mail@urok-ua.com

Конспект уроку з математики (2-й клас) на тему: Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення числа 2 і ділення на 2.

Автор: вчитель початкових класів Іванченко Надія Яківна

Screenshot_8Урок пробудить інтерес до математики, допоможе розвивати комунікативні вміння, мислення і увагу, допоможе виховати естетичне сприймання довкілля, надихне їх на бажання берегти, примножувати красу природи.


 

Тема: Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення числа 2 і ділення на 2.

Тип уроку: урок закріплення знань і вмінь

Мета уроку: удосконалювати знання таблиць множення числа 2 і ділення на 2; розвивати вміння розв’язувати задачі, порівнювати вирази, розв’язувати приклади на 2 дії різного ступеня; розвивати комунікативні вміння в роботі в групах, розвивати мислення і увагу; виховувати естетичне сприймання довкілля, бережливе ставлення до природи, бажання примножувати її багатство і красу.

Завдання уроку: повторити таблиці множення та ділення числа 2, способи розв’язання задач на 2 дії, які містять дію множення;закріпити уміння рахувати, визначати геометричні фігури за їх ознаками та визначити рівень набутих навичок з даної теми.

Обладнання: предметні малюнки, таблиця-картина «Ставок», презентація, картки-завдання для груп, робочі друковані зошити, математичні віяла, сигнальні картки, маленькі рибки для оцінювання.

Хід уроку

         І. Організація класу.

(СЛАЙД 1)

Вчитель:        Гості наші вмостилися,

Діти їх роздивилися.

Привіталися… (добрий день),

Усміхнулись …

І до мене повернулися.

А тепер всі тихенько сідайте.

Діти, чи такий у вас настрій, як у цього сонечка?

(СЛАЙД 2)

А ось у мене  – ні, бо я отримала електронною поштою сумного листа від мешканців ставка. Послухайте.

(СЛАЙД 3)

ІІ. Оголошення мети і завдань уроку.
Вчитель: Для того,щоб допомогти жителям ставка, нам необхідно буде виконати завдання. У пригоді стануть знання таблиць множення і ділення на 2, вміння розв’язувати задачі, порівнювати вирази. Діти, як ви думаєте, чи зможемо ми зарадити їхній біді?(Так. Тому,що ми вміємо множити,

ділити, розв’язувати задачі) За кожну правильну відповідь ви отримаєте рибок, яких в кінці уроку випустимо в ставок.

(СЛАЙД 4)

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Каліграфічна хвилинка.
Вирушаймо до ставка. Підемо по доріжці та не звичайній, а числовій.

(СЛАЙД 5)

Але будьте уважні, не спіткніться об «пеньок». Прочитайте мовчки. Хто знайшов «пеньок»- зайве число? Яке це число? (9)

Метод «Прес»

Чому ви так вважаєте? (Я думаю, що число 9 зайве, тому що

  • Всі числа парні, а 9 не парне;
  • Кожне наступне більше на 2, а 9 – ні;
  • Це добутки таблиці множення числа 2, а 9 – ні)

Яке число повинно бути на його місці? (8). Перевірка.

Запишіть цей ряд чисел каліграфічно у першому рядочку зошита.

Щоб йти було веселіше, давайте порахуємо. Поділіть кожне число цього ряду на 2. Частки записуємо каліграфічно в другий рядок. (Діти говорять приклад усно, всі записують відповіді в зошит)

(СЛАЙД 6)

Молодці! Ось ми і прийшли до ставка. (Повертаю таблицю лицем)

Чи подобається вам ця картина? (ні) Чому? (бо багато сміття,бруду в ньому)Тоді давайте звільняти ставок від бруду і виручати братів наших менших. Будемо усно рахувати. Приготуйте математичні віяла.

2.Усний рахунок.

(СЛАЙД 7,8,9,10)

Молодці! Ви правильно порахували. Ми можемо витягнути із ставка розбиту пляшку.

3.Гра «Допоможи рибкам»

Робота в групах.

(СЛАЙД 11)

Допоможемо мамам-рибкам знайти своїх малят. Для цього потрібно розв’язати приклади. Вони записані на рибках, що лежать у вас на партах у конвертах.

Якщо відповідь 10, прикріплюємо малька до рибки, на якій написано 10. Якщо відповідь 5 – то біля рибки з числом 5. Працюємо в групах. Якщо група закінчила роботу, лідер прикріплює рибок на дошку. Завдання зрозуміли? Приступаємо до роботи. (Хто потребує допомоги – сигналізуйте)

Перевірка. (Перевернути мам-рибок. Мами і мальки однакового кольору – приклади розв’язані правильно.) Молодці! Мами-рибки задоволені. Давайте дістанемо із ставка черевик, щоб рибкам було більше місця для плавання.

IV. Розвиток математичних умінь.

1.Самостійна робота за вибором.

А тепер попробуємо витягнути консервні банки.

(СЛАЙД 12)
Для цього потрібно виконати самостійно завдання за вибором: порівняти вирази. Що це значить? (Обчислити вирази і поставити знаки >,< або =)

Пропонується 3 варіанти. Хто вибрав 1,2,3 варіант? Запишіть у зошити ці вирази, де на полях рибка. (самоперевірка) Якщо у вас все правильно: 1-й варіант візьміть 1 рибку, 2-й варіант – 2 рибки, 3-й варіант – 3 рибки.

Дістанемо із ставка консервні банки.

2.Фізхвилинка.

Гарно ми попрацювали.

Час настав для відпочинку,

Проведем  фізкультхвилинку

(СЛАЙД 13)

  1. Розв’язування задачі

З новими силами приступимо до виконання наступного завдання.

(СЛАЙД 19)
Прочитайте мовчки. Прочитайте вголос умову задачі. Запитання. Скільки жабок сиділо на одній купині? (2) А скільки було таких купин? (4) Що означає число 5? (стільки жабок сиділо ще на березі) Що запитується в задачі?  (Скільки всього жабок?) Чи можемо дати відповідь на це запитання? (ні) Чому? (Бо не знаємо скільки жабок сиділо на купинах) Так що ми узнаємо спочатку? Що потім? Діти, розв’язок задачі запишіть самостійно. У кого на полях жабка – розв’язує задачу діями, а в кого чапля – виразом. (Один учень на зворотній стороні дошки розв’язує виразом, другий – діями;я їм допомагаю)

Перевірка. Відкриваємо дошку першого учня. Ось так розв’язала … Перевірте у себе. Відкриваємо дошку другого учня. Ось так розв’язала … Перевірте у себе. Візьміть собі 2 рибки, у кого такі розв’язки.

4.Творча робота над задачею (усно).

Діти, а як можна змінити умову і запитання задачі, щоб у розв’язку останньою діє була дія віднімання? (На 4-х купинах сиділо по 2 жабки. 5 жабок стрибнуло у воду. Скільки жабок залишилось?) Тоді як буде розв’язуватись ця задача? (2х4-5=3жабки) (Хто відповідав – візьміть собі 2 рибки) Молодці! Прибрали і на березі сміття.

  1. Геометричний матеріал.

Погляньте! А тут чиясь хатинка. Хто ж у ній живе? Ми про це дізнаємось, коли виконаємо наступне завдання. У вас на партах є малюнок цього будиночку. З яких фігур він складається? Порахуйте чотирикутники і трикутники. Скільки їх разом? Працюємо в групах. Якщо група справилась, відповідь напишіть поряд з малюнком. І покажіть мені.

(СЛАЙД 20)

Ви правильно назвали кількість фігур. І ми дізналися, що у цій хатинці живе… (бобер).

6.Гра «Шифрувальники»

(СЛАЙД 21,22)

Самостійна робота.

Бобер підготував вам цікаве завдання. За допомогою цього ключа треба розшифрувати слово.  Для цього розв’яжіть приклади записані у вас в зошиті і біля відповіді напишіть букву із ключа. Працюйте кожен самостійно. (Я хожу, допомагаю). Я бачу – всі впоралися, тому повернемося до нашого ставочка і знімемо нафтову пляму з нього. А тепер подобається вам картина? (тааак) І жителям ставка теж сподобалась чистота їхньої домівки. І за це вони хочуть дещо вам сказати. Давайте прочитаємо слово, яке одержалось при розв’язку прикладів у зошиті. (діти читають – «дякуємо»)

(СЛАЙД 23)

Візьміть собі рибку, хто виконав завдання правильно.

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

Що допомогло нам врятувати ставок? (Знання таблиць множення і ділення на 2, вміння розв’язувати задачі і приклади) Яке завдання було найлегшим? Що викликало труднощі? Що найбільше сподобалося?

Ви показали чудові знання з математики, за які одержали рибок. У кого 4-6 рибок – встаньте. Ви сьогодні були кращими. Ідіть до ставочка і випустіть рибок у водичку.  У кого 1-3 рибки, ви теж старалися, але ще недостатньо. Я думаю,що наступного разу ви будете уважнішими, і одержите кращий результат. Йдіть до ставочка і теж випустіть своїх рибок.

З вашою допомогою ставок очистився і збагатився рибками. Дбайте про природу завжди.

А тепер нам час вертатися додому. Сядьте рівненько, заплющіть очі. Раз-два-три, ось ми і в класі.

Домашнє завдання:

На згадку вам залишився малюнок в зошиті. Дома ви розв’яжете приклади і розфарбуєте його.

На цьому наш урок закінчився. Я  вам дякую за роботу.

(СЛАЙД 24)

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Оригінальна ідея уроку. Вчителька провела не звичайний урок математики, а інтегрований, пов’язавши його з природознавством. Надія Яківна обрала дуже актуальну мотивацію уроку: захист природи від забруднення. Вважаю, що вчительці досягти мети уроку вдалося стовідсотково. Хочеться відмітити також незвичайність оцінювання учнів на уроці. Переконана, що учні із захопленням виконували всі завдання, щоб отримати “рибку”. Дякую авторці!

  2. Дуже цікава форма мотивації учнів. Багато різних завдань, спрямованих на розв`язання завдань уроку. Сподобався спосіб оцінювання дітьми своєї роботи. Дякую за урок!

  3. Учитель створює умови для формування в учнів соціальних, інформаційних, комунікативних компетентностей. На уроці колективна робота вміло поєднується з виконанням індивідуальних завдань, самостійною роботою учнів. Гарним підсумком роботи є рефлексія. Надія Яківна реалізує і виховні завдання уроку. Дякую.

  4. Надія Яківна дуже невимушено і органічно поєднала тему “Ділення на 2” з природознавством, з охороною навколишнього середовища, вчила не тільки розв’язувати задачі, а й нести відповіданість за свої вчинки. Впродовж уроку учитель уміло чергує індивідуальну роботу, роботу в групах та роботу самостійну, робить акцент на аналізі умови завдання, формує уміння правильно записувати хід розв’язання. Природність та наочність матеріалу запезпечила яскрава та доступна презентація. Дякую за урок.

  5. Урок неперевершений, проведений на високому методичному рівні. Гарно підібрані ігри та завдання для справжніх математиків – природолюбів активізовували діяльність дітей на різних етапах уроку, сприяли кращому засвоєнню нової інформації учнями. Вся самостійна, групова робота перевіряється відразу на уроці. Розроблені і завдання на вибір, значить систематично пропонуються учителем різнорівневі вправи.

  6. Надія Яківна поєднала математику із природничим матеріал, це вчителю дуже добре вдалося. на уроці присутні різні методи навчання. Гру “Шифрувальники” розпочинає Бобер, надалі діти працюють самостійно, вчитель допомагає дітям , у яких виникли труднощі. На етапі рефлексії вміло підводиться підсумок, звертається увага на дбайливе ставлення до природи.