mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови, 7 клас

“Дієприкметниковий зворот. Побудова речень з дієприкметниковим зворотом”

Автор: вчитель української мови та літератури Чернюк Галина Володимирівна

вчитель української мови та літератури Чернюк Галина ВолодимирівнаТема.

  • Дієприкметниковий зворот. Побудова речень з дієприкметниковим  зворотом.

Мета:

  • навчити дітей будувати речення з дієприкметниковим зворотом;  формувати вміння правильно ставити розділові знаки при  дієприкметникових зворотах;
  • виховувати в учнів любов до природи.

Тип уроку: застосування знань і формування вмінь.

Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація,  картки з довідковим матеріалом, картки самооцінювання, підручник. 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Слово вчителя.

Добрий день, діти. Сьогоднішній урок буде трохи незвичайним. Ви спробуєте себе і у ролі письменників, і у ролі редакторів, і у ролі вчителів.

Ви самі поставите собі оцінку за роботу на уроці у картці самооцінювання. Почнемо урок з перевірки домашнього завдання. Вдома ви писали художній етюд „Шепіт осіннього листя”, використовуючи дієприкметники та дієприкметникові звороти. Декілька  учнів зачитають нам свої твори, а ми будемо не просто слухати, а виписувати у зошит дієприкметники, які почуємо.

А що ж таке дієприкметники?

  1. Перевірка домашнього завдання.

Вибіркове письмо.

  1. Слово вчителя.

Домашнє завдання ви виконали добре, тому ми можемо переходити до вивчення наступної теми.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

Учні самостійно ставлять перед собою мету, якої хочуть досягти на уроці.

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу

Давайте пригадаємо з вами, що ж таке дієприкметниковий зворот?

Де він може знаходитись по відношенню до означуваного слова?

Як ми його виділяємо в усному мовленні? А на письмі?

  1. Перебудуйте і запишіть речення так, щоб дієприкметниковий зворот стояв на початку речення, перед означуваним словом. Звороти підкресліть.

(Завдання розміщено на слайді № 2)

1) Чудово блищало небо, засіяне зорями.

2) Село, зачароване зоряним небом, синіє розкиданими хатками.

3) Хмиз, підкинутий у вогнище, спалахнув і яскраво осяяв усю галявину.

Чи виділяється дієприкметниковий зворот комами у ваших реченнях? Чому?

Зараз я попрошу вас звернутися до карток самооцінювання і за кожне правильно записане речення поставити собі 1 бал.

  1. Тепер я попрошу вас уявите себе вчителями і перевірити речення, які ви бачите на наступному слайді. У свій зошит запишіть ці речення правильно.

(Завдання розміщено на слайді № 3)

1) На беризі хвелястої десни стояло місто оповите в сни.

2) Вітром розмаяний вогонь вєтся тріщит гоготить.

3) Роскішні одцвітають Чорнобривці посаджені тобою на балконі.

Вправа перевіряється взаємоперевіркою. На екран виводяться правильно написані речення. (Відредаговані речення на слайді № 4)

Хто знайшов і виправив усі помилки?

Занесення  балів до карток самооцінювання.

  1. Наступне завдання – творче.

З кожної пари речень утворити одне, ускладнене дієприкметниковим зворотом. Звороти підкресліть, поясніть вживання розділових знаків.

(Завдання розміщено на слайді № 5)

1) Яблуні посхиляли до землі гілля. Воно обтяжене запашними плодами.

2) Троянда усміхається сонцю шовковими пелюстками. Вони розкриті назустріч теплу та світлу.

3) Хмарини розкошують у блакитному небі. Вони розмлоєні останнім теплом осені.

А які вам речення більше подобаються? В якому стилі використовуються речення з дієприкметниковими зворотами?

  1. Ми продовжуємо з вами творити, і наше наступне завдання – доповнити подані речення дієприкметниками, утворюючи дієприкметникові звороти.

(Завдання розміщено на слайді № 6)

1) Я розпитаю про листя, … в осіннім саду.

2) Тиша оповила землю, … снігом.

3) Сніг, … вітром, перекочується з тротуару на тротуар.

Отже, ми добре попрацювали з вами разом: пригадали вивчене про дієприкметник та дієприкметниковий зворот, виконали вправи.

ІV. Підсумки

Зверніться до карток самооцінювання і підрахуйте середній бал ваших оцінок.

(Обговорення оцінок та роботи на уроці.)

Що сподобалося на уроці?

Що здалося складним?

Чи досягли ми мети, поставленої на початку уроку?

V. Домашнє завдання

 

Ст.. 126-129 повторити

І варіант – впр.216

ІІ варіант – впр.214


Додатки

Таблиця самооцінювання

Прізвище, клас
Усні

відповіді

Письмові завдання Оцінка за урок
Впр.1(3б.) Впр.2(3б.) Впр.3(3б) Впр.4(3б)
Всього балів за письм. роботу

Картка-підказка

Дієприкметниковий зворот =  дієприкметник + залежні слова
ОС ,  дієприкметниковий зворот.
Дієприкметниковий зворот  ОС.

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

14 коментарів

  1. Учителька плідно попрацювала , щоб підготувати урок та презентацію. Завдання різноманітні та цікаві Особливу увагу педагог звернула на розвиток творчості та самооцінки учнів, що є чи не основним чинником сучасного уроку.

  2. Галино Володимирівно, на своєму уроці Ви використовуєте різні види завдань, велику увагу приділяєте розвитку творчих здібностей учнів. Дібраний Вами дидактичний матеріал поєднаний однією темою. Добре, що для самооцінювання використовуєте картки. Створена Вами презентація є доповненням уроку. Дякую!

  3. Дорого дня, Галино Володимирівно! Вважаю, що необхідна ще мотивація навчальної діяльності учнів, а на етапі уроку “Опрацювання нового матеріалу” слід зазначити методи роботи, наприклад там третім пунктом іде творче завдання. А яке саме? У даному випадку це конструювання речень. А в цілому урок побудовано грамотно. Дякую.

  4. Шановно Галино Володимирівно ! Ваш урок українсько мови проведений на належному науковому і методичному рівні. Обрані шляхи досягнення мети, комплекс прийомів, завдань : вибіркове письмо, картки -підказки – сприяли реалізації поставленої мети: навчити правопису речень з дієприкметниковим зворотом. Вдала презентація допомагає в реалізації принципу комунікативної спрямованості навчання. Так тримати. Дякую.

  5. Урок сучасний і методично побудований грамотно.Цікаві форми і методи роботи ,дидактичний матеріал вдало підібраний.Учитель-господар на уроці , і тільки він може називати “Підсумок уроку” або ” Рефлексія” ,а в багатьох методичних посібниках використовують обидва поняття.І головне не те ,як написано,а як проведено урок. Учитель молодець і справжній творець власного уроку.

  6. І. Організаційний момент відсутній.
    Актуалізація опорних знань учнів та перевірка домашнього завдання – це різні речі.
    Підсумок уроку – слід написати “Рефлексія”?
    Домашнє завдання слід диференційювати.

    1. Владиславе, а Ви взагалі читали конспект уроку? Ні привітання не побачили, ні актуалізації. Там діти виписували з домашнього завдання дієприкметники, а не просто слухали твори. А чим не сподобався підсумок уроку? Треба було назвати “по-модньому” рефлексією? А д/з за варіантами це не диференціація? Варіанти ж можна роздати за принципом сильніший/слабший, а не хто де сидить. Як кажуть, “учите матчасть”.

      1. Пан Володимир!!! Мають бути певні правила естетичного оформлення конспектьу уроку або заходу. Якщо Вас вчили методиці викладання предмету, то Ви маєте знати, що є певна структура уроку та відповідно певні дії вчителя або учнів. В даному випадку, якщо вчитель пише, що він вітається з учнями не під час організаційного моменту, а на етапі актуалізації опорних знань, то це ж можуть повторювати і молоді колеги, які використовують матеріали сайту. Я навіть був свідком, коли заступнику директора з НВР намагалися доказати правильність використання інтерактивної вправи “Мозковий штурм”, посилаючись на конспект уроку певного автора в певному друкованому журналі.

        1. Владе, не займайтесь буквоїдством. Вчитель має право на творчий підхід і має право використати “мозковий штурм” тоді, коли вважає за потрібне. Поцікавтеся фінською системою освіти, яку вважають однією з кращих у світі. http://society.lb.ua/education/2016/05/31/336445_dosvid_finlyandii_ditey_potribno.html

      2. Диференційований підхід слід ділити на учнів чотирьої рівнів: початковий, середній, достатній, високий. Моїми вчителями-наставниками були і продовжують бути О. Пометун та Ю. Малієнко.

        1. Владиславе, так треба ділити учнів на групи у загальноосвітній школі. Урок проводився у профільному класі гімназії, у статуті якої написано, що гімназисти повинні навчатися на достатньому і високому рівні. Ну немає у профільному класі початкового і середнього рівня, НЕМАЄ, розумієте?

  7. Урок цікавий та змістовний . Однак є слушне зауваження: помилкове вживання наказового способу першої особи множини “давайте пригадаємо”. Забрело слово “давайте” в українську мову з російської, адже саме в російській нормативними є такі аналітичні форми наказового способу: давайте поговорим. Правильно говорити: пригадаймо, скажімо.

  8. Урок прекрасний! Мені сподобалось те, що вчитель, вивчаючи нову тему, звертає увагу у дібраних вправах на правопис слів, дає завдання творчого характеру, а ще, пропонуючи заповнити картки самооцінювання, виховує самокритичність.