Конспект уроку з математики “Зв’язок дій додавання і віднімання. Складання і читання прикладів на додавання і віднімання. Написання цифр.”

Автор: вчитель початкових класів Соловйова Наталія Петрівна

Соловйова Наталія ПетрівнаТема: Зв’язок дій додавання і віднімання. Складання і читання прикладів на додавання і віднімання. Написання цифр.

Мета: Вдосконалювати вміння учнів складати приклади на додавання і віднімання, повторити зв’язок між діями додавання і віднімання. Формувати графічні навички. Розвивати логічне мислення учнів, увагу, пам’ять, кмітливість.

Хід уроку

І. Організаційна частина уроку

Продзвенів уже дзвінок.

Починається урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 1 класі діти –

Просто молодці!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати вивчений матеріал. Ми повторимо усну і письмову нумерацію чисел першого десятка. Будемо вчитися складати приклади на додавання і віднімання. Згадаємо, як називаються числа при додаванні, з якою дією зв’язана дія додавання і як саме.  А щоб впоратися і усіма завданнями уроку, треба бути уважними, старанними і працьовитими.

ІІІ. Елементи казковості

Сьогодні до нас на урок хоче  завітати героїня одного із ваших  улюблених мультиків. З нею дуже часто трапляються цікаві і непередбачувані історії. Бо вона – дуже жвава, непосидюча, весела істота. У неї є друг – спокійний, мовчазний, добрий, врівноважений…Ведмідь, Здогадалися? Так, звісно, це – МАША.

А для того, щоб урок перетворився на казку, і  Маша  швидше до нас потрапила, згадуємо дивовижне слово, яке творить чудеса. Закриваємо очі і тихенько промовляємо:

-Будь ласка, будь ласка, будь ласка

Ми хочемо дуже потрапити в казку!

( Звучить казкова мелодія)

Сьогодні  Маша запрошує нас у цікаву математичну мандрівку. А на чому ми будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Пасажирський чи товарний

Металевий він і гарний

Все ховає у вагонах

І стає лиш на перонах.

(Так, це поїзд)

Ми побуваємо з вами на різних станціях, де треба буде виконати певні завдання. Ну, що збираємося в дорогу. Не забудемо покласти у валізи розум, спостережливість, увагу, кмітливість, охайність, а  головне – знання.

ІV. Робота над  закріпленням вивченого матеріалу

1 станція Геометрична

Подивіться на наш поїзд. З яких геометричних фігур він  складається? Який вагон можна назвати зайвим? Чому?

  • Порахуємо вагони. Скільки їх?  5
  • Скільки треба добавити вагонів, щоб їх стало 10?

2 станція     Ігрова

Гра «Будь уважний» ( із числовим віялом)

  • Скільки сонечок у небі?
  • Скільки носиків у тебе?
  • Скільки в песика хвостів?
  • Скільки лапок у котів?
  • Скільки ніжок у стільців?
  • Скільки лапок в двох зайців?
  • А в трикутника кутів?
  • Скільки пальців на руці?

3 станція Каліграфічна

На каліграфічній хвилинці ми напишемо цифру 5. Вона на письмі позначає число 5. Згадаємо про неї віршик.

Потім вийшла погулять

на папері цифра 5.

Руку вправо простягнула,

Ніжку бубликом зігнула.

Пояснення написання вчителем цифри 5.

Математичний диктант

– записати число, яке стоїть перед числом 3

– записати число, яке стоїть за числом 5

– записати число, яке стоїть між числами 7 і 9

– запиши число, на 1 більше, ніж 6

– скільки буде, якщо до 9 додати1?

  • 6  8  7  10
  • Яке число можна назвати зайвим? Чому? Дати йому характеристику.

4 станція Перевірочна

Для того, щоб сісти у вагон , треба придбати квитки.

Робота з підручником. С.46 №1

За малюнками  треба скласти приклади.

1 приклад записати.

4+1=5          Прочитати приклад

5-4=1             Як називаються числа при додаванні?

5-1=4               Скільки прикладів на віднімання можна скласти? Як саме?

№2  2 усно і 1 письмово

5 станція Обчислювальна  (кругові приклади)

6+2        8-1

7-2         5+1

6 станція Задачна

Їжачок по лісу йшов

На обід гриби знайшов.

Під березою – один,

Вісім під дубочком.

Скільки буде в їжачка

В кошику грибочків?  1+8=9

Їжачок додому біг,

Ніс п’ять яблук на пиріг.

Двоє впало, покотилось.

Скільки яблук залишилось?     5-2=3

 7 станція  Лісова

Ви дуже гарно попрацювали. І наш математичний поїзд робить зупинку  в осінньому лісі. Ми потрапили в гості до звірят.     Кожен із вас сам вибирає , до кого із лісових мешканців іде в гості. (Білочка, Лисичка, Їжачок)

5…6                        4…3=7              10… …=5

8…7                        6…1=5               4… …=6

 8 станція Логічна  (завдання для кмітливих від Маші)

  • Скільки ляльок у Маші, якщо їх більше, ніж 3, але менше, ніж 5. 4
  • Маша із дуба груші рвала, у кошик складала.

2 татові і 2 матусі, 2 братику і 2 бабусі. Скільки всього було груш?  Жодної. Бо на добі груші не ростуть.

9 станція Дружна

Наша подорож на математичному поїзді підходить до кінця. А на пероні нас чекає  ще один герой. А хто саме, ви дізнаєтесь, якщо виконаєте цікаве завдання. Треба розмістити числа в порядку зростання і прочитати слово.

Так, це ведмідь, друг Маші. Він хоче вам щось сказати. Щоб дізнатися, треба розв’язати приклади.

Гра «Мовчанка»

5+1 м

8-2  о    

4+3 л

2+2 о

9-3 д

5+5 ц

10-1 і

VПідсумок уроку.

Ось і підійшла до кінця наша подорож.

-Який матеріал ми повторювали сьогодні на уроці?

-Як називаються числа при додаванні?

-Як із прикладу на додавання можна скласти приклади на віднімання?

-Чи сподобався вам урок? Чим саме?

-Не якій станції вам було найцікавіше?

Мені теж сподобався урок. Я рада , щодо нас завітала Маша разом зі своїми друзями. Вони зробили наш урок цікавим, корисним, пізнавальним.

А щоб ви не забували, що Маша подружилась із кожним із вас, вона дарує вам своє фото.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Щедрий вечір! Казкова нестандартна ситуація зацікавила і мотивувала учнів впродовж всього уроку. Різноманітні вправи вдало чергуються. Забули тільки про фізкультхвилинку. Щодо пропозицій, то по можливості більше таких би вправ, як на 2 ігровій станції “Будь уважним”. Все потрібно, але дуже важливо навчитись слухати, чути і реагувати. Дякую.

  2. Вчитель на початку уроку добре промотивувала учнів, протягом уроку діти розв`язують різноманітні завдання, наприкінці уроку можна побачити ситуацію успіху. Але у першачків повинно на уроці бути дві фізхвилинки, я не побачила жодної.

  3. На уроці вчитель фіксує увагу на закріпленні вивченої теми. Обрані вправи допомагають дітям краще усвідомити , запам’ятати головне, не заважають цілісності й грунтовності уроку. На початку вчитель створює інтригу, яка зацікавить учнів. Подарунок від Маші логічно завершує роботу.

  4. Урок надзвичайно насичений різноманітними вправами. Діти весь час працюють лише над розв’язуванням мат.завдань, які ніяк не зв’ язані з життям та пригодами головної героїні. Хотілося б щоб на такому інтенсивному уроці учні мали змогу хоч хвилинку перепочити, адже це першокласники.

  5. Позитивним є проговорення якостей успішного учня, що відбувається на третьому етапі уроку “Елементи казковості”. Гарно спанована і поєднана станція “Дружна”. Розробка уроку містить роботу з усім необхідним математичним матеріалом: усний рахунок, робота з геометричними фігурами, каліграфічна хвилинка, математичний диктант, обчислення прикладів, розв язування задач, задачі з логічним навантаженням.

  6. В своєму конспекті ви використали героя улюбленого мультика дітей Машу, що мало б заохотити учнів до роботи на уроці. Проте, героїня згадалась на початку уроку і з’явилась під час 8 станції. Чи не доцільно б було, щоб Маша проходила через усю змістову лінію уроку? На мою думку, це було б логічно.

  7. Дуже сподобадась мені восьма станція- “логічна”, адже сучасний підхід до освіти вимагає не лише наявності знань у дітей, уміння їх застосовувати, а і високого загального рівня розвитку творчого, логічного мислення. Системне впровадження подібних завдань на кожному уроці, починаючи з молодших класів, має це забезпечити. Натхнення Вам!!!