Конспект уроку з географії, 7 клас

“Клімат Африки”

Автор: директор школи Маханько Олена Анатоліївна

директор школи Маханько Олена АнатоліївнаТЕМА УРОКУ: Клімат Африки.

МЕТА УРОКУ: навчальна – розкрити закономірності розміщення кліматичних поясів в Африці, розкрити значення кліматичних ресурсів на материку.

виховна – розширювати світогляд школярів, виховувати розуміння значення та залежності суспільства та всіх природних компонентів від клімату.

розвивальна – розвивати творче, логічне мислення, а також такі операції мислення, як аналіз, синтез, індукція, дедукція, абстрагування, узагальнення.

ТИП УРОКУ: комбінований.

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: урок – „пошуку скарбів” в Африці.

МЕТОДИ НАВЧАННЯ: словесні – евристична бесіда, практичні – робота з к/к, ілюстраційні – робота з настінною картою, картами атласу та малюнками підручника.

ЗАСОБИ НАВЧАННЯ: фізична та кліматична карти Африки, атласи, контурні карти, підручники.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

1) Фронтальне опитування:

  1. Дати визначення тектонічної будови. Яка головна особливість геологічної будови Африки?
  2. Чому серед форм рельєфу Африки переважає рівнинний рельєф – височини і плоскогір’я, і лише 1/5 материка – гірські системи?
  3. Покажіть райони Високої та Низької Африки, поясніть причини їх формування.
  4. Обґрунтуйте причини наявності високих нагір’їв в центрі Низької Африки.
  1. ПЕРЕВІРКА Д/З: Покажіть гірські системи Африки, визначте їх вершини та геологічний вік формування. Поясніть закономірності розташування гірських масивів в межах Африки.

Африка – єдиний материк, на якому найвищі вершини знаходяться не в зонах складчастих структур.

  1. Вкажіть мінімальні та максимальні абсолютні височини Африки. Визначте максимальну відносну висоту материка.

(h = Нмакс. – Нмінім. = 5895 – (-155) = 6050 (м))

  1. Чому в Африці найголовнішим зовнішнім чинником формування рельєфу є вітер?
  2. Африка займає І місце в світі за видобутком алмазів.

Користуючись картою, поясніть які ж саме корисні копалини переважають у Північній Африці, які в Південній? Поясніть причини такої закономірності в розміщенні корисних копалин.

  1. ПЕРЕВІРКА Д/З: В якій Африці – Високій чи Низькій – ви продовжували пошуки нерудних корисних копалин? Чому?

2) Групова самоперевірка номенклатури „Тектоніка та геоморфологія Африки”.

3) Індивідуальна тестова робота за варіантами:

ВАРІАНТ 1.

  1. Африка є частиною давнього материка:

а) Гондвана,     б) Лавразія,    в) Пангея,   г) Панталас.

  1. г. Тубкаль – найвища вершина…

а) Драконових гір,     б) Атлаських,    в) Капських гір.

  1. Позначте правильне твердження щодо Африки:

а) майже посередині перетинається екватором,

б) повністю розташована між тропіками,

в) біля берегів багато островів,

г) від Європи відокремлена Середземним морем та Гібралтарською протокою,

д) другий за розмірами материк світу;

  1. Координати 35° пд.ш. і 20° сх.д. має мис:

а) Рас – Енгела,    б) Альмаді,    в) Рас – Гафун,   г) Агульяс.

  1. Найнижча низовина Африки (-155 м) розташована на:

а) півночі материка,    б) півдні,    в) північному сході,     г) на сході Африки.

  1. В перекладі з мови африканських племен „атлас” означає:

а) «цар»,  б) «біла гора»;  в)  «іди, дій корову»;  г) «безмо­розний». д) „гора богу холоду”.

  1. У 6 ст. до н.е. довели, що Африка з усіх боків оточена водою:

а) єгиптяни,   б) араби,     в) фінікійці.

  1. Найвищою вершиною рівнинної Африки (нагір’я Тібесті) є -..

а) г. Емі – Кусі,    б) г. Марра,    в) г. Тахат.

  1. Корисні копалини, що утворились в товщах застиглої лави в розколах фундаменту:

а) золото, мідь, алмаз;      б) вугілля, газ, сіль;    в) скляний пісок, нафта, фосфорити.

  1. Антропогенними формами рельєфу є:

а) шахти,    б) грабени,    в) горби,    г) канали,    д) бархани.

  1. Наявність чисельних діючих вулканів у Східній Африці можна пояснити:

а) розташуванням на межі 2-х літосферних плит,

б) існуванням системи великих розломів земної кори,

в) розташуванням рухомої ділянки земної кори,

г) розташуванням одного із щитів.

  1. Дослідник Африки, українець за походженням:

а) Г.Стенлі;    б) В. Юнкер,    в) Є.Ковалевський,    г) Д. Лівінгстон.

  1. Перерахуйте корисні копалини на які багата Висока Африка та зазначте їх умовні позначки. Поясніть закономірності такого зосередження корисних копалин.
  2. Заповніть за зразком ЛОГІЧНИЙ КВАДРАТ до теми: „Тектоніка, геоморфологія Африки”:
Тектонічна структура Середземноморська синекліза (западина)      
Геологічний вік формування докембрій Давня герцинська складчастість
Форма рельєфу Низовина (-133 м) Рівнина Конго
Родовища корисних копалини Нафта, осадового походження залізні руди. Золото

ВАРІАНТ 2.

  1. Область молодої альпійської складчастості знаходиться:

а) на півночі,   б) півдні,    в ) північному – заході,     г) південному – сході.

  1. На сході Африки частини давньої Африканської літосферної плити:

а) розходяться,     б) стискаються,    в) зминаються у складки.

  1. Позначте правильне твердження щодо Африки:

а) розташована в 4-х півкулях,

б) берегова лінія дуже порізана,

в) омивається водами 3-х океанів,

г) від Європи відокремлена Середземним морем та Суецьким каналом,

д) для Африки ха­рактерні значні природні контрасти.

  1. Координати 15° пн.ш. і 28° зх.д. має мис:

а) Рас – Енгела,    б) Альмаді,    в) Рас – Гафун,   г) Агульяс.

  1. Найвища точка Африки:

а) Кенія;    б)  Кіліманджаро;     в) Камерун;    г) Тубкаль

  1. В перекладі з суахілі „кіліманджаро” означає:

а) «цар»,  б) «біла гора»;  в)  «іди, дій корову»;  г) «безмо­розний». д) „гора богу холоду”.

  1. Вперше морським шляхом, обігнувши Африку, досяг берегів Індії…

а) Б. Діаш,    б) Васко да Гама,    в) Д. Лівінгстон,   г) К. Індикоплов.

  1. г. Рас – Дашен – вершина..

а) Драконових гір,     г) Ефіопського нагір’я,   в) Схфдно-Африканського плоскогір’я.

  1. Корисні копалини, що утворились в товщах осадових порід – чохлів давніх платформ:

а) золото, мідь, алмаз;      б) вугілля, газ, сіль;    в) скляний пісок, нафта, фосфорити.

  1. Еоловими дрібними формами рельєфу є:

а) шахти,    б) грабени,    в) дюни,    г) канали,    д) бархани.

  1. Переважно рівнинний характер поверхні Африки можна пояснити:

а) розташуванням у межах материкової літосферної плити,

б) розташуванням майже повністю на щитах,

в) розташуванням майже всієї території на давній платформі,

г) поширенням м’яких осадових порід, що швидко руйнуються.

  1. Найвидатніший дослідник Африки, шотландець за походженням:

а) Г.Стенлі;    б) В. Юнкер,    в) Є.Ковалевський,    г) Д. Лівінгстон.

  1. Перерахуйте корисні копалини на які багата Низька Африка та зазначте їх умовні позначення. Поясніть закономірності такого зосередження корисних копалин.
  2. Заповніть за зразком ЛОГІЧНИЙ КВАДРАТ до теми: „Тектоніка, геоморфологія Африки”:
Тектонічна структура Середземноморська синекліза (западина)      
Геологічний вік формування докембрій Молода альпійська складчастість
Форма рельєфу Низовина (-133 м) Нагір’я Тібесті
Родовища корисних копалини Нафта, осадового походження залізні руди. Алмази

ІІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Нарешті ми покидаємо „гору бога холоду” – Кіліманджаро і прямуємо далі на південь в пошуку наших скарбів. На нас чекає – 3. Мис Бур, названий так ще у 1488 р. португальцем – Б.Діашем, який досяг його першим із європейців. Нажаль він загинув біля його берегів у штормі, сподіваємось нам пощастить більше! В путь!

Щоб нам по дорозі не нудьгувати будемо себе розвеселяти розмовами і пригадувати, що ж ми знаємо про бурі, шторми та інші кліматичні особливості Африки. Отже, тема уроку: „Клімат Африки”.

ІV. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ

ЕВРІСТИЧНА БЕСІДА:

  1. „Африкус” – „безморозний”, чи погоджуєтесь ви з цим твердженням?
  2. Які головні кліматотвірні чинники визначають Африку найжаркішим материком?

(ГП – кут падіння сон. променів; океани – течії, рельєф – гори; пасатна циркуляція).

Таке ГП Африки зумовлює велику кількість сонячної енергії.

  1. Розглянемо малюнок 58, ст.72 підручника, – коли сонце перебуває в зеніті? Де саме? І які наслідки цього?
  2. Мал. 59 на ст.73 – які ізотерми перетинають північну та південну Африку в липні та січні? (ЛИПНІ – Пн. Афр 25 – 35°С, Пд.Афр. – 15 – 25°С,

СІЧНІ – Пн. Афр – 15 – 25°С, Пд Афр – 25°С).

  1. Де в Африці реєструються максимальні та мінімальні температури?

(МАКС. = +57,8°С–Ель–Азізія Лівійська пуст, неподалік на пд.-зх. м. Тріполі,

МІНІМ. = – 18°С – нагір’я Тібесті.).

  • Найвища середньорічна температура на земній кулі дорівнює +34,4°С – на сході пустелі Сахара.
  • Особливістю Африки є наявність жарких пустель, де температура ВДЕНЬ сягає 50 °С, а ВНОЧІ падає до 0 °С і нижче.

Різниця між максимальною денною температурою та мінімальною нічною – добова АМПЛІТУДА.

  • Дуже низькі температури – „-20… -25°С” також характерні для Африки – на вершинах гірських систем. Недарма, в перекладі: вулк. Кенія – «біла гора», а Кіліманджаро – „гора богу холоду”.
  1. Які пануючі вітри Африки?

Дійсно, переважає Пасатна циркуляція, що визначає нерівномірний розподіл опадів.

Особливості циркуляції повітря Влітку Взимку
Північна Афр. Південна Афр. Північна Афр. Південна Афр.
Пануючі вітри Пн-Сх пасати Пд-Сх. пасати Пн-Сх пасати Пд-Сх. та Пд-Зх. пасати
Де формуються Материк Євразія Індійський океан Материк Євразія Атлантичний та Індійський океани
Риси Сухе повітря Вологі Сухе повітря Вологі
кількість опадів, мм/р До 200 1000 мм До 200 1000 мм
Наслідки Мала кількість опадів на пн.-сх. материка Достатня кількість опадів. Мала кількість опадів на пн.-сх. материка Достатня кількість опадів.
  1. Мал. 60, ст 74 підр. – визначте райони максимальної річної кількості опадів та поясніть причини формування саме в цьому регіоні.

(10470 – ДЕБУНДЖА – УЗБЕРЕЖЖЯ Гвінейської затоки – вплив теплої Гвінейської течії)

  1. Поясніть формування посушливої зони в центрі Пд. Африки – КАЛАХАРІ (250 мм/р).                                           (Бар’єрна роль Драконових гір на пд.-сх.)
  2. Розкрийте причини контрастів східних (де випадає опадів до 1000 мм/р) та західних (пуст. Наміб – до 50 мм/р) узбереж Африки.

(Вплив холодної Бенгельської течії Атлантичного о.)

  1. Поясніть парадокс: приморське узбережжя пів-ва Сомалі, яке б повинно бути вологим отримує до 100 мм/р, тоді як внутрішні його райони – аж до 600 мм / р опадів.                                                        (Вплив холодної Сомалійської течії)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  1. Доповнити таблицю „Пасатна циркуляція Африки”.
  2. Виписати визначення: „зеніт”, „пасати”, „амплітуда”, „ізотерма”, „макс. І мінім. температур”, „День Весіннього та Осіннього рівнодення, Зимового та Літнього сонцестояння.

VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Опрацювати текст підручника16-17, конспект уроку.
  2. На к/к позначити: 1) райони температурних рекордів Африки, за даними підручника ст. 74;

2) кліматичні пояси та області Африки.

  1. Визначити координати: м.Дебунджа (5 °пн.ш., 10 °сх.д.) та Ель – Азізії (30 ° пн.ш., 17 °сх.д.).
  1. Письмово відповісти на питання у кінці §16 – № 3,2 та §14 – № 3, 17 – № 4,2.
  2. Випереджальне завдання: підготувати повідомлення за варіантами про особливі риси кліматичних поясів Африки: І ряд – екваторіальний,

ІІ ряд – тропічний,

ІІІ ряд – субекваторіальний.

  1. Вирішити задачу: Визначте температуру на вершині Кіліманджаро. Коли температура на узбережжі Червоного моря становить +15 °С.

Задача з географії

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Олена Анатоліївно, спасибі за детально описаний урок географії. Змістова тестова робота з перевірки знань учнів. Досить цікава евристична бесіда мотивує до навчально – пізнавальної діяльності. На мою думку. не вистачає перегляду відео про Африку. Натхнення Вам!

  2. Урок є змістовно наповненим. Розрахований на учнів достатнього та високого рівнів. Досить сильно проведена актуалізація опорних знань учнів, мотивація пізнавальної діяльності та засвоєння нових знань. Щиро Вам вдячний за урок!!!