Конспект уроку математики у 1 класі на тему: “Систематизація і узагальнення здобутих знань. Розв’язування прикладів і задач. Порівняння чисел і виразів”

Автор: Вчитель початкових класів Стречена Ірина Василівна

Під час уроку-подорожі учні узагальнювали і закріплювали знання з вивченої теми, вдосконалювали навички усної лічби, вміння розв’язувати приклади і задачі на знаходження суми і різниці, порівнювали числа і вирази.


 

Урок математики у 1 класі

Тема. Систематизація і узагальнення здобутих знань. Розв’язування прикладів і задач. Порівняння чисел і виразів.

Мета: узагальнити і закріпити знання учнів з вивченої теми; вдосконалювати навички усної лічби, вміння розв’язувати приклади і задачі на знаходження суми і різниці, порівнювати числа і вирази; розвивати увагу, творче мислення; виховувати вміння працювати колективно, почуття дисциплінованості.

Обладнання:

Тип уроку: урок-подорож

 ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

-Дзвоник дав усім сигнал: працювати час настав.

-Діти, до нас на урок математики сьогодні завітали гості. Привітаймося щиро до них.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Ми здійснимо подорож аж до зірок.

То зараз уважно подумайте мить.

Що до зірок нас всіх швидко домчить? (Ракета)

Виставляю макет ракети на дошку.

-Розшифруйте назву нашої ракети(За допомогою «Літеродому» розшифровують назву ракети «Стріла».

  1. Повідомлення теми, завдань уроку.
  • Діти, а чи знаєте ви як називаються люди, які разом знаходяться в одному космічному кораблі і мають спільне завдання? Ми з вами –екіпаж.
  • А завдання наше: під час нашої уявної подорожі закріпити здобуті раніше знання, розв’язуючи приклади і задачі на додавання і віднімання в межах 10, порівнюючи числа і вирази. Будьте дуже уважні, щоб наш космічний корабель не збився з курсу і повернувся назад на пленету Земля. Якщо вправно будемо виконувати усі завдання, то зможемо зробити наші зорі яскравими і блискучими та й самі отримаємо у подарунок маленькі зірочки.
  • Повторення та закріплення вивченого матеріалу.
  • Усна лічба.

Гра «Живі цифри» (всі члени екіпажу мають бути згуртовані, вправно працювати в команді. Перевіримо членів нашого екіпажу. Виходять діти 1 ряду, кожен отримує цифру.

  • Станьте, цифри, по-порядку.
  • Нехай вийдуть цифри, які менші за 6, більші за 7.
  • Нехай вийдуть сусіди цифри 5, 8.
  • Нехай вийде число, попереднє до 8, наступне до 5.
  • Знайдіть суму чисел 5і3, 4і5.
  • Знайдіть різницю чисел 10 і 6, 6і2.
  • Станьте, цифри, у зворотньому порядку.
  • Молодці, працювали злагоджено!
  • Щоб вирушити в дорогу треба перевірити роботу приладів. Будь-який екіпаж має своїх бортмеханіків( це люди, які дивляться, чи немає часом яких неполадок, які слідкують чи справні двигуни. Біля дошки перевіряти головні двигуни корабля будуть наші бортмеханіки. Їх завдання: піднятися і спустися по сходах, виправити усі недоліки, перевірити розв’язані приклади. Всі інші члени екіпажу роблять перед польотом невеличку математичну розминку.
  • 2) Завдання для групи. (Завдання для бортмеханіків):

  • А тепер перевіримо роботу наших бортмеханіків і поставимо їм додаткові питання.

Додаткові питання:

  • Як називаються числа при додаванні?
  • Як знайти невідомий доданок?
  • Як називаються числа при відніманні?

-Молодці, погляньте, вже засіяли перші зірочки.

  • Летіти ми будемо за певним маршрутом, зупинятися будемо на таких станціях: станція «Кругова», станція «Геометрична», станція «Порівняльна», станція «Відпочивальна», Станція «Задачна», станція «Вимірювальна», станція «Самостійна», станція «Підсумкова».
  • Корабель готовий до польоту. Починаємо відлік часу. (Діти рахують від 10 до 0). Летимо!( Звучить музика «Політ», учні закривають очі) В цей час я вивішую гарне сонце.
  • Учень:Погляньте, яке гарне сонечко. Торкнутися його насправді ми не можемо, адже Сонце-це велика гаряча зірка, без якої не було б життя на Землі. Воно знаходиться від нас дуже далеко. Якби їхати до нього на потязі, то на це пішло б 85років, а якби на літаку, то 7 років. Сонце, ніби невидими нитками тримає навколо себе планети. Які ж планети притягує до себе Сонце, вам розповість ваш товариш.?(Учень розповідає) Сонце разом із планетами утворюють Сонячну систему.
  • – Як від Сонця рахувати,
  • Меркурій першим слід назвати.
  • – Друга – Венера величава
  • По небу ходить, ніби пава.
  • – Третя, Венери сусідка
  • Це Земля – наша домівка.
  • – Ніби бог, війни упертий,
  • Червоний Марс. І він четвертий.
  • – За ним друг його пихатий –
  • Гігант Юпітер, в списку – п’ятий.
  • – Шостий, ніби в пояс вбраний,
  • Це Сатурн – сусід Урана.
  • – А Уран – планета сьома
  • Також добре нам відома.
  • – Ну, а слідом за Ураном –
  • Нептун – восьмий і останній.

4) Ось і перша станція «Кругова». Вам треба розв’язати кругові приклади.

4-1        8+2        7+2

3+5        10-3       9-3

-Засвітились наші зірочки різними кольорами. Активніше працюйте, щоб наш двигун набирав більшої швидкості. Летимо далі. Щоб уявити, що більше, Земля чи Сонце, то можна провести ось таке порівняння.(М’яч футбольний і тенісний м’ячик)

5На станції «Геометрична» маємо змогу уважно розглянути наш космічний корабель. Так як подорож наша уявна, то і ракета наша  не звичайна, а  –  геометрична.

– З яких геометричних фігур її змайстрували? (Відповіді дітей)

-Які множини  можна утворити з цих фігур?(Множина кругів, чотирикутників, трикутників, п’ятикутників, множина блакитних фігур, множина оранжевих фігур.)

-Молодці, ось засяяла ще одна зірочка новим кольором. Як ви думаєте, що більше наше Сонце чи інші зірки? Інші зірки здаються маленькими, бо знаходяться дуже далеко. Це як автомобіль, який здалеку нам здається маленькою цяткою.

6) Ось і станція «Порівняльна». Складіть нерівності і порівняйте, чого більше кругів чи чотирикутників, трикутників чи п’ятикутників, кругів чи трикутників.

-Складіть нерівність, чого більше кругів разом з чотирикутниками чи трикутників?

Завдання виконуються, зорі світять яскравіше, отже, ми не збиваємося з курсу, на правильному шляху.

Найближче до Землі знаходиться Місяць – таке собі небесне тіло, яке рухається навколо Землі. Люди вже побували на Місяці.(показ фото) У майбутньому науковці планують робити  екскурсії  по маршруту Земля-Місяць.

7) Станція «Вимірювальна» (виміряємо нашу ракету умовними сантиметрами, у зошиті накреслимо відрізок).

8) Станція «Відпочивальна»(Фізкультхвилинка)

-Летить наш корабель і далі в безмежному космічному просторі.

9) Прилетіли ми з вами на станцію «Задачну».

  • Ви знаєте, сьогодні якраз тут проходить всесвітній день фокусників. Вони тут дивують всіх своїми фокусами та загадують усім різні задачі. Навіть я навчилась у них одного фокуса. Показати? Але домовимось, що ви не будете запитувати про секрет фокуса, а після закінчення нашої подорожі я, звичайно ж, розповім вам про нього. (Показую фокус).
  • У нашому підручнику є навіть задачі про фокусників. Розгорніть підручники на с.56, читаємо задачу №5.(читає підготовлений учень)
  • Про що ми дізнаємося з умови? Про що запитується в задачі? Яке буде розв’язання? Складіть приклад для розв’язання цієї задачі. Яка буде відповідь? Який це тип задач?(Задача на знаходження суми)
  • Розв’яжемо наступну задачу №6( складіть самі за малюнком)

10) Станція «Самостійна» Працюють в парах (Задачі на картках: з’єднати малюнок із прикладом)

  • Діти, поки ви працювали самостійно, непомітно до нашого корабля прошмигнули космічні пірати.  Мені здається, що вони хочуть завдати нам шкоди. На жаль, знищити їх неможливо. Лише правильно виконавши наступне завдання їх можна просто перетворити на добрих істот. (с.48 у зошиті, №3)
  • Ви справились, вони перетворились на таких от добрих істот)

Повертатися нам час,

Вже Земля чекає нас.

11) Станція «Підсумкова».

-Що сьогодні було цікавим, що легко вдавалось робити, у чому відчуваєте ще труднощі?

Під час польоту ви були уважні, старанні, наполегливі. Багато дітей, які старанно працювали, не дали нашій ракеті збитись із курсу. Час нашого польоту закінчився. Є планети, на яких ми сьогодні не побували. Але ми обов’язково відправимось на них наступного разу.

Політ завершено. Ми повернулися додому. На нашу блакитну планету Землю. У польоті ви добре подолали всі труднощі і випробування. Важким був шлях, але ви досягли кінцевої мети. Повторили матеріал, показали хороші знання, виявили над чим необхідно ще попрацювати.

А нагадувати вам про нашу подорож, про вашу хорошу працю під час польоту, про вашу дружбу з математикою будуть зірочки.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Конспект уроку розроблено на високому рівні. Вчитель використовує різні види робіт, що зацікавить учнів і змотивує їх до навчання. Подорож чітко продумана від початку до кінця. Все послідовно і чітко. Ваша розробка заслуговує на увагу.

  2. Ірино Василівно, дякую, що поділилися розробкою уроку. Сподобалося те, що весь урок пронизано однією темою. Адже зачасту буває, вибирає вчитель подорож як форму роботи, і забуває куди подорожує і на чому. Все продумано, чітко описано, методично грамотно продумано. Єдине, я б додала групову форму роботи, не називала поняття “небесне тіло” (простіше)…. Успіхів у роботі!!!!

  3. Учитель зацікавив учнів формою проведення. Під час уроку діти не лише узагальнили та закріпили вивчений матеріал із математики, а й поглибили знання про Сонячну систему. Вдало названо станції, на яких зупинялися під час польоту, щоб виконати різні цікаві завдання. До методичної скарбнички – форма проведення.

  4. Етапи уроку послідовні взаємопов’язані. На уроці використовуються різні види роботи, що дозволяє зацікавити учнів. Ваша розробка видається мені дуже корисною для всіх вчителів початкових класів. Я її прочитала на одному подиху.