Конспект уроку з літературного читання для 4 класу
Б. Грінченко “Ксеня”
Автор: Вчитель початкових класів Тюріна Юлія Володимирівна
Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях видатного українського письменника і вченого Бориса Грінченка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити інтонацією передавати настрій твору; розвивати вміння висловлювати своє ставлення до прочитаного, давати елементарну характеристику героям твору, порівнювати, співставляти прочитане; виховувати почуття дружби.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ
Добрий день! В добрий час!
Діти, рада бачить вас!
Чи почули ви дзвінок?
Кликав вас він на урок.
Кожен вже приготувався —
На перерві постарався.
Спершу сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
II. ВПРАВИ НА АРТИКУЛЯЦІЮ
- Гра «Прочитай слова»
Потрібно розв’язати приклади та повідомити їх результат
ГОЛ+РОМА+ХА-МАЛА = горох
СІК+ДОН+ЦЕ-ДІК = сонце
.ЯР+БЛУ+КОМА-РМА = яблуко
ЯК+КІВІ+РИС-ВІК-ИС = якір
- Гімнастика
- «Гармошка».
Посміхнутися, зробити «грибочок» (присмоктатися широким язиком до піднебіння), не відриваючи язика, відкривати і закривати рот (зуби не змикати).
- «Барабанщик».
Посміхнутися, відкрити рот, кінчик язика за верхніми зубами: «Ле- ле-ле…».
- Плутанина
Вчитель пропонує вірш, розміщений на слайді, в якому потрібно переставити місцями слова
- Гра «Жалюзі»
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
«Впізнай письменника»
Розповідь учнів про Б. Грінченка за планом
- Де і коли народився.
- Якою була сім’я?
- Яким він був у дитинстві?
- З ким любив дружити?
Аналіз оповідання
«Знайди уривок до малюнка»
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжуємо роботу над оповіданням Б. Грінченка «Ксеня». Будемо тренуватися читати в особах, добираючи відповідну інтонацію, складати план оповідання, готуватися до його переказу, характеризувати дійових осіб твору.
V. РОБОТА НАД ЗМІСТОМ ОПОВІДАННЯ
- Робота над оповіданням
Читання діалогів
- Безтурботність Ксенії
- Діти зрозуміли, що заблукали
- Переляк дівчинки
- Справжні почуття Василька
- Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
— Про які часи згадує автор?
— Кого він найбільше згадує з теплотою і любов’ю?
— Хто є головними персонажами оповідання?
— Який випадок зі свого дитинства описує автор?
— Як він описує безтурботні дитячі забавки?
— Як діти намагалися вийти з лісу?
— Які почуття вони пережили, коли ховалися на дубі?
- Характеристика дійових осіб
— Які риси характеру властиві Василькові? Доведіть свої думки рядками твору.
— Як він ставився до Ксені?
— Як намагався вберегти її від хвилювання?
— Як допомагав вийти з лісу?
— Які риси характеру притаманні Ксені?
- Фізкультхвилинка
- Творчий переказ
— Розкажіть про випадок у лісі: дівчатка — від імені Ксені. хлопчики — від імені Василька.
- Складання плану оповідання за опорними малюнками
- Робота в зошиті
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Експрес-тест
- За чим діти пішли в ліс?
а) За грибами;
б) за ягодами;
в) за квітами.
- Кого найбільше боялася Ксеня?
а) Вовків;
б) злодіїв;
в) кабанів.
- На яке дерево залізли діти?
а) На липу;
б) на вербу;
в) на дуба.
- Яка пташка налякала дітей?
а) Ворона;
б) сова;
в) сорока.
- Від чого в лісі зробилося зовсім видно?
а) Від місяця;
б) від пожежі;
в) від сонця.
- Хто знайшов дітей?
а) Батько Василя;
б) батько Ксені;
в) сусіди.
Відповіді: 1б; 2а; 3в; 4б; 5а; 6а.
— З яким твором ознайомилися на уроці?
— Хто є його автором?
— Хто з героїв оповідання вам сподобався найбільше?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати оповідання (с. 75-79), за планом підготуватися до переказу
Презентація до уроку
Урок дуже цікавий та змістовний. Вагома допомога для вчителя. Дякую!
Урок дуже гарний.Побудований методично правильно, багатий на вправи.
як можна скачати презентацію?
Урок відповідає найголовнішим дидактичним вимогам.Матеріал конспекту подано у чіткій системі,доступно для учнів відповідного класу.Система вправ досить різноманітна,створена на цікавому матеріалі.Презентації доповнюють урок і роблять його незабутнім.Дякую
Досить цікавий, змістовий урок. Яскрава, наочна презентація. Проводячи уроки такого типу, вчитель зацікавлює учнів предметом, формує активну життєву позицію, розвиває творчі здібності, вдосконалює мовленнєві і розумові навички; створює ситуацію успіху, де кожний учень почувається невимушено на уроці, а це, у свою чергу, сприяє самовдосконаленню його як особистості.
Як скачати презентацію? Підскажіть
Урок побудований методично вірно, присутні інтерактивні вправи,доцільним , вважаю, завдання “Впізнай автора”.Творчий переказ сприяє розвитку здібностей дитини.
Цікава підготовлена презентація до уроку. Матеріал підібраний доступний для учнів. Проведення навчальної самостійної роботи з метою оцінювання навчальних досягнень учнів. Залучення учнів до підведення підсумку.