Конспект уроку з навчання грамоти (читання).
Автор: Вчитель початкових класів Юрченко Марина Миколаївна
Зміст уроку передбачає цілеспрямований розвиток пізнавальних і творчих можливостей особистості дитини в різних видах навчальної діяльності. Основою співпраці вчителя і учнів є проблемне навчання, позитивне ставлення школяра до здобуття знань.
Тема. Закріплення вивчення звуків [з ] , [з’ ]. «У зоопарку».
Мета: закріплювати вміння дітей читати слова з літерою «зе», приєднувати приголосний до відкритого складу; розвивати асоціативне, мислення, зв’язне мовлення дітей; виховувати гуманне ставлення до тварин.
Обладнання: набірне полотно, звукові фішки,зображення тварин, конверти з буквами, складові таблиці, запис голосу пелікана, магнітофон.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
– Продзвенів гучний дзвінок, починається урок.
– Уважними очима готовність до уроку перевіряєм.
– Дівчатка , як принцеси за парти сідають, за ними хлопчики-захисники місця займають.
– Щоб урок запам’ятати , рекламу-очікування пропоную складати . Для цього продовжимо думку:
«Ми будемо на уроці…(активні, працьовиті, творчі….)
«Урок буде…(цікавим, навчальним, творчим)
«А настрій…(веселим, бадьорим…)
-Ви мене зацікавили, діти. Думаю , наша співпраця досягне успіху, поспілкуємось, для початку, й перевіримо про що дізнались на уроках.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Перш ніж нові знання знайдемо , з повторення розпочнемо.
- Як називається країна звуків?
- Фонетика.
- Хто в ній живе?
- Звуки голосні і приголосні.
- А як ми їх розпізнаємо?
- Чуємо.(Показую вухо)
- Як показуємо звуки на письмі?
- Фішками.
- Пригадайте, будь ласка, які звуковички гостювали у нас на минулому уроці?
- Зом, Зім
- Викладіть ім’я Зом фішками.
- Як перетворити Зом на Зім?(Замінити перший звук)
- Молодці. Ви вмієте слухати, тому відповіли вірно. А записати слова звуками зможете?
- Зможемо.
- Викладіть ім’я Зом фішками.
- Як перетворити Зом на Зім?(Замінити перший звук)
(Всі працюють, а учень біля дошки)
- Ви погоджуєтесь?
- До речі ,а де ж наші брати Зом і Зім? Чомусь я їх не бачу. Ви бачите?
- Ні.
- Як ви думаєте, чому?
- Тому що вони звуки-невидимки.
- А що треба зробити , щоб ми їх побачили?
- Треба позначити звуки буквами.
Викладіть ім’я Зом буквами.
Як перетворити на Зім?
- Але мені не зрозуміло, хто із звуковиків Зом , а хто Зім? Зможете довести свою думку?
- Це – Зом, тому що він строгий, його перший звук З.
- Це – Зім, тому що він м’який, його перший звук З*, а м’які завжди добрі.(Показує усміхнену букву.)
- Якими буквами позначили ці звуки?
- Однією буквою Зе.
- Пригадали отримані знання.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Чудово, що знайомство з братами з , з* вам запам’яталось.
- А хто помітив, що відбувається після знайомства з новим звуком? (Закріплення)
- Отже, на уроці ми продовжимо знайомство зі звуками З , З*.
- Розгляньте план уроку, подумайте і скажіть, що , на вашу думку, ми зможемо після уроку?
(Ми зможемо після уроку читати букварні тексти з літерою З; приєднувати до відкритого складу приголосний; переказувати.)
ІV. Закріплення вивченого матеріалу. Робота над текстом.
1.Проблемна ситуація.
- Головним гостем на уроці є текст. Розумієте, що означає це слово?
- Як ви гадаєте, ми готові одразу його прочитати?Чому?
- Вірно, необхідно підготуватись, спершу добре розчитатись.
- Робота в парі «Розчитанка»
Біг по доріжкам(1хв.)
- Що має кожен текст?(Назву.)
- Попрацюйте в парі, приготуйте букви з конвертів, на вас чекає новий крок до читання. Гном Читайнетак влаштував чергову «пастку». Викладіть назву на парті, час обмежений.
По порядку рахунок починай, слово-«пастку» прочитай.
9 8 7 5 4 6 3 2 1
у к р п о а о з у
У зоопарку
- Отже, назва відома. Саме у зоопарку опинимось думкою сьогодні.
- Що таке «зоопарк»?
- Хто був у зоопарку?Де він знаходиться?(У Миколаєві.)
- Правда , пощастило нам, що таке цікаве місце знаходиться майже поруч?
- Думаю, ваш життєвий досвід допоможе у роботі над текстом. Використайте його зараз і скажіть, як ви думаєте про що буде йти мова у тексті з такою назвою?
- Побачимо чи співпадуть ваші думки зі змістом тексту.
Фізхвилинка з офтальмотренажером.
2 . Працюємо разом. Робота з підручником.
-Тепер послухайте текст і дізнайтесь як живуть звірі у зоопарку.
1.Читання тексту вчителем або учнем, що вже набув навичку читання.
– Що ви відчували, коли слухали текст?
– Чи сподобалось вам у зоопарку?
2.Словникова робота.
Робота в парах.
- Наступний крок до Сам Самича (самостійного читання) – словникова робота.
- До зоопарку увійшли , зеленого , зубастого знайшли.
Хто це?(крокодил)(кожне слово супроводжується малюнком)
- У клітці плямисті кішки живуть ,відгадайте, як їх звуть? . Хто це?(Леопарди)
- Дивні птахи в зоопарку літають, замість клюва сітку рибну мають. Хто це?(Пелікани)
- Залізні клітки стоять (де?) посередині
- В них живуть (які?) кумедні тварини
- Вони насторожено що робили?(Позирали)
- А деякі ще й що робили? клекотали
- Послухайте клекіт.(Звучить запис)
- Як ви думаєте, хто це? (Пелікан.)
- Значення усіх слів вам зрозуміло?
- Сподобалось знайомитись зі словами? Ви зрозуміли чому саме зі значенням цих слів познайомились?
- Молодці, діти , гарно працювали, відповідали на питання.
- За працьовитість заслуговуємо відпочинок.
Фізхвилинка
Звучить музика «У світі тварин» , показую тваринок – діти рухами імпровізують їх.
3.Різні види роботи над текстом.
1.Індивідуальна робота.
– Як ви гадаєте, діти , ми вже готові перейти до читання тексту? Кожен має особистий рівень підготовки,тому звірятка вирішили допомогти вам. З Зайчиком працює той, хто добре читає (самостійно) І варіант , з Зеброю– хто тільки вчиться читати ( з учителем) ІІ варіант.
б) І в. Напівголосне читання тексту , знайти за схемою речення.
ІІ в. З учителем читаємо перший абзац .
Перевірка першого варіанта.
в) І в. Читання тексту. Відшукати слова, які відповідають на питання хто? що?
ІІв. Читання наступних речень.
Перевірка першого варіанта.
г) І в. Підготуватись до переказу прочитаного.
ІІ в. Самостійне напівголосне читання всього тексту.
Перевірка першого варіанта.
4.Спільне завдання.
а) читання «ланцюжком» по реченню.
б)вибіркове читання.
– Хто відвідав зоопарк?
– Що робили мавпи?
– Хто плавав в озері?
– Хто катав дітей?
5.Читання тексту окремими учнями, один читає, а інші стежать.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Гра «Фотооко»
- Прочитайте останнє речення тексту. Закрийте «Буквар». Відтворіть речення на набірному полотні. (Перевірка)
- Як ви думаєте, чим відрізняється дане речення від усіх у тексті? (Воно питальне)
Робота в групі.
- Поспілкуйтесь хвилинку у групі і дайте відповідь на це питання та зобразіть на личку настрій звірів.
(Відповіді дітей)
- Отже, нам треба берегти тварин, гуманно до них відноситись, не ображати, адже багатьох з них вже не існує на Землі.
- Що на уроці ви дізнались нового?
- Що сподобалось?
- Які завдання виявились для вас легкими? складними?
- Який висновок можна зробити?
- Як ви гадаєте, ми досягли мети уроку?
- Наші очікування здійснились?
- Отже , ми досягли успіху? (Так)
Учитель володіє методикою викладання предмета, застосовує таку організацію навчального процесу як проблемне навчання. Інтерес учнів до теми підтримує завдяки парній , груповій, колективній формам роботи.У форматі контексту уроку значна роль належить міжпредметним зв’язкам
( література, природознавство) Дякую, натхнення вам щиро бажаю!
Вміло поєдані фронтальна, індивідуальна робота, робота в парах дозволила виконати достанньо великий обсяг різнопланових завдань. Проблемна ситуація, запропонована вчителем, дозволила вдало провести закріплення вивченого матеріалу, а словникова робота не тільки вміло поєднала урок читання з природознавством, а й принесла дітям хвилини радості та задоволення.
Урок розрахований на виховання успішних дітей. Цікава знахідка гра “Фотооко”. Саме таку назву завдання на відтворення зустрічаю вперше. В змісті уроку трішки не вистачило роботи над правилами поведінки в зоопарку, оскільки сам матеріал підштовхує до цього.
Урок гарно змістовно наповнений. Присутні різноманітні форми роботи, які спрямовані не лише на вивчення звуків [з ] та [з’ ], а і на розвиток мовлення. Не зважаючи на великий об єм матеріалу на уроці, на мою думку,діти не були перевантажені, адже використання звукового запису голосу птахів надало всім емоційної розрядки.