mail@urok-ua.com

Конспект уроку з логіки 2 клас ( за програмою О.Митника)

Автор: вчитель початкових класів Семенюк Наталія Анатоліївна

Screenshot_2Урок логіки дає змогу розвинути в учнів уміння доводити
власну думку, точку зору, спираючись на правила і закони
логіки; аналізувати й оцінювати правильність своїх і чужих
думок, формулювати і приймати обґрунтовані рішення під час
навчальних дискусій, знаходити раціональний вихід у складних
ситуаціях. А щоб це вміння стало життєвою необхідністю дітей,
вплинуло на розвиток їх компетентності, вчителеві треба вчити
своїх учнів культури мислення не тільки на уроці логіки, а й на
всіх уроках навчального циклу.


 

Тема. Задачі на повторення.

Мета: поглибити знання про  судження та їх види;

  • закріпити вміння перетворювати правильне судження на хибне і навпаки;
  • вдосконалювати вміння розв ‘язувати задачі методом припущення;
  • розвивати мислення , вміння аналізувати;
  • виховувати самостійність  і  наполегливість.

Обладнання: картки з завданнями, сірники, казка Г.-Х. Андерсена «Кресало», презентація.

Компетенції, що формуються: інформаційна, соціальна.

 Хід уроку

І. Організаційна частина

Ви всі готові до уроку , який допомагає розвивати розум. Сьогодні будемо працювати під девізом. ( слайд)

«Якщо хочеш більше знати – не лінуйся логіку вивчати»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Вправа «Мікрофон». ( слайд)

–  Що ви очiкуєте вiд сьогоднiшнього уроку?

ІІІ. Розумова розминка

  • Щоб гарно виконувати завдання на уроці, необхідно налаштуватися на швидкий робочий темп. Для цього ми виконаємо розумову розминку.

1 Цікаві задачі.

  1. Маса зайця, що стоїть на двох лапках – 8 кг. Скільки кілограмів він буде важити, якщо він стане на чотири лапки?
  2. На столі 3 склянки з ягодами. Ведмедик 1 склянку з’їв і поставив на стіл. Скільки склянок залишилося на столі?
  3. У двох носорогів було 2 роги. Скільки рогів у 5 носорогів?
  4. У кошику 6 яблук. Поділіть їх між 6 дівчатками так, щоб кожній дати по 1 яблуку і щоб у кошику залишилося 1 яблуко. (Одній дівчинці дати 1 яблуко з кошиком).
  5. Мавпочка та папужка катались разом на ліанах дві години. Скільки годин катався кожен із звіряток?
  6. Гра « Хто більше?»

– Під час виконання завдань для перевірки правильності ми будемо робити самоперевірку.

  • А зараз із букв цього слова( самоперевірка слайд) складіть якомога більше слів за 1 хв. Хто найбільше склав?

Перевірте за таблицею, яких слів, складених вами, там не має? (Можливі слова).

Сам, сама, сім, сік, вік, мак, Рома, Віка, Віра, Сава, сапа, пава, маса, реве, рева, кава, карі, каса, марка, паска, сапка, сапер, праска, перерва.( слайд)

IV. Оголошення теми і мети уроку.

– Для того,щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку, потрібно розгадати ребус. ( слайд з ребусом)

–  Отже, сьогодні ми  будемо  розв’язувати  задачі  , а для цього ми повинні     ( слайд)

  • поглибити знання про судження та їх види;
  • закріпити вміння перетворювати правильне судження на хибне і навпаки;
  • вдосконалювати вміння розв ‘язувати задачі методом припущення.
  1. V. Актуалізація знань
  2. Кубування

За допомогою цього кубика ми згадаємо вивчене про судження. На гранях куба слова „судження”, „хибне”, „істинні”, „не”, „загальні” „часткові”

2.Гра « Найуважніший» .

Якщо судження правильне – плескаєте 1 раз.

Якщо хибне – не плескаєте.

Якщо називають не судження крутите головою, мовляв : „Нас не проведеш!”

  • Після зими наступає літо. ( Х)
  • Лютий – останній місяць зими.( Іст.)
  • Що роблять діти на вихідних ?( –)
  • Синички полюбляютьють сало.( Іст)
  • Їжачок взимку не лягає в сплячку.( Х)

–   Навесні збирають урожай фруктів, овочів.( Х)

–  Який птах живе у шпаківні?( –)

–   Леся Українка – велика українська поетеса і художниця (Х.)

–  Бережіть, діти, природу! (–)

–  Наш державний прапор – блакитно – жовтий (Іст.)

  1. Закріплення вивченого.

1.Задача інсценізація

Оксана , Марина, Ірина купили по пиріжку: з капустою, рисом, з яблуками. Хто з якою начинкою купив пиріжок, якщо в Оксани пиріжок не з капустою і не з яблуками, а Маринка не любить з капустою? (Розв ‘язання — інсценізація)

( Відповідь: Оксана- з рисом, Маринка – з яблуками, Іринка – з капустою)

  1. Робота в групах( за картками з малюнками) (слайд)

Завдання:

– визначити  хибні та істинні судження;

-хибні перетворити на істинні.

  1. Мозковий штурм ( слайд із казковими героями)

– За якою ознакою ми можемо їх об`єднати в окрему групу ?

  • В багатьох казках героям доводиться проходити випробування, долати перешкоди і ,як правило, вони гідно це роблять (задача)

Ось і в казці „Кресало” солдату доводилося виконувати завдання старої відьми. ( Показати книжку) Хто ще не читав, зможе взяти у  бібліотеці і прочитати. А ми попрацюємо з задачею.

  1. Робота парами. ( слайд)

– Ішов вояк після закінчення служби дорогою додому. Аж раптом назустріч йому стара відьма.

– Добридень, вояче!- мовила стара.

Доброго здоров`я, бабусю!

-Хочеш мати багато золота? – запитала відьма.

-Чого- чого, а цього мені бракує, буду тобі дуже вдячний, – відповів вояк.

Тільки він це промовив, як тієї ж миті несподівано з`явилися перед ним три  різнокольорові скрині:  червона, блакитна і зелена. На червоній було написано «Тут золото», на  блакитній – «Зелена пуста», а на зеленій – «Тут  сидить Змій Горинич»( вивішую  таблиці).

Відьма сказала: « Справді, в одній скрині золото, у другій – Змій Горинич,  а третя скриня – порожня. Але всі написи хибні. Якщо відгадаєш, в якій скрині золото, візьмеш стільки, скільки зможеш донести. Вкажеш на скриню, сидить Змій Горинич, –  розірве тебе на шматки. Покажеш порожню – залишишся в ній назавжди.

Виходячи з того, що всі написи хибні, перетворіть їх у правильні. (На картках слова „не”. За допомогою магнітів прикріплюю їх)

Червона – Тут „не” золото. Блакитна – Зелена „не” пуста. Зелена – Тут „ не ” Змій. ( Відповідь: золото в зеленій скрині)

Фізкульхвилинка ( музична)

4.Робота  парами. „Навчаючи – вчуся”

А зараз послухайте життєву історію, яка сталася з трьома хлопчиками – другокласниками .

Троє другокласників – Микита, Олесь та Павло – на перерві бігали  коридором. Один з них випадково зачепив вазон з квітами і розбив його. Коли вчителька запитала, хто це зробив, Микита зізнався: « Це я розбив вазон з квітами». Олесь сказав: « Це  розбив не Павло». Пізніше з`ясувалося, що одне з цих тверджень істинне, а одне – хибне.

-Хто з цих трьох хлопців розбив вазон з квітами?

( Відповідь: вазон розбив Олесь)

5.Робота в зошитах ( с. 27, завд. 15.16)

6.Гра « Будівельники» ( резервна)

Завдання з сірниками

VII. Підсумок уроку.

Гра «Мікрофон» (слайд)

-Сьогоднішній урок навчив мене    ….

-На цьому уроці я удосконалив свої знання з ….

Дякую за співпрацю! ( слайд)

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Дуже цікавий урок.Вчитель використав різні форми роботи.Учнів початкових класів важливо зацікавити до навчання , щоб у них виникало бажання вчитися.Думаю вам це вдалося.

  2. Наталія Анатоліївна, спасибі за змістовий урок, насичений цікавими завданнями на логіку. Чудово поєднано групова та індивідуальна робота на уроці. Учитель використовує різні прийоми інтерактивної технології, що створює умови для розвитку критичного мислення вихованців. Наочність уроку додає яскрава презентація.