Конспект уроку з математики 4 клас: Сумісні дії з багатоцифровими числами.

Автор: вчитель початкових класів Косенко Любов Миколаївна

Розробка уроку-цікавинка “Хочу все знати” з математики у 4 класі на заявлену тему. Задачі уроку: удосконалити навички письмового ділення; закріпити порядок обчислення у виразах на сумісні дії з багатоцифровими числами; повторити тип задач на спільну роботу. Урок містить презентацію.


Мета: вправляти учнів у знаходженні значень виразів на сумісні дії з багатоцифровими числами, закріпити вміння розв’язувати задачі на спільну роботу, розв’язувати рівняння, розвивати логічне мислення, виховувати бережливе ставлення до природи, цінувати природу рідного краю.

Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань

II. Перевірка домашнього завдання

  • Прочитайте приклади з однаковими числами
  • Знайдіть суму відповідей останнього стовпчика
  • Перевірка розв’язування задачі (Один з учнів зачитує хід розв’язування із зошита)
  • Якого типу задача?

(Слайд 1) Урок цікавинка «Хочу все знати»

Девіз уроку:

Діяти – активно!

Думати – оперативно!

Сперечатись – доказово!

Творчо мислити –

Обов`язково!

III. Мотивація навчальної діяльності

  1. Фронтальне опитування. Гра «Хто швидше?»
  • Найменше чотирицифрове число поділіть на 500 і поставте спереду найменше  одноцифрове число (12)
  1. Каліграфія 12 12 12
  • Як називається четвертий місяць? (квітень)
  • Найменше чотирицифрове число подвойте і зменште на 39. (1961)
  • Яка вийшла дата? (12 квітня 1961р.)
  • Про що нагадує нам ця дата? (Перший космонавт Ю.О.Гагарін) (Слайд 2)
  • А за скільки хвилин Гагарін облетів навколо Землі?
  • 54 збільште у 2 рази і запишіть отримане число у годинах і хвилинах. ( 1год 48хв).
  • Хто перший український космонавт? (Леонід Каденюк) (Слайд 3)
  1. Математичний диктант
  • На планеті клімат різний: тому баобаб росте 4000 років, а модрина 400 років. У скільки разів довше живе баобаб? (10)
  • Сосна живе 600років, ялина – удвічі більше сосни, а дуб –  на 800 років довше ялини.  Скільки років живе дуб? (2000 р.)
  • Ялина живе 1200 років, а горобина – на 80 років менше. Скільки років живе горобина? (1120 років).
  • Скільки років проживе береза, якщо 1\5 частина ії життя дорівнює 50 років? (250 років).
  • Ясен за день випиває  66л води, а береза –  60л. На скільки літрів менше випиває береза? (6л).
  • Дерева називають «легенями планети». Чому? Як їх треба охороняти і берегти? (Слайд 4)
  • Природа нашої планети робить нас добрими, дарує нам красу, від неї отримуємо знання, здоров’я та багато користі. Ми повинні охороняти нашу планету, бо вона маленька і крихка.

IѴ. Повідомлення теми та мети уроку (Слайд 5)

  • Чого зможете навчитися? (Слайд 6)

Сьогодні ми опинимось на незвичайному балі. Гості тут різні, раніше ви їх ніколи не бачили.

Але перед тим як з ними познайомитись, ви повинні показати вже здобуті знання. Будете розв’язувати приклади, задачі, виконувати цікаві завдання.

Хто ж виконує на балу перший танець, ви дізнаєтесь. виконавши правильно завдання.

  1. Приклади (Слайд 7).

– Визначте порядок дій та запишіть в зошиті через кому по порядку лише дії.

18798 : 26 + 72625 – 649 × 34

( :,   ×,   +,   – )

  • Що необхідно знати щоб правильно обчислити?

(Слайд 8)

Евкаліпт – найвище дерево у світі, найдовше – ротангова пальма. Стовбур пальми – ротанг з листками називають «бісовими канатами» такі вони заплутані. Якби один канат витягнути, він був би довшим за Ейфелеву вежу в Парижі.

  1. Розв`язування прикладів. (Обчислення виразів. 1ст. – дівчатка, 2ст. – хлопчики, 2 учня – біля дошки)

– Виконавши правильно завдання, ви зможете познайомитися з найменшим серед дерев і найтовстішою рослиною планети.

Дівчатка                                                                           Хлопчики

(1247 + 39096 : 54) : 73 =                                                ( 1000 – 36202 : 46) × 82 =

Перевірка: учні перевіряють виконання роботи на дошці.

(Слайд 9) Гість нашого балу – у дівчаток: японське дерево бонсай – найменше дерево, висота – 30 – 40 см. Росте у горщиках десятки і сотні років. Воно крихітне, але дає нормальні смачні плоди.

(Слайд 10) У хлопчиків гість – баобаб – найтовстіша рослина планети. Діаметр його стовбура до 9м.

  1. (Слайд 11) Розв`язування рівняння

Х × 15 = 450                                                   240 + х = 720

210: х = 70                                                       580 – х = 269

  • прочитайте рівняння, де треба знайти
  • невідомий доданок
  • невідомий дільник
  • невідомий множник
  • невідомий від’ємник

(Самостійне розв’язування рівнянь. Взаємоперевірка).

  • Ви розв’язали правильно, тому зможете дізнатися про найбільше у світі насіння.

(Слайд 12) Сейшельська пальма – насіння важить від 13 до20 кг

(Слайд 13) Найбільший плід –у  хлібного  дерева,він  важить до 16кг – як два відра води.

Фізкультхвилинка

Ѵ. Закріплення вивченого матеріала

Далі вас чекає на незвичайному балу найстаріше дерево у світі. Про це ви дізнаєтесь після розв’язування задачі

  1. Склади задачу за короткою умовою:

Screenshot_24

  • Визначте тип задачі.
  • Пригадайте, як знайти масу одного ящика. (Треба знайти загальну масу і кількість ящиків.)
  • Самостійно розв’яжіть задачу.
  • Перевірка: вставити пропущені числа:

1) □ + □ = □ (кг);

2.) □ : □ = □ (кг);

3) □ : □ = □ (кг);

4) □ : □ = □ (кг).

Поясніть значення кожної дії.

(Слайд 14) Найстаріше у світі дерево – остиста сосна. Вона живе близько 5000 років.

ѴI. Геометричний матеріал

– Чий танець останній на балу?

  1. Робота в групах

Кожна група отримує прямокутники,які треба поділити двома лініями на:

1гр. – 1трикутник і 2 чотирикутника;

2гр. – 3 трикутника і 1 чотирикутник;

3гр. – 2 трикутника і 1 п`ятикутник;

4гр. – 3трикутника і 1 п`ятикутник;

5гр. – 2 трикутника і 2 п`ятикутника;

6гр. – 2 трикутника, чотирикутник і п’ятикутник.

Перевірка: звірити виконання своєї роботи із дошкою.

І як нагорода – останній танець на балу.

(Слайд15) Найбільше на Землі суцвіття від пальми таліпотової. Її висота – 9 – 12м. Султан із кількох тисяч білосніжних квіток сягає на висоту триповерхового будинку. Ця пальма зацвітає лише раз, після чого її життя закінчується.

ѴII. Підсумок уроку

Закінчується і наш урок. Усі  дивовижні рослини ростуть за тисячі кілометрів від України.

Але поряд з нами росте багато рослин, які потребують уважного ставлення до себе.

Пам`ятайте: рослини Землі – то найбільші ваші друзі, без них не буде на планеті ні води, ні повітря, ні їжі, ні одягу, ні ліків. Вони дають людям так багато, а просять так мало – лише трохи уваги, турботи і доброти.

(Слайд 16) Сьогодні на уроці я …

Урок закінчено. Молодці!

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Любов Миколаївна під час уроку збагатила діяльнісний компонент уроку різними видами навчальної взаємодії (групова робота, використання інтерактивних методів, творчих завдань), а , отже, створила умови для успішної мотивації та активної пізнавальної позиції кожної дитини. Природничий матеріал доцільно доповнює навчальний матеріал новою інформацією.

  2. Урок з математики гарно побудований. Цікава мотивація. Спостерігається продуктивна робота на всіх етапах учнівської діяльності. Інформаційні хвилинки про дивовижні рослини пробуджують не тільки пізнавальну, а й природозберігаючу активність четвертокласників. Вся самостійна робота учнів перевіряється відразу, що вимальовує картинку засвоєних знань і набутих вмінь.

  3. Це справжній відкритий урок! Урок з математики, але вчителем застосована інформація з природознавства, суспільного життя. Цікава нестандартна структура уроку. Дуже сподобались запитання в грі “Хто швидше?” і самі завдання для розв`язування. Постійно жвавий темп уроку, мабуть, утримує учнів в увазі до вчителя і зацікавленню вирішення завдань. Презентація допомагає вирішенню поставленої мети. Урок Косенко Л.М. – урок-цікавинка!

  4. З перших хвилин уроку відчувається грунтовна підготовка, що передувала його проведенню: зібрано та використано цікаві факти з історії космонавтики, захоплюючі дані з життя рослин. Органічно поєднано розв`язування задач з вивченням природознавства. Вчитель використала всі можливі форми роботи(фронтальнну, роботу в групах, індивідуальну), що дозволило дітям удосконалити навички по розв`язуваню рівнянь та задач.