mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови (навчання грамоти) у 1 класі на тему: “Бесіда про Лесю Українку. Опрацювання тексту “Леся Українка” і вірша Лесі Українки “Вишеньки”. Читання за особами”

Автор: Вчитель початкових класів Козьменко Наталія Володимирівна

Screenshot_2Леся Українка – неймовірна українська письменниця. У свій юний вік вона вже вміла дуже багато.Щоб прищепити учням повагу до Лесі та її творів, я спробувала і сама скласти про неї вірш. Чи вдалося – вирішувати Вам!


Тема уроку. Бесіда про Лесю Українку. Опрацювання тексту «Леся Українка» і вірша Лесі Українки «Вишеньки». Читання за особами

Мета уроку. Ознайомити учнів з життям та творчістю Лесі Українки,удосконалювати навички читання,вміння  відгадувати загадки, знаходити рими до слів у тексті; розвивати увагу,пам’ять,зв’язне мовлення,вміння виразно та емоційно передавати зміст вірша; виховувати любов до українського слова, бережливе ставлення до природи.

Хід уроку.

  1. Організація класу.
  • Сядьте,діти,всі рівненько,

Один одному всміхніться,

Налаштуйтеся швиденько

Чомусь новому навчиться.

  1. Повторення раніше вивченого матеріалу.
    • Робота над чистомовкою.

Ра-ра-ра- починати вже пора.

Ня-ня-ня- пригадати всі знання.

Ко-ко-ко- Іван Якович Франко.

Ак-ак-ак- його твір «Лисичка й Рак»

2.2.Повторення і закріплення знань учнів про Івана Яковича Франка та його казку  «Лисиця і Рак»(Ігрова ситуація).

– Діти, послухайте,що то за музика лунає?(Лунає музика із мультфільма «Маша і Ведмідь»)

– Погляньте,до нас на урок завітали Маша і Ведмідь. (Ілюстрації висять на дошці) Дівчинка знову намагається довести Михасику,що вона розумніша за нього. Послухайте,що вона розповіла своєму другові про Івана Яковича Франка:

«Великий англійський письменник Іван Якович Франко в дитинстві часто бував у батьковій їдальні. Любив спостерігати. У сім`ї хлопчика не привчали до праці,поваги до людей. І, звичайно ж,хотіли ,щоб дитина вчилася на радість батькам. Іван Франко писав про легке життя селян. А для дітей він створив казки «Ріпка», «Фарбований Лис», «Лисичка і Краб» ».

  • Чи все вірно розповіла дівчинка Михасику?
  • А що було не так? Давайте виправимо її помилки і розповімо Мишку всю правду про Івана Яковича Франка.
  • Молодці. А давайте пригадаємо,яку казку цього видатного письменника ми читали на минулому уроці?
  • Погляньте з якою цікавістю на нас дивляться наші гості,адже вони хочуть знати,що ж за пригоди трапилися в цій казці?Хто зможе їм розповісти?
  • Які риси характеру людини засуджує автор у цій казці?
  1. Повідомлення теми уроку.
    • Слово вчителя.
  • А сьогодні йтиме мова

Про жінку чудову,

В якої на першому місці

Завжди була українська мова.

Народилася вона

В Новограді-Волинському

І цікавими віршами

Запам’яталася народу українському.

  1. Сприйняття та усвідомлення учнями навчального матеріалу.
    • Розповідь вчителя про Лесю Українку (на дошці – портрет поетеси).

Поетеса Леся Українка

Вже у 4 роки навчилась читати,

Бо з раннього дитинства

До цього її привчала мати.

Малою бігати любила,

Віночки із квітів плела,

Була жвавою і кмітливою,

Й до наук здібною вона.

В 9 років знала 10 іноземних мов,

Гарно на фортепіано грала,

І щоразу,знов і знов,

Інтерес до малювання проявляла.

Тоді ж і перші вірші написала

Про неймовірно красиву природу,

Про те, як квітка з билинкою розмовляла

Про їх незвичайну вроду.

Бо дуже природу любила,

Завжди до неї прислухалась,

Щодня щиро доглядала

І раз у раз їй посміхалась.

В 13 років псевдонім собі взяла

ЛЕСЯ  УКРАЇНКА.

І усім навколо довела,

Що патріот – дівчинка.

Псевдонім дівчинка запозичила у свого дядька – письменника Михайла Драгоманова, який підписував свої твори «Українець». А так як Леся обожнювала дядька та Україну, то ж і псевдонім обрала собі відповідний.

  • Робота за «Букварем» ( с.146 -147).
  • Опрацювання тексту «Леся Українка».
  • А) Читання тексту вчителем.
  • Зараз я прочитаю текст,а ви уважно послухайте і скажіть,якою дівчинкою була Леся.

Б) Бесіда за змістом прочитаного.

– Якою дівчинкою була Леся Українка?

– Які твори були улюбленими для дівчинки Лесі?

– Що роками з любов’ю збирала Леся Українка?

– Як вона ставилася до України?

В) Читання тексту «ланцюжком».

– Молодці. Але погляньте як на вас з подивом дивляться Маша і Ведмідь. Здається,вони не зрозуміли першого речення. Поясніть їм, будь ласка, як ви розумієте речення «Леся Українка – велика українська поетеса».

Фізкультхвилинка.

Маша – дівчинка маленька

По лісу йшла собі раденько.

Знайшла там ягідку червону,

Нагнулась ,взяти щоб в долоню.

А далі – ягідка вгорі,

На розлогому гіллі,

Висить собі й милує око.

Зірвем її ми дітворі.

Бо ж так кортить,хоча й високо.

Підстрибнем високо мерщій.

Стрибай і ти,лишень не стій.

Затерпли рученьки від праці.

В кулак зберемо наші пальці,

А потім їх потрясемо,

Спочити пальчикам дамо.

Сідайте,дітоньки,за парти.

Навчання – праця. Це – не жарти.

  • Опрацювання вірша «Вишеньки».
  •  А) Відгадування загадки.

Сьогодні на уроці ми читатимемо вірш Лесі Українки. А як він називається ,ви дізнаєтесь,відгадавши загадку, яку для вас приготували Маша і Ведмідь.

Поміж листя оксамиту

Дозрівають серед літа,

Мов сережки червоненькі,

Дрібні ягідки смачненькі.

  • Так. Дійсно. Вірш має назву «Вишеньки».

Б) Словникова робота.

Але у ньому будуть слова, значення яких нам треба з’ясувати, бо я впевнена, що Маша і Михасик їх не розуміють.

Спілі – достиглі,

ваблять – манять,приманюють.

В) Читання вірша вчителем.

– Перед тим,як я прочитаю вірш, скажіть,на вашу думку,про що йтиме мова у ньому?

– Зараз переконаємося, хто з вас був правий.

Г) Бесіда за змістом прочитаного.

– Що привернуло увагу маленьких діточок на дереві?

– Чому дітки мало не плакали під деревом?

– Яке питання діти задають вишенькам?

– Скажіть, а що могло статися, якби вишеньки виросли низенько?

– На вашу думку, що відчувала поетеса, коли складала цей вірш?

Г) Знаходження у вірші рим до поданих слів.

Зелененькім – маленьким;

скачуть – не плачуть;

спілі – гіллі.

Д) Робота в групах. Розподіл ролей і читання вірша в особах.

Е) Словесне малювання картин до вірша.

– Діти, будь ласка,допоможіть Михасику уявити все те,що описано у вірші. Адже він живе у лісі і не знає нічого про вишеньки. Розкажіть, які  малюнки ви намалювали б до цього цікавого вірша.

– Молодці. Здається, Мишко і Маша задоволені вашими розповідями. Вони вам щиро дякують за те, що мали можливість побути у вас на уроці і дізнатися нове.

  1. Підсумок уроку.

– Давайте пригадаємо, як називається вірш,який ми читали на уроці?

– Хто є його автором?

– Що головне ви помітили у вірші «Вишеньки»?

– Так, Леся дуже любила свій рідний край, свою землю,її природу. І, підводячи підсумок того,що описувала поетеса у своєму вірші, я прошу вас – бережіть природу : не ламайте, не рвіть, не губіть, а допомагайте їй.

Бережіть природу,любі діти,

Я до цього все життя вас закликаю.

Хто байдуже ставиться до неї,

Той у грудях серденька не має.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
71

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарів

  1. Леся Українка дійсно видатна поетеса. Її твори дуже добре і доступно сприймаються як дітьми, так і дорослими. Школярів потрібно прагнути привчати до читання української літератури і такими цікавими уроками можна прищепити любов до великих творів.

  2. Сподобався мені ваш урок, він поетичний, багато віршів пролунало за час уроку, проведено аналіз вірша, попрацювали і над теорією літератури (находження у вірші рим до поданих слів). Позитивним є і те, що ви, Наталія Володимирівна, провели роботу в групах і читання вірша в особах. Згодна з тим, що урок цікавий, ефективний. Дякую.

  3. Урок ефективний.Дуже сподобалась чистомовка, яка плавно переходить в ігрову ситуацію. Можно було додати виставку книг Лесі Українки і вказати,що її матір*ю є відома українська письменниця Олена Пчілка. Дякую за урок.