mail@urok-ua.com

Конспект уроку з хімії для 7 класу на тему : ” Подорож країною хімічних знань”

Автор: вчитель хімії Антоненко Ольга Олександрівна

Screenshot_5Узагальнити, сисематизувати та поглиби¬ти знання учнів про початкові хімічні поняття, хімічні формули, хімічні реакції, поняття про оксиди, способи добування кисню; закріпити вміння розв’язувати задачі ; застосовувати знання в нестандартних ситуаціях, розвивати асоціативне, образне мислення, просторові уявлення, зацікавленість учнів у вивченні предмета шляхом упро¬вадження інноваційних технологій (комп’ютерна презен¬тація, комп’ютерне тестування); формувати хімічну мову, розвивати вміння порівнювати й аналізувати; сприяти формуванню активної життєвої позиції; формувати вміння висловлювати свої думки, виховувати культуру спілкування.


 

Тема:  Подорож країною хімічних знань

Мета: узагальнити, систематизувати та поглиби­ти знання учнів про початкові хімічні поняття, хімічні формули, хімічні реакції, поняття про оксиди, способи добування кисню; закріпити вміння розв’язувати задачі ; застосовувати знання в нестандартних ситуаціях, розвивати асоціативне, образне мислення, просторові уявлення, зацікавленість учнів у вивченні предмета шляхом упро­вадження інноваційних технологій (комп’ютерна презен­тація, комп’ютерне тестування); формувати хімічну мову, розвивати вміння порівнювати й аналізувати; сприяти формуванню активної життєвої позиції; формувати вміння висловлювати свої думки, виховувати культуру спілкування.

Обладнання:  роздаткові матеріали до уроку (маршрутний лист, бланк оцінювання), комп’ютер,  проектор, м’яч, файли з маркерами, сигнальні картки, конверти з цікавими фактами  з хімії, картки з металами і неметалами.

Тип уроку: урок узагальнення, систематизації знань, вмінь, навичок.

Форма проведення уроку:   урок-подорож

ХІД УРОКУ

І. Організація класу:

Привітання, перевірка відсутніх та підготовки учнів до заняття.

Сьогодні у нас незвичайний урок, у нас присутні гості. Але як водиться в гарному домі, гості відпочивають, а господарі – працюють, тож і ми з вами почнемо працювати! Перш ніж працювати послухайте притчу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Була у одного народу прикмета. Той, хто зірве білу  квітку на горі напередодні Нового року, буде щасливий. Гора, на якій розцвітала квітка щастя, була зачарована. Вона постійно тряслася, і ніхто не міг втриматися на ній.

Але кожен рік знаходилися сміливці, які намагалися залізти на гору.

Одного разу три друга теж вирішили спробувати щастя. Перед тим як іти на гору, зайшли друзі до мудреця – ради запитати:

– Впадеш сім разів – піднімися вісім разів, – порадив їм мудрець.

Пішли троє друзів на гору, всі з різних сторін.

Через годину повернувся перший юнак, весь в синяках.

– Неправий був мудрець, – сказав він. -Я впав сім разів, а коли восьмий раз піднявся, то побачив, що пройшов лише чверть гори. Тоді я вирішив повернутися.

Другий юнак прийшов через дві години, весь побитий, і сказав:

– Мудрець нас обдурив. Я впав сім разів, а коли на восьмий раз піднявся, то побачив, що пройшов тільки третину гори. Тоді я вирішив повернутися.

Третій юнак прийшов через день з білою квіткою в руках, і на ньому не було ні подряпини.

– Хіба ти не падав? – Запитали його друзі.

– Падав, може, сто разів падав, а може, й більше. Я не рахував, – відповів юнак.

– Чому на тобі немає синців і саден? – Здивувалися друзі.

– Перед тим як іти на гору, я навчився падати, – засміявся юнак.

– Ця людина навчився не падати, а підніматися, значить, він досягне будь-якої мети в житті! – Сказав мудрець, дізнавшись про юнака.

Більшість людей хочуть швидкого успіху, тому вони схильні кидати розпочату справу після кількох невдач. Досягають вершин лише ті, хто не рахує кількість своїх помилок, а просто наполегливо йде до своєї мети.

Сьогодні, ми будемо повторювати, узагальнювати та систематизувати знання з хімії, які ми вивчили на протязі певного часу. Тож я вам бажаю впевнено йти вперед і не засмучуватися, якщо щось не отримується.

Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок-подорож.   На парті у кожного є  Маршрутний лист, підпишіть лист, і на протязі уроку за  завдання виставите оцінки.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Перш, ніж йти у похід, необхідно зібрати рюкзак. Тобто повторити основні поняття, які допоможуть вам подолати перешкоди.

  1. Вправа «Ти мені, я тобі» Гра з м’ячем
  • Що таке хімія? (наука про речовини та їх перетворення)
  • Які розділи хімії вивчають в школі?(неорганічна, органічна).
  • Навколо нас постійно відбуваються зміни, які ми називаємо явищами. Які явища існують? (фізичні та хімічні)
  • Що таке фізичне явище? (явище, що супроводжується зміною форми або агрегатного стану речовини)
  • Що таке хімічне явище? (перетворення одних речовин в інші)
  • Всі речовини поділяють на…(прості та складні)
  • Прості речовини класифікують на … (метали й неметали)
  • Що називають елементом?
  • Як елементи розташовані в періодичній системі? (за збільшенням відносної атомної маси)
  • Яку структуру має періодична система? (побудована з періодів і груп)
  • Скільки періодів в системі? (7)
  • Скільки груп у системі? (8)
  • Які речовини називають оксидами?
  • Що таке Каталізатор?
  • Реакція розкладу?
  • Реакція сполучення?

І так, подорож почалась.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Перша зупинка –  ЕЛЕМЕНТАРІЯ.

Маршрутний лист завдання 2.

Робота за сигнальними картками ( Вчитель називає , а учні записують – перевіряють)

Натрій, Магній, Алюміній, Цинк,Оксиген, Хлор, Карбон…;

Кальцій оксид, магній оксид, сульфур ( ІV) оксид, сульфур ( VI) оксид…

Ми добре з вами працювали, тому в Маршрутному листі завдання 2.
У колонку «Елементарія» поставте, будь ласка,  2 бала.

Наступна зупинка «АТОМГРАД»

Проблемні питання:

Що називають атомом? (електронейтральна частинка речовини)

Із чого складається атом? (з позитивно зарядженого ядра й негативно заряджених електронів, що рухаються навколо ядра)

Із чого складається ядро атома? (З протонів і нейтронів)

Згадаємо структуру Періодичної системи.

Періодична система – перелік відомих елементів. Складається з 7 періодів і 8 груп. Кожний елемент має свою «адресу». Щоб описати місце елемента в Періодичної системі, треба назвати його порядковий номер, номер групи та номер періоду. Заряд ядра і кількість електронів, які рухаються навколо ядра, співпадають з порядковим номером. Наприклад: елемент Оксиген має порядковий номер 8, розміщений у другому періоді, шостій групі, заряд ядра +8, навколо ядра рухається 8 електрон

Мультимедійна вправа     ( виконує1 учень ,а всі інші заповнюють таблицю самостійно) http://LearningApps.org/display?v=pqtr744dc17
Завдання: заповнити таблицю.

За правильно виконане завдання  в маршрутному листі  завдання 3 поставте, будь ласка,  2 бала.

Наступна зупинка – Село “Речовинне”

Згадаємо приклади простих і складних речовин.

Мультимедійна вправа   http://LearningApps.org/2735371        ( Учні разом виконують вправу)

Робота в двох  групах ( Учням роздаю карточки з металами і неметалами . Діти визначають,а потім на мультимедійній дошці  складають пазл  з утворенням хімічної картинки)

http://LearningApps.org/1268300

http://LearningApps.org/3197476

За правильно виконане завдання  в маршрутному листі  завдання 4 поставте, будь ласка,  2 бала.

Ми наближаємось до станції «Лабораторна долина

Зараз я пропоною вам подивитись  демонстраційний дослід. Ваша задача – відповісти на питання: Що ви спостерігали ? Які хімічних реакцій ви побачили?

http://interactive.ranok.com.ua/course/pdrychniki/hmya-7-klas-pdrychnik-o-v-grigorovich

Зробимо висновок

Наступна зупинка- « Формулаїв»  «Галявина формул». Який запис називають хімічною формулою? Виходячи з назви міста, нам необхідно згадати визначення поняття формула.   (це умовний запис складу речовини за допомогою символів хімічних елементів та індексів)

Групова робота за картками

  1. Визначте формулу речовини, з якою ви добре знайомі, оскільки кожну подряпину мама обробляє вам саме нею. У чистому вигляді ця речовина є світло-блакитною рідиною, дуже вибухонебезпечною. А от її розчин використовують у медицині. Молекула складається з 2 атомів Гідрогену та 2 атомів Оксисену.
  2. Кристалічна речовина синього кольору, добре розчинна у воді. Застосовується для боротьби зі шкідниками сільського господарства, її молекула складається з 1 атома Купруму, 1 атома Сульфуру, 4 атомів Оксигену. Що це за речовина? Визначте її формулу.
  3. Прекрасні перли, мармурові статуї, черепашник, крейда утворені із солі, молекула якої складається з 1 атома Кальцію, 1 атома Карбону, 3 атомів Оксигену. Що це за сіль? Визначте її формулу.
  4. Безбарвна кристалічна речовина, добре розчиняється у воді,  належить до найважливіших хімічних продуктів, у дуже великій кількості застосовується в склоробній,миловарнійтекстильнійі паперовій промисловості, а також у господарстві та в домашньому побуті. Поступає у продаж під назвою кальцинованої соди. Її молекула складається з 2 атомів Натрію, 1 атома Карбону, 3 атомів Оксигену. Що це за речовина? Визначте її формулу.

Учні працюють у групах , а 3 учні розв’язують задачі. (Якщо правильні розв’язки, оцінюються в 3 бали

Задача1.

Білки є полімерними молекулами, які виконують найрізноманітніші функції в організмі людини. Вони складаються із залишків амінокислот. Найпростіша амінокислота складається з 6,67 % елемента А, 32 % елемента B, 18,67 % елемента C та 42,66 % елемента D.

  1. Розшифруйте елементи А, B, C та D, якщо елемент А утворює найлегшу просту речовину, елемент B утворює прості речовини алмаз і графіт, елемент C утворює просту речовину, яка складає 78 % повітря, а елемент D є найбільш поширеним у земній корі.
  2. Встановіть формулу найпростішої амінокислоти.
  3. Які прості речовини утворюють елементи А, C та D

Виходячи з даних найлегшою простою речовиною є Гідроген – елемент А.

Прості речовини графіт та алмаз утворює Карбон – елемент В

78% у повітрі займає проста речовина азот, яка утворена елементом Нітрогеном – елементС

Найбільш поширений у земній корі Оксиген – елементD

  1. Виведемо формулу сполуки:

n(A): n(B) : n(C) : n(D) =

Формула найпростішої амінокислоти Н5С2NO2.

Елемент Гідроген утворює просту речовину водень (Н2), елемент Нітроген утворює просту речовину азот (N2), елемент Оксиген утворює просту речовину кисень (О2).

Елементи А, Б та В належать до одного і того ж періоду періодичної системи. Елементи А і Б – найбільш поширені елементи земної кори. Атом елемента В має на 4 електрони більше, ніж атом елемента А. Елемент А утворює сполуку з елементом В складу АВ3, а елементи А і Б при нагріванні утворюють речовину складу А4Б3. Існує також сполука елементів Б та В складу БВ4. Визначити елементи А, Б та В.

Найбільш поширеними елементами земної кори є: Оксиген, Силіцій, Алюміній та Ферум.

Проте, за умовою задачі всі елементи належать до одного періоду, а тому тільки Силіцій та Алюміній підходять.

Зважаючи на формули даних сполук елемент А – трьохвалентний, елемент Б – чотиривалентний, елемент В – одновалентний.

Тому А – це Алюміній, Б – Силіцій. В відрізняється від А на 4 електрони, а отже, і на 4 протони, тому В – це Хлор

А – Al, Б – Si, В – Cl.

Наступна зупинка « Хімічний Танець» Робота в групах

 2АgС1 = 2Аg+С12

 2Fе+ЗС12 =2FеС13

 2К+2Н20 = 2КОН + Н2 

H2 + Cl2 = 2НС1

 С+02=С02

Нg + 02==

С + 2Н2=

Al+ O2 =Al2O3

Наступна зупинка  « Оксигенія»

Робота за підручником Г.А. Лашевська 7 клас № 10 с.98.

Живу троянду занурили у посудину з рідким киснем. Поясніть чому квітка стала крихкою?

( Рідкий кисень – блакитна речовина з t 0– 1830 С , у пелюстках троянди міститься вода, яка замерзає при t0  00с, тому квітка стала крихкою.

http://LearningApps.org/1220231

Наступна зупинка « Оксидія»

– Що таке оксиди?

Мультимедійна вправа  http://LearningApps.org/3194143

Наша подорож закінчується і ми наближаємось до останньої зупинки Вікторинбург

http://LearningApps.org/display?v=p30ariq7n17

Приготуйте Маршрутний  лист і заповніть його, порахуйте отриманий бал.

А тепер я прошу вас поміркувати над своєю роботою на уроці.
Покажіть мені, чи задоволені ви своєю роботою на уроці, чи ні? Наклейте смайлик в Маршрутному  листі відповідно до  отриманого результату.

  1. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

№ 17 с.121. Виписити хімічні формули оксидів

№ 18 с.121 Відтворити рівняння  реакції горіння

Творче завдання. Створити малюнки, що відображають склад молекули кисню; фізичні властивості кисню;речовини, які містять атоми Оксигену.

http://LearningApps.org/1665830

VI  Підбиття підсумків уроку

Але залишає кілька запитань:

1) Що сьогодні відбувалося на уроці?

2) Які основні початкові поняття ви згадали?

3) Які вміння ви сьогодні розвинули?

4) Що вам сподобалося на уроці?

5) Чи досягли ми очікуваних результатів?

Учитель пропонує учням висловитися щодо досягнення мети уроку.

  • Діти,подивіться уважно на парти .
  • Що ми з вами на уроці не використали?
  • Так, це конверти для вас з хімічними цікавинками.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Життя -вічна наука.Усі наукові дослідження й педагогічна практика сучасної школи спрямовані на те,щоб сформувати життєву компетентність як здатність особистості до оптимальних дій,які базуються на знаннях,досвіді,цінностях,здобутих завдяки навчанню.Конспект уроку хімії містить багатий та цікавий матеріалі плюс цікава подача – мета уроку досягнута.Дякую

  2. Ольга Олександрівна продемонструвала досить вдалий урок узагальнення та систематизації знань учнів про початкові хімічні поняття, хімічні формули тощо. Позитивний момент такого уроку – подорожі полягає в тому, що учні відчувають себе мандрівниками-дослідниками, першовідкривачами, вченими науковцями, які вирішують важливу проблему. Вони самі роблять висновки, підсумки-узагальнення. Таким чином, безумовно, урок-подорож сприяє розвиткові уяви і фантазії, мови і мислення, інтересу до вивчення хімії.