mail@urok-ua.com

Конспект уроку з навчання грамоти (1-й клас) на тему: Закріплення звуків [з], [з’], літери «З». Опрацювання тексту «Весела зима».

Автор: вчитель початкових класів Іванченко Надія Яківна

Screenshot_8Урок-казка призначений для закріплення знань про звуки [з], [з’] та літеру «З», допоможе в розвитку навичок читання та мовлення, сприяє вихованню спостережливості та любові до природи.


 

Тема: Закріплення звуків [з], [з’], літери «З». Опрацювання тексту «Весела зима».

Мета: Закріпити знання про букву «З», її звукове значення; розвивати навички читання, мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати спостережливість, любов до природи.

Урок – казка – закріплення знань, умінь, навичок.

Обладнання: презентація «Зима в лісі», два килимки, фішки для звукового аналізу, сніжинки, завдання на сніжинках, деформоване речення, маска зайчика, мікрофон, буквар, таблиці складів, малюнковий план уроку, дошка.

Хід уроку

І.Оргмомент

1.Добрий день вам, любі діти!

У наш клас

Завітали гості щирі

Привітайте ж в добрий час

Гостей з радістю і миром.

(Діти повертаються – «Добрий день!»)

Ну, а ми часу не гаймо

Працювати починаймо.

  1. Артикуляційна гімнастика.

(Який в нас урок? На таких уроках ми вчимося… [Хто продовжить мою думку?] читати, називати правильно букви, звуки…

Тоді давайте зробимо зарядку для мовних органів)

  • Поплескайте губками
  • Поклацайте зубками
  • Поцокайте язичком
  • Подуйте як легенький вітерець
  • Сильний вітер
  • Знову легенький вітерець

Увага! 1,2,3.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми, мети.

До нас на урок завітала ще одна гостя. Якщо ви будете уважно слухати загадку, то здогадаєтесь, хто вона.

Стало біло навкруги.

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я …

– А що вам допомогло впізнати її? (Відповіді дітей. На екрані з’являється зображення Зими).

Так, ви вгадали – це бабуся Зима. Саме вона завітала до нас у клас. Але не просто так. Вона хоче дізнатися, як ви вивчили її букву, чи вмієте читати з нею склади, слова, речення, складати звукові схеми.

Діти, а ви любите зиму? І вона про це знає. Тому і послала нам на допомогу сніжинок. Але ці сніжинки не прості, а чарівні. Вони принесли нам завдання. Як тільки ми їх виконаємо, то дізнаємося, як звуть сніжинку, і вона зможе повернутися до Зими, закружляти з нею у веселому танку. Допоможемо їм зустрітися? Тоді до роботи.

ІІІ. Актуалізація опорних знань і корекція знань, умінь і навичок.

  1. Ось сніжинку я знімаю,

Вам завдання прочитаю.

– Яку букву ми вивчили на попередньому уроці? Які звуки вона позначає? А чи вмієте ви їх розрізняти? Давайте пограємо у «Сніжки». Знаєте таку гру? Але це не звичайні сніжки, а словникові.

Дівчатка «кидають» хлопчикам слова з буквою «З» – хлопці «відбиваються» – визначають, який звук позначає «З» у цих словах.

Досить. Це ви добре навчились робити. А чи вмієте ви складати звукові схеми? Перевіримо. До килимків виходять два учні:

  1. – зірка
  2. – мороз

А всі останні складаємо схеми до цих слів жестами.

Готові? Перевіримо чи справились діти із своїми завданнями (учні біля дошки по черзі читають свої схеми, останні – перевіряють за допомогою світлофорів.)

Молодці! З першим завданням ми справились. Їх принесла нам  сніжинка на ім’я… (ВЕ)

Можемо її  відпустити до Зими.

  1. Підготовка до читання.

Друга сніжинка нам пропонує прокласти складову стежинку до чарівної галявини. Давайте прочитаємо склади із буквою «З» – щоб не замерзнути по дорозі швиденько пробіжимо по другій – третій доріжці.

Ось стежинка вивела нас на галявину, де росте «Балакуче дерево». Щоб дізнатися про що воно говорить, потрібно із окремих складів скласти слова:
Screenshot_7

Так про що ж розповіло нам дерево?

Поки ми слухали розповідь «балакучого дерева», подивіться, які гарні сніжиночки залетіли у конверти на ваших партах. Ці сніжинки теж вміють розмовляти. Але по дорозі вони деякі букви загубили. Вам треба вставити пропущені букви і прочитати ці слова. Давайте дружно попрацюємо в парах. (В…село, в…зок,ст…вки, р..ки, в…див, в…кна, в…зе, м…роз, з…лив, с…ни, л…д, з…ма, З…на.)

Молодці! Ми виконали завдання другої сніжинки. А як її звуть?.. (СЕ). Вона теж може повертатися до Зими.

  1. Трєтя сніжинка прилетіла не сама, а привела з собою зайчика. Він змерз і хоче з вами погрітися. (Учениця в масці зайчика проводить фізхвилинку).

Раз, два , три, чотири, п’ять – вийшов зайчик погулять.

Зайцю холодно сидіть.

Треба лапочки погріть.

Ось так. Ось так.

Треба лапочки погріть.

Зайцю холодно стоять.

Треба зайцю пострибать.

Ось так. Ось так.

Треба зайцю пострибать.

Нагрілись разом з зайчиком? Тоді сідайте. Справились і з цим завданням – гарно виконали фізхвилинку. Яке ж ім’я цієї сніжинки?.. (ЛА). Вона разом із зайчиком повертається до Зими.

IV. Робота з текстом

Наступна сніжинка принесла нам «крижане» речення. Але бабуся Зима так його заморозила, що воно розірвалося і розлетілося. Як же нам його прочитати тепер?

морозна Зима весела але

Давайте прочитаємо хором що у нас одержалось? (Зима морозна, але весела). Про що це речення? Про яку зиму? А чому зима буває веселою?

Діти, послухайте розповідь про зиму. Якою ж вона зображена у цьому тексті?

(Читання тексту вчителем)

Про яку зиму я прочитала? Чому ви так думаєте? Давайте і ми порозважаємось. Спустимось із гірки на санчатах. Але гірка у нас не звичайна, а словникова. Читаємо слова способом «Запитання – ствердження».

Словникова робота

НАСТАЛА МОРОЗНА

ПРИКРАСИВ ВІЗЕРУНКАМИ

ЗАМУРУВАВ ПОСАДИВ ПОВЕЗЛО

(Читання дітьми частинами по  абзацах.)

Відповіді на запитання

Яка пора року настала? Що зробив тато? Як розважалися Дмитрик і Зіна?

Гра «Слідопити»

Скажіть як читається речення із знаком оклику в кінці? Тоді знайдіть їх у тексті і прочитайте.

Знайти і прочитати слова із буквою «З».

Я читаю початок речення, а ви дочитуйте його до кінця.

(Мороз прикрасив… Тато залив коло…)

Гра «Так – Не так»

Настала весна. Ми стали на лижі і на ковзанку. Зима морозна, але весела.

Молодці! Справилися і з цим завданням. Прочитайте як звуть сніжинку?.. (ЗИ). Відпустимо її.

V. Підсумок

Подивіться скільки сніжинок вже у танку біля бабусі Зими. Вона задоволена вашою роботою. Ви всі старалися.

А хто добре, хто погано

Оцініть себе, діточки, самі.

(Самооцінка за допомогою світлофорів.)

Я згодна з вами. Щоб бабуся нас не забувала, а приходила частіше, не тільки у наш клас, а й на вулиці селища зі снігом, морозом, щоб всі ми могли розважатися, давайте на згадку запишемо їй свої голоси, а остання сніжинка їх віднесе.

Гра «Мікрофон»

Які завдання сніжинок вам найбільше сподобались? А які завдання викликали труднощі? На прощання заспіваймо пісеньку про зиму.

В полі віхола гуде,

Це вже зимонька іде.

Сипле сніг з рукава, 

Чарівниця снігова       

Я думаю, що бабусі це сподобається. Яка ж сніжинка буде виконувати наше прохання?.. (МА).

Так, яка ж зима була у нас в гостях? Прочитайте.

ВЕСЕЛА ЗИМА!

А вона вам сподобалась? Тоді будемо чекати її ще до нас у гості.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Зміст уроку відповідає індивідуальним особливостям першокласників, наочність допомагає створити належні умови для досягнення успіху. Вчитель застосовує хорові відповіді, які допомагають залучити кожного учня до навчальної діяльності. Сподобалась гра “Так не так”.

  2. Урок цікавий.Першачки дуже люблять урок-казку з елементами пошукової роботи.Змістовна фізкультхвилинка з казковим героєм-зайчиком.Дякую вчителю!

  3. У змісті уроку реалізовані дидактичні принципи доступності, наочності, послідовності, логічності засвоєння знань і умінь. Конспект уроку з навчання грамоти …”Весела зима” учителя Іванченко Н. Я. відповідає вимогам сучасного уроку. З прийомів, задіяних вчителем особливо сподобались: артикуляційна гімнастика, читання хором, фізкультхвилинка, яку проводила учениця у масці зайчика ( знов зв`язок з літерою “З” відповідно до теми). Змістовний, цікавий урок. Дякую.

  4. Першокласники люблять ігри та казки, а тому урок – казку вони сприймають, як гру, що органічно вплелася в їх шкільне життя, а значить залюбки виконують завдання вчителя.
    Надзвичайно актуальною вважаю артикуляційну гімнастику, бо проблем з вимовою в 1- му класі вистачає. І словникова робота, і робота з текстом, і гра ” Слідопит” підпорядковані одній спільній тематиці, а тому і весь урок сприймається як добротний, якісний та оригінальний продукт творчого та неординарного вчителя. Спасибі за розробки, Надія Яківна, творіть і далі.

  5. Урок оздоблений барвами зими. Учитель залучає дітей до розвитку пізнавальної активності і послідовності. Методично добре наповнена підготовка до читання. Школярі прокладають стежину до чарівної галявини, читаючи склади, а потім натрапляють на “балакуче дерево”, на якому утворюють зі складів слова. Учнів залучено і до парної роботи за завданнями в конвертах.