mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української літератури для 7-го класу

за новою програмою

Олександр Гаврош. Композиція твору “Неймовірні пригоди Івана Сили”

Автор: вчитель української мови та літератури, світової літератури
Вадатурська Наталія Анатоліївна

Олександр Гаврош. Короткі відомості про митця. “Неймовірні пригоди Івана Сили”. Композиція твору

Олександр Гаврош
Олександр Гаврош

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю талановитого сучасного поета, письменника, драматурга Олександра Гавроша, з історією створення  та особливостями повісті “Неймовірні пригоди Івана Сили”; розширити кругозір учнів, допомогти у визначенні ідейної та художньої цінності сучасної дитячої літератури; виховувати інтерес до вивчення сучасної літератури, любов та повагу до людей.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з використанням комп’ютерних технологій
Обладнання: портрет О.Гавроша, виставка творів письменника, комп’ютерне обладнання, презентація.

Перебіг уроку

І. Організація класу

– Горішок знань міцний — це знає кожен.

Та нам — не відступать!

Його вам розколоти допоможе

Бажання ваше все на світі знать!

 IІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Ознайомлюючись із сучасною дитячою літературою, ми не можемо залишити поза увагою твори українського письменника Олександра Гавроша. Це дуже цікаві книги, ними захоплюються і діти, і дорослі. У чому ж секрет такого надзвичайного успіху цих творів?

ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку

Учитель:

– Сьогодні  на уроці ми з вами ознайомимось із життям та творчістю сучасного українського письменника, поета, драматурга Олександра Гавроша.

  1. IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
  2. Слово вчителя

 – Олександр Гаврош, як то у народі кажуть, постать знакова для Закарпаття. Відомий журналіст, поет, знаний письменник та драматург не бачить обмежень для життя чи творчості.

  1. Факти біографії.

Народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. Закінчив факультет журналістики Львівського Національного університету імені Франка. Працює в закарпатських та всеукраїнських ЗМІ.

Має понад тисячу публікацій у пресі.

Член Асоціації українських письменників. Переможець «Коронації слова»  2007 року (ІІ місце) та лауреат 2008 року за п’єси «Ромео і Жасмин» і «В Парижі красне літо…». Окремі твори перекладені білоруською, словацькою, польською мовами.

Засновник і співголова журналістського клубу «НеТаємна вечеря». Автор багатьох творчих проектів.

Захоплення – література, історія, культура.

  1. Творчість

Анонси дитячих книжок

  • «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»

( Твір про найсильнішу людину світу).

  • «Пригоди тричі славного розбійника Пинті»

(Сюжет твору розгортається в період, коли західні українські землі входили до складу Австро-Угорської імперії. Головний герой – відомий карпатський опришок Григор Пинтя, якого називали Хоробрим. Автор прослідкував життя героя від дня його народження до щасливого визволення з Хустської темниці та зруйнування замку дерев’яною гарматою, коли «нарік Пинтю за се діло народ тричі славним»).

  • «Галуна-Лалуна або Іван Сила на острові Щастя»

(Іван Сила, найдужча людина світу, щасливо зажив у сімейному колі – з дружиною Мілкою та трьома діточками, неперевершеними шибайголовами. Аж якось одного ранку спокій родинного життя порушує дивний лист – запрошення відсвяткувати на пароплаві «Колумбіна» 10-річний ювілей від останніх гастролей цирку пані Бухенбах. Усе сімейство Сили вирушає у подорож. На пароплаві збираються чи не всі циркові друзі і виявляється, що ніхто не знає, хто ж надсилав запрошення. А перед ними – безкрає море… )

  • «Олександр Гаврош про Григора Пинтю, Олександра Духновича, Івана Силу, Адальберта Ерделі, Августина Волошина»

(Читайте про дитинство одного з найвідоміших карпатських опришків Григора Пинтю, і дізнавайтеся, як полювати на диких вепрів і долати життєві перешкоди. Прямуйте до мети разом із духовним батьком закарпатців Олександром Духновичем, який став творцем першого українського букваря народною мовою. Загартовуйте тіло і дух, знайомлячись із життям Івана Сили – відомого важкоатлета й циркача, чемпіона Європи з культуризму, який ще хлопчиком зумів здійснити один із подвигів Геракла. Дізнайтеся про небезпечні дитячі пригоди одного з найвідоміших і найдорожчих українських художників Адальберта Ерделі, а також відкрийте для себе секрети майбутньої успішності Августина Волошина – Президента Карпатської України, який вперше легітимним шляхом проголосив незалежну українську державу).

  • «Дідо-Всевідо»

(Не варто заходити самому далеко в гори, де жоден чередар отару не пасе, а ліси такі густі, що пройти ніхто не годен. Ану ж бо там щось трапиться і не виберешся з нього до настання темряви? А може, тільки так можна зустріти діда, що все відає. Він тобі не одну моторошну казку розкаже: і про мертвяків та упирів, і про чортів та босоркань, і про бісів-гультяїв та зарубаного вояка, і про Яноша Кудлоша, Крікуса-Какуса та ще про багато чого. А може, й не казки це?.. Тож наберись, цімборику, духу і, коли не дуже боїшся, послухай-но…)

  • «Розбійник Пинтя у Заклятому місті»

(“Розбійник Пинтя у Заклятому місті” – це не просто роман, сповнений дивовижних пригод, які так майстерно описав один із найяскравіших сучасних дитячих письменників Олександр Гаврош. Це перша в українській літературі казкова хроніка, заснована на реаліях українських народних казок Карпатського регіону. Це запрошення в захопливу, сповнену небезпек і неймовірних перевтілень мандрівку у Закрайсвіття, де разом із шляхетним розбійником Пинтею діють нові друзі та вороги – Прунслик, Чорний лицар, Церцерушка, Зелений заєць, дракон Шаркань, Ґанджі-баба та багато інших…”
Ця книга увійшла до Короткого списку премії “Дитяча Книга року БіБіСі-2013” (Україна)).

  1. Гра “Хто більше назве найсильніших казкових героїв”

(Микита Кожумяка, Котигорошко, Ілля Муромець, Добриня Микитович, Альоша Попович та ін.).

  1. Інтерактивна вправа “Гроно”  

Схема до уроку

  1. Композиція твору

– Категорія – реалізм

Вік основної аудиторії – 10-15 років

Жанр – пригоди, історія

Мова видання – українська

Твір має цікаву будову:

  1. Пісенька Веселого Цирку.
  2. Передмова, Яку Обов’язково Слід Прочитати.
  3. Сорок три розділи пригод головного героя та його друзів і ворогів.
  4. Історична Довідка.
  5. Читання розділів 1-4 твору О. Гавроша “Неймовірні пригоди Івана Сили”.

V.Закріплення знань, умінь та навичок

  1. Міні-дискусія “Чи всі проблеми можна вирішити силою?”
  2. Вікторина за першими розділами твору

1) Кому присвячено повість “Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу”? (Антону Копинцю, який записав історію про Івана Силу)

2) На якому виді транспорту Іван прибув до столиці? (На поїзді)

3) Як звали малого, що утікав від крамарів? (Міхал Голий з Привокзальної)

4) Яку роботу порадив хлопець Івану Силі? (Вантажити вагони)

5) Що згадував Іван, лежачи на дерев`яному ліжку? (Згадував рідні гори, батьків, домашні страви, свою кирпату сусідку)

6) Яка була оплата за вантаж мішків? (Одна монета за 50 кг вантажу)

7) Як звали знаменитого бійця атракціону? (Велет)

8) Хто переміг у двобої Велета та Івана Сили? (Іван Сила переміг)

9) Хто зацікавився Іваном після двобою? (Доктор Брякус)

10) Де очікував Міха свого товариша Івана, поки той обідав у доктора Брякуса? (На яблуні біля двору)

11) Ким виявився доктор Брякус? (Тренером Велета)

12) Що запропонував доктор Брякус молодому силачеві? (Запропонував тренувати його, ще й платити при цьому гроші).

VІ. Підсумок уроку

– З творчістю якого письменника ви познайомились на уроці?

– Які персонажі діють у творах Олександра Гавроша?

VІІ. Оцінювання роботи учнів на уроці

VІІІ. Домашнє завдання

  1. Читати розділи 7-20 повісті “Неймовірні пригоди Івана Сили”.
  2. Підготувати повідомлення про улюблений вид спорту.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. Урок живий,свіжий за новизною,насичений і змістовний.Дякую вчителю за ретельну підготовку .Не побачила лише зазначених компютерних технологій. На підсумковому етепі сподобалася міні-дискусія “Чи всі проблеми можна вирішити силою?”Дякую.

  2. Урок учитель побудував методично правильно, з використанням цікавих інтерактивних форм роботи. В комплексі вони поєднані дуже вдало, що забезпечує високу продуктивність уроку.Завдяки цьому досягнено мети уроку.

  3. Відчутне налаштування і самоорганізація вчителя.Дитяча сучасна література дуже потребує уважного читача.Знайомство з творчістю О.Гавроша зацікавить багатьох.Конспект містить цікаву інтерактивну гру,добре придумані анонси дитячих книжок.Дякую

  4. Урок методично грамотно побудований, вдало підібрані завдання, цікавий матеріал і подання відповідає віковим особливостям учнів. Учням, думаю, було цікаво на уроці, вони ніби занурились у казку і подорожували разом із казковими персонажами

  5. Щоб зацікавити сучасних учнів читати книжки, потрібно самому вчителю бути закоханим у дитячу літературу. Таку любов до творів сучасного письменника Олександра Гавроша можливо побачити з конспекту уроку учителя української мови Вадатурської Н. А. за твором “Неймовірні пригоди Івана Сили”. С захопленням вчитель знайомить учнів з окремими фактами біографії О. Гавроша, але головними героями уроку є герої його книжок. Для себе я відкрила, що “Розбійник Пинтя у Заклятому місті” – книга на реаліях українських казок Закарпатського регіону. І саме ця книга увійшла до Короткого списку премії “Дитяча Книга року БіБіСі-2013” (Україна)). Дякую.

  6. Наталіє Анатоліївно! Ваш урок побудований чітко,витримано,нестандартно,творчо.Ви використовуєте інтерактивні технології роботи. Цікава тема для міні -дискусії,нестандартна гра, творча інтерактивна вправа “Гроно”.Ви просто – молодець.Низький Вам уклін за це.

  7. Мені дуже подобається нововведений у програму твір. Міні-дискусія “Чи можна вирішити проблеми силою?” допомагає учням зробити висновки про цінність моральних якостей. Гронування про сильну людину – цікавий метод. Дякую)

  8. Дякую пані Наталії за урок, адже його структура чітка, інформація цікава та доступна кожному користувачеві. Урок містить асоціативний рядок до поняття СИЛЬНА ЛЮДИНА.