Конспект уроку з основ здоров’я для 4 класу на тему: “Реклама і здоров’я. Вплив реклами на рішення людей.”
Автор: вчитель початкових класів Воропай Галина Іванівна
Під час уроку учні познайомилися з історією виникнення реклами, з її видами,способами поширення, з її перевагами та недоліками; дізналися, як реклама може вплинути на рішення і поведінку людини.
Тема. Реклама і здоров’я. Вплив реклами на рішення людей.
Мета. Сформувати в учнів уявлення про рекламу як про одне з найвпливовіших джерел інформації, познайомити з видами реклами, способами поширення реклами, її перевагами та недоліками, пояснити , як реклама може вплинути на рішення і поведінку людини. Вчити критично ставитися до реклами алкоголю і тютюну, ухвалювати правильні самостійні рішення. Розвивати уважність, мислення, вміння аналізувати, робити висновки. Виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Обладнання. Мультимедійна дошка, фрукти, плакати, олівці, клей, малюнки, що ілюструють здоровий спосіб життя, картки із завданням для роботи в парах.
Хід уроку
І Організаційний момент
– Наш урок з основ здоров’я я б хотіла розпочати такими словами.
Доброго здоров’я, друзі, доброго вам дня!
Хай вам ясно світить сонце у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дарує світ
А Земля нехай дарує вам барвистий цвіт,
Бо здоров’я, любі діти, в світі головне
А здорових і веселих щастя не мине.
– Яким би ви хотіли, щоб був наш урок ?
( цікавим, пізнавальним, повчальним, творчим, практичним, продуктивним)
– А я вам бажаю бути на уроці уважними, активними, кмітливими, винахідливими, бажаю вам відчути радість і задоволення від роботи . Нехай цей урок залишить у вас міцні знання і чудовий настрій.
– Сьогодні ми будемо працювати з таким девізом.
Видумуй, пробуй і твори
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь!
І про кмітливість не забудь!
ІІ. Постановка проблемного питання
Гра « Магазин»
- Урок наш ми розпочнемо з гри. Пограємо в гру « Магазин»
Покласти на стіл банан, яблуко, апельсин, лимон , ківі та певний невідомий предмет, загорнутий у кольоровий пакетик. Запропонувати учням «купити» собі продукти.
- Який товар ви б купили і чому , пояснити свій вибір. – А чому ніхто із вас не купив би ось цей пакетик?( Тому, що ми не знаємо , що в ньому.)
- А якщо я скажу, що в пакеті дуже смачна цукерка, її смак неповторний. Хто виявить бажання купити цей товар?
- Чому ви змінили свою думку? ( Тому, що ми отримали інформацію про товар.)
- Отже, інформація про товар, тобто реклама вплинула на ваш вибір.
- Пригадайте випадок, коли на ваше рішення вплинула реклама. Що ви купили чи ваші рідні, подивившись чи почувши рекламу?
- Отже, завдяки рекламі ви купили певні товари.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
- Темою нашого уроку є «Реклама і здоров’я. Вплив реклами на рішення людини»
- Ми будемо вести розмову про рекламу, як про одне з найвпливовіших джерел інформації, – познайомимося з історією виникнення реклами, з її видами , способами поширення реклами, її перевагами та недоліками, – дізнаємося , як реклама може вплинути на рішення і поведінку людини
- навчимося критично ставитися до реклами, а особливо до реклами шкідливих товарів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
- Гра « Шифрувальник»
– Спершу давайте дізнаємось, що ж таке реклама.
– Розшифруйте за допомогою підказки.
А -1 О -2 Л -3
Рек31м1 – це п2пу3яриз1ція т2в1рів, п2с3уг, вид2вищ з мет2ю привернути ув1гу п2купців, з1м2вників, г3яд1чів.
- Історія виникнення реклами ( повідомлення І групи)
– Щоб більше дізнатися про рекламу, три групи учнів « Історики», « Дослідники» та « Журналісти» готували цікавий матеріал до уроку.
– Коли виникла перша реклама і де саме про це повідомлять нам учні І групи
« Історики»
1 учень. Перші рекламні повідомлення з’явилися в Стародавньому Єгипті. Археологи виявили папірус, залишений господарем якогось раба. Документ розхвалював фізичну витривалість, відмінне здоров’я та інші якості невільника, щоб для нього швидше знайшовся покупець.
2 учень Перші «рекламщики» з’явилися пізніше – в епоху Стародавньої Греції. Вже тоді по міських вулицях і площах бродили глашатаї, які співали та закликали народ щось купити або скористатися якоюсь послугою.
3 учень Перші рекламні оголошення народилися в Стародавньому Римі. Їх писали прямо на стінах будинків. Переходячи від споруди до споруди, городяни могли дізнатися про місце і час гладіаторських боїв, про продаж домашньої худоби та різних товарів.
4 учень Винахід друкарського верстата ознаменував новий період в розвитку реклами. Вважається, що першу офіційну рекламу випустила лондонська газета, яка пообіцяла нагороду за повернення 12 вкрадених коней.
Вчитель.
– Дякуємо «Історикам» за цікаву інформацію.
– Діти, а де ви бачили чи чули рекламу?
– Щодня ми бачимо десятки рекламних повідомлень і ви до уроку створювали свою рекламу товарів. Мета комерційної реклами – продати більше товару. Недарма рекламу називають «двигуном» торгівлі. Марк Твен, відомий американський письменник, гуморист, сатирик, публіцист, який є автором твору «Пригоди Тома Сойєра» писав:
«Багато дрібниць стали важливими речами лише завдяки рекламі»
– Як ви розумієте слова Марка Твена про рекламу?
– Здійснюючи покупку, ми мимоволі звертаємо увагу на розрекламовані товари. Але чи справді вони кращі за ті, які не рекламують? На це питання шукали відповідь учні 2 групи « Дослідники»
Учні 2 групи відвідали магазин «Екомаркет» ( відео)
Вчитель. Дівчатка оцінювали у 4 бали найсмачніший йогурт, у 3 бали – найсмачніший із тих, що залишилися, у 2 бали – кращий із двох і в 1 бал – останній зразок.
А зараз ми послухаємо результати дослідження
Результати дослідження
1 учень Після підрахунків маємо такі результати.
Йогурт « Машенька» –16 балів,
йогурт «Растишка» – 9 балів,
йогурт «Фанні» – 8 балів,
йогурт «Добряна» – 7 балів.
2 учень. А потім ми порівняли, який продукт дорожчий : той, що найсмачніший, чи той, який найбільше розрекламований. (Слайд №12)
Ціна за 100 грам йогурт «Растишка» – 5грн 30 к.
йогурт «Добряна» – 3 грн 37 к.
йогурт «Фанні» – 2 грн 94 к.
йогурт « Машенька» – 2 грн 12 к.
3 учень . Отже ,йогурт «Растишка», який найрозрекламованіший, не є найсмачнішим, а також він дорожчий за інші йогурти.
Наша група зробила висновок : «Розрекламовані товари зазвичай не кращі за ті, які не рекламують і крім того дорожчі.»
Вчитель – Діти, поясніть, а чому рекламовані товари дорожчі?
- Так, тому, що до ціни товару зараховують і витрати на рекламу. А реклама, зокрема на телебаченні коштує дуже дорого.
- Тож поміркуйте, чи варто переплачувати? Адже ми можемо заощадити, купуючи такі ж продукти іншого виробника
- « Рекламні хитрощі» ( презентація учнів 3 групи « Журналісти»)
Вчитель Дуже часто в рекламі перебільшують позитивні якості товару і нічого не говорять про негативні. Ми з вами споживачі, повинні навчитися критично ставитися до всього, про що говорять і показують у рекламі. Щоб протистояти впливу реклами на наше рішення і не купувати непотрібне. Ми повинні добре знати деякі рекламні хитрощі. А познайомлять нас із ними учні 3 групи, «Журналісти». Дамо їм слово.
1 учень. Перша рекламна хитрість називається « Ефект зірки» Відомі актори, співаки, спортсмени розказують, що вони користуються цим товаром
2 учень. Друга хитрість має назву « Ефект експерта» Актори в ролі лікарів розповідають про ефективність ліків чи зубної пасти.
3 учень . Наступна хитрість « Ефект популярності» В рекламі переконують, що з цим товаром ти станеш набагато популярнішим у своєму колі.
4 учень . Дуже часто в рекламах використовується хитрість « Ефект розпродажу» Оголошують останній день акції, що кількість товару обмежена, а знижка діє лише декілька днів, купиш товар – отримаєш подарунок, першим п’ятьом покупцям подарунки.
5 учень. Щоб не купувати те, що тобі не потрібно або не підходить,чи навіть те, що для тебе небезпечне, треба навчитися розпізнавати правдиву і неправдиву інформацію, а також рекламні хитрощі.
– Що з рекламних хитрощів на вас найбільше діє?
Вчитель – Дякуємо учням, які познайомили нас із рекламними хитрощами. Ми візьмемо цю інформацію до уваги і будемо критично ставитися до реклами.
Фізкультхвилинка
- Робота по підручнику.
а) Опрацювання сучасної притчі « Панцир»
– Послухайте сучасну притчу « Панцир» і дайте відповідь на питання.
– Що втратила Черепаха, повіривши красивій рекламі?
а) читання притчі учнями;
Словникова робота
– Хто такий вегетаріанець?
Вегетаріанець – це людина, яка не вживає м’яса і харчується лише рослинною і молочною їжею
б) обговорення прочитаного.
– Яку роль для черепахи відігравав її панцир?
– До якої хитрості вдалася лисиця, щоб з’їсти черепаху?
– Чому їй це вдалося?
– Яку хитрість використано в рекламі про літаючих черепах? ( Ефект популярності)
– Який висновок можемо зробити, прочитавши цю притчу
б) Опрацювання статті «Комерційна реклама і здоров’я»
– Чи завжди рекламований товар приносить користь здоров’ю?
– На це питання дасте відповідь, прочитавши статтю «Комерційна реклама і здоров’я»
Читання статті «Комерційна реклама і здоров’я» самостійно.
– Наведіть приклади реклами товару, що не є корисним,а навіть шкідливі для здоров’я.
– А для чого ж тоді його рекламують?
– А які продукти не потребують реклами?
Вчитель. Харчові звички і уподобання формуються з дитинства. Той, хто звик харчуватися свіжими натуральними продуктами, зазвичай має краще самопочуття і здоров’я, ніж той, хто вживає чіпси, сухарики, солодкі газовані напої, солодощі.
- Послухайте вірш Лесі Вознюк «Сергійко і реклама» і дайте відповідь на питання:
- Чи піддався спокусливій рекламі Сергійко?
Вірш Лесі Вознюк «Сергійко і реклама»
Дивились чіпси на Сергійка із реклами
підсмажені, з рум’яними боками.
Хотілось бігти і одразу купувати,
та навіть дозволу у мами не спитати.
В рекламі дружно чипсами хрумтіли,
хвалили, насолоджуючись їли.
Із шинкою та сиром, із грибами
просили: «З’їж їх, не запитуй в мами!»
Але Сергійко впевнено тримався
і на спокуси чипсів не піддався.
Засвоїв, що навчають не реклами,
а в школі та поради тата й мами.
- Соціальна реклама . Робота в групах.
Вчитель Інколи на телебаченні або на вуличних щитах можна побачити рекламу, яка пропагує здоровий спосіб життя чи інші важливі цінності. Таку рекламу називають соціальною. Сьогодні ми створимо соціальну рекламу.
Кожна група заздалегідь підготувала матеріал для рекламного плакату.
1група створює рекламу на тему «Харчування і здоров’я»,
2 група створює рекламу на тему «Спорт і загартування»,
3 група створює рекламу на тему «Гігієна школяра»
Презентація рекламних плакатів
1 група « Харчування і здоров’я»
- Щоб бути здоровим, мати енергію для навчання і відпочинку, треба добре харчуватись.
- Дехто вважає, що це означає їсти все, що захочеться і коли захочеться. Але це не так.
- Їжа повинна бути різноманітною. Треба щодня вживати білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, воду.
- Але треба пам’ятати, що вживання великої кількості вуглеводів та солодощів може призвести до зайвої маси тіла та захворювання.
2 група « Спорт і загартування»
- Якщо хочеш бути здоровим , щоранку роби зарядку, багато рухайся, надавай перевагу активним видам відпочинку.
- Давні греки казали : «Хочеш бути сильним – бігай, хочеш бути розумним – бігай, хочеш бути красивим – бігай!» Тому не менш важливо займатися спортом.
- Щоб бути завжди бадьорим, мати гарний настрій і зміцнити свій імунітет, слід займатися загартовуванням.
- Повітряні і сонячні ванни, обтирання мокрим рушником, обливання і контрастний душ, купання у водоймах і ходіння босоніж – все це процедури загартовування.
3 група « Гігієна школяра»
- Щоб зберегти своє здоров’я, завжди бути чистим та охайним, треба дотримуватися правил гігієни.
- Народна мудрість каже: «Чистота – запорука здоров’я». І це справді так.
- Якщо не прибирати сміття, не мити руки, не купатися, не дотримуватися у всьому чистоти, то обов’язково захворієш на інфекційну хворобу.
- Твоїми помічниками повинні бути предмети, які допомагають дотримуватися правил особистої гігієни. Вчитель. Молодці діти гарно справилися із завданням.
- Робота в парах ( Робота на картках)
Підсумовуючи все сказане про рекламу, давайте визначимо позитивний і негативний вплив реклами на дітей. У кожної пари на парті лежить сніжинка. Прочитайте напис на ній і визначте, це позитивний чи негативний вплив .
- Привчає до споживання некорисних продуктів (рекламування продуктів харчування, які протипоказані дітям: чіпси, газована вода, жуйка і так далі).
- Сприяє погіршенню здоров’я людини
- Впливає на стосунки в сім’ї (конфлікти в сім’ї, образи, якщо дитині щось не купили з реклами).
- Пропонує прості методи розв’язання проблеми, які негативно відбиваються на інтелекті (не виходить зробити уроки — їж чіпси).
- Чинить негативний вплив наособистість дитини (нав’язують ідеали краси: подорожі, одяг, автомобілі, які вкрай далекі від реальності).
- Мигаючі картинки реклами негативно впливають на зоровий аппарат дитини в цілому (на очі, на роботу серця, на мозок), а часта зміна зображення послабляє увагу.
- Допомагає бути в курсі появи нових товарів.
- Допомагає дізнатися багато нового (чистити зуби двічі на день, регулярно відвідувати стоматолога тощо).
- Новинки реклами допомагають під час підготовки до уроків
– Зробимо висновок. Чого більше позитивного чи негативного має реклама?
– Отже, ви повинні навчитися вибирати товар не за рекламою, а за його необхідністю та користю.
V. Підсумок уроку.
– На початку уроку ми робили з вам передбачення того, яким буде наш урок. А чи справдилися ваші сподівання? Висловіть свою думку.
– На цьому урок наш закінчився. Я вам вдячна за активну роботу.
Галина Іванівна, спасибі за чудовий, змістовий урок. Досить вдалі виступи дітей, проведення дослідження, презентація рекламних плакатів, різні форми роботи – все це створює на уроці сприятливі умови для співпраці, мотивації навчання. Справжній урок, на який очікують діти.
З великим задоволенням сама прочитала урок,тому і учням він буде цікавим. На уроці переплітаються міжпредметні зв язки: історія (працювала група “Істориків”, читання- гра ” Шифрувальник”, економікою – реклама). Можу з впевненістю сказати, що багато елементів цього уроку можна використати на уроці економіки в 11класі, адже предмет там лише розпочинають викладати і показати, наприклад значення реклами через вправу ” Магазин” і ін. Урок сучасний, вчить критично ставитися до реклами (якою у нас переповнено все – і радіо і ТВ) алкоголю і тютюну, медикаментів та багато іншого та ухвалювати правильні самостійні рішення. Це дуже важливо. Творчих успіхів Вам!
Галина Іванівна даним уроком розкрила учням важливість знань про рекламу , формує компетентності. Школярі під час роботи виступають активними діячами. Вчитель використовує проблемний підхід через гру ” Магазин”. Провідною на уроці є співпраця в групах, її застосовує педагог на різних етапах уроку. Зацікавлюють рекламні хитрощі, діти вчаться бути компетентними з даного питання і не потрапити в пастку.
Тип та структура уроку відповідає його цілям та завданням. Даний урок характеризується чіткістю побудови, умінням учителя мобілізувати творчий потенціал учнів, які створювали , презентували рекламу. Урок пізнавальний, продуктивний.Використання технічних засобів та наочності допомогло учням глибше проникнути в суть вивченого матеріалу. Дякую.
Розробка уроку сучасна, спрямована на формування свідомого громадянина, який вчиться робити вибір самостійно. Матеріал підлаштований до вимог і потреб дітей сьогодення. Емоційне налаштування вчителем на початку уроку дало привід замислитися, якими мають бути щасливі діти. Найбільш корисною , на мою думку, була презентація 3 групи “Журналістів” про рекламні хитрощі і прийоми залучення більшої кількості споживачів.
Добре продуманий та вдало організований урок, адже його проведенню передувала клопітка робота з окремими групами учнів по вивченню історичного матеріалу, дослідженню товарів в супермаркеті та створенню відеоролика по його результатах. Інтерактивні форми навчання дозволили дітям бути не в ролі сторонніх спостерігачів, а активних учасників навчального процесу, мислити, аналізувати та самостійно робити висновки.