mail@urok-ua.com

Конспект уроку з летературного читання 3 клас. Буду я природі другом. Анатолій Костецький « Не хочу».

Автор: вчитель початкових класів Жабська Ольга Дмитрівна

Screenshot_24Конспекти уроків з використанням інтерактивних технологій.


 

Тема. Буду я природі другом. Анатолій Костецький « Не хочу».

Мета. Навчити учнів інтонувати вірш за розділовими знаками; сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах.

Виховувати: бажання милуватися природою, оберігати її; не задавати шкоди комахам; виховувати любов до природи.

Обладнання. Плакат  з тваринами, птахами, хлопчиком, комахами( на наліпках), виставка книг Анатолія Костецького, презентація, пісенька про метелика, краплинки дощику із запитаннями.

Хід уроку

І. Емоційний настрій учнів.

Починаємо урок,
Бо почули ми дзвінок
Він за парти кличе нас ( Слайд 1)
До роботи швидко, клас

ІІ. Організаційний момент.

Поверніться один до одного посміхніться підніміть собі настрій і з посмішкою на обличчі починаємо урок.

ІІІ Актуалізація опорних знань учнів.

А тему уроку ви дізнаєтесь якщо вилучите зайві слова. ( Слайд 2)

Коли ми можемо бути природі справжніми друзями?

Хоч на вулиці зима ви потрапите до справжнього літа.

( Лунає спів пташок)

Я запрошую вас до літнього лісу. Хочу, щоб ви відпочили і ще раз насолодилися літньою порою.

( Малюнок хлопчика в лісі) ( Слайд 3)

Уявіть  собі, що ви потрапили у справжній ліс, де зараз перебуває хлопчик.

– А скажіть, кого і що побачив хлопчик у лісі?( метеликів, комах, дерева, звірі)

Довго він милувався природою лісу, поки йому не почали дошкуляти комарі та різні комахи. Він не на жарт розсердився і не подумавши, забажав, щоб усі комахи зникли на Землі.

Це почула чарівна Фея і вмить здійснила його бажання.( Забираю комах з малюнка)

– Діти, а скажіть хто не зможе жити без комашок жодного дня? ( Птахи)

І того ж дня усі птахи зникли з лісу.

А скажіть, діти, хто не зможе жити і рости без птахів? (Дерева і кущі)

( зникають)

А у лісі без дерев і кущів зможуть жити тварини? (ні) ( зникають)

А якщо все зникне на Землі, чи зможуть жити люди?( ні)

Вчитель. У природі все взаємопов’язано  і ми є її частинкою. Тому повинні любити і захищати її.

Девізом нашого уроку будуть слова:Україна моя Батьківщина. Збережемо природу її.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми закріпимо знання про про комахи – метелики і навчимося    читати вірш  Анатолія Костецького « Не хочу» та допоможемо повернути усе на свої місця.

Врятуємо світ природи.!

IV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Тож допоможемо повернути усе на свої місця хлопчикові. Врятуємо світ природи.

Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Мікрофон

Якими ви маєте бути на уроці? (Криголам)

Я сподіваюсь, що усе задумане обов’язково здійсниться.

1. Мовленнєва розминка.

Щоб гарно працювати потрібно наш мовленнєвий апарат підготувати.

1.Слайд із квіточкою

Подивіться, яка гарна квіточка, що до неї прилетіла відразу  бджілка.

Як вона забриніла? ( дз-дз-дз)

Вітерець дмухнув на квіточку? ( с-с-с)

Листочки весло зашелестіли! ( ш-ш-ш)

А ось і хмаринка. Зараз дощик поллє на квіточку. ( кап- кап-кап)

Пролетів птах – шух-шух-шух.

2. Робота над чистомовкою.

То-то-то – я люблю своє місто.

Ни- ни- ни – зветься воно Суми.

Си-си-си- є зелені в нас ліси.

Бе-бе-бе – і небо голубе.

Ба-ба-ба- і річка голуба.

Ля-ля-ля-  родючі в нас поля.

Хи-хи-хи – ми маленьки дітлахи.

Емо-емо-емо- ми природу бережемо.

Читання чистомовки « луною»

Разом.

1ряд – читає склади

2 ряд – речення

3 ряд- плескає у долоні під ритм чистомовки.

3. Робота над скоромовкою.

Над квіткою гуде бджілка,

Сидить в житі перепілка,

На черешні горобець,

А хто зловить – молодець!

а) Читаємо повільно

б) Швидко

в) Позмагайтеся з товаришем по парті у швидкому читання скоромовки.

г) Читання вголос скоромовки. Хто хоче розказати?

Молодці , ви гарно попрацювали підготувалися до роботи і тому час перевірити домашнє завдання.

Додому вам  читати  вірш « Рибалка – дивак», але були  різнорівневі завдання. Тому перший  ряд працює на карточках,    інтерактивною вправою « так – ні» перевіримо як вони зрозуміли зміст.

Другий  ряд вправлявся в виразному читанні і малювали малюнки .

А третьому ряду було завдання розіграти сценку за змістом вірша.

Перш ніж  приступимо до роботи  прочитайте вірш,який навчилися читати вдома.

( Діти читають запитання і відповідають на нього)

V. Перевірка домашнього завдання.

  1. Як називається твір, який ти щойно прочитав?
  2. Чому автор назвав рибалку диваком?
  3. Що цікавого побачив рибак вранці?
  4. Чи задоволений рибалка- дивак своїм уловом?
  5. Розіграйте в парі сценку за змістом вірша.

Гра «Так чи ні»

  1. За жанром це казка
  2. Хлопчик встав о п’ятій ранку
  3. Бачив  сонце без роси
  4. Сонце  спать лягало
  5. І вставало із роси
  6. Розправляли крила птиці
  7. Голос пробували над лісом
  8. Хлопчик уявив себе раннім птахом .
  9. Він звисав над рікою.
  10. Герой наловив багато риби.

Хто хоче прочитати вірш?   3 – учні Чому  саме такий малюнок ти намалював, що тобі найбільше сподобалося?

Запитання до учня? ( 3) Оцінюють учні.

Взаємоперевірка

Перший ряд обміняйтеся роботами і перевірте  за допомогою  відповідей що на екрані.

Молодці, а зараз послухаємо як попрацювали наші учні в парах, які вони самі обрали і визначимо хто передасть найкраще настрій твору.

Хто найкраще настрій твору?

Молодці , а зараз перевіримо як успіхи у наших ?———————

Я задоволена  вашою роботою, всі ви гарно  попрацювали вдома, тому повертаємо на місце   хлопчика.

А ми переходимо до теми нашого уроку.

ІІІ Сприймання і усвідомлення матеріалу.

Вчитель. Художники передають красу природи, малюючи картини фарбами. Композитори цю красу не лише бачать, але і чують, створюючи музику. А як описують цю красу поети, а саме Анатолій Костецький, ми зараз дізнаємось.

Дещо про автора А. Костецького нам розповість   (учень) – Андрух Даша

Народився Анатолій Костецький 6  грудня  1948 році у Києві в учительській сім’ї. Його матуся, вчитель української мови, з 3 років брала хлопчика з собою на уроки. У 4 роки навчився читати, а у 5 років писати та римувати  вірші.

Рано навчився грати у шахи та плавати. Відтоді не розлучався з книгою, спортом, пером. У перший клас пішов, маючи у зошиті декілька своїх віршів і вони були про природу. А у 5 класі  мріяв стати письменником. Друкувати вірші став у 12 років.

Вчитель ( доповнює). У 1967р. доля звела його з Михайлом Стельмахом, який щедро почав ділитися з ним таємницями творчості і  вчив майстерності.

М. Стельмах порадив писати для дітей, а через кілька років уже був редактором першої книжки Анатолія Костецького « Джміль про сонечко гуде»

Пізніше з’явилися і інші книги « Лист до птахів», « Весняні дарунки»…

10 березня  2005 р. поет помер залишивши, нам дітям великий скарб – дитячі твори.

Дякую,  за твоєю допомогою повертаємо  на місце ліс.

Зверніть увагу на книги, що на нашій виставці, автором, яких є Анатолій Костецький. Раджу вам їх почитати.

  1. Виразне читання вірша вчителем – запитання перед читанням.

– Кого не хоче образити автор вірша?

  1. Словникова робота. У вірші зустрічалися вам незрозумілі слова. Потренуємося у правильному читання слів і розтлумачимо їх.

Тріпоче- швидко махати крилами

Страшенний- дуже страшний своїми діями, виглядом.

Гріх- поганий вчинок, помилка

Тремка- тремтіти, дрижати від чогось.

Живинка- жива істота.

Довірою- чесне, правдиве, щире ставлення до  когось.

  1. Читання слів « луною» за вчителем.

Бачу ви готові самостійно прочитати вірш, щоб зрозуміти його зміст.

  1. Самостійне читання вірша учнями кожен у своєму темпі.
  2. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Кого не хоче ловити автор вірша знайдіть в творі і прочитайте?

– Що ще не хоче робити з природою автор?

– Що на думку автора – страшенний гріх?

– Чому вчить вірш А. Костецького?

– Як у вірші автор називає метелика? ( квіткою неба)  чому?

Гра « Знайди  риму»

Дякую, ми повертаємо на місце  звірів.

А зараз ми на мить перетворимося на квіточок неба і  трішечки порухаємося.

Фізкультхвилинка

Пісня про  метелик ( діти роблять рухи) (Мелодія додається)

фізкультхвилинку ви вмієте робити, повертаємо пташок на місце.

Давайте пригадаємо, що ми знаємо про метеликів

Скільки  у світі різних метеликів, не схожих один на одного?

Люди стали рахувати: сто…двісті… тисяча…120 тисяч видів метеликів описали учені.

Розповідь дітей.

Ранньою весною довкола ще лежить сніг, а вже з’являються метелики.

З усіх комах метелики найбільше захоплюють своєю красою.

В давньому Римі навіть існувала легенда, що метелики походять від квіток, які відірвалися від рослин.

Метелик відрізняється від усіх комах наявністю луски на крилах.

Вони  мають хоботок, яким висмоктують нектар квітів.

Літаючи  над квітами й сідаючи на них, метелики не тільки п’ють солодкий нектар, а й на своїх ніжках переносять пилок, з однієї квітки на іншу, що дуже корисно для рослин.

Найбільше метеликів у тропічних жарких країнах.

Тому,що там ніколи не буває холодної зими і дуже багато запашних квітів.

Учні

А ось перед вами найменший метелик – пістряка оката.

З метеликів нашої фауни найбільше павичеве око і дубовий шовкопряд. Розмах крил цих метеликів досягає 14-15 см.

Найбільший метелик живе у Південній  Америці – агрипина.

Якщо ти захочеш намалювати його у повний зріст, то тобі не вистачить книжкової сторінки.

Є метелики нічні та вечірні, а є денні.. Денні метелики мають дуже яскраве забарвлення. Прислухайтесь до їх гучних назв: махаон, аполлон, адмірал, крушинниця, лимонниця… Метелики створені один для одного. Вони навіть схожі: ніжні, красиві, спрямовані  вгору. І  ніколи ніякий метелик , чи джміль, чи бджола не пролетить мимо квітки, тому, що квітка і комахи – це одна сім’я.

Їх потрібно охороняти. Рідкісні та мало поширені види метеликів занесені до Червоної книги.

Ви багато знаєте про метеликів,тому повертаємо комах.

Релаксаційний момент

Вчитель. Діти, а хто з вас хоче подружитися з метеликами і прожити маленьку частинку їх життя? А знаєте як це зробити?

Для цього вам  треба бути дуже спостережливим і обережним, якщо помітите на землі зірвану гвоздику, візьміть її в руки і, не рухаючись, почекайте, поки метелик сяде на квітку.А потім побачите, як перебираючи чіпкими лапками з кігтиками, метелик буде рухатись по квітці, а пелюстки будуть йому на зустріч розкриватися…

7. Читання вірша з відповідним настроєм.( сумним, веселим, спокійним)

Поділ класу на  3 команди – ряди

Сумний          Веселий          Спокійний

А зараз вам творче завдання.

Прочитати самостійно вірш і подумати над …

1 ряд. « Художники»

– Яку картину б  намалювали ви до вірша?

2 ряд. « Композитори»

– Яку б музику ви написали б до вірша?( додаються слова, яка буває музика)

3 ряд. « Мультирежисери». З вірша створити і описати кадри мультфільму.

Опитування.

Молодці! Усі справилися.

Ось і добіг час до завершення уроку і непомітно все вернулося на свої місця. Ви допомогли врятувати світ природи!

VI. Підсумок уроку.

– Чи  здійснилися ваші очікування щодо нашого уроку?

Що нового ви дізналися?

Хто є автором вірша» Не хочу»

А я хочу закінчити урок такими словами.

Хай живуть квіти, метелики, звірі.

Хай дарують нам птахи пісеньки  щирі.

Хай сонечко лагідне з неба сміється.

Хай радіє весь світ, що природою зветься.

А домашнім завданням вам буде навчитися виразно читати вірш і придумати іншу, свою назву для вірша.  За бажанням скласти

«Правила поведінки в лісі».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. На уроці присутні всі необхідні етапи роботи . Вчитель застосовує інтерактивні методи навчання, звертає увагу на емоційний стан у класі, проводить релаксаційну паузу,музичну фізхвилинку. Творче завдання вдало підсумовує урок.

  2. Проблема захисту природи буде актуальною завжди, на всіх уроках чи заходах. Особливо в нашій країні. І від нас, учителів, залежить чимало. Та не все. На жаль. Та все ж дякую авторці, що активізує увагу дітей до цього питання й вмотивовує їх до дій.

  3. Конспект уроку добре продуманий, насичений різними видами роботи, новою для учнів інформацією. Всі види роботи взаємопов’язані і підпорядковані темі та меті уроку. Створюється враження, що урок проходить серед природи. Творчих Вам досягнень!

  4. Ольга Дмитрівна,дякую за чудовий конспект.Дуже зацікавило творче завдання, хотілось дізнатись як діти з ним впорались(особливо композитори і мультирежисери).Урок побудован методично вірно.Дякую.