високого рівнів. Досить сильно проведена актуалізація опорних знань учнів, мотивація пізнавальної діяльності та засвоєння нових знань. Щиро Вам вдячний за урок!!!