Конспект уроку з української літератури для 6 класу
“Література рідного краю”
Автор: учитель української мови і літератури Скоблей Лідія Степанівна
Конспект уроку “Література рідного краю ” побудований, враховуючи використання мультимедійної дошки та інтерактивних технологій роботи на уроці словесності, зацікавлює учнів ігровим матеріалом, а також нестандартними ситуаціями.
Тема: С.Ф.Черкасенко «Під землею», «Шахтарі
Мета:
- Познайомити учнів із життєвим та творчим шляхом майстра слова, проаналізувати деякі його твори;
- розширити скарбницю ерудиції учнів про творчу діяльність поета нашої місцевості;
- провести знайомство з творчістю поета;
- сприяти учням до активного і логічного мислення; розвивати пізнавальні можливості та самостійність мислення;
- працювати над розвитком образності та творчості;
- допомагати розвитку комунікативної , соціальної і творчої компетентності;
- виховувати зацікавлення предметом, любов до свого краю, гордість за шахтарів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Форми і методи роботи на уроці : робота з мультимедійною дошкою за програмою Ponabord , метод рефлексія , робота в групах, рольова гра, метод «Передбачення», релаксація, метод «Трансформер» , усна робота, метод »Незакінчене речення» ,бесіда ,творча робота.
Обладнання: епіграф до уроку на мультимедійній дошці, , портрет поета на мультимедійній дошці.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент.
Учні вітають учителя і один одного. Один одному учні дивляться в очі,передають тепло своїх сердець.
(На мультимедійній дошці з’являються епіграфи )
Слайд № 1 | Урок- солодка творча мука, А не тягар важкий. |
Слайд № 2 | Я живу в країні, Де ростуть ліси… |
(Учні пробують їх пояснити)
II. Актуалізація знань , умінь і навичок учнів.
1.Оголошення теми і мети уроку.
(Учні говорять про те ,що вони, на їхню думку ,повинні уміти і знати в кінці уроку і чого вони очікують від уроку.)
III. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Вступне слово.
(Налаштовую учнів на гарну роботу та на співпрацю)
Усім необхідно бути дуже уважними і прагнути все виконувати і все буде гаразд.
2. Перевірка .
2.1. Літературний аукціон.
(Учні ,прочитавши вдома біографічні і творчі відомості письменника, готували по 2 запитання один одному-усе це записано в робочий зошит)
Виділяємо тих, хто найкраще виконав завдання і добре відповідав. Оцінюю знання учнів.
IV. Вивчення нового навчального матеріалу.
1. Заохочення вчителя .
Творчість Спиридона Черкасенка займає важливе місце в літературі нашого народу ,свого краю.
Я хочу ,щоб ви прониклись його творчістю, щоб душі ваші з
подобрішали, а серця пройнялися любов’ю. То ж до роботи!
2. Усна робота.
Метод «Передбачення»
На слайді з’являються маловідомі слова:
(Учні повинні вгадати ,про що буде розмова на , виходячи із слів на мультимедійній дошці)
– Якої теми торкнемося на уроці ?
– Які проблеми важливі для поета?
– На що звертав увагу митець ?
3.Робота з класом .
(Усна робота)
Метод »Незакінчене речення»
- Що я чекаю від уроку……….( учні продовжують запропоновану думку)
4. Робота за групами.
Захист міні- проектів.
(У школі всі класи беруть участь у науковому товаристві «Єврика»( щось схоже на роботи МАН)
Майже весь клас поділяється за інтересами
1 група – « Аспіранти» ( вивчають життєвий шлях майстра слова , пояснюють це однокласникам, дають відповіді один одному)-( по-своєму захищають роботу)
Робота учнів групи оцінюється.
2 група »Знавці поезії» (удома заздалегідь аналізують поезії »Під землею», «Шахтарі», пояснюючи власне розуміння класу )
Іде знайомство з творчістю поета.
Робота учнів групи оцінюється.
3 група »Автори учнівських зошитів» (із різноманітніми тестами і різнорівневими завданнями)
(Один учень від групи-доповідач-розповідає про зошит і пропонує учням на мультимедійній дошці тести і завдання до тексту).
Робота учнів групи оцінюється.
5. Робота із словником.
(словникова робота)
(На слайді з’являються слова, які учні пробують пояснити,а потім звертаємося до тлумачного словника.)
Слайд № 5 | Пітьма- Стіни ридають- Гніт лампи смердючої- Чадить- Кайло- Довбати- Випростать спину- Лампади- Смердючі каганці- |
V. Узагальнення та систематизація знань ,умінь і навичок учнів.
1. Конкурс на кращого читача.
Наголошуємо на красі і виразності виконання поезій.
Робота учнів оцінюється.
2. Робота із зошитом.
Робота учнів із словником літературних термінів
(Цей матеріал записується в робочий зошит.)
Наводяться зразки цього матеріалу.
3.Творча лабораторія учнів.
(Написання творчої роботи )
(На мультимедійній дошці з’являється зразок сенкану,а учні працюють самостійно в робочих зошитах)
4. Ділова робота учнями.
Метод «Трансформер».
–Які запитання ви задали письменнику ,якщо б побачили його зараз?
5. Гра з учнями.
Робота з класом.
Метод «Релаксація»
(На мультимедійній дошці кольоровим фломастерами намалювати свій
настрій і чи такий же він , як на початку уроку)
VI. Підбиття підсумків уроку
Метод»Рефлексія»
1. Гра «Мікрофон»
Наголошуємо на тому , що учні повинні знати і вміти на уроці .
. Чи ви досягли того , що запланували?
. Чи змінювались емоції на уроці?
. Що вас вразило на сьогоднішньому уроці?
. Ваші побажання на подальшу роботу.
2. Підсумок учителя.
Підводжу підсумки уроку і роботи учнів на уроці.
VII. Домашнє завдання.
(Завдання дається за вибором учнів)
1 група– Прочитати виразно поезії поета ( за уподобанням).
2 група– Підготуватись до п’ятихвилинки поезії.
3 група– Скласти презентацію 4-5 слайдів (за творчістю земляка)
ДОПОМОГА ВЧИТЕЛЮ ДО УРОКУ!
Виконати вправи із тестування
- Народився поет :
а) на Вінничині
б) на Миколаївщині.!
в) на Львівщині,
- Письменник за спеціальністю є :
а) металургом.
б) писарем,
в) учителем.!.
- Власні поезії С. Черкасенко друкував у:
а) місцевих газетах,
б) збірках ліричних творів,
в) періодиці !
- Певний термін С. Черкасенко працював :
а) на шахті в Донецьку!
б) працює в газеті,
в) у школі вчителем.
- Поет виїхав у на початку XX століттяі:
а) до Чехословаччини.! ,
б) до Грузії ,
в) до Польщі,
- Останні дні автор прожив :
а) у Празі!:
б) у Варшаві,
в) у Відні.
- Митця знають як майстра слова:
а) прозових, поетичних та драматичних творів.!
б) ліричних творів,
в) фантастичних творів,
- У автора є твори про шахтарів :
а) «Пісні ”, „На небі ”,
б) „Шахтарі” та „Під землею”,!
в) „Над річкою”.
- Вірш „Під землею ” змальовує:
а) опис краси природи свого краю,
б) змалювання боротьби,
в) розкриття важкої шахтарської роботи !
- Звукові сигнали , що схожі до роботи шахтарів, існують у поезіях
а) „Пісні”,
б) ” Шахтар « ,
в) „ Над річкою ”.
11 .Розташуйте проміжки життєвого і творчого шляху письменника в правильному порядку:
а) автор приїжджає до Києва ;
б) співробітництво з українською інтелігенцією ;
в) на рідній землі , поет включається в літературну творчість.
- Визначити художні тропи в рядках
В кутках далеких і страшних
Убогі блимають лампади
а) анафора;
б) метафора;
в) епітет; !
- Коли була написана історична драма «Северин Наливайко»
а) У кінці 20-х років !
б) 1998 рік;
в) 1892 рік
- Письменником був написаний роман у віршах:
а) “Степ”.
б) «Северин Наливайко» ;
в) «Еспанський кабальєро Дон Хуан і Розіта”; !
- Твір “Коли народ мовчить» -це :
а) віршована трагедія. !
б) драматичний твір;
в) роман у віршах;
Запитання до розуміння тексту поезій.
– За допомогою чого письменник чуйно і тепло ставиться до праці шахтарів? ( Вказати вірш )
– Для чого у вірші «Шахтарі» дуже багато процесів праці ?
– З якою метою письменник вживає епітети та інші мовні засоби ?
– Чи є в шахтах зірки ?
– Які істоти відмічають свій шабаш на рудниках?
– Які каганці блимають?
Літературний диктант
- Де навчався С.Черкасенко?
- У якому місті вчителював письменник?
- З чим познайомився автор на шахті ?
- Яка тема була важлива у творчості С .Черкасенка?
- У якій газеті працював Спиридон Федосійович в Києві?
- Чи писав автор твори в публіцистичному жанрі?
- З ким із відомих людей працював С.Черкасенко в Ужгороді?
- Який історичний роман у віршах написав автор?
- Які пісні написав С.Черкасенко?
- У якому поховали автора?
Завжди маю дефіцит інформації щодо викладання літератури рідного краю. Дякую Вам,надали приклад дослідження матеріалу ,застосування його на практиці.Навіть додатки на допомогу вчителю виклали.Дякую.
Урок цікавий, головною метою є виховання поваги і любові до рідного краю, як на мою думку. Змістовний і насичений різноманітними завданнями. Але мені незрозумілим є “злиття” двох етапів: повідомлення теми та актуалізації, тим більше, що в наповненні нема ні того, ні іншого. Завдання ж на стрілочці-слайд 3 – це завдання для мотивації.
Урок захоплюючий і цікавий.Лідія Степанівна дуже вміло і чітко організовує роботу на уроці.Вдало підібрані форми роботи.Мені сподобалися “міні-проекти” і авторські учнівські зошити.А підказки готові для вчителів,значно полегшать підготовку до уроку.Спасибі!
Урок наповнений творчими завданнями. Проведення навчальної самостійної роботи з метою оцінювання навчальних досягнень учнів. Наявний особистісно-зорієнтований підхід до формування умінь і навичок. Хороший урок.
Ознайомившись з уроком “Література рідного краю” вчителя Скоблей Л. С. в котрий раз здивувалась, як в простих речах можна знайти цікавинку. Я маю на увазі Ваш літературний аукціон ( акцент змагання і можливо очікувати кращий результат). Вже взяла собі до уваги. А взагалі урок насичений цікавою інформацією, різноманітними прийомами і методами. Дякую.
Конспект уроку містить таку громіздку та цікаву скриню із завданнями, що просто хочеться поттрапити на урок до такого креативного учителя) Творча лабораторія заслуговує на повагу. Вдячна) Саме з таких уроків літератури йдуть у широке життя юні поети-початківці. Повірте, у такого педагога- такі ж творчі діти.
Дякую за високу оцінку роботи!