Конспект уроку з хімії. 8 клас. Хімічні властивості кислот.
Автор: Вчитель хімії Федорчук Валентина Володимирівна
Урок – пара, урок – дослідження хімічних властивостей кислот. На уроці використовується мультимедійна презентація, карточки – завдання для команд, хімічні реактиви для лабораторних робіт. Учні демонструють набуті знання про класи неорганічних речовин, відбувається корекція знань , поглиблення та набуття нових знань, вмінь, навичок.
Урок – пара. Тема: Хімічні властивості кислот.8 клас
Мета: Ознайомити учнів з хімічними властивостями кислот. Розширити знання учнів про реакції заміщення й обміну на прикладі хімічних властивостей кислот, їх взаємодії з металами, основними оксидами, основами й солями. Розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей кислот.
Тип уроку: урок – дослідження, вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний експеримент, лабораторні досліди, робота з опорною схемою, відео експерименти, мультимедійна презентація
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, хімічні реактиви, кольорові олівці,ватман,папір
ХІД УРОКУ.
І. Організація класу.
Учні об’єднані в 3 групи: Хлоридна, сульфатна та ортофосфатна кислота (за назвами кислот з якими вони будуть працювати під час вивчення нового матеріалу). На столах карточки з інформацією про визначені кислоти (формула,валентність кислотного залишку, класифікація ). Командири групи розподіляють завдання. Протягом уроку секретар групи фіксує правильні відповіді учнів у таблицю:
Сьогодні на уроці хочу я знайти
У вас те ,що іншим непомітно:
Відвагу – в скромних
Доброту – в черствих,
В лінивих – працелюбність,
Жагу до знань у всіх –
І непомітно струни
так торкнути,
Щоб звуки всі злились
в один оркестр.
Назва якому успішний урок.
ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань.
Давайте згадаємо, що ви вже знаєте про кислоти. ( мультимедійна презентація)
Вправа 1. Термінологічний бій. ( бере участь вся команда, питання задають по черзі кожній команді, якщо не має відповіді, то хід передають – іншій команді)
Хто швидше і влучніше дасть пояснення термінам:
- Оксид, кислотний оксид, луг,оксигеновмісна кислота,
- основа, основний оксид, сіль, одноосновна кислота
- кислота, амфотерний оксид, безоксигенова кислота, багато основна кислота
Наступі завдання розподілити між членами команди
Кожній команді роздаються пакети з завданнями та командир розподіляє їх між членами команди ( 5 хв. на виконання та на відповіді 10 хв. пл. черзі для кожної команди)
Вправа 2.: «Хто швидше» .(1 УЧЕНЬ)
Дано ряд кислот. Потрібно визначити зайву, та вказати за яким принципом ви її виключили.
І команда . H2S; H2CO3; H3PO4; H2SO4; H2SO3.
ІІ команда . HNO3; HCI; HBr; HI; HF.
ІІІ команда . H2CO3; H2SO4; HNO3;H2SO3; H2SiO3.
Відповідь:
І – Ортофосфатна кислота – трьохосновна, а інші – двохосновні
ІІ – Нітратна кислота – оксигеновмісна, а інші – безоксигенні
ІІІ – Нітратна кислота – одноосновна, а інші – двохосновні.
Вправа 3. «Хрестики – нулики». .(1 УЧЕНЬ)
Визначити виграшний шлях. Чому?
Fe2O3 | K2O | CO2 |
Na2O | SO3 | CaO |
N2O5 | MgO | CO |
SO2 | ZnO | CaO |
H2O | Al2O3 | Na2O |
P2O5 | CO2 | CuO |
ZnО | MgO | ВеО |
К2О | А12О3 | СаО |
SО2 | Lі2О | Cr2О3 |
Відповідь:а) кислотні оксиди б) основні оксиди в) амфотерні оксиди
Вправа 4. Розмальовка. .(1 УЧЕНЬ)
Зафарбувати формули речовин відповідним кольором: метали – синім , неметали – блакитним, солі – зеленим, основи – жовтим, кислоти – червоним, оксиди – помаранчевим
Вправа 5. Що зайве?( пояснити) .(1 УЧЕНЬ)
І команда:
NaCl | MgCl2 | MgO | CaSO4 |
H2SO4 | H3PO4 | Ca(ОН)2 | Н2SO3 |
CO2 | CO | CaO | PH3 |
NaOH | KOH | Zn(ОН)2 | ZnO |
Відповідь : 1 ряд- MgO ; 2ряд- Ca(ОН)2 ; 3 ряд- PH3 ; 4 ряд- ZnO
II команда
Na2O | CaO | Al2O3 | CH4 |
Cu(OH)2 | NaOH | LiОН | MgO |
CaCl2 | ZnS | SO3 | NaNO3 |
HBr | HI | НNO3 | N2O5 |
Відповідь : 1 ряд- CH4 ; 2ряд- MgO ; 3 ряд- SO3 ; 4 ряд- N2O5
IIІ команда
Na2S | MgSO4 | Ag2O | KCI |
HPO3 | Zn(OH)2 | HBr | H2CO3 |
CuO | AI2O3 | CO2 | NH3 |
KOH | Fe(OH)3 | NaOH | FeO |
Відповідь : 1 ряд- Ag2O; 2ряд- Zn(OH)2; 3 ряд- NH3; 4 ряд- FeО
Вправа 6. «Хімічний марафон» .(1-2 УЧНІ)
Скласти формули речовин і дати їм назви. Сполуки класифікувати за класами.
І команда :АІ, Mg, Na, O, Н, OH, SO4, Cl.
ІІ команда:Cr(III), Ca , K,O, Н, OH, SO3, F.
ІІІ команда :Fe(III), Ва, Li, О, Н, OH, NO3, PO4.
Відповідь:(кожна правильна формула – 0,5б)
І команда:
Оксиди: АІ2О3 , Mg О, Na2О ,Н2О
Основи: АІ(ОН)3, Mg (ОН)2 , NaОН
Кислоти: Н2SО4, НСІ
Солі: АІ2(SО4)3, Mg SО4, Na2SО4, АІСІ3, Mg СІ2, NaСІ
ІІ команда
Оксиди: Cr 2O3, СаО, K2O,H2O
Основи: Cr(ОН)3, Ca (ОН)2 , KОН
Кислоти: Н2SО3, НF
Солі: Cr2(SО3)3, Ca SО3, K2SО3, CrF3, Ca F2, KF
ІIІ команда
Оксиди: Fe 2O3, BаО, Li2O,H2O
Основи: Fe(ОН)3, Ba (ОН)2 , LiОН
Кислоти: НNО3, Н2PO4
Солі: Fe(NО3)3, Ba (NО3)2, LiNО3, Fe PO4, Ca 3(PO4)2, Li3 PO4
- Ти мені – я тобі! ( кожна з команд завчасно готує два питання, по одному – кожній)
Вправа 7. Ти мені – я тобі ( команди готують по 1-2 питання суперникам і задають їх по черзі)
Вправа 8.Головоломка ( питання висвітлюється для всіх команд, відповідають по – черзі)
Визначте речовини А, Б, В, Г, Д ?
- А + CаO = Cа(ОН)2
- Б + Д = MgSO4 + А
- В + Na2О = NaСІ + А
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
З кислотами людині приходиться стикатися все життя. Багато кислот містить наша їжа. Фрукти, овочі, молочні продукти, ліки містять цілий букет кислот: яблучну, щавлеву, лимонну, молочну, оцтову та інші. Але не тільки вдома ми стикаємось з кислотами. Якщо близько підійти до мурашника, то надовго запам’ятаєш жагучі укуси мурашок, бо вони вприскують в ранку мурашину кислоту, її ж містить і кропива. Кислоти в природі – руйнують гірські породи. Важливу роль відіграють кислоти і в організмі людини. Ортофосфатна у вигляді солей є основою кісток, зубів. Амінокислоти утворюють білок – основу життя. Хлоридна кислота входить до складу шлункового соку і сприяє травленню їжі. А більше ми дізнаємось сьогодні попрацювавши на уроці та підготувавши на наступний урок презентації.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з властивостями кислот.
Головне питання уроку – як поводять себе кислоти з неорганічними речовинами. Вивчення нового матеріалу
1.Дія кислот на індикатори ( відео – демонструє вчитель, а далі пояснення з використанням презентації (7 слайдів)
Далі вивчення навчального матеріалу відбувається в групах. І група вивчає властивості хлоридної кислоти; ІІ – сульфатної кислоти; ІІІ – ортофосфатної кислоти за планом та інструктивними картками. Після проведення досліду капітан розповідає хід досліду, а інший представник записує рівняння реакції. Але щоб приступити до експерименту, потрібно повторити правила безпеки життєдіяльності при роботі з кислотами
Коли ми вивчали класифікацію кислот, звернули увагу, що більшість відомих кислот — це водні розчини. Без води їх властивості змінюються. Наприклад, безводна сульфатна кислота не взаємодіє із залізом, що дозволяє перевозити її в сталевих цистернах. А розчин цієї кислоти розчинить цистерну дорогою. Безводна хлоридна кислота — це газ гідроген-хлорид.
2.Взаємодія кислот з металами
Дослід №1. Взаємодія кислот з металами.
А) у першу пробірку помістити декілька гранул цинку – Zn.
Б)у другу пробірку помістити декілька гранул алюмінію – Mg.
В) у третю пробірку помістити декілька гранул міді – Cu.
До кожної пробірки долити 2 -3 мл І група – хлоридної кислоти – НСІ, ІІ група – сульфатної кислоти – Н2SO4, ІІІ група – ортофосфатної кислоти – Н3РО4.
Що спостерігаєте? Напишіть рівняння реакцій, які відбуваються. Назвіть одержані речовини.
Робота з рядом активності металів (пояснення вчителя з використанням презентації)
М. М. Бекетов розташував метали відповідно до їх активності в ряд від найсильніших до найслабших. Цей ряд так і називається — ряд активності металів. Він розділяє метали на активні, які витісняють водень із розчинів кислот, і ті, що не взаємодіють із розчинами кислот і водень не витісняють.
3.Взаємодія кислот з оксидами
Дослід №2. Взаємодія кислот з основними оксидами.
У пробірку помістити кальцій оксид – СuО.
Потім долити 2 мл кислоти. Нагріти.
Що спостерігаєте?
Написати рівняння хімічної реакції.
Назвіть одержані речовини.
4.Взаємодія кислот з основами
Дослід №3. Взаємодія кислот з розчинними основами – лугами
У пробірку налити 1 мл розчину натрій гідроксиду – NaOН, додати 2-3 краплі фенолфталеїну.
Що спостерігаєте?
Поступово по краплям додайте кислоту.
Що спостерігаєте?
Написати рівняння хімічної реакції.
Назвіть одержані речовини.
Дослід №4. Взаємодія кислот з нерозчинними основами .
У пробірку налити 1-2 мл розчину натрій гідроксиду – NaOН, додати 1-2 мл купрум сульфату – CuSO4.
Що спостерігаєте?
До утвореного осаду додати 2мл кислоти Вміст пробірки перемішати скляною паличкою.
Що спостерігаєте?
Написати рівняння хімічної реакції.
Назвіть одержані речовини.
5.Взаємодія кислот із солями
Дослід №5. Взаємодія кислот з розчинами солей.
У пробірку помістити натрій карбонат Nа2СО3.
Потім додати 1-2 мл кислоти
Що спостерігаєте?
Написати рівняння хімічної реакції.
Назвіть одержані речовини.
Підсумки дослідів
Таким чином кислоти взаємодіють з металами , що стоять у витиску вальному ряді напруг до Гідрогену), основними оксидами, основами, солями, і змінюють забарвлення індикаторів.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Завдання 1: Знайдіть невідому речовину та запишіть рівняння:
а) CuO + … = CuCI2 + H2O б) … + K2SO4 = BaSO4 + KCI
в) Mg + … = MgSO4 + H2 г) … + H2O = NaOH
Завдання 2: Складіть рівняння реакцій за поданими схемами:
1)Na2O +HCI = 2)SO3 + H2O = 3) MgO +HCI = 4)CO3 + H2O = 5)Zn +H2S= 6)К+H2SO4=
Вправа «Мікрофон» Закінчити речення:
- Сьогодні на уроці я дізнався …
- Мені найбільше сподобалось …
- Я ніколи не забуду про ….
Самостійна робота: Скласти можливі рівняння реакцій між речовинами, записаними в рядку , назвати речовини, вказати тип реакцій:
V. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи. Створити презентацію: Кислоти в природі та їх застосування ( І – хлоридна , сульфідна, нітратна, сульфітна, щавелева кислоти); (ІІ- фторидна, сульфатна, бромідна, карбонатна, лимонна); (ІІІ- йодид на,силікатна, ортофосфатна, оцтова, мурашина кислоти).
Наостанок хочу навести слова Д.І.Менделєєва:
“ Самі працюючи , ви зробите багато
для себе і для близьких,
а якщо у праці успіху не буде,
буде невдача, не біда – спробуйте ще .
Презентація до уроку