Конспект уроку з літературного читання для 4 класу

Б. Грінченко “Ксеня”

Автор: Вчитель початкових класів Тюріна Юлія Володимирівна

Вчитель початкових класів Тюріна Юлія ВолодимирівнаМета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях видатного українського письменника і вченого Бориса Грінченка; вдосконалювати навички свідомого ви­разного читання; вчити інтонацією передавати настрій твору; розвивати вміння висловлювати своє ставлення до прочитаного, давати елементарну характеристику героям твору, порівнювати, співставляти прочитане; виховувати почуття дружби.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ

Добрий день! В добрий час!

Діти, рада бачить вас!

Чи почули ви дзвінок?

Кликав вас він на урок.

Кожен вже приготувався —

На перерві постарався.

Спершу сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

II. ВПРАВИ НА АРТИКУЛЯЦІЮ

  1. Гра «Прочитай слова»

Потрібно розв’язати приклади та повідомити їх результат

ГОЛ+РОМА+ХА-МАЛА = горох

СІК+ДОН+ЦЕ-ДІК = сонце

.ЯР+БЛУ+КОМА-РМА = яблуко

ЯК+КІВІ+РИС-ВІК-ИС = якір

  1. Гімнастика
  • «Гармошка».

Посміхнутися, зробити «грибочок» (присмоктатися широким язиком до піднебіння), не відриваючи язика, відкривати і закривати рот (зуби не зми­кати).

  • «Барабанщик».

Посміхнутися, відкрити рот, кінчик язика за верхніми зубами: «Ле- ле-ле…».

  1. Плутанина

Вчитель пропонує вірш, розміщений на слайді, в якому потрібно переставити місцями слова

  1. Гра «Жалюзі»

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

«Впізнай письменника»

Розповідь учнів про Б. Грінченка за планом

  1. Де і коли народився.
  2. Якою була сім’я?
  3. Яким він був у дитинстві?
  4. З ким любив дружити?

Аналіз оповідання

«Знайди уривок до малюнка»

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—       Сьогодні ми продовжуємо роботу над оповіданням Б. Грінченка «Ксеня». Будемо тренуватися читати в особах, добираючи відповідну інтонацію, складати план оповідання, готуватися до його переказу, характеризувати дійових осіб твору.

V. РОБОТА НАД ЗМІСТОМ ОПОВІДАННЯ

  1. Робота над оповіданням

Читання діалогів

  • Безтурботність Ксенії
  • Діти зрозуміли, що заблукали
  • Переляк дівчинки
  • Справжні почуття Василька
  1. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

—       Про які часи згадує автор?

—       Кого він найбільше згадує з теплотою і любов’ю?

—       Хто є головними персонажами оповідання?

—       Який випадок зі свого дитинства описує автор?

—       Як він описує безтурботні дитячі забавки?

—       Як діти намагалися вийти з лісу?

—       Які почуття вони пережили, коли ховалися на дубі?

  1. Характеристика дійових осіб

—       Які риси характеру властиві Василькові? Доведіть свої думки рядками твору.

—       Як він ставився до Ксені?

—       Як намагався вберегти її від хвилювання?

—       Як допомагав вийти з лісу?

—       Які риси характеру притаманні Ксені?

  1. Фізкультхвилинка
  2. Творчий переказ

—       Розкажіть про випадок у лісі: дівчатка — від імені Ксені. хлопчики — від імені Василька.

  1. Складання плану оповідання за опорними малюнками
  2. Робота в зошиті

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Експрес-тест

  1. За чим діти пішли в ліс?

а)        За грибами;

б)        за ягодами;

в)        за квітами.

  1. Кого найбільше боялася Ксеня?

а)        Вовків;

б)        злодіїв;

в)        кабанів.

  1. На яке дерево залізли діти?

а)        На липу;

б)        на вербу;

в)        на дуба.

  1. Яка пташка налякала дітей?

а)        Ворона;

б)        сова;

в)        сорока.

  1. Від чого в лісі зробилося зовсім видно?

а)        Від місяця;

б)        від пожежі;

в)        від сонця.

  1. Хто знайшов дітей?

а)        Батько Василя;

б)        батько Ксені;

в)        сусіди.

Відповіді: 1б; 2а; 3в; 4б; 5а; 6а.

—       З яким твором ознайомилися на уроці?

—       Хто є його автором?

—       Хто з героїв оповідання вам сподобався найбільше?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати оповідання (с. 75-79), за планом підготуватися до переказу

Презентація до уроку

Залишити коментар до Валентина Скасувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. Урок відповідає найголовнішим дидактичним вимогам.Матеріал конспекту подано у чіткій системі,доступно для учнів відповідного класу.Система вправ досить різноманітна,створена на цікавому матеріалі.Презентації доповнюють урок і роблять його незабутнім.Дякую

  2. Досить цікавий, змістовий урок. Яскрава, наочна презентація. Проводячи уроки такого типу, вчитель зацікавлює учнів предметом, формує активну життєву позицію, розвиває творчі здібності, вдосконалює мовленнєві і розумові навички; створює ситуацію успіху, де кожний учень почувається невимушено на уроці, а це, у свою чергу, сприяє самовдосконаленню його як особистості.

  3. Урок побудований методично вірно, присутні інтерактивні вправи,доцільним , вважаю, завдання “Впізнай автора”.Творчий переказ сприяє розвитку здібностей дитини.

  4. Цікава підготовлена презентація до уроку. Матеріал підібраний доступний для учнів. Проведення навчальної самостійної роботи з метою оцінювання навчальних досягнень учнів. Залучення учнів до підведення підсумку.