Конспект уроку з природознавства для 3 класу на тему: Корисні копалини – гірські породи, які використовує людина.
Автор: Вчитель початкових класів Шевченко Ольга Валеріївна
Урок природознавства в 3 класі за оновленою программою 2016 року нас тему « Корисні копалини-гірські породи, які використовує людина». Опрацьовуючи тему, учні мають уявлення про гірські породи та корисні копалини, про раціональне та ощадливе використання корисних копалин; в них виховується естетичне сприймання обꞌєктів природи, прагнення до збереження корисних копалин та усвідомлену потребу робити це, гордість за природні багатства своєї країни; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, класифікувати.
Тема: Корисні копалини-гірські породи, які використовує людина.
Мета: Сформувати елементарні поняття “корисні копалини”, “гірська порода”; ознайомити з найвідомішими корисними копалинами, з їх різноманітністю у природі; виробити уявлення про значення корисних копалин у природі і цінність для людей, про участь учнів у збереженні й охороні корисних копалин; виховувати естетичне сприймання обєктів природи, прагнення до збереження корисних копалин та усвідомлену потребу робити це, гордість за природні багатства своєї країни; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, класифікувати.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: запис на дошці теми, девізу, загальних слів під малюнками;картки з текстом, тестами, завданнями; природознавчий словник; підручник, робочий зошит, таблиця “Корисні копалини”; календар спостережень, атлас (фіз.картка України); додатковий посібник “Стежка до знань”; ілюстрації до теми уроку; числова пряма для рефлексії і картка “Сьогодні на уроці…”. I форзац підручника.
Ключові компетентності
- Вміння вчитися:
навчально-організаційні вміння і навички;
-під керівництвом вчителя визначає мету роботи і план її виконання.
загальномовленнєвівміння і навички;
-міркує взаємопов’язаними судженнями ;
Загальнопізнавальні вміння;
-робить висновок – узагальнення за допомогою вчителя;
контрольно – оцінні вміння;
-висловлює оцінні судження щодо своєї роботи.
- Інформаційно – комунікативна:
-знаходить у тексті конкретні відомості;
Загальнокультурна:
-дотримується правил на уроці;
здоров’язбережувальна:
-вміє правильно сидіти за партою.
Соціальна:
-співпрацює у групі.
Предметні компетентності
(конкретизовані навчальні цілі, очікувані результати)
Початковийрівень:
-знає,щотаке корисні копалини;
-називає корисні копалини;
Середній рівень:
-розпізнає та позначає назви тіл, які відносяться до корисних копалин;
-розпізнає корисні копалини в трьох станах;
Достатній рівень:
-знаходить необхідну інформацію (за завданням вчителя) у підручник у або інших джерелах про корисні копалини;
-виконує тестові завдання із метою перевірки вивченого.
Високийрівень:
-встановлює відповідність між назвою гірської породи та станом , в якому вона перебуває;
-встановлює відповідність між назвою корисної копалини та сферою її використання людиною;
-характеризує знначення гірських порід в природі та для людини.
Хід уроку:
I. Організація классу до уроку.
Дзвоник весело скликає,
за партии дітвору саджає.
В науку нам відкриває путь.
Лиш старанність взяти не забудь.
-А ще на урок ми візьмемо:
У – увагу
Р – розум
О – обережність
к – кмітливість
– Як завжди урок природознавства починаємо з хвилини спостережень.
II. Хвилинка спостережень.
-Назвіть ознаки осені на сьогоднішній день. (За календарем спостереження)
-Охарактеризувати погоду сьогодні. (За календарем спостереження)
-Запишіть свої висновки в календар спостереження.
III.Евокація. (Метод передбачення)
Вчитель.
-Уважно прочитайте зв’язне висловлювання. Проаналізуйте і спробуйте зробити припущення, про що йде мова. Ваша відповідь і буде темою сьогоднішнього нашого уроку.
Всі ті речовини, які залягають глибоко під землею або на її поверхні, пошуками яких займаються геологи, користуючись допомогою космонавтів, називають корисними копалинами.
1.Діти відповідають.
- Повідомлення теми і завдань уроку.
-Сьогодні ми почнемо вивчати тему “Корисні копалини”. Наше головне завдання – усвідомити , що корисні копалини – безцінне багатство України, що їх записи вичерпуються, тому корисні копалини потребують економного використання та охорони. А щоб ми могли охороняти і економити треба з корисними копалинами познайомитись.
-Читаємо на дошці тему уроку.
Слово вчителя.
-Отже, ідемо в гості до природи,
є в ній різна дивина:
в небі – зорі, в ріках – води,
у землі – корисні копалини,
а в полі – квіточка Ясна.
3.Словник
-До нашого природничого словника потрапили нові слова.
Корисні копалини, гірські породи, родовище, геолог.
IV. Усвідомлення змісту нового матеріалу.
-Щоб пояснити поняття «корисні копалини»- почитаємо довідник молодшого школяра «Стежка до знань» с.22 перший абзац.
1.Читання учнями тексту. Щотаке корисні копалини.”Стежка до знань” с.22.
- Бесіда
-Де люди видобувають корисні копалини? (Із землі і на її поверхні). (тому копалини).
-А чому корисні?
-А чому природні багатства?
(Бо створила їх природа)
- Назвіть корисні копалини .
Отже, крейда, вугілля, глина, природний газ, пісок, сіль – це …
(Робота з мал. на I форзаці підручника «Природознавство» 3 клас.)
- Це тіла якої природи?
- Розповідь вчителя.
– Корисні копалини – це гірські породи. Чому їх так назвали?
- Давайте почитаємо в підручнику с.41 (I абзац)
- Розповідь вчителя .
– Корисні копалини утворилися в різних умовах, тому вони не схожі.
– Згадайте, у якому стані може бути вода?
– Так і корисні копалини :
-у твердому, рідкому і газоподібному стані.
- Робота за таблицею на дошці.
– Читаємо назву корисної копалини і називаємо в якому вона стані.
Фізхвилинка
- Ознайомлення з поняттям «родовище».
– У словничку є слово «родовище».
– Що це?
– Знайдіть у підручнику на с.43 і прочитайте.
– Читання дітьми визначення.
Продовжіть речення.
– Якщо в одному місці багато піску, то це родовище піску.
Родовище кам’яного вугілля і т.д.
– В якій області ми живемо?
– В Миколаївській області є родовища бурого вугілля в Єланецькому р-ні, родовища торфу, родовище нікелевих руд, родовище граніту, родовища глини , вапняку, піску. Біля Миколаєва є родовища пісків, які придатні для виготовлення скла. В Снігурівському та Березнігуватському районах є родовища мінеральних вод. А вода це теж корисна копалина.
- Ознайомлення з поняттям «геолог».
– А хто шукає родовища корисних копалин? Як написано в тексті?
– Читаємо в підручнику (с.43). (II і III абзац).
– Отже, хто такий геолог?
Повідомлення вчителя з показом ілюстрацій із зображенням рослин.
- Вчені виявили, що деякі рослини можуть виконувати роль геологорозвідників. Лісові фіалки ростуть, то тут можна «шукати» цинк.
Інший друг «геолога» – польовий хвощ. Він підказує : тут, можливо, є золото.
- Ознайомлення з використаною людиною корисних копалин.(На дошці ілюстрації )
Щоб збудувати дороги, будинки, пам’ятники , мости (ілюстрації)треба:
Граніт
Пісок
Глина
Вапно
Щоб виготовити машини (ілюстрації)треба:
Чавун
Сталь
Із залізної руди
Щоб приготувати їжу(ілюстрації) треба:
Сіль
Щоб гріти воду, топити в хаті(ілюстрації) треба:
Природний газ
Кам’яне вугілля
Торф
Щоб виготовити посуд, скло(ілюстрації) треба:
Глина
Пісок
Щоб писати на дошці в класі(ілюстрації) треба:
Крейда
Щоб залити в машину бензин (ілюстрації)треба:
Нафта
- Корисні копалини безцінні, потрібні людині і ми їх видобуваємо із землі. Чи можна їх витрачати бездумно? Чому треба берегти?
- Як ви берете участь у збереженні й охороні корисних копалин?
- Адже, щоб утворювалися нові родовища корисних копалини, треба багато мільйонів років.
V. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
- Тестові завдання.
– Хто створив корисні копалини?
а) люди б) природа в) тварини
– Корисні копалини – це…
а) тіла живої природи;
б) тіла неживої природи.
– В якому стані бувають корисні копалини?
а) в твердому і рідкому.
б) в твердому і газоподібному.
в) в твердому, рідкому і газоподібному.
– Місце, де залягає багато корисних копалин, називається :
а) торфовищем.
б) родовищем.
в) пластами.
- Що таке корисні копалини?
- Які тіла відносяться до корисних копалин:
- Сіль
- Глина
- Скло
- Бетон
- Кам’яне вугілля
- Пластмаса
- Робота в зошиті.(с.13). Завдання 2.
- Проблемна ситуація
– Корисні копалини дуже потрібні людям. Територія України дуже багата на корисні копалини. Тут є майже всі корисні копалини, що трапляються на планеті Земля. Але людям необхідно використовувати їх дуже економно. Чому?
- Міркування дітей.
Встановіть відповідність між назвою гірської породи та сферою її використання людиною.
А. Гірська порода, яку використовують у будівельній сфері.
Б. Гірська порода, яку використовують для писання на шкільній дошці.
В. Гірська порода, з якої виготовляють грифель олівця.
Г.Гірська порода, яку додають для смаку в різні страви.
Ґ. Гірська порода, з якої діти споруджують «замки» наберезі моря.
Д.Гірська порода, яку використовують для архітектурних та скульптурних робіт.
Е.Гірська порода (гладенька, відшліфована водою), яку ми бачимо на березі моря.
Є. Гірська порода, з якої роблять посуд.
- Крейда. 5. Галька.
- Мармур. 6. Кухонна сіль.
- Глина. 7. Графіт.
- Пісок. 8. Граніт.
А | Б | В | Г | Ґ | Д | Е | Є |
VI. Підсумок уроку.
1.Прочитай висновок на с.44.
- Міркування дітей.
– З яких корисних копалин складається тверда поверхня Землі?
– Чи тільки в горах ми можемо побачити гірські породи?
– Які корисні копалини можемо побачити ідучи в школу?
- Рефлексія.
Що я знав | Про що дізнався |
- Для чого мені потрібно знати про корисні копалини?
- Ось і уроку кінець.
Хто працював – молодець!
Що сподобалось вам поділіться.
Що не сподобалось – пожалійтеся.
Діти висловлюють думки.
Оцінка вчителем роботи дітей.
- Поставте на числовій прямій свою позначку в тому місці, яке, на ваш погляд, відображає рівень ваших знань про корисні копалини.
Діти виходять і ставлять позначки.
І каже
- Сьогодні на уроці
Я довідалась …
Мені сподобалось…
Я тепер знаю…
VII. Д/з. с. 41-44 читати і розповідати.
Високий рівень: підготувати розповідь про професію геолога.
Новий матеріал з природознавства поданий на основі раніше набутих знань, умінь та навичок, протягом всього уроку учитель акцентує увагу учнів на головному завданні – усвідомити, що корисні копалини – безцінне багатство України, що їх записи вичерпуються, тому корисні копалини потребують економного використання та охорони. Дуже сподобалася хвилинка спостережень та метод передбачення (евокація ), що є важливим елементом для уроку природознавства. Дякую.
Зміст уроку відповідає темі і меті уроку. Виконано багато завдань. У доступній формі вчителька пояснює новий матеріал, який супроводжує показом малюнків, але, на мою думку, доцільніше було показати зразки гірських порід, хоча б тих, які є у своїй місцевості. Урок дуже насичений, має розвивальний та виховний характер, відповідає всім методичним вимогам.
Дуже цікавий, змістовний і розвиваючий урок. Матеріал різноманітний, скільки було витрачено часу для підготовки самого вчителя. Обов’язково скористаюся Вашою розробкою. Дякую!
Дана публікація є прикладом методично правильно спланованого уроку вивчення нового матеріалу з детальним аналізом ключових компетентностей і може стати реальною допомогою молодим колегам, що тільки виробляють уміння складати раціональний конспект уроку. Подачу нового матеріалу вчитель здійснює у формі еврістичної бесіди, опорою якій служить робота з підручником,тестові завдання допомагають виявити рівень засвоєння дітьми навчального матеріалу.