mail@urok-ua.com

Конспект уроку з математики для 1 класу на тему: Обчислення значень виразів. Порівняння і розв’язування задач. Побудова відрізків.

Автор: вчитель початкових класів Гирявенко Діана Олександрівна

Screenshot_18Даний урок побудований у вигляді уроку-подорожі, що дозволяє в цікавій формі перевірити засвоєнні знання учнів.


 

Тема уроку: Математичний диктант. Обчислення значень виразів.
Порівняння і розв’язування задач. Побудова відрізків.

Тип уроку: узагальнюючий

Форма уроку: урок-подорож до казки «Колобок»

Мета: поглиблювати знання та вміння учнів розв’язувати і порівнювати
задачі, креслити відрізки, вдосконалювати обчислювальні навички додавання
і віднімання в межах 20; розвивати увагу, мовлення; виховувати інтерес до
вивчення математики.

Обладнання: презентація, підручник, розмальовки «Колобок», математичні
віяла

Література: Математика : підруч. для 1 кл. загальноосвіт. навч. закл. /
Ф.М. Рівкінд, Л.В. Оляницька. – К. : Видавничий дім «Освіта», 2012. – 144 с.

План уроку

  1. Організаційний момент (1 хв.)
  2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку (1 хв.)
  • Контроль, корекція і закріплення знань (7 хв.)
  1. Усні обчислення
  2. Гра «Доповни ряд»
  3. Робота з математичним віялом
  4. Каліграфічна хвилинка
  5. Віршовані задачі
  6. Робота над темою уроку (25 хв.)
  7. Математичний диктант (№ 1 ст. 102)
  8. Фізкультхвилинка
  9. Гра «Яка іграшка з якої коробки?»(робота над прикладами № 2 ст.102)
  10. Креслення відрізків (№ 3 ст. 102)
  11. Робота над задачею (№ 4 ст. 102)
  12. Підсумок уроку (1 хв.)

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Встаньте всі рівненько,

Вийдіть із-за парт

Урок математики

Час нам розпочати!

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
  • Діти, Ви любите казки?
  • Які казки мама розповідала вам, коли ви були маленькі?
  • А зараз я прочитаю вам віршик, а ви здогадайтеся, з якої це казки.

Я по засіку метений,

Я із борошна спечений,

Я від бабки втік,

Я від дідка втік,

То й від тебе втечу!

  • От сьогодні ми і здійснимо подорож до цієї казки, будемо допомагати  Колобку, розв’язуватимемо цікаві завдання від героїв цієї казки і змінимо кінець казки на щасливий.

III. Контроль, корекція і закріплення знань

  • Спекла баба увечері Колобок і поклала на вікно, щоб прохолонув. Колобок, на диво, вийшов незвичайний. Мало того, що непосидючий, а ще й допитливий. Лежить Колобок на вікні, дивиться на небо і зірки рахує.  Допоможемо йому.
  1. Усні обчислення
  • Чітко називаючи числа, полічити від 10 до 20.
  • Чітко називаючи числа, полічити в зворотному порядку.
  • Порахувати від 12 до 18, від 15 до 10, від 11 до 17.
  • Назвати сусідів чисел 15, 18, 6, 2, 17, 12.
  1. Гра «Доповни ряд»

Screenshot_22

Молодці, як ви вправно допомогли Колобку.  Та вже трішки почало світати і зірочки на небі, а вони були не прості, кожна мала своє ім’я у вигляди числа,  почали зникати. Скажіть, яких же зірочок бракує?

 

  1. Робота з математичним віялом

– Мріяв, мріяв Колобок і не помітив, як настав ранок, і сонечко засіяло на небі.

А  сонечко також має своє завданнячко. Треба розв’язати приклади. За допомогою числового віяла показуємо відповіді.

 

 

Screenshot_21

3+3=6       1+3=4     6+3=9

5+3=8       2+3=5     4+3=7

7+3=10     0+3=3

– Сонячні промінчики розбудили Колобка, він стрибнув з вікна і помандрував у ліс. Дорогу ми не знаємо, але повинні по-швидше знайти Колобка. Тому спершу ми запишемо каліграфічну хвилинку.

  1. Каліграфічна хвилинка

– Каліграфічно пропишемо у рядочок число 11 і на наступному рядочку число 10.

– Ось по цих числових доріжках ми вийшли на лісову галявину. А назустріч хто ж це поспішає?

Раптом бачить Колобок

з-за тернинки

Вигляда якась тваринка.

Вушка довгенькі, кожушок сіренький

– Хто це, діти? (Зайчик)

– Так, це побігайчик. Він вже зустрічався з Колобком, але не покаже нам доріжку доти, поки ми не виконаємо його завдання.

  1. Віршовані задачі

-А для цього вам треба швиденько розв’язати віршовані задачки. Слухайте уважно, бо Колобок чекає нашої допомоги.

  • Скачуть жабки:

— Ква-ква-ква!

Ой, яка м’яка трава!

Тут — сімнадцять, а там — дві.

Скільки разом їх в траві? (17 + 2 = 19)

  • Каже мати-квочка:

— В мене дванадцять синочків

І чотири дочки.

Скільки ж діток в квочки? (12 + 4 = 16)

  • Бігло до річки одинадцять каченят.

А на шість більше — курчат.

Дуже вони захотіли попити.

Скільки курчат? Нумо лічити! (11 + 6 = 17).

  • У живім куточку в школі

Є 7 рибок у воді.

Ще одну додасть Микола.

Скільки буде риб тоді? (7+1=8)

  • Посадив ведмідь в лісочку
    6 берізок, 2 дубочки.
    Рахувати сам не вмів
    І зозулю попросив.
    Почала вона літати,
    Почала вона кувати,
    Та не може полічить.
    Ану ж, ви, допоможіть! (6+2=8)
  • Молодці, виконали завдання зайчика!
  1. Робота над темою уроку

– Мандруємо далі. Кого ж ми тепер зустрінемо? (вовка)

Вовк до школи не ходив,

Вовк уроки не учив,

Не читав і не писав,

І по нотах не співав,

Тож нічого він не знав.

– А якщо він нічого не знає, то хоче хоч подивитись як ви самостійно виконуєте розрахунки. Я читатиму вам завдання, а ви маєте самостійно його записати тільки відповідь в зошит. (один учень біля дошки).

  1. Математичний диктант

– Пригадайте, якщо треба знайти суму, яку дію виконуємо?  Як називаються компоненти при додаванні? (додавання, перший доданок другий доданок і сума)

– А якщо знаходимо різницю? Як називаються компоненти при відніманні? (віднімання зменшуване від’ємник різниця)

* знайди суму чисел 12 і 8             (20)

* знайти різницю чисел 19 і 3        (16)

* перший доданок 13, другий 4. Знайди суму.     (17)

* зменшуване 15, від’ємник 2. Знайди різницю.   (13)

– звіримо з дошкою.

– Вовчику сподобалось, як ви працюєте самостійно.

  1. Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки –раз!
На носках стоїть весь клас,
Два – присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! – і вгору,

Щоб нічого не боліло

1,2,3,4 – набираємося сили.

  1. Гра «Яка іграшка з якої коробки?»

.- Подорожуємо далі.  Хто ж зараз допоможе нам, вкаже, де знайти Колобка?

Взимку ляже спати

Дядько волохатий,

Лиш тоді устане,

Як весна настане. (Ведмідь).

– А він покаже нам доріжку до Колобка тільки тоді, коли ми доведемо йому, що вміємо розв’язувати приклади.

– У нас є три коробочки, на кожній з них є числа, це відповіді до прикладів і є в нас іграшки з прикладами. Нам необхідно розв’язати і записати приклади та дізнатися у якій коробці яка іграшка знаходиться. А записати ми маємо їх у 3 стовпчики, 1-й стовпчик з відповіддю 10, 2-й – 20, 3-й – 17.

– Відступили він написаного вниз одну клітинку і записуємо перший приклад…

Screenshot_20

  1. Креслення відрізків (№ 3 ст. 102)
  • А щє ведмедик хоче подивитися як ви відрізки креслити вмієте.
  • Хто мені скаже, що таке відрізок? (Відрізок – це дві точки з’єднані частиною прямої)
  • А скільки в 1 дм сантиметрів? (10см)
  • Так от, нам необхідно накреслити відрізок довжиною в 1дм і 1 см. Ми сказали, що 1 дм це 10 см, та щє 1 см скільки буде? (11 см). Отже наш відрізок має бути 11 сантиметрів.
  • Позначаємо точкою початок відрізка, прикладаємо до неї лінійку з позначкою 0, виміряємо 11 см, позначаємо точкою кінець відрізка, міцно тримаючи лінійку з’єднуємо олівцем уздовж лінійки 2 точки.
  • А тепер накресліть відрізок котрий буде коротший за той, що ви накреслили. Коротший, це буде більший чи менший? (менший)
  • Який відрізок ви накреслите? (5 см, 10 см, 7, см…)
  1. Робота над задачею (№ 4 ст 102)
  • Вже чується, наче, пісенька Колобка. З ким йому залишилося зустрітися?

У темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться,

Як зовуть її? (Лисиця).

–  Поки Колобок котиться по дорозі, співаючи свою пісеньку, ми перші зустрінемося з Лисичкою і не дамо їй з’їсти Колобка.

Я Лисичка, я сестричка,

Не сиджу без діла.

Задачки ось такі

Ви розв’яжіть вміло!

Screenshot_19

– Погляньте у нас є два коротких записи задачі.

– Порівняйте їх.

– Чим вони схожі? (сказано, що у Славка 6 журналів «Пізнайко», а у Олега – 19 журналів «Стежка»)

– Чим вони відрізняються? (запитанням)

– Яке запитання в 1 короткому записі? (на скільки менше)

– Яке запитання у 2 короткому записі? (на скільки більше)

– Якою дією ми розв’яжемо першу задачу? (віднімання)

– Чому? (щоб знайти на скільки одне число більше/менше від іншого треба від більшого числа відняти менше)

– Яке розв’язання? (19-6=13 (ж.))

– Що це ми дізналися? (що на 13 журналів менше у Славка ніж у Олега)

– Якою дією ми розв’яжемо другу задачу? (віднімання)

– Чому? (щоб знайти на скільки одне число більше/менше від іншого треба від більшого числа відняти менше)

– Яке розв’язання? (19-6=13 (ж.))

– Чи помітили ви щось цікаве? (питання в задачі різне, а розв’язання одне й те ж)

– А чому так ? (бо ми знаємо правило : щоб знайти на скільки одне число більше/менше від іншого треба від більшого числа відняти менше )

– Які молодці, діти, допомогли залишитися цілим Колобку!

V. Підсумок уроку.

–  Молодці, діти сьогодні ви  допомогли Колобку

  • А що ж саме ви сьогодні на уроці робили?
  • Що вам найбільше сподобалось?
  • А в знак вдячності за хорошу працю Колобок дарує вас ось такі розмальовки.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Діана Олександрівна, зустріч на уроці математики з героєм казки – це чудова ідея. Цікаві різноманітні завдання сприяють розвитку інтересу школярів до вивчення матеріалу. До того ж яскрава та насичена картинками презентація. Натхнення Вам у праці!

  2. Розробка уроку дуже цікава. Витримані всі етапи, підібрати такі завдання, які учні 1 класу будуть виконувати із задоволенням. Урок вдало поєднано з казкою. А створена презентація ідеально доповнює урок яскравою, змістовною наочністю. Дякую колезі!

  3. Подорож до казки пройшла – казково!!! Урок відповідає віковим особливостям учнів, ретельно продуманий учителем до хвилини. Яскрава презентація налаштовувала учнів на позитив та весь час нагадувала про казку. Впевнена, що після такого уроку учням було що відповісти батькам на запитання: ” І що там у школі цікавого сьогодні?” Спасибі за публікацію.

  4. Дуже змістовний конспект уроку-подорожі, також вчитель використовує презентацію, що дуже доречно для кращого запом`ятовування учнями матеріалу. Але для етапу уроку “Контроль, корекція і закріплення знань”, я вважаю 7 хвилин замало. Або навпаки дуже забагато завдань для усного рахунку.

  5. У початкових класах, а особливо в 1-му самим ефективним засобом збудження інтересу до навчання є нестандартні уроки. Даний урок-подорож є прикладом цього. Подорож до казки вдалася. Я уявляю, як діти із задоволенням виконують завдання, щоб допомогти Колобку.Урок заслуговує високої оцінки.

  6. Навчання за допомогою казки цікаве і дієве. Урок захоплюючий, зрозумілий, яскравий. І при тому насичений різноманітними завданнями. Це не просто урок математики, а й виховний захід, і пригоди улюбленого казкового героя разом із його прихильниками. Дякую)

  7. Моє шанування молодому та творчому вчителю! Діано Олександрівно, можна робити детальний аналіз уроку, вказувати на форми та методи навчальної діяльності, але я скажу простіше : Ви просто супер, урок сприймається на одному диханні. Задумка про ” Колобка” зі щасливим кінцем – вдала методична знахідка. Впевнена, що для Вас учитель – не просто професія, а справжнє покликання.