Конспект уроку з навчання грамоти (читання)
Автор: Вчитель початкових класiв Єфімчук Катерина Георгiївна
Конспект допоможе провести цікавий і продуктивний урок з використанням елементів ейдетики. Діти легко запам’ятовують матеріал і з цікавістю його відтворюють.
Тема. Звуки [ т ], [ т’], позначення їх буквою «те». Читання складів, слів. Звуковий аналіз слів. Словниково-логічні вправи.
Мета: ознайомити учнів з правильною вимовою звуків [ т ], [ т’], їх алфавітною назвою «те»; удосконалювати навички читання складів, слів з вивченими літерами; збагачувати словниковий запас; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, сприяти вихованню любові до рідної мови.
Обладнання: графічні малюнки молотка, телефона , тигра; аудіо запис пісні « У лісі, лісі темному», відеозапис «ПлюсПлюс «Трембіта»
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Привітайтесь «Добрий день!»
2. Артикуляційна гімнастика
« Чищення зубів» – Уявіть, ніби ваш язичок – це щіточка, давайте почистимо зубки. (Проводимо язиком по верхніх зубах зліва направо, потім по нижніх)
«Молоточок» – Губи і зубки зімкнені, а язичок стукає в зуби «тук-тук».
3. Загадка
Є у мене помічник
Справжнє диво-чарівник
Тільки кнопку натискаю –
Загориться він, заграє.
Діти, це… ( телевізор)
– Вмикаємо пультом телевізор на канал «Абетка». Але ось біда – звук пропав.
4. Вправа «Німе кіно» (Діти називають літери беззвучно)
А тепер я звук вмикаю
Букви голосно називаєм.
(Діти називають літери голосно)
ІІ. Повторення вивченого
– Ось на третьому каналі гра «Буває –не буває» (плескаємо в долоні в знак згоди)
- Опадає жовте листя – діти збираються до школи.
- Люди зібрали урожай, а птахи прилетіли з вирію.
- Випав сніг, діти ліплять сніговика.
- Мороз розмалював вікна, за якими видніється веселка.
- Школярі повісили годівнички, щоб годувати ластівок.
- Учні 1-Б класу вивчатимуть сьогодні нову літеру.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
– Дійсно, сьогодні ми вивчатимемо нову літеру і допоможе нам у цьому молоток, телефон і тигреня.
– Що спільного у цих словах? (В усіх словах є буква «те», і малюнки у вигляді цієї літери)
IV. Вивчення нової літери
- Літера «те» позначає звуки [ т ], [ т’].
- Голосний чи приголосний?
- Покажіть пальчиками. (Діти пальчиками складають літеру)
- Де знаходиться в абетці?
- Робота з букварем. Читання променевих таблиць.
- Назвемо слова на букву «те». (Торт, тінь, тюльпан, троянда, тюлень, Тернопіль, Туреччина, Таня, Тома, Тьома)
- Фізкультхвилинка «У лісі, лісі темному»
- У нашій пісеньці теж зустрічаються слова з буквою «те». Будьте уважні!
(Діти співають пісеньку, виконуючи рухи)
- Які слова знайшли? ( Темному, хитрий, стрибайчика, у торбі)
- У нашому лісі ходить хитрий лис, а у тропічних лісах – ходять смугасті тигри.
- Словникова робота.
Тропічні ліси – ліси, в який ростуть різноманітні пальми, живуть папуги, мавпи, лінивці. Вони знаходяться в тих місцях нашої планети, де завжди панує літо.
Чагарники – непрохідний ліс, хащі.
(Вчитель вішає на дошку листочки з новими словами і з схематичним зображенням до них)
- Вивчення вірша ( з рухами)
Тато – тигр, тигриця – мама
Тихо ходять чагарниками.
Тигреня ричати вчиться.
Тигра кожен звір боїться.
- Звуковий аналіз слів : тигр, Тім, молоток, телефон.
- Робота з букварем.
– Читання ланцюжка с.90
– Обговорення малюнків с. 91
– Що таке трембіта? ( Відеозапис « ПлюсПлюс «Трембіта»)
V. Підсумок.
– На яку тваринку схожа буква «те»?
- Покажіть літеру пальчиками.
- Гра «Продовж речення»
Сьогодні я навчився…
Мені сподобалось…
Тепер я знаю, що…
– Урок закінчено! Вимикаємо наш телевізор.
В конспекті уроку з навчання грамоти вчителя Єфімчук К. Г застосовуються різні вправи, які легко сприймаються молодшими школярами для знайомства з новою літерою, навіть фізкультхвилинка підібрана так, щоб закріпити вже здобуті знання. Дуже сподобалась артикуляційна гімнастика, а також вправа “Німе кіно”. Всі вправи підібрани так, щоб діти навчались з бажанням і не відчували утоми. Дякую.
Урок дуже цікавий. Дійсно, вміло застосовані елементи ейдетики. Всі етапи уроку плавно переходять. Досить оригінальною є словникова робота. Урок не перевантажений і захопливий. Вчителька – молодець! Творчих успіхів і слухняних дітей.
Власне, я теж є прибічником методики ейдетика. Молодшим школярам легше відтворити логічно поєднаний, зрозумілий матеріал. Ваші першокласники, мабуть, вподобали “рухове запам ятовування”. Бажаю успіхів у подальшому впровадженні елементів ейдетики в практиці викладання предметів початкової ланки.
Чимало цікавинок можна побачити на даному уроці:вправа «Німе кіно», фізхвилинка із логічним навантаженням, вірш вивчається з рухами – все це робить урок динамічним, для першачків це є надзвичайно важливо.На уроці використовується відео для пояснення незнайомого слова.