Конспект уроку з математики для учнів 5 класу на тему: “Додавання та віднімання натуральних чисел (підсумковий урок)”
Автор: вчитель математики Назаренко Тетяна Петрівна
Підсумковий урок з математики у п’ятому класі після вивчення дій додавання та віднімання з натуральними числами. Урок дає можливість учням перевірити свої знання, вміння та навички з даної теми під час виконання самостійних вправ, оцінити свої досягнення і зробити висновки, над чим саме ще необхідно попрацювати, щоб ліквідувати прогалини в знаннях. На уроці у використовуються різні види робіт: індивідуальна, групова, робота в парах, що сприяє підвищенню ефективності уроку, зацікавленості, активності, працездатності учнів, розвитку їх самостійності та дає можливість уникнути перевтоми. Завдання, запропоновані учням, відповідають потенційним можливостям класу.
Тема. Додавання та віднімання натуральних чисел (підсумковий урок).
Мета: удосконалення вмінь, навичок застосовувати правила та властивості додавання та віднімання натуральних чисел до розв’язування вправ, задач; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, самостійність; виховувати відповідальне ставлення до навчальної праці, до роботи в парах, групах; підвищувати інтерес до предмета через застосування ІКТ.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Обладнання: проектор, картки, дидактичний роздатковий матеріал, сигнальні картки, смайлики, екран, ноутбук.
Хід уроку :
І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання : №301 (1;2), №299, №295* (Н.А. Тарасенкова).
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
Які арифметичні дії застосовували під час виконання домашнього завдання?
Слова «додавання», «віднімання» – ключові слова сьогоднішнього уроку (тема, мета).
Сьогодні на уроці ми вирушаємо у цікаву подорож по «Країні Знань».
На чому?
Гімнастика для очей.
– Діти, закрийте очі, будь-ласка, на секунду. Відкрили очі. Увага на екран (Слайд №1).
– Правильно! Ми подорожуємо оцим потягом, жовто-блакитним красенем.
А щоб подорож була успішною, нам з вами треба дещо повторити.
Фронтальна бесіда (правила та властивості додавання та віднімання).
Молодці! Цей багаж знань беремо у подорож, він нам знадобиться. Шикуємося у чергу, ланцюжком один за одним, щоб придбати квитки. А ми з вами працюємо усно.
Яке число стоїть в кінці ланцюжка обчислень?
Діти по черзі виходять до дошки і вписують правильні відповіді.
Молодці! Квитки придбали, сіли в потяг.
Але щоб він рушив у подорож нам треба виконати тестові завдання.
Діти, перед вами на партах картки з тестами та сигнальні картки. (Працюємо у зошитах).
Тести.
1) У якому з наведених випадків додавання виконано неправильно?
А. 3057 + 528 = 3585; В. 17159 + 2531 = 19690;
Б. 518 + 50328 = 50846; Г. 100982 + 351459 = 352541.
2) У якій з наведених сум вирази в дужках рівні?
А. (0 + 132) + (132 + 1); В. (67 + 22) + (43 + 45);
Б. (731 + 13) + (702 + 42); Г. (30 + 40) + (75 + 0).
3) При якому значенні від’ємника х різниця 763 – х дорівнює 163?
А. 63; В. 0;
Б. 600; Г. 226.
Перевірка тестових завдань (діти піднімають сигнальні картки з буквами А, Б, В, Г).
Молодці! Я бачу ледарів у нас не має…
Вирушаємо всі у путь –
Нас цікаві речі ждуть!
І наша перша зупинка «Герої мультику».
Ой, діти. Мені надійшла СМС: «Допоможіть! Усе на партах. Чекаємо. Герої мультику.»
Діти, вам питання : «Які ж герої чекають допомоги?» (на партах картки із зображенням Маші та Ведмедя із завданням на зворотній стороні картки: «обчисли зручно»).
Правильно! Допоможемо Маші та Ведмедю. Працюємо в парах (у зошитах).
Маша: а) 439 + 583 + 261 + 317; б) 569 – (269 + 83);
Ведмідь : а) 183 + 732 + 268 + 317; б) (847 + 459) – 347;
Молодці! Упоралися із завданням. Діти, а чи задоволені наші герої? (Слайд №2).
Фізкультхвилинка. Високо підняли руки, поплескали у долоні та потупали
ніжками, пораділи за наших героїв мультику.
Увага! Двері зачиняються, наш потяг рухається далі.
Діти, від кого залежить своєчасність прибуття потягу на наступну зупинку?
Правильно! Від машиніста (Слайд №3).
Подивіться, у нього сучасна кабіна, прилади. Він слідкує за всіма параметрами. Його професія дуже відповідальна. Машиніст працює сам, індивідуально і своєчасно доставив нас на зупинку «Задачна». І нам з вами треба попрацювати індивідуально (у зошитах).
Перед вами картки із різнорівневими задачами. Оберіть ту, з якою ви упораєтеся.
Перевірка розв’язку задач.
Молодці! Ви добре упоралися із завданнями.
Потяг вирушив у путь. А ми наближаємося до зупинки «Шифрувальна».
Перед вами картки із завданням : «замість зірочки вставте пропущені цифри».
Працюємо на час! Хто самий кращий шифрувальник? (Два учні працюють біля дошки, решта у зошитах).
1) *76*1 2) *0**
+ 294* – 2*05
6**24 4123
Фізкультхвилинка. Поаплодуємо кращому шифрувальнику.
Двері зачиняються. Рухаємося далі. І ми вже на зупинці «Цікавинка».
Діти, перед вами картки із завданням: «Поставте знаки «+» між числами так, щоб рівність була правильною». Працюємо у групах.
Перша група : 1234567=100
(поставте «+»)
Друга група : 44444444=500
(поставте «+»)
Третя група : 34567=16
(поставте «-»)
Молодці! Упоралися і з цим завданням. Наша подорож наближається до кінця. Потяг прямує у депо. А наша остання зупинка «Підсумкова».
IV. Рефлексія.
Чим ми сьогодні займалися? Як досягли мети уроку? Правильно, розв’язували задачі, обчислювали зручно, знаходили значення виразів. Як ви оцінюєте свої здобутки на уроці?
Оберіть обличчя смайлика, що відповідає вашим здобуткам.
V. Оцінювання учнів.
VI. Д/з : п. &7,8. Учні отримують різнорівневі завдання залежно від результатів рефлексії.
Презентація до уроку
Завантажити презентацію на диск
Фото з уроку
Тетяна Петрівна, спасибі за змістовий урок. Безперечно, 5 – класникам до вподоби така подорож до країни натуральних чисел. Логічні завдання сприяють розвитку критичного мислення учнів. Вважаю, учителю завдяки ігровим технологіям вдалося досягти мети уроку.
Підвищувати інтерес до предмета через застосування ІКТ – це одне із завдань мети поставлене учителем. Тетяно Петрівно, якщо його вилучити з мети, то урок, як для учнів 5 класу, цікавий, структура уроку витримана, подорож по «Країні Знань» пройшла продуктивно для учнів. Цікаві зупинки, допомагали їм засвоїти рівень знань. З повагою.
Розробка уроку у формі подорожі якраз підходить для учнів 5 класу. Але презентація до нього дуже бідна. Для перевірки здобутих знань вчитель дібрала цікаві вправи для роботи біля дошки, в групах, парах, індивідуально. Не забула і про самостійну роботу. Для домашньої роботи учні отримують різнорівневі завдання. Я думаю, що мети уроку досягнуто.
Вчителькою обрана традиційну форму проведення – урок-подорож. Цей урок математики насичений завданнями. На жаль, в розробці не подані задачі, які пропонуються учням, відсутня чітка мотивація. Не варто запитувати учнів чи досягли вони мети уроку (мети досягає вчитель). Хотілося б бачити й більш об’ємнішу презентацію, на якій створити слайди з домашнім завданням, із завданнями, що виконували учні під час уроку.
Урок формування вмінь та навичок Тетяна Петрівна спланувала згідно діючої Програми з математики (5кл) та потенційних можливостей класу. Використання ігрових моментів, постійна зміна форм роботи дали можливість максимально ефективно досягти поставленої мети. Якщо в плані вказано ” підвищувати інтерес до предмета через застосування ІКТ”, то хотілося б бачити більш змістовну презентацію. А за розробку спасибі і творчих Вам успіхів.